Jump to content

Porez na dohodak ili dobit - nekretnina


GASTA

Preporučene objave

Poštovani

 

molio bi za kratku pomoć. Fizička sam osoba.

 

Kupujem nekretninu za 50.000 eur (to stoji na Ugovoru).

Uređenje će me izaći oko 15.000 eur

Prodajem tu istu nekretninu unutar 2 godine za 100.000 eura.

 

Kakva je moja situacija. Kakav porez plaćam i u kojem iznosu.

 

Vidim da postoji dvije varijante:

a) porezna uprava mi priznaje cijenu od 50.000 eura - što onda kakav je porez???

b) porezna uprava ne priznaje cijenu zbog veličine i lokacije nekretnine te istu procjenjuje na recimo 100.000 eura - što onda da li uopće onda postoji osnovica za porez na dohodak/dobit??

 

Lijepo molim nekog da mi ili objasni ili barem usmjeri da znam gdje sam

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Fizička sam osoba.

 

Kupujem nekretninu za 50.000 eur (to stoji na Ugovoru).

Uređenje će me izaći oko 15.000 eur

Prodajem tu istu nekretninu unutar 2 godine za 100.000 eura.

 

Kakva je moja situacija. Kakav porez plaćam i u kojem iznosu.

 

Vidim da postoji dvije varijante:

a) porezna uprava mi priznaje cijenu od 50.000 eura - što onda kakav je porez???

b) porezna uprava ne priznaje cijenu zbog veličine i lokacije nekretnine te istu procjenjuje na recimo 100.000 eura - što onda da li uopće onda postoji osnovica za porez na dohodak/dobit??

 

Porezna uprava će razliku između nabavne i prodajne cijene tretirati kao dohodak stečen preprodajom imovine . Taj dohodak će se umanjiti za plaćeni porez na promet nekretnina, te uz to imate pravo odbiti trošak kapitala u visini eskontne stope NBH na iznos koji ste potrošili za stjecanje nekretnine.

Ulaganja u nekretninu morate dokazati valjanim računima, u kojem slučaju bi porezna uprava trebala i taj iznos odbiti od oporezivog dohotka.

 

Nabavnom cijenom u smislu oporezivanja smatra se vrijednost nekretnine prema procjeni porezne uprave - iznos na koji plaćate porez na promet nekretnina.

Dakle, vama u ovom slučaju odgovara da porezna uprava procjeni nekretninu na veću vrijednost.

 

Ovaj porez na dohodak možete izbjeći ako nekretninu prodate istekom roka od tri godine od stjecanja.

Također, možete izbjeći porez ako nekretninu koristite za vlastito stanovanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obračunat će vam porez na dohodak, na razliku svih nekretnina otuđenih u 5 god.

 

Hvala na odgovoru.

Zbog tih nejasnoća sam i postavio pitanje.

 

Jer tako sam i shvatio iz Zakona, ali nisam bio siguran.

 

Znači tri na mene, tri na suprugu, tri na sina, tri na kćerku i to je to.

huh

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
Fala na ispravku.

Te zakone mjenjaju svako malo... :-)

Treba stalno :cita:

 

Hvala Vam.

 

Oprostite što opet gnjavim.

Naime, od 01.01.2017. porez se ne prijavljuje već ga Javni bilježnik prijavljuje.

 

Porezno riješenje (kako stvari stoje jer im sustav ne radi) neću dobiti još mjesecima a stan bi prodao. A bez njega ne znam kakva mi je situacija. Čisto sumnjam da mi porezna neće priznati 35000 s prvog Ugovora ako vidi drugi ugovor od 100000

 

Šta raditi. Kakav savjet pravnika ili nekoga tko se našao u takvom ili sl situaciji?

 

S time da su iznosi onakvi kakvi jesu.

 

Hvala

 

p.s. ne mogu se prijaviti na taj stan jer živim s obitelji na drugoj adresi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nije istina da ne morate predati (kupo)prodajni ugovor na poreznu! - isto ste obavezni napraviti bez obzira na istu obvezu javnoga biljeznika!

 

Naravno da sam odmah po kupnji otišao u poreznu u nadi da "nagovorim" djelatnika da mi procijeni na veću cijenu.

Međutim, njihov odgovor je bio da od 01.01.2017. ne zaprimaju prijavu poreza na promet nekretnina. Uz sve moje pokušaje, djelatnicima nije niti palo na pamet da me poslušaju iako sam već ispunio onih 4 lista porezne prijave.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

https://www.porezna-uprava.hr/HR_obrasci/Stranice/Prijava-poreza-na-promet-nekretnina.aspx

 

Naravno da sam odmah po kupnji otišao u poreznu u nadi da "nagovorim" djelatnika da mi procijeni na veću cijenu.

Međutim, njihov odgovor je bio da od 01.01.2017. ne zaprimaju prijavu poreza na promet nekretnina. Uz sve moje pokušaje, djelatnicima nije niti palo na pamet da me poslušaju iako sam već ispunio onih 4 lista porezne prijave.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Zahvaljujem na savjetu, ali ukoliko imate znanja i iskustva s mojim pitanjem, molim Vas da pomognete.

 

 

 

 

Ovo za poreznu ne stoji. Maloprije sam izašao s posla i dobio isti odgovor. Ako je kupoprodaja za stan na području grada Zagreba NE prijavljujete porez.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Ovo za poreznu ne stoji. Maloprije sam izašao s posla i dobio isti odgovor. Ako je kupoprodaja za stan na području grada Zagreba NE prijavljujete porez.

 

Jesu vam dali odgovor napismeno, s potpisom?

Ako vam za 6 mjeseci dođe rješenje i kazna za neprijavljivanje poreza, što ćete im odgovoriti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

proucio ovo dvoje malo bolje,

 

https://gov.hr/moja-uprava/financije-i-porezi/porezi-i-prijava-poreza/porez-na-promet-nekretnina/427

 

 

https://www.zakon.hr/z/69/Zakon-o-porezu-na-promet-nekretnina

 

i koliko vidim od 1.1.2017. nigdje ne pise da je stjecatelj nekretnine to duzan obaviti (osim u slucajevima koji su jasno napisani u članku 18 i 19)

 

:cita: :tikvan:

 

Jesu vam dali odgovor napismeno, s potpisom?

Ako vam za 6 mjeseci dođe rješenje i kazna za neprijavljivanje poreza, što ćete im odgovoriti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija