Jump to content

Naknada za neiskorišteni godišnji odmor pri odlasku radnika u invalidsku mirovinu


kruno_007

Preporučene objave

Poštovanje, novi sam ovdje i imam jedan upit.

 

Djelatniku koji je proveo 6 godina na bolovanju rješenjem je priznato pravo na invalidsku mirovinu.

Djelatnik je sa 10.siječnjom 2017.godine otkazao ugovor o radu radi odlaska u invalidsku mirovinu i donio doznaku da mu je sa istim danom zatvoreno bolovanje.

Pitanje glasi: da li je poslodavac obvezan isplatiti bivšem djelatniku naknadu za neiskorišteni godišnji odmor uzimajući u obzir činjenicu da se djelatnik nije vratio na rad.

 

Drugo pitanje je iz drugog područja i glasi: da li mu poslodavac smije isplatiti otpremninu u gotovini, pošto navedeni djelatnik ima zaštićeni račun.

 

Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Ovo je najbolje provjeriti kod HZZ-a odnosno nadležnog ministarstva, jer u slučaju odlaska u mirovina ima različitih razmišljanja. Osobno samtarm da radnik ima pravo na naknadu, ali to je samo moje mišljenje.

 

2. Ne znam da bi ijedan propis branio takav način isplate, ukoliko griješim neka me slobodno isprave drugi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posto otpremnina nije clankom 172 ovrsnog zakon iskljucena od ovrhe niti se moze isplatiti na zasticen racun, ne znam dolazi li isplatom otpremnine u gotovini do povrede prava ovrhovoditelja.

A sto se tice naknade za neiskoristeni godisnji odmor, misljenja sam da se radi o istoj situaciji kao kad radnik koji je duzi vremenski period na bolovanju gubi pravo na godisnji odmor sa 30.lipnjom, ali ne mogu naci primjer u sudskoj praksi.

Jos jedno pitanje- kada radnik daje otkaz zbog odlaska u mirovinu, odnosno sa odredenim datumom nema otkaznog roka?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posto otpremnina nije clankom 172 ovrsnog zakon iskljucena od ovrhe niti se moze isplatiti na zasticen racun, ne znam dolazi li isplatom otpremnine u gotovini do povrede prava ovrhovoditelja.

 

Realno dolazi, ali znam za slučajeve gdje se to doista tako i napravilo i problema nije bilo.

 

No, da bi ovrhovoditelj mogao poslodavca za to "pričepiti" - mogao bi. Zato većina poslodavaca ne pristaje na isplatu na ruke, da izbjegne moguće probleme u vidu tužbe za naknadu štete.

 

A sto se tice naknade za neiskoristeni godisnji odmor, misljenja sam da se radi o istoj situaciji kao kad radnik koji je duzi vremenski period na bolovanju gubi pravo na godisnji odmor sa 30.lipnjom, ali ne mogu naci primjer u sudskoj praksi.

 

Ali 30. lipnja nije istekao (govorim za GO iz 2016.).

 

Jos jedno pitanje- kada radnik daje otkaz zbog odlaska u mirovinu, odnosno sa odredenim datumom nema otkaznog roka?

 

Tako je, jer radni odnos je prestao dostavom pravomoćnog rješenja o priznanju prava na invalidsku mirovinu zbog potpunog gubitka radne sposobnosti za rad, sukladno čl. 112. ZR-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, ali nije doslo do povratka na rad istog, te sam misljenja da nije ostvario pravo na godisnji odmor, regres i sl. Realno nijedan dan nije bio radno sposoban.

 

Sto se tice mirovine, radi se o djelomicnom gubitku radne sposobnosti, ne o potpunom. Radnik je donio potpisanu izjavu 5.ili.6. Sijecnja kojom daje otkaz i navodi da mu je zadnji radni dan 10.sijecanj te da od 11.sijecnja odlazi u invalidsku mirovinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, ali nije doslo do povratka na rad istog, te sam misljenja da nije ostvario pravo na godisnji odmor, regres i sl. Realno nijedan dan nije bio radno sposoban.

 

Vidite link.

 

Sto se tice mirovine, radi se o djelomicnom gubitku radne sposobnosti, ne o potpunom. Radnik je donio potpisanu izjavu 5.ili.6. Sijecnja kojom daje otkaz i navodi da mu je zadnji radni dan 10.sijecanj te da od 11.sijecnja odlazi u invalidsku mirovinu.

 

Pa ukoliko je dao otkaz, onda vrijede pravila za otkaz.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo da kazem da sam dobio misljenje dva sudca koji smatraju da ne postoji obveza isplate naknade za neiskoristeni god.odmor jer poslodavac nije bio u mogucnosti omoguciti radniku koristenje istog niti je radnik postavio takav zahtjev. Naravno usmeno misljenje.

 

Moglo bi se i tako interpretirati, slažem se. Ali u linku vam stoji stajalište Europskog suda, koje kaže suprotno.

 

Inače, da ne bi bilo zabune, osobno smatram da nije fer niti pravično da se traži naknada, ako se uopće nije ni radilo, ali to ionako zavisi od čovjeka do čovjeka, tko je kakav. Želim samo istaknuti da u slučaju sporenja, postoji mogućnost da se radnik pozove na ovo mišljenje Europskog suda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija