Jump to content

Tumačenje uspravne linije potomaka


jumbojett

Preporučene objave

Situacija:

 

Baka ostavi unuku nekretninu putem oporuke dok joj je kći još ziva(kci se slaze s oporukom nema osporavanja)

 

http://www.zakon.hr/z/69/Zakon-o-porezu-na-promet-nekretnina - clanak 15 poglavlje 4

 

1. je li to taj zakon koji ima veze s tim?

2. je li vrijedi ako je kci ziva(znaci preskace se 1 generacija) baka - mama - unuk ili vrijedi samo ako nije kci ziva pa je direktno baka - unuk

 

dobivam informacije iz porezne i advokata da vrijedi samo ako nije kci ziva sto meni nema smisla.

 

molim pomoc, hvala :) ( i u slucaju da su to krive informacije kako se obranit oko krivog tumacenja )

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sve je dobro dok se usmeno tumači,no kako citiranu "glupost"pismeno obrazložit u rješenju.

 

hvala na odgovoru g-man, matrix :)

znaci to je 100% krivo?

 

pa na koji nacin se obracunat sa 'strucnim' ljudima koji mi kazu da je to krivo?

 

ne zelim neugodna iznenađenja kasnije...

 

a je li ista stvar vrijedi i na pokretnine ili se na to ipak placa porez?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa na koji nacin se obracunat sa 'strucnim' ljudima koji mi kazu da je to krivo?

 

Kao što Matrix piše, neka vam daju to napismeno sa pozivanjem na određene članke zakona.

 

a je li ista stvar vrijedi i na pokretnine ili se na to ipak placa porez?

 

Za pokretnine temelj oslobođenja imate u čl. 9. Zakona o lokalnim porezima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pojašnjenje zakonodavca uz prijedlog važećeg Zakona o porezu na promet nekretnina.

 

Za čl.15 "...Radi preciznosti, uređuje se koje su osobe oslobođene plačanja poreza na način da, po načelu transmisije poreza nisu oslobođene osobe koje nasljeđuju umjesto osoba uz primjenu toga načela."

 

i sta to znaci sad? nije mi bas jasan ovaj 2. dio

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

i sta to znaci sad? nije mi bas jasan ovaj 2. dio

 

Znaći da bi porezna mogla biti u pravu.

 

Ako pokušamo raščlaniti navedeno pojašnjenje dobijemo:

-načelo transmisije-to znaći da je potomak koji je umro poslije ostavitelja i sam postao nasljednik te to svoje pravo prenosi na svoje ostavitelje, što će reći poslije bake umire majka te svoje pravo prenosi na sina (unuka).

 

Kad tome dodamo, poreza nisu oslobođene osobe koje nasljeđuju umjesto osoba uz primjenu toga načela, dobijemo da poreza nije oslobođen unuk koji nasljeđuje baku dok je majka živa.

 

Otuda vjerovatno i razlika u samome tekstu odredbi starog i novog zakona

 

Zakon o porezu na promet nekretina

NN 143/14

čl.13

Porez na promet nekretnina pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade ne plaćaju:

1. bračni drug, potomci i preci te posvojenici i posvojitelji koji su u tom odnosu s umrlim ili darovateljem.

 

NN 115/16

čl.15

Porez na promet nekretnina pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade ne plaćaju:

1. bračni drug, potomci i preci koji čine uspravnu liniju te posvojenici i posvojitelji koji su u tom odnosu s umrlim ili darovateljem.

 

No, možda je već davno prošlo vrijeme za spavanje pa i ja nešto krivo tumačim, stoga bih volio vidjeti second opinion kolega.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Baka ostavi unuku nekretninu putem oporuke dok joj je kći još ziva(kci se slaze s oporukom nema osporavanja)

 

http://www.zakon.hr/z/69/Zakon-o-porezu-na-promet-nekretnina - clanak 15 poglavlje 4

Mislite čl. 15. stavak 4 ?

Novi Zakon, na snazi od 1.1.2017. godine nema stavak 4 u članku 15. ... ?!

 

1. je li to taj zakon koji ima veze s tim?

2. je li vrijedi ako je kci ziva(znaci preskace se 1 generacija) baka - mama - unuk ili vrijedi samo ako nije kci ziva pa je direktno baka - unuk

 

dobivam informacije iz porezne i advokata da vrijedi samo ako nije kci ziva sto meni nema smisla.

 

Zbunjen sam takvim tumačenjem.

Nema smisla. Ali ne bi bilo prvi puta da se neki zakon tumači mimo logike, tako da su poznavatelji pravne prakse u nedoumici.

 

Oporuka unuku uz suglasnost kćeri ima isti porezni učinak kao d se na ostavinskoj raspravi kćer odrekla nasljedstva u korist svog djeteta (unuka) . Dakle kao da je nasljedstvo prihvatila i darovala svom djetetu.

U svim takvim kombinacijama nema poreza.

 

Mišljenja sam da bi porez možda imao smisla jedino ako se nasljednik u prvom koljenu (kćer) protivi takvoj oporuci, tj, istu bi osporavala u ostavinskoj raspravi. U tom slučaju bi se moglo dati neko tumačenje da unuk nije naslijedio izravno od pretka jer je jedna osoba u nasljednom redu preskočena, a ta ista osoba se imovine ne odriče , tj, ne želi darovati svom nasljedniku. Tako unuk ne bi imovinu niti izravno naslijedio, niti stekao darom, nego 'na neki drugi način' koji bi podlijegao plaćanju poreza.

Ovo je samo hipoteza.

 

 

molim pomoc, hvala :) ( i u slucaju da su to krive informacije kako se obranit oko krivog tumacenja )

 

Kao što su vam savjetovali kolege, zatražite pisano tumačenje.

Nije rijetkost da poreznici i općenito državni činovnici 'ustuknu' kad moraju staviti na papir ovakva tumačenja.

 

 

Ovo možete riješiti i tako da baka darovnim ugovorom odmah prenese vlasništvo na unuka (nema poreza), uz upis prava doživotnog uživanja u korist bake.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislite čl. 15. stavak 4 ?

Novi Zakon, na snazi od 1.1.2017. godine nema stavak 4 u članku 15. ... ?!

 

 

 

Zbunjen sam takvim tumačenjem.

Nema smisla. Ali ne bi bilo prvi puta da se neki zakon tumači mimo logike, tako da su poznavatelji pravne prakse u nedoumici.

 

Oporuka unuku uz suglasnost kćeri ima isti porezni učinak kao d se na ostavinskoj raspravi kćer odrekla nasljedstva u korist svog djeteta (unuka) . Dakle kao da je nasljedstvo prihvatila i darovala svom djetetu.

U svim takvim kombinacijama nema poreza.

 

Mišljenja sam da bi porez možda imao smisla jedino ako se nasljednik u prvom koljenu (kćer) protivi takvoj oporuci, tj, istu bi osporavala u ostavinskoj raspravi. U tom slučaju bi se moglo dati neko tumačenje da unuk nije naslijedio izravno od pretka jer je jedna osoba u nasljednom redu preskočena, a ta ista osoba se imovine ne odriče , tj, ne želi darovati svom nasljedniku. Tako unuk ne bi imovinu niti izravno naslijedio, niti stekao darom, nego 'na neki drugi način' koji bi podlijegao plaćanju poreza.

Ovo je samo hipoteza.

 

 

 

 

Kao što su vam savjetovali kolege, zatražite pisano tumačenje.

Nije rijetkost da poreznici i općenito državni činovnici 'ustuknu' kad moraju staviti na papir ovakva tumačenja.

 

 

Ovo možete riješiti i tako da baka darovnim ugovorom odmah prenese vlasništvo na unuka (nema poreza), uz upis prava doživotnog uživanja u korist bake.

situacija je takva da je u oporuci za stanove pise pravo dozivotnog uzivanja majke.

 

ne znam je li to pomaze ovdje ili ne.

 

meni je apsurdno tumacenje da unuk treba nesto platiti pa kakve su to gluposti

 

dakako su zatrazit pisano tumacenje no ne svidja mi se ova nesigurnost oko par rijeci... pa sta ne moze niti jedna stvar bit jednostavna u ovoj drzavi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slažem se, vrijeme će pokazati, ali eto već mi pao na pamet prvi apsurdni primjer - imamo ostavitelja koji je odlučio lišiti svog zakonskog (nužnog) nasljednika nužnog dijela u korist njegova potomka. Po ovom tumačenju iz Nacrta zakonskog prijedloga, ispada da će unuk ostavitelja biti dužan platiti porez, što je jednostavno jadno i presmiješno. Da ne kažem da praktički kažnjava savjesno upravljanje imovinom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija