Jump to content

Podjela imovine nakon razvoda


matea5

Preporučene objave

Poštovani,

ovim putem Vas molim da mi pojasnite situaciju u kojoj sam se našla.... 

Suprug i ja smo pred razvodom (oženili smo se 2009.) živili smo u kući tj. on je dignuo nenamjenski kredit i dignuo kat na obiteljskoj kući svojih roditelja (još se nismo ni upoznali) - kat ne glasi na njega. U braku je dignuo drugi kredit s kojim je zatvorio prvi.

Moji roditelji su dali novce da se kat uredi da se možemo useliti. Ja sam sa te adrese odjavljena već godinu dana jer sam se odselila k mojim roditeljima jer sam istjerana odande. Imamo troje djece (7,6 i 5 god. djeca su sa mnom on je otišao raditi u Njemačku i djeca i ja smo trenutno u podstanarstvu. U podstanarstvu smo ostali jer smo pokušali ponovno održati brak). Ja sam svjesna da sam novce uložila u kuću svekra i svekrve.... pa me sada zanima da li ja mogu povratiti novce koje sam uložila u njihovu kuću i da li ja snosim plaćanje kredita (kredit glasi na supruga)!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ulagali ste (i vi i suprug i vaši roditelji ) u tuđu nekretninu . Mogućnost potraživanja povrata za takvo ulaganje po ZOO zastaruje nakon 5 godina.

Osim toga upitno je možete li dokazati da ste baš vi to uložili - imate li račune, potvrde o transakciji novca,...?

Kredit (dug) koji je suprug podigao za braka mogao bi se smatrati bračnom stečevinom. Trebali biste dokazivati da je to njegov dug prije braka, tj. da je njime zatvorio onaj prethodni kredit.

Ali želi li on taj kreditni dug dijeliti? Ili ga ipak sam otplatiti?

Takvi sporovi su u pravilu beskonačne trakavice, a šanse da u sporu nešto ishodite minimalne.

Sve u svemu, čini se da je vaš suprug potražio pravni savjet davno prije vas - teško da je ovo sve baš slučajno tako ispalo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Potvrde nikakve nemam jer nikome nije ni bilo na pameti da ćemo se danas-sutra rastati....jedino svjedoci. da li se može vidjeti po bankovnim isplatama mojih roditelja? ali to opet nije garancija da su novci uloženi u taj kat!!! ide moja riječ protiv njegove? Djeca su još uvijek prijavljena na našoj staroj zajedničkoj adresi i rekla sam da ih neću odjaviti dok se mene ne isplati!!!

Što se tiče kredita - govori mi ti ćeš plaćati pola pa ćeš viditi kolik će ti onda biti alimentacija....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

matea5 je napisao:
Potvrde nikakve nemam jer nikome nije ni bilo na pameti da ćemo se danas-sutra rastati....jedino svjedoci.

Vaši svjedoci, njihovi svjedoci...

Morate tužiti vlasnike nekretnine - njegove roditelje. Jer on naravno nije vlasnik. (to provjerite - možda su mu ipak darovali dio kuće).

Citiraj
da li se može vidjeti po bankovnim isplatama mojih roditelja? ali to opet nije garancija da su novci uloženi u taj kat!!! ide moja riječ protiv njegove?

Kažem vam - njihovi svjedoci će reći da su njegovi starci ulagali u svoju kuću. Na kraju ćete morati angažirati i kakvog vještaka, sve to platiti a oni će se pozvati na zastaru.

Da nešto i uspijete dobiti, sve će vam to otići na odvjetnike i vještake.

Citiraj
Djeca su još uvijek prijavljena na našoj staroj zajedničkoj adresi i rekla sam da ih neću odjaviti dok se mene ne isplati!!!

Još će vam po tome na kraju ispasti da o djeci brinu njegovi roditelji.

Citiraj
Što se tiče kredita - govori mi ti ćeš plaćati pola pa ćeš viditi kolik će ti onda biti alimentacija....

Ne znam o kojim ciframa se tu radi. Ali moj savjet bi išao u smjeru dogovora.

Da on preuzme otplatu kredita, i možda (ako možete izvući, to je možda) da dade neku skomniju cifru na račun ulaganja vaših roditelja - a vi ćete se zauzvrat odreći ulaganja u kuću.

Alimentacija je pravo djece, nema veze sa sporom oko imovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kredit on otplaćuje. A di je logika da ja plaćam kredit za kuću iz koje sam potjerana?? Djeca su sa mnom tako smo se i dogovorili na centru:

 

A što da vam na to odgovorim?

Pravo i pravda često ne idu zajedno.

 

Ima očeva koji budu izbačeni iz svog stana za koji plaćaju i kredit, i alimentaciju djeci - i nitko ih i ne pita gdje i od čega žive.

Još ako ostanu bez posla, idu u zatvor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zar ja nemam nikakvih prava na isplatu a tamo sam živila od 2010 godine. Nije mi jasno plus uložila sam u završetak tog kata?

 

Ulagala ste u nekretninu treće osobe, ne u nekretninu svog suruga. Zastara 5 godina.

Dokaze u vidu računa nemate, svjedoci vaši i njihovi...

 

Pokušajte zaprijetiti tužbm da vam daju neki skroman iznos , makar za vrijednost pokretne imovine.

Nije pošteno, znam.

 

I zanima me da li ja mogu podnijeti tužbu protiv svekrve za isplatu (na nju glasi kuća) ako smo suprug i ja još u braku?

 

Možete podnijeti tužbu.

Uvijek i protv skoro bilo koga.

 

Ali dozvolite da vam objasnim što će vjerojatno uslijediti, ako baš 'nagazite'.

 

Prvo trebate imati novac za dobrog odvjetnika, a on će vam zaračunati tužbu prema vrijednosti spora. Pa ćete plaćati i vještačenja, ročišta će se rastezati. Sve će trajati bar 5 gdina, možda 10. Za sve vam treba i preko 100000 kuna.

Imate li taj novac?

Šanse da bar nešto dobijete su minimalne. Stvarno minimalne.

Ali da nešto na kraju ipak uspijete i dobiti (naglašavam, malo vjerojatno, ali...), to će biti tek postotak od utuženog iznosa, pa ćete shodno tome sami snositi i udio troškova. Svih troškova, vaših i njihovih, jednako tako i oni. Dobijete 10000 €, a troškova imate za platiti 20000€.

 

Uz to, sasvim je moguće da u tom slučaju vaš suprug potegne pitanje podjele otplate tog kredita, za što je sasvim izvjesno da bi uspio.

Svekrva bi vas i sina teoretski mogla tužiti za najam stana do 5 godina unatrag, jer ste živjeli u njenoj nekretnini.

 

Itd, itd.

Got the picture?

Ne dozvolite da vas fiškali nagovaraju na tužbu. Oni će sigurno zaraditi . Vi jako, jako malo vjerojatno.

 

Ali hej - odluka je na vama.

Ja vam samo dajem savjet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija