Jump to content

Porez na nekretninu


jfugas

Preporučene objave

Poštovani!

Nakon razvoda otkupio sam 1/2 stana moje bivše putem nagodbe na sudu za 120 000 kn gdje mi je na upit moram li platit porez na nekretnine rečeno da ne moram.

No prezna mi je poslala da moram prijaviti nekretninu i platiti porez od 5% tj 6000 kn.

Pravio sam žalbu koja mi je odbijena uz obrazloženje da nisu nađeni elementi za oslobađanje i ako je to meni bilo rješavanje mog stabenog pitanja.

Naveli su da mogu podnjeti tužbu Upravnom sudu u Zagrebu.

Napominjem da mi je to jedina nekretnina radi se o 40m2

Molim vas da li moram platiti taj porez i ima li smisla praviti tu tužbu?

Uz pozdrav unaprjed zahvaljujem na odgovoru.

Josip

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako ste radili kupoprodajni ugovor, niste prijavili poreznu obvezu i niste podnijeli dokaze temeljem kojih biste bili oslobođeni od plaćanja poreza za stjecanje prve nekretnine, a po ovom ispada da niste, morate platiti porez. S upravnom tužbom možete probati, ali ne vjerujem da će to proći.

 

Naime, trebali ste umjesto kupoprodajnog ugovora napraviti ugovor o diobi bračne stečevine, u kojem bi onda između ostalog naveli da vama pripada nekretnina, a njoj novčana sredstva u iznosu od 120.000,00 kn koje joj se obvezujete isplatiti.

 

U bilo kakvom daljnjem obraćanju Poreznoj ili u tužbi koju ćete podnijeti ističite da je taj ugovor samo naslovljen kao kupoprodajni ugovor, a da se sadržajno radi o ugovoru o diobi bračne stečevine. Budući da je stjecanje nekretnine temeljem takvog ugovora kojim bračni drugovi uređuju svoje imovinskopravne odnose oslobođeno plaćanja poreza, po meni vam je to najbolja šansa da uspijete u upravnom sporu.

 

Pazite na rok od 30 dana za podnošenje upravne tužbe!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

Nakon razvoda otkupio sam 1/2 stana moje bivše putem nagodbe na sudu za 120 000 kn gdje mi je na upit moram li platit porez na nekretnine rečeno da ne moram.

Ali ste trebali na poreznoj prijaviti sticanje (djela) nekretnine i zatražiti oslobađanje od plaćanja poreza jer je stečena podjelom imovine u razvodu.

 

No prezna mi je poslala da moram prijaviti nekretninu i platiti porez od 5% tj 6000 kn.

Ako niste prijavili, porezna je samo razrezala porez...?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ali ste trebali na poreznoj prijaviti sticanje (djela) nekretnine i zatražiti oslobađanje od plaćanja poreza jer je stečena podjelom imovine u razvodu.

 

Po meni je svejedno, isto rješenje porezna dobije od suda, pa sam i dalje skeptičan poradi čl.13 st.3 (sada 15) i odredbe "i drugom stjecanju bez naknade...". Po ovome kako je napisano, ako netko isplačuje 120 tkn za drugu polovinu, ja tu vidim naknadu pa je sigurno tako vidi i PU.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po meni je svejedno, isto rješenje porezna dobije od suda, pa sam i dalje skeptičan poradi čl.13 st.3 (sada 15) i odredbe "i drugom stjecanju bez naknade...". Po ovome kako je napisano,

 

Taj, sada čl.15. , kaže:

 

Porez na promet nekretnina pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade ne plaćaju:

...

3. bivši bračni drugovi kada uređuju svoje imovinske odnose

 

Svakako bi, kao što kaže štovani LjuboZG, trebalo vidjeti što piše u tekstu te nagodbe.

 

Ali mišljenja sam da tu zakon omogućuje i drugačije tumačenje, baš zbog formulacije ... "bivši bračni drugovi kada uređuju svoje imovinske odnose".

Takva podjela nikad nije jednostavna, i u pravilu uključuje quid pro quo u raznim kombinacijama.

 

 

ako netko isplačuje 120 tkn za drugu polovinu, ja tu vidim naknadu pa je sigurno tako vidi i PU.

 

Takvim tumačenjem bi se svaka nagodba oko nekretnine u razvodu svela na naplatni posao.

 

Što je u takvim slučajevima sa nekretninama koje su opterećene hipotekom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Takvim tumačenjem bi se svaka nagodba oko nekretnine u razvodu svela na naplatni posao.

 

Pa i ne baš jer u svim tim slučajevima "ti meni, ja tebi" bit je u onome što stoji u rješenju. Tako da kad se prelistaju takova rješenja i mišljenja PU može se naći da svaka fizička podjela ne podliježe obvezi PPN (stjecanje bez naknade), isplate kojima se otkupljuje dio bračne stečevine podliježu PPN (stjecanje s naknadom), s time da uvijek postoje iznimke npr., isplata na ime ulaganja bračnog druga u nekretninu kojom drugi stjeće cijelu nekretninu, smatra se da ne podliježe PPN.

 

U biti je u pitanju igra rijeći, a ovdje (još uvijek) govorimo o "otkupio".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa i ne baš jer u svim tim slučajevima "ti meni, ja tebi" bit je u onome što stoji u rješenju. Tako da kad se prelistaju takova rješenja i mišljenja PU može se naći da svaka fizička podjela ne podliježe obvezi PPN (stjecanje bez naknade), isplate kojima se otkupljuje dio bračne stečevine podliježu PPN (stjecanje s naknadom),

 

Stavak 3. kaže da ne plaćaju porez 'bivši bračni drugovi kada uređuju odnose'.

Svi takvi slučajevi su 'uređivanje imovinskih odnosa'.

Baš svi.

 

Pazite apsurda.

Dan prije konačnog sudskog rješenja oni su još u braku i mogu si međusobno darovati što god žele - bez poreza!

 

 

 

s time da uvijek postoje iznimke npr., isplata na ime ulaganja bračnog druga u nekretninu kojom drugi stjeće cijelu nekretninu, smatra se da ne podliježe PPN.

 

Bilo koja takva isplata bilo kome - podliježe li plaćanju poreza?

 

 

 

U biti je u pitanju igra rijeći, a ovdje (još uvijek) govorimo o "otkupio".

 

Činjenica je da porezna ima sklonost tumačiti stvari tako da razreže porez.

 

Jednostavno - ne vidim smisao takve odredbe o oslobođenju od PPN, ako se ona može tumačiti isključivo u nekom uskom spektru i uz pažljivo biranje pojmova.

Onda neka zakonodavac kaže - oslobođenja nakon razvoda nema, podjelite imovinu prije ako ne želite plaćati porez!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Stavak 3. kaže da ne plaćaju porez 'bivši bračni drugovi kada uređuju odnose'.

Svi takvi slučajevi su 'uređivanje imovinskih odnosa'.

Baš svi.

 

Ne znam zašto se moramo vrtiti u krug, st.3 nije usamljen nego dio cijelog čl.13 (15) koji i dalje glasi, među ostalim "...i drugom stjecanju nekretnine bez naknade..."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

Molim vas da mi odgovorite na pitanje vezano za diobi bračne stečevine po rastavi a vezano za stan.

Naime moja bivša je na Opčinskom sudu podnjela zahtjev za sudsko razdruživanje nekretnine.

Došlo je do ovrhe od strane suda na II ročištu se nije niko pojavio ponudio sam nagodbu koja je bila prihvačena. Sudskom nagodbom po isplati sam se uknjižio u gruntovnici kao vlasnik tog dijela.

Na sudu sam pitao dali ja plačam porez na tu nekretninu rečeno mi je da ne jer je to bračna stečevina. No porezna mi je odredila da moram platiti 5% poreza žalio sam se i dobio odbijenicu sa uputom da mogu podnjeti tužbu Upravnom sudu.

Pitam vas dali ako je došlo do ovrhe nad tom imovinom više ne važi zakon o oslobođenju poreza zajedničke imovine kad se razdružuje.

Porezna iz rješenja ne vidi da smo mi bili u braku ispada ko da sam kupio pola stana od susjede.

Hvala u naprjed

Josip

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

OVOPČINSKI GRAĐANSKI SUD

Na broj:7 R-131/13-17

1. Sudskom nagodbom OVR-131/13 od 04.09.2013 orhovoditeljica N.F. po punomočeniku odvjetniku M.Z. pristala je da joj J.F. isplati iznos od 120.000kn za njen suvlasnički dio nekretnine kčbr.1142/1 upisane u zkulbr.2064 podloška280,k.o. stan u prizemlju ukupne površine od 40,81 m2

2.N.F.po odvjetniku M.Z.potvrđuje da je suglasno točki I i točki V sudske nagodbe J.F. isplatio u cijelosti o čemu je izdana odvjetnička priznanica i dozvoljava J.f. temeljem Sudske nagodbe Opčinskog suda OVR-131/13 od 4.9.2013 i to točke V zajedno sa ovom tabularnom izjavom, a bez prethodne suglasnosti i ovlaštenja ishodi uknjižbu prava plasništva na nekretninama na svoje ime bez ikakvog daljneg pitanja ili odobrenja,u zemljišnim knjigama Opčinskog suda.

Da li zbog ovršnog postupka ispada kao da je moja bivša bila meni susjeda od koje sam ja otkupio njen suvlasnički dio.

Iako na moje pitanje na sudu plačam li ja porez na taj otkupljeni dio mi je bilo rečeno da ne znači porezna ima drugačije tumačenje.

Josip

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija