Jump to content

Neovlašteni ulazak u (ne)zaključano dvorište


debeliPas

Preporučene objave

Pozdrav, imam dvorište koje ima ulazna vrata koja se mogu zaključati, ali mu se može pristupiti sa susjednih parcela (tj. nije ograđeno skorz, ali do ceste je ograđeno).

 

Zanima me, ima li razlike ukoliko netko neovlašteno nepozvan uđe u moje dvorište, jesu lli ulazna vrata zaključana ili ne?

 

Do koje mjere sam se ovlašten braniti / koristiti fizička sredstva protiv evenutualnog uljeza? Drugim riječima, kako najbolje osigurati od eventualnih uljeza u skladu sa zakonom, a da nije užasno skupo (nemam love trenutno za srediti ogradu).

 

Naime postoji čovjek koji živi u blizini (ne prvi susjed) koji je, i čija obitelj je, nanosila imovinsku štetu mojoj familiji, i fizički napadao članove moje obitelji.

 

Problem je što nemam konkretnih dokaza, ali poznavajući prirodu danog gospodina, uvjeren sam da će me u budućnosti očekuju sukobi s istim. Dakle pretpostavljam da je moje pitanje: želim se nadati miru, ali želim biti spreman na sukob, kako se zaštititi u skladu sa zakonom?

 

Hvala i lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nebitno ima li ogradu ili ne, ima li vrata ili ne, jesu li zaključana ili ne..., nitko ti nema pravo stupiti na tvoj posjed.

 

U slučaju prolaska nekog ovako poznatog susjeda, možeš ga privatno tužiti, a možeš i zvati policiju, pa će policajci s njim porazgovarati i upozoriti ga. Međutim, neće podnijeti nikakvu prijavu, nego će te uputiti da ga privatno tužiš.

 

Ako pri tom njegovom ulasku nisi napadnut (niti netko od tvoje obitelji), nemaš se pravo fizički braniti, niti za to ima razloga. Ako te napadne, naravno da se možeš braniti, ali obrana mora biti razmjerna (npr. ako te odgurava, ne smiješ ga bubnuti letvom).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Protuzakonito je ući, ali svako kazneno djelo ili prekršaj ima neki svoj opis i elemente koji moraju biti ispunjeni da bi se radilo o tim kaznenim djelima ili prekršajima. U ovoj situaciji, on ne čini nikakvo kazneno djelo niti prekršaj (ulazak na tvoj neograđeni posjed), ali svejedno povređuje tvoje pravo tako da ga možeš tužiti za ometanje posjeda.

 

Malo proguglaj pojam "tužba za smetanje posjeda", pa vidi što ti nudi (npr. ovo i ovo).

 

Za samoobranu je najbolji suzavac, može se kupiti i nositi bez ograničenja, a učinkovit je i jednostavan za korištenje, te ne ostaju ikakve posljedice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...

Pozdrav, kupili smo kuću s voćnjakom i oranicom. Međutim saznali smo i vidjeli da tu oranicu obrađuje susjed bez znanja bivšeg vlasnika (čovjek je u Njemačkoj). Znači lik vidi gdje su oranice prazne, a vlasnici u inozemstvu i na njima sadi kukuruz. Što mi je činiti, pošto je sad to moja oranica sa zasađenim kukuruzom ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 minuta, Seneka je napisao:

Što mi je činiti, pošto je sad to moja oranica sa zasađenim kukuruzom ?

Pošaljite mu pisano upozorenje da se ubuduće suzdrži od ovakvog postupanje, odnosno da se suzdrži od fizičkog pristupanja na Vaše nekretnine. Upozorenje mu pošaljite preporučeno i sa povratnicima. A sa kukuruzom radite što želite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Borbena7 je napisao:

Pošaljite mu pisano upozorenje da se ubuduće suzdrži od ovakvog postupanje, odnosno da se suzdrži od fizičkog pristupanja na Vaše nekretnine. Upozorenje mu pošaljite preporučeno i sa povratnicima. A sa kukuruzom radite što želite.

Poštovana...hvala na odgovoru, dali postoji kakav obrazac upozorenja i što ako se isti ogluši o isto, unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Borbena7 je napisao:

Pošaljite mu pisano upozorenje da se ubuduće suzdrži od ovakvog postupanje, odnosno da se suzdrži od fizičkog pristupanja na Vaše nekretnine. Upozorenje mu pošaljite preporučeno i sa povratnicima. A sa kukuruzom radite što želite.

I dobit ćete tužbu za smetanje posjeda i naknadu štete za uništeni kukuruz.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 22. 04. 2021. at 12:32, Seneka je napisao:

Pozdrav, kupili smo kuću s voćnjakom i oranicom. Međutim saznali smo i vidjeli da tu oranicu obrađuje susjed bez znanja bivšeg vlasnika (čovjek je u Njemačkoj). Znači lik vidi gdje su oranice prazne, a vlasnici u inozemstvu i na njima sadi kukuruz. Što mi je činiti, pošto je sad to moja oranica sa zasađenim kukuruzom ?

Na vašem mjestu, ja bih prvo pokušao porazgovarati sa konkretnim susjedom, objasniti mu novonastalu situaciju (da ste vi sada vlasnik i da nemate namjeru dozvoljavati korištenje vaše nekretnine ili imate takvu namjeru, ali uz odgovarajuću naknadu) i iznaći dogovor.

Ukoliko vam konkretna oranica nije nužno potrebna ovu godinu (realno, manje-više sve kulture su zasađene iako je vrijeme ove godine čudnije no inače), možda da se dogovorite da čovjeku dopuštate da uzgoji i ubere prinos, a vama dade kakvu naknadu, bilo u novcu bilo u naturi (kukuruzu) ako vam to odgovara. Za naredne godine, naravno, ukoliko sami planirate obrađivati oranicu, ovakvo što više nećete tolerirati i to jasno dajte do znanja.

Samovoljno nemojte ništa raditi, jer postoji mogućnost da ćete imati daleko više štete doli koristi, na što aludira korisnik "ivistipe".

I zaključno, ukoliko imate posla s "pacijentom" od čovjeka, pa dogovor nije moguć, onda angažirajte odvjetnika da mu on napiše jedan "prigodan" tekst, koji će mu ukazati na vašu ozbiljnost u tome da zaštite ono što je vaše.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, 

kupio sam kuću i postavio ogradu oko parcele, jer imamo psa koji je još mali, tj star je 3 mjeseca.

Ograda ima vrata koja su zatvorena, ne zaključana, ali zatvorena.

Na vanjskoj strani vrata postavljeno je zvono!

Danas tijekom dana zaposlenik plinare ušao je u dvorište, bez zvona ili bilo kakvog kontakta, obišao je kuću i otišao očitati brojilo.

Kada sam nazvao plinaru i zamolio da se prilikom obilaska i očitanja brojila prije ulaska u dvorište pozvoni, maltene nisam dobio batina preko telefona. Izvrijeđan sam i ponižen, a zaposlenica plinare mi je rekla da:

  • oni nemaju vremena zvoniti,
  • nemaju namjeru najavljivati se ( nisam to niti tražio)
  • nemaju potrebu nikoga obavjestiti
  • nisu kriminalci
  • nisu silovatelji
  • neka zaključam djecu!!!
  • ne želi sa mnom razgovarati jer sam glup
  • ništa ne razumijem
  • itd

U kući živimo supruga ja i četvero malodobne djece i sa sigurnošću mogu reći da je netko uvijek kod kuće, 

Na kraju imam slijedeća pitanja:

  1. ima li itko pravo bez ikakve obavijesti ući u ograđeno i zatvoreno dvorište?
  2. imam li ja pravo zahtjevati od zaposlenika plinare da prije ulaska pozvone na zvono?
  3. imam li obvezu pisati ispod zvona da je potrebno pozvoniti prije ulaska u dvorište?
  4. tko će snositi odgovornost ukoliko se nešto dogodi djeci?
  5. tko će snositi odgovornost ukoliko se nešto dogodi štenetu (riječ je o čistokrvnom, skupom psu)?
  6. tko će snositi odgovornost ukoliko se nešto dogodi zaposleniku plinare, jer štene će s vremenom odrasti

Svjestan sam mogućnosti dostave stanja brojila i to ću od sada i raditi, ali ipak me zanimaju odgovori na ova pitanja kako bih znao postupati u nekom sličnom slučaju.

 

Hvala unaprijed,

Jozo

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija