Jump to content

Uzdržavanje


Dario Sorgent

Preporučene objave

Presudom iz 2012. godine određeno mi je uzdržavanje djeteta u visini od 1200 kuna. Kontakti su određeni utorkom i četvrtkom od 17.30 - 19.30 na adresi majke, a petkom od 10 - 18 kod mene u pratnji majke. Majka niti jednom nije poštivala sudsku presudu vezanu uz taj petak.Majka i ja nikada nismo imali zasnovanu bračnu zajednicu niti vezu već je dijete rođeno iz samo jednog intimnog odnosa. Na tu presudu i visinu uzdržavanja se nisam žalio, mada imam kredit koji je podignut 5 godina prije djetetova rođenja i redovito ga plaćam u anuitetu 1700 kn.Plaća mi iznosi 3.560 kuna. Dijete živi 25 km udaljeno od mene. Ne posjedujem osobni automobil, niti nekretninu. Evidentno je da sam u teškoj financijskoj situaciji pa ponekad nemam sredstava niti vidjeti dijete, a niti za vlastitu egzistenciju.Majka odbija svu komunikaciju, suradnju. Ja sam se obraćao nadležnom Centru za socijalnu skrb, obiteljskom savjetovalištu, Uredu Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova itd. Ponovno ročište je bilo 01.04.2016. godine gdje su mi određeni kontakti na način srijedom od 17.30 - 20 sati te svaki drugi vikend od petka u 18 sati do nedjelje u 18 sati. Ova presuda, vezana za vikende se ponovo ne poštuje od strane majke o čemu obavještavam nadležan Centar za socijalnu skrb. Žalba na visinu uzdržavanja mi je ponovo odbijena. Uzdržavanje mi se obustavlja administrativnom zabranom i iznosi 1/3 dohotka, tako da nisam u mogućnosti podići nikakav kredit da sredim životna pitanja, kupim automobil kojim bih mogao posjećivati dijete i pridonositi i financijski više nego što je određeno. Majka odbija maknuti administrativnu zabranu i dozvoliti da ja osobno uplaćujem uzdržavanje na njen račun. Cijeli proces traje već 5 godina i o svemu obavještavam nadležni Centar za socijalnu skrb. Ništa se nije pomaklo, a trenutno je situacija takva da majka krši pravomoćnu sudsku presudu vezano uz vikende. Molim hitan savjet i pomoć.

Zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, što se tiče plaćanja uzdržavanja djeteta od Vaše strane, razvidno je da ste u zaista teškoj financijskoj situaciji, ali prioritetna je naplata uzdržavanja djeteta (alimentacija), pa sve ostalo (kredit idr..), dijete i njegova prava su uvijek na prvom mjestu...

 

Što se tiče sprečavanja kontakata Vas i Vašeg djeteta od strane majke (neprovođenje sudske odluke), te ako CZSS neće adekvatno postupiti temeljem pravomoćne sudske odluke o odvijanju istih, možete podnijeti kaznenu prijavu ODO-u protiv majke radi kršenja prava djeteta i Vaših prava zagarantirana Obiteljskim zakonom na odvijanje kontakata između Vas i djeteta, te nepoštivanja pravomoćne sudske odluke...

Sretno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na odgovoru. Na žalost već sam upoznat s tim, jer i sam radim u navedenom Centru. Apsurd je da majka moju financijsku situaciju gdje ponekad nisam u prilici vidjeti dijete koristi da me prikaže kao neodgovornog roditelja. Još apsurdnije je što u nadležnom Centru govore da kontaktiranja nemaju veze sa mojom financijskom situacijom. Što je najžalosnije, obrazloženje suda na moju žalbu za visinu uzdržavanja je 'da bez obzira što ne posjedujem instrumente na kojima bih dodatno zaradio, posjedujem vještinu podučavanja i davanja instrukcija (????)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na odgovoru. Na žalost već sam upoznat s tim, jer i sam radim u navedenom Centru. Apsurd je da majka moju financijsku situaciju gdje ponekad nisam u prilici vidjeti dijete koristi da me prikaže kao neodgovornog roditelja. Još apsurdnije je što u nadležnom Centru govore da kontaktiranja nemaju veze sa mojom financijskom situacijom. Što je najžalosnije, obrazloženje suda na moju žalbu za visinu uzdržavanja je 'da bez obzira što ne posjedujem instrumente na kojima bih dodatno zaradio, posjedujem vještinu podučavanja i davanja instrukcija (????)

 

Visina prihoda nije prepreka za određivanje minimuma potrebnih djetetu. To je problem roditelja.

Ovo drugo, sprečavanje kontakta s djetetom od strane majke......

To je benigna stvar u Hrvatskoj, i ubojice se šetaju bez straha od sankcija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moram dodati da se i meni čini apsurdnim da sudovi i druga državna tijela sposobnost zarađivanja za život ocjenjuju apstraktno, a ne u odnosu na konkretnu situaciju - imaš dvije ruke i noge, pa zacijelo možeš dodatno zaraditi bez ikakvih problema. No rijetko se upuštaju u ocjenu živi li netko u propulzivnom ili pasivnom kraju, jesu li mu stvarne mogućnosti zaposlenja veće ili manje, ima li završenu osnovnu školu ili fakultet, je li prekovremeno angažiran na svom poslu ili ne, to je sve izvan njihove ocjene.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moram dodati da se i meni čini apsurdnim da sudovi i druga državna tijela sposobnost zarađivanja za život ocjenjuju apstraktno, a ne u odnosu na konkretnu situaciju - imaš dvije ruke i noge, pa zacijelo možeš dodatno zaraditi bez ikakvih problema. No rijetko se upuštaju u ocjenu živi li netko u propulzivnom ili pasivnom kraju, jesu li mu stvarne mogućnosti zaposlenja veće ili manje, ima li završenu osnovnu školu ili fakultet, je li prekovremeno angažiran na svom poslu ili ne, to je sve izvan njihove ocjene.

 

Ali dijete nije apstraktno ! Ono ima svoje potrebe koje roditelji h mora ispoštivati ili neka se daju kastrirati, pa mogu upražnjavati seks bez straha od obaveza.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ali dijete nije apstraktno ! Ono ima svoje potrebe koje roditelji h mora ispoštivati ...

 

Hasko,

ni roditelji nisu apstraktne osobe.

I roditelji imaju potrebe, i to mnogo veće nego dijete. Pogotovo ako i rade.

 

Upravo je idiotski (pardon na izrazu, ali jest!) postavljati potrebe djeteta izolirano od realnosti u kojoj žive roditelji. Dijete koje živi u obitelji gdje roditelji nisu rastavljeni živi u skladu sa mogućnostima roditelja. Nema nikakvog rezona da drugačija situacija bude sa djecom rastavljenih roditelja.

 

Ovdje bih istaknuo svu dvoličnost društva i jednu strašnu a već ukorijenjenu diskriminaciju .

Majkama koje su dobile skrbništvo pomaže se na razne načine - mogu dobiti subvencionirani smještaj, razne vidove socijalne pomoći, ako je nezaposlena pomoći će se naći posao...

Ocu koji je obveznik plaćanja alimentacije nitko ni u čemu ne pomaže. Ako je bez posla, nitko mu neće pomoći naći posao. Nitko ga neće pitati ima li gdje živjeti iako je stan koji je napustio bio bračna stečevina njega i supruge, a on ga je ostavio (svoju polovinu) majci i djeci.

 

Još gore - kada otac ostane bez posla, često ga se proganja kao kriminalca zbog neplaćanja alimentacije. Pa ga se osuđuje na zatvorsku kaznu, i troši se na njegov smještaj u zatvoru koji košta i do 10000 kuna mjesečno. A dok je u zatvoru, njegov dug za alimentaciju se još i povećava.

 

A ako ni to nije dovoljno suludo, treba znati i da mnogi očevi ostanu bez posla zbog toga što su u postupku razvoda sustavno lažno optuživani za obiteljsko nasilje ili čak i pedofiliju.

I ne samo da se olako optužuje, nego sustav takve očeve često automatizmom i osuđuje bar na nekakve uvjetne kazne.

I tada takav više teško i može naći neki posao.

Ostaje zarobljen između zatvora i životarenja na socijali, izgubljenih iluzija, jedino što mu preostaje je utjeha u alkoholu ili drogi , kriminal , te na kraju moguće i osveta ili samoubistvo.

 

 

 

Razmislite malo o ovome prije nego ponovo počnete o tome kako su potrebe djeteta jedino važne.

 

 

ili neka se daju kastrirati, pa mogu upražnjavati seks bez straha od obaveza.

 

Dok se ne otarasimo ovakvih glupih stereotipa, nećemo se nimalo približiti rješenju problema.

 

Da, neki ljudi su neodgovorni i štancaju djecu.

Nekima se zalomi, a neki budu i prevareni.

Ali svi takvi su manjina.

 

Većina djece nije se dogodila neplanirano, nego su se roditelji koji su djecu planirali i željeli - neplanirano rastali. Jer danas više ne vrijedi onaj bračni zavjet ' dok nas smrt ne rastavi'.

A ako nastavimo radikalizirati krivnju rastavljenih na način kako vi to pišete, uskoro će nam demografija biti blizu nuli.

 

I hasko - kastrirani ne upražnjavaju seks.

Sterilizirani, takvi da.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija