Jump to content

Godišnji odmor - porodiljni - rodiljni


Agadio

Preporučene objave

Postovani,

 

Imam pitanje vezano uz godišnji odmor iz 2016. naime rodila sam 20.08.2016. i nisam koristila godišnji iako mi je isplacen regres sada mi porodiljni prvih 6 mjeseci za bebicu izlazi sa 19.02.2017.

Zanima me da li smijem sada iskoristit godišnji pa onda dalje koristit rodiljni dopust jer poslodavac tvrdi da ako želim koristit stari godišnji moram do 30.06.2017. i da sada neka pričekam sa rodiljnim dok mi ne prođe godišnji jer mi inace propada stari godišnji iz 2016., dok su mi prilikom prikupljanja dokumentacije za rodiljni dopust gđe. u zavodu rekle da to nema veze i da ga mogu koristiti do kraja 2017. jer je iznimka kada se radi o rodiljnom dopustu i da je najbolje da koristim već ako zelim rodiljni i onda godišnje stari i novi.

Zeljela bih koristiti rodiljni dopust do bebine godine dana i onda ako imam pravo oba godisnja pa bi Vas molila da mi pojasnite na sto imam pravo jer me strah da cu ako sada odem na godisnji izgubit pravo na rodiljni dopust a iskreno i najradije bih bila na rodiljnom pa onda kako ide jedan godisnji pa novi iz 2017. kad budem mogla koristit u dogovoru s poslodavcem.

Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru,

 

Lijepi pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poslodavac je u krivu. Čl. 84. st. 5. Zakona o radu -

 

"Iznimno od stavka 4. ovoga članka, godišnji odmor, odnosno dio godišnjeg odmora koji radnik zbog korištenja prava na rodiljni, roditeljski i posvojiteljski dopust te dopust radi skrbi i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju nije mogao iskoristiti ili njegovo korištenje poslodavac nije omogućio do 30. lipnja sljedeće kalendarske godine, radnik ima pravo iskoristiti do kraja kalendarske godine u kojoj se vratio na rad."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Imam jednu zanimljivu situaciju. Naime radim na puno radno vrijeme od 40 sati, ali radim 7 dana u tjednu po 6 sati. Slobodan dan mogu imati jedino ako imam "prekovremeni sati" ili ako npr jedan dan odradim cijelu smijenu od 12 sati, pa sam sutra slobodna. U ugovoru mi piše da imam pravo na 20 dana godisnjeg odmora. Zanima me da li je moj poslodavac u krivu i imam li i ja pravo na 24 dana godišnjeg pošto radim 6-7 dana u tjednu a ne 5? Unaprijed hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani G-man, molim Vas za pomoć

 

Radnica je otišla na porodiljni dopust krajem lipnja 2015.g. te joj isti istječe 07.03.2017.

Treba se vratiti na rad 08.03.2017., ali radnica sama daje otkaz. Ne želi nastaviti raditi.

 

1. Ima li pravo na GO s obzirom da sama daje otkaz?

2. Ako ima pravo, ima li pravo za svo vrijeme porodiljnog, tj. za 2015., 2016. i razmjerni dio 2017.?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pravo na GO ne ovisi o činjenici tko otkazuje ugovor o radu.

 

Čl. 84. st. 5. Zakona o radu -

 

"Iznimno od stavka 4. ovoga članka, godišnji odmor, odnosno dio godišnjeg odmora koji radnik zbog korištenja prava na rodiljni, roditeljski i posvojiteljski dopust te dopust radi skrbi i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju nije mogao iskoristiti ili njegovo korištenje poslodavac nije omogućio do 30. lipnja sljedeće kalendarske godine, radnik ima pravo iskoristiti do kraja kalendarske godine u kojoj se vratio na rad."

 

Prema citiranoj odredbi, radnica ima pravo na GO iz 2015., 2016. i razmjeran za 2017. Možete barem dio GO-a "ubaciti" u otkazni rok (ako se daje redovan otkaz), a za ostalo ide naknada.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dajte mi objasnite kako je moguće da vi nemate tjedni odmor? Osim ako ga ne odradite. Pa jeste li tražila zaštitu prava od poslodavca, jeste li ga prijavila Inspektoratu?

 

Radim za jednu veliku tvrtku koja radi za još veći shopping Centar, inače pazi na zakonske odredbe i sl. ali meni ovaj način rada nije normalan, pa me zanima šta mogu učiniti po tom pitanju a da ne izgubim posao, jer imam ugovor na određeno... Inače radimo ja i jedna kolegica svaki dan po smjenu od 6 sati a ako imamo uzmemo slobodan dan ili godišnji mijenjaju nas studentice.

I zanima me ako odem na godišnji od ponedjeljka da li mi se računa i subota i nedjelja pod tih 5 dana godišnjeg ili moram uzeti još 2 dana, odnosno iskoristiti 7 a ne 5 dana godišnjeg? Ako neko zna odgovor na ovo pitanje bila bi jako zahvalna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po mom mišljenju, ovakav način rada je protuzakonit, jer ispada da vi uopće ni nemate tjedni odmor. Plus što isto tako ispada da radite 42 sata tjedno, što je opet iznad zakonom maksimalno dopuštenih 40 sati.

 

Opcije su vam ili da se u tom smislu požalite, ali onda i sama znate da vam po isteku vremena, radni odnos neće produžiti iil da trpite ovakvu situaciju. Odluka je samo vaša.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Postovani,

Trenutno sam na cuvanju trudnoce, a godisnji iz 2018. nisam iskoristila. Nakon toga odmah otvaram rodiljni dopust, a nakon toga roditeljski dopust. Znaci, vratila bih se na posao kada dijete navrsi godinu dana oko 14.02.2020.

Zanima me imam li pravo iskoristiti stari godisnji iz 2018. kada se vratim na posao 2020.? I naravno, imat cu godisnji iz 2019. godine. Najvise me brine taj stari godisnji iz 2018.

Moze li me poslodavac "prisiliti" da koristim godisnji iz 2018. na ljeto 2019.?Znaci nakon 6 mjeseci rodiljnog dopusta da koristim godisnji iz 2018., a onda da otvorim roditeljski dopust? To bi mi drasticno smanjilo naknadu za vrijeme roditeljskog dopusta jer bi mi isao novi obracun zbog jednog mjeseca na kojem sam bila na godisnji. A i glupo mi je da nisam u kontinuitetu rodiljni i roditeljski dopust.

Najljepse zahvaljujem na odgovoru!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala najljepsa Ruby Danderfluff, ali molila bih da mi se konkretno obrazlozi moj primjer jer u ovome sto ste naveli gospoda je vec na roditeljskom dopustu kojeg poslodavac trazi da prekine zbog koristenja starog godisnjeg. 

A u mom slucaju ja bih stari GO iz 2018. trebala koristiti nakon isteka rodljnog pa tek onda podnijeti zahtjev za roditeljski.

I jos nesto: u zahtjevu za otvaranje roditeljskog dopusta stoji da treba priloziti suglasnost da se poslodavac slaze da odem na porodiljni dopust.

Strah me da mi ne daju suglasnost prije nego stari godisnji iskoristim.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Poštovani, na porodiljnom sam već 3 godine, krajem 11. mjeseca se vraćam na posao, rekli su mi da mogu koristiti g.o. za 2017. i za 2018. ali da mi to neće biti plaćeno pa me zanima da li je to moguće da budeš na godišnjem a da ti nije plaćen!

Hvala unaprijed na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija