Jump to content

Darovni ugovor i nužni dio


Kimota

Preporučene objave

Mama mi je par mj.prije svoje smrti darovala kuću darovnim ugovorom,napominjem da moj brat i moja sestra nisu imali pojma o tome jer nisu sa njom ni živjeli ni imali neki roditeljski kontakt. Sada kada se poteze pitanje ostavinske oni hoće svoj nužni dio. Zanima me dali je ikako to moguće?Napominjem da uz ugovor o darovanju ja i mama nismo imali nikakav drugi ugovor (kao ugovor o izdržavanju i sl) te u ugovoru u darovanju je navedeno da sam ja odmah vlasnik ,a ne nakon smrti te sam isto tako ja upisana kao vlasnik u zem.knjige. Sestra ima svoju kuću sa svojim mužem,isto tako i moj brat sa svojom ženom te koliko sam shvatila čitajući neke postove oni nemaju pravo na nužni dio jer već imaju neku nekretninu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne,mama im nije darovala nikakve nekretnine niti novce. Sve su samostalno stekli. U ostavinsku ulazi samo jedno grobno mjesto i mirovina. Prije smrti mama je rekla da bratu i sestri prepustim bakinu kuću i zemlju koja nije ovdje u hr. Tako da sam ja njima rekla da ja njima to prepustam,no oni uz to žele i nužni dio. Sto se tiče bakine kuće,ona nije upisana u ostavinsku jer se ostavinska ne može provesti u hr.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jedno drugo pitanje...posto kuca koju je meni mama darovala nema građevinsku dali ce oni ako dobiju nužni dio sudjelovati samnom u plaćanju građevinske? Jer na spomen toga njihov odgovor je bio da oni ne žele plaćati ni građevinsku,ni režije ni mamine dugove. Posto kuca nije uvedena u ostavinsku dali ce se onda to "tjerati" preko suda ili ce se bez obzira na to sada odmah riješiti na ostavinskom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A što sestra i brat kažu - hoće li onda definitivno tražiti nužni dio? Ako je tome tako, ostavinski postupak će se prekinuti i idete u parnicu.

 

Međutim, da odgovorim na vaše pitanje - pravo vlasništva ne daje samo ovlasti svome titularu, već i obveze, tako da njihovo razmišljanje ne drži vodu. Oni bi samo prava, a ne obveze, a to tako ne funkcionira. Neka izađu iz "zlatne palače" i uđu u stvarni svijet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...
Ali pitanje je da li se radi o kući koju im je isto tako majka darovala (ili novac za kuću) ili su je stekli samostalno.

 

Što ulazi u ostavinu te je li majka za života darovala sestri i bratu štogod?

 

To bi značilo da je mama ili tata ako im je ta nekretnina zajednička ( stečena u njihovom braku ) za života darovala dio iste nekretnine ( kuće ) ili nečega drugog materijalnog i bratu i sestri, onda njih dvoje nakon njezine smrti ne bi imali pravo na nužni dio ??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko bi bili sa tim darovanjem namireni u visini svog nužnog dijela, a koji iznosi 1/6 ostavine (budući ih ima troje), tada prava na nužni dio ne bi imali. To pravo nasljednik ima samo i isključivo ukoliko je uskraćen u nasljedstvu (do visine svog nužnog dijela).

 

A reci mi G-man, vidim da se kužiš u istu problematiku....

Kada je nasljedstvo podjeljeno na osmine (1/8) jer je tako zavedeno već u zemljišnim knjigama, na osmine.

 

Koliki bi bio nužni dio dvoje djece, izražen u osminama , ali nužni dio svakoga pojedino ?

Znači koliki bi bio nužni dio jednog djeteta a koliko drugog djeteta ? U osminama ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možete mi malo pojasniti - što čini ostavinu iza ostavitelja (mislim na nekretninu/-e)?

Jedna nekretnina je ostavina - kuća.

 

S time da su jedno dijete i njegov bračni drug od te nekretnine već tijekom života oporučitelja i njegovog bračnog druga ( mame i tate tog djeteta ) dobili svaki po 1/8 iste nekretnine, što u naravi znači oboje su kao bračni drugovi od mame i tate jednog od njih , dobili 2/8 iste nekretnine ( darovnim ugovorom ).

Oporukom bi to jedno dijete dobilo još pola od jedne osmine 1/2/8.

 

Tijekom života oporučitelja, to dijete je na poklon dobilo i zemlju kao nekretninu te oko 10000 eura da si kupi auto. E sada , kako to dokazati da je to dijete dobilo tolike novce od oporučitelja , tijekom njegovog života ako bi u slučaju imalo pravo na nužni dio te nekretnine što je u oporuci a od koje nekretnine već ima 1/8 on i 1/8 njegov bračni drug i oporokum bi dobilo to dijete još pola jedne osmine iste nekretnine ? Tako da bi sveukupno, oporukom i prijašnjim darovnim ugovorom to dijete imalo 1,5 /8 a njegov bračni drug 1/8 iste nekretnine, odnosno zajedno jer su još u braku imali bi 2,5 / 8 iste nekretnine.

 

Da li to dijete ima pravo još i na nužni dio nekretnine koja je u osminama i koja je jedina ostala oporučitelju kao njegovo vlasništvo - ukoliko ne bi bilo zadovoljno oporukom oporučitelja a ne bi se moglo dokazati da je dobilo tolike novce tijekom života oporučitelja kojim novcem si je kupio auto, odnosno kako dokazati na sudu da je to dijete tijekom života oporučitelja dobilo na poklon novce za auto i zemlju ako nema darovnog ugovora nego je zemlja odmah prebačena na njega ?? Za zemlju nisam siguran je li dokaziva , odnosnao je li darovana ugovorom o darovanju ili je isto tako kupljena i odmah prepisana na to dijete - tada - čemu ima više od 30 godina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko se ne bi moglo dokazati da je roditelj za života jednom djetetu darovao 10.000,00 eura, kao i ovu drugu zemlju, onda bi nužni dio nasljedstva, a računajući prema nekretnini koja jedina ulazi u ostavinu, i koja se u tom slučaju uzima u 7/8 dijela (jer ovu osminu darovanu bračnom drugu tog djeteta se u tom slučaju ne uzima u obzir, osim iznimno, ako bi to darovanje bilo učinjeno u posljednjoj godini života ostavitelja) - iznosio polovinu zakonskog dijela, a kako imamo dvoje nasljednika u igri, to bi bilo 7/32.

 

Kako je prvo dijete još za života dobilo 1/8 darovanjem i sad još i oporukom dobiva 1/8, to znači da ukupno dobiva 1/4 ili radi lakše komparacije sa visinom nužnog dijela, dobiva 8/32. Kako bi nužni dio u tom slučaju iznosio 7/32, to je jasno da je to dijete u cijelosti namireno u visini svog nužnog dijela i nema pravo tražiti ga. To sve, čak i pod pretpostavkom da se ne dokažu ova druga darovanja (novac plus nekretnina).

 

Glede dokazivanja darovanja, kod zemlje bi ipak trebao postojati neki trag, pa nije valjda da je maloljetna (pretpostavljam) osoba zaradila pristojnu svotu novca kojom je plaćena nekretnina, a koja je "pisana" na njeno ime. Ako pak je došlo do darovanja, onda pisani trag mora postojati. Što se novca tiče, tu bi moglo biti problema, ako nema pisane potvrde, jer tada realno jedino ostaju svjedoci, a oni su dokazno sredstvo upitne snage (pogotovo ako nema objektivnih tj. nezainteresiranih svjedoka).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko se ne bi moglo dokazati da je roditelj za života jednom djetetu darovao 10.000,00 eura, kao i ovu drugu zemlju, onda bi nužni dio nasljedstva, a računajući prema nekretnini koja jedina ulazi u ostavinu, i koja se u tom slučaju uzima u 7/8 dijela (jer ovu osminu darovanu bračnom drugu tog djeteta se u tom slučaju ne uzima u obzir, osim iznimno, ako bi to darovanje bilo učinjeno u posljednjoj godini života ostavitelja) - iznosio polovinu zakonskog dijela, a kako imamo dvoje nasljednika u igri, to bi bilo 7/32.

 

Kako je prvo dijete još za života dobilo 1/8 darovanjem i sad još i oporukom dobiva 1/8, to znači da ukupno dobiva 1/4 ili radi lakše komparacije sa visinom nužnog dijela, dobiva 8/32. Kako bi nužni dio u tom slučaju iznosio 7/32, to je jasno da je to dijete u cijelosti namireno u visini svog nužnog dijela i nema pravo tražiti ga. To sve, čak i pod pretpostavkom da se ne dokažu ova druga darovanja (novac plus nekretnina).

 

Glede dokazivanja darovanja, kod zemlje bi ipak trebao postojati neki trag, pa nije valjda da je maloljetna (pretpostavljam) osoba zaradila pristojnu svotu novca kojom je plaćena nekretnina, a koja je "pisana" na njeno ime. Ako pak je došlo do darovanja, onda pisani trag mora postojati. Što se novca tiče, tu bi moglo biti problema, ako nema pisane potvrde, jer tada realno jedino ostaju svjedoci, a oni su dokazno sredstvo upitne snage (pogotovo ako nema objektivnih tj. nezainteresiranih svjedoka).

 

Da li se nužni dio računa od samo one imovine koja je ostala u trenu pisanja oporuke nakon svih prijašnjih darovnih ugovora kojim je ista imovina darovana tijekom svih godina do oporuke, točnije njezini dijelovi ( recimo darovano je po 1/8, pa ponovo 1/8, pa recimo ponovo 1/8, što je ukupno 3/8 i onda ostane samo 5 / 8 koje se spominju u oporuci ) .

Zanima me da li se taj nužni dio kada su dvoje nasljednika ( jedan od to dvoje već ima 1/8 darovnim ugovorom, 1/8 ima bračni drug istog nasljednika a 1/8 ima drugo dijete-drugi nasljednik od njih dvoje djece koji nije u braku), računa kao nužni dio i to kao 1/4 nužnog dijela, od ukupne imovine od 8/8 ( prije početaka svih darovnih ugovora ) ili samo ovih 5/8 ( što je ostalo nakon svih darovnih ) ??

Razumio sam ovo gore što si opisao G-man, sada me zanima ovo što sam napisao.

Taj nužni dio, kako se točnije dolazi do te 1/4 kada su dvoje nasljednika u pitanju ? Bilo je ( 8/8...podijelilo se 3/8 i na dan pisanja oporuke ostalo je 5 /8 kojih se spominju i raspoređuju u oporuci jer je ovih 3/8 već podjeljenjo darovnim ugovorima prije ).

Zanima me taj nužni dio, od kuda se računa ? Ako sam dobro shvatio računa se od 5/8 a koji su udijeli ostali i bili na dan pisanja oporuke i ostavinske rasprave ?

Nadam se da sam dobro pojasnio.

 

Inače hvala G-man.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Radi izračuna točne visine nužnog dijela, potrebno je prethodno izračunati vrijednost ostavine, a to nam regulira čl. 71. Zakona o nasljeđivanju.

 

Konkretno, u vašem primjeru, pođimo od pretpostavke da se darovanje ovih 10.000,00 eura i nekretnine ne može dokazati, dakle da je ostala isključivo ova jedna jedina nekretnina, a koju je vlasnica već darovala u 2/8 dijela (po 1/8 jednom djetetu i bračnom drugu tog djeteta). Dakle, realna ostavina iznosi 6/8 nekretnine, od kojih oporukom majka ostavlja tom istom djetetu kojem je već za života darovala 1/8. I sada to dijete potražuje nužni dio, koji mu je tobože povrijeđen.

 

Čl. 71. ZN-a jasno ističe da se u tom slučaju, u vrijednost ostavine moraju uračunati svi darovi koje je ostavitelj učinio za života bilo kojem od zakonskih nasljednika. Prema vašim podacima, to bi bila ova 1/8 koju je majka darovala djetetu za života. Međutim, zakon kaže da se trebaju i uračunati svi darovi koje je ostavitelj učinio drugim osobama (dakle bilo kome), a koje nisu zakonski nasljednici, ali isključivo u zadnjoj godini života, tako da tu u obzir za izračun ukupne vrijednosti ostavine potencijalno dolazi i ova 1/8 koju je majka darovala bračnom drugu ovog djeteta (ovisno kada je darovanje učinjeno).

 

Na temelju ovih podataka, vidimo da ukupna vrijednost ostavine iznosi 6/8 nekretnine, koja u trenutku smrti glasi na majku u ZK + 1/8 nekretnine darovana djetetu + 1/8 nekretnine darovane bračnom drugu djeteta (ovo isključivo ako je darovanje učinjeno u zadnjoj godini života ostaviteljice). Slijedom navedenog, ukupna vrijednost ostavine iznosi 7/8 nekretnine (ili 8/8 uz prethodno spomenuti uvjet). Ovdje ću napomenuti kako sam ja raniju računicu napravio na temelju ukupne vrijednosti ostavine od 7/8 nekretnine.

 

Sada idemo na visinu nužnog dijela, zakon u slučaju potomaka ostavitelja određuje visinu nužnog dijela u 1/2 zakonskog dijela. Kako imamo dva nasljednika (dvoje djece iza ostaviteljice), zakonski dio svakog od njih je 1/2 ostavine. Temeljem toga dolazimo i do visine nužnog dijela, a koji je 1/2 od te 1/2, dakle 1/4.

 

Sada idemo tu 1/4 preslikati na ukupnu vrijednost ostavine, a koja iznosi 7/8 nekretnine, što nam daje ukupno 7/32 nekretnine. I konačno, imajući u vidu kako je dijete dobilo 1/8 ranijim darovanjem i 1/8 oporukom, zajedno to je 1/4 nekretnine ili za lakšu komparaciju sa stvarnom visinom nužnog dijela 8/32, što znači da je namireno u cijelosti, što se nužnog dijela tiče.

 

Dakle, ukupna vrijednost ostavine je 7/8 nekretnine (ili svih 8/8 pod uvjetom da je darovanje bračnom drugu izvršeno u zadnjoj godini života) i prema njoj se računa stvarna visina nužnog dijela. Sve regulira čl. 71. ZN-a.

 

Nadam se da je sada jasnije, malo je apstraktno baratati s brojkama, ali ako se ide korak po korak, dođe se do rješenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Poštovanje svima,

Zamolio bih samo odgovor i savjet na konkretnu situaciju.

Djed mi je prije 3 godine darovao ('obični' darovni, ne uzdržavanje ili slično) 2 kuće. Uknjižio sam se uredno, a sada je djed umro. Odjednom moj otac (koji se nikada nije brinuo za mog djeda, a njegova oca) će najvjerojatnije na ostavinskoj tražiti nužnio dio. Očito će se ići u parnicu, a kada do nje dođe - Zar Sud može narediti da se ja 'ispišem' iz zemljišnjih knjiga mada tu već godinama živim sa urednim vlasničkim odnosima? Ako i dobije 1/2 (nužni dio) kako to onda točno se reflektira na zemljknjižno stanje nekretnina?

Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Kirk je napisao:

dobije 1/2 (nužni dio)

Nužni dio je pola od citiranog, znači 1/4-ina

 

prije 6 sati , Kirk je napisao:

kako to onda točno se reflektira na zemljknjižno stanje nekretnina

Jednostavno, dopušta se upis u omjeru 1/4.

 

prije 6 sati , Kirk je napisao:

Zar Sud može narediti da se ja 'ispišem' iz zemljišnjih knjiga mada tu već godinama živim sa urednim vlasničkim odnosima?

Ni prvi ni zadnji put da se opisani scenarij desio. 

 

prije 6 sati , Kirk je napisao:

Očito će se ići u parnicu

Sasvim izvjesna parnica

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 12 minuta, Matrix je napisao:

Nužni dio je pola od citiranog, znači 1/4-ina

 

Jednostavno, dopušta se upis u omjeru 1/4.

 

Ni prvi ni zadnji put da se opisani scenarij desio. 

 

Sasvim izvjesna parnica

Pozdrav i puno Vam hvala. To sam i sumnjao. Ali inače, koja je svrha onda toga što sam postupao u dobroj vjeri prema zk podacima (čak sam i vanknjižno stanje istražio) ako se sve to može samo tako lagano promijeniti u tuđu korist? Pakirat kofere a stekao sam u dobroj vjeri i po zakonu..... Ali hvala svejedno, i svako dobro.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Kirk je napisao:

koja je svrha onda toga što sam postupao u dobroj vjeri prema zk podacima

Nikakva, jer dobra vjera za vaš konkretan slučaj nema apsolutno nikakve veze. 

Ključne su dvije činjenice koje moraju biti kumulativno ispunjene:

-da je nužni nasljednik povrijeđen u svom pravu na nužni dio, i

-da je takva povreda učinjena besplatnim raspolaganjem ostavitelja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Matrix je napisao:

Nikakva, jer dobra vjera za vaš konkretan slučaj nema apsolutno nikakve veze. 

Ključne su dvije činjenice koje moraju biti kumulativno ispunjene:

-da je nužni nasljednik povrijeđen u svom pravu na nužni dio, i

-da je takva povreda učinjena besplatnim raspolaganjem ostavitelja

Znaci u ovom slučaju, kada bi nužni nasljednik dobio mogućnost knjiženja na 1/4 nekretnine, mi bi onda postali suvlasnici? Oboje znači uživamo neka prava, nitko nikoga ne može izbaciti vani?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...

I ja bi imao jedno pitanje na tu temu. Što ako moja majka meni daruje svoj stan? Imam sestru koja ne živi sa nama 50 god. Ima svoju familiju. Majka ima i kuću za odmor. Otprilike je vrijednosti kao trećina stana. Da li onda nakon godine dana sestra gubi pravo tražiti nužni dio za stan. Na ostavini iza moje majke, ako ću je nadživjet, sestri bi poklonio svoj dio vikendice. da li se ja odmah nakon darovnice mogu upisati kao vlasnik nekretnine. Mislim kako onda sestra može tražiti dio stana, ako prođe godinu dana, i pored toga posroji kuća za odmor. Meni je najbitinije da sestra na bilo koji način ne može dobio dio stana.

Pretpostavljam da su najsigurniji ugovori o dosmrtnom i doživotnom uzdržavanju koji za sobom vuku i neke obaveze. A što ako se meni nešto dogodi, pa je neću moći uzdržavat? Da li postoji neko treće pravno rješenje kako sestra ne bi nikako mogla doći do nekog potraživanja za stan. Oporukom opet može tražiti nužni dio od 25%.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Vatrica je napisao:

Da li onda nakon godine dana sestra gubi pravo tražiti nužni dio

Ne, ovo iz razloga što je u konkretnom slučaju ona nužni nasljednik, a pravo na nužni dio bi eventualno bilo povrijeđeno učinjenim darovanjem u korist njenog sunasljednika, a ne treće osobe. 

 

, Vatrica je napisao:

Na ostavini iza moje majke, ako ću je nadživjet, sestri bi poklonio svoj dio vikendice

To bi bio sporazum nasljednika u ostavinskom postupku. 

 

, Vatrica je napisao:

da li se ja odmah nakon darovnice mogu upisati kao vlasnik nekretnine

Kao i za svaki drugi pravni posao usmjeren na stjecanje prava vlasništva na nekretninama, nužno je da u ugovoru stoji suglasnost kojom darovatelj kao vlasnik dopušta vaš upis u zemljišne knjige. 

 

, Vatrica je napisao:

A što ako se meni nešto dogodi, pa je neću moći uzdržavat?

Umre li davatelj uzdržavanja prije primatelja uzdržavanja kada je zaključen takav ugovor  njegova prava i obveze iz ugovora prelaze na njegove nasljednike, ako oni na to pristanu. Međutim, ako na to ne pristanu, ugovor se raskida, a nasljednici nemaju pravo zahtijevati naknadu za prije dano uzdržavanje. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Poštovanje svima,

molila bih vas za savjet na temu nuznog nasljedstva. Prije 9 godina mi je umro djed i kuca koju je posjedovao pripala je mom ocu, baki i stricu. Nedugo nakon djedove smrti stradao je i moj otac te je moj bratic (sin od strica) 13 dana nakon tatine smrti ne znam na koji nacin nagovorio baku da svoj dio daruje njemu. Tada sam ja jos bila maloljetna i nisam se mogla previse uplitat u to. Prije manje od mjesec dana umrla je i baka i sada mene zanima isplati li se traziti taj nuzni dio i znate li jako dobrog odvjetnika za preporuciti. Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, molim(o) vas za pravni savjet odnosno pomoć.

Otac sada želi darovati jednu od svojih nekretnina (kuću) jednoj kćeri. Kako ne bi u budućnosti došlo do nesporazuma oko nasljedstva, htio bi da druga kćer potpiše (izjavi) da je suglasna s tim Darovnim ugovorom, te da kćer (obdarenik) također pismeno izjavi da se odriče svog (ostatka ) nasljednog dijela u budućnsti.

1. Da li da spomenute izjave obje kćeri budu sastavni dio predmetnog Darovnog ugovora, te da osim oca (darovatelj) i kćeri (obdarenik) treći potpisnik bude i druga kćer? 

2. U kojoj su mjeri na taj način dane izjave obje kćeri pravno sigurne, od eventualnog potraživanja svog nasljednog dijela mimo sadašnjeg dogovora i pisane Izjave nakon smrti oca?? 

Budući da smo laici u ovom području, možda postoji i neko bolje pravno rješenje ?

Unaprijed vam se zahvaljujem(o) na savjetima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozz! Ovako imam pomalo čudnu situaciju, meni barem pošto nisam čuo još tako nešto! Imam jako narušeni odnos sa svojim ocem u zadnje vrijeme. Pošto radim u inozemstvu nisam previše doma pa niti ne saznam sve šta se događa. On dosta pije, sve super dok ne popije vino ili rakiju, a kako nedavno imao operaciju zbog raka možda sam i ja zažmirio na njegovo ponašanje kada su mi mama i žena probale reći. Ali ok to je nebitno! 

Mene zanima, pošto on nije pri sebi , dali ja od njega mogu tražiti nužni dio? 

I da još kažem zadnji puta kada smo se posvađali bila je i policija upletena, on je zvao policiju na mene koji sam branio suprugu od njega!! O je imao 1,8 alkohola a ja 0,0! Na sudu su i mama i supruga da ja nisam kriv, a ni po policiji nisam kriv samo šta po našem ZAKONU ja sam njega treba pustiti da mi lupi suprugu pa da SMIJEM reagirati! Oboje smo završili u pritvoru! 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...

Od četvoro djece, troje je živo, a supruga mu je umrla prije njega.

S tim da... kako je stan bio na 1/2 na djedu a 1/2 na baki, baka mi je isto prije 16 godina prepisala kad i djeda svoju polovicu.

Tako da se u svim papirim stan se vodi pod mojim vlasnistvom  

 

.....i samo jedno od četoro djece (nasljednici pokojne tetke) ne žele osporavati djedovu odluku.

stvar je sto ja uopce nisam pozvan na ostavinsku raspravu i ne znam dali je moguce da i ta darovana imovina ulazi u ukupnu masu (ako je navedena u raspravi)?  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav - pitanje?  situacija je ovakva; 

Gospoda mi zeli darovati stan ugovorom o darivanju u slucaju smrti, te je u oporuci takoder napisala da meni ostavlja svoj stan u znak paznje i ljubavi, te da njezin jedini sin nema pravo na taj stan jer se nije o njoj pobrinuo zadnjih 30 god (doslovno ne komuniciraju, nikad ju ne zove,nikad ju nije pitao kako je i dali joj sto treba-ni novcano ni nikako- zivi u drugoj drzavi). Gda zivi od socijalne pomoci, i male mirovine. Da li taj jedini sin (muz je umro) ima pravo na nuzni dio (bez obzira sto se nije zadnjih 30 god pobrinuo za gdu) i ako se ja uknjizim na stan odmah po smrti,  koliko dugo-vremenski on ima pravo traziti svoj nuzni dio? 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam trebao to prodati prije 18 godina, ispada da je tako bilo najbolje. 

Ma ta osoba je izjavila da je njoj obećao ostaviti sve, i pritom navela i ono što je već na meni. 

Sve mi je ovo nestvarno, ako je na meni već 18 godina, odakle pravo nekome se sad žaliti. 

Da je za života pokojnika to navedeno kao nepravdu, OK, al sada žalbe i ostavinska od 3 godine... Nestvarno

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija