Jump to content

Kada ću moći u mirovinu?


Imperator

Preporučene objave

Imam 44 i po godine života, efektivnog radnog staža imam 21 godinu, benificiranog radnog staža imam 5 i po godina, sudjelovanja u ratu imam 6 i po godina - već preračunato u dvostruki radni staž jer sam u to vrijeme bio nezaposlen, trenutno sam zaposlen u d.O.o. gdje mi se radni staž računa 1:1.

 

Zanima me:

1. Od kada imam pravo na prijevremenu mirovinu;

2. Od kada imam pravo na punu mirovinu;

3. Kako se uračunava ratni radni staž s obzirom da ću u svojoj šezdesetoj godini života imati 41 godinu staža i bez ratnog staža, te da li mi taj ratni staž uvećava mirovinu iako tada nama nisu uplaćivani nikakvi doprinosi;

4. U kakvom bi bio statusu ako budem radio do svoje 65. godine života s obzirom da bi tada imao ukupan zbroj radnog staža po svim osnovama čak 51-52 godine.

 

Hvala na opsežnom odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,

 

1) Prijevremenu starosnu mirovinu stjecete kad navrsite 60 godina zivota i 35 godina mirovinskog staža, ali uz penalizaciju - umanjenje mirovine.

 

2) Spominjete benificirani radni staz ( 5 godina i 6 mjeseci) da se moze na ovo odgovoriti moramo znati "Snižavanje dobne granice za stjecanje prava na starosnu mirovinu ovisi o dužini razdoblja za koje se staž osiguranja računa s povećanim trajanjem i stupnju povećanja staža osiguranja" znaci kako vam se racunalo 12 mjeseci staza osiguranja 12/15 ili 12/18 ili...

 

3) Pravo na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika stjecete kad navrsite 60 godina zivota i 41 godinu uplacenog mirovinskog staza (staz iz domovinskog rata ne racuna se u ovih 41 godinu staza, jer za to razdoblje nisu uplacivani doprinosi) ali se kod izracuna mirovine taj staz uracunava u formuli kod konacnog izracuna iznosa mirovine.

 

4) Zakonski uvjet za starosnu mirovinu je 65 godina zivota i minimalno 15 godina staza, kod izracuna mirovine vas kompletni staz i uplaceni doprinosi za sve godine uci ce u izracun mirovine

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na odgovoru.

 

Objašnjenje pod 2), ovih 5 i po benificiranih godina su iznos uplaćivanih benificija. Dugo godina sam radio na poslovima s povećanim trajanjem i u raznim stupnjevima, onih 5 i pol godina je približan zbroj svih benificiranih mjeseci iz tih godina. I još da naglasim da nisam osiguranik privatnih mirovinskih fondova, uplate mi idu u državni mirovinski fond, svih 20%.

 

Dakle, sa 60 godina života bi imao oko 36 godina efektivnog radnog staža + 5 i pol benificiranih uplaćivanih godina radnog staža.

 

Zanima me:

 

1. Da li je to dovoljno za odlazak u punu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika u mojoj 60-oj godini?

 

2. Na koji način i u kojem postotku bi onih 6 i pol godina ratnog radnog staža utjecalo u trenutku odlaska u punu mirovinu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1) Ako bi sa efektivnim + benificiranim prosli tih 41 godinu staza, trebalo bi biti dovoljno.

 

2) Tesko je reci koliko bi taj poseban staz utjecao na visinu mirovine, on je samo jedan od elemenata u formuli za izracun mirovine.

 

Za napomenuti je da vladajuci spremaju tijekom ove godine izmjene u mirovinskom zakonu, pa bi se prema sadasnjem poznatom prjedlogu u mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika islo sa 61 godinom zivota.

Sto se tice benificiranog staza kojega imate najvise i koliko vermena po sistemu 12/14, 12/15, 12/16 ili 12/18, npr ako imate 5 godina po sistemu 12/15 imate pravo otici u punu starosnu mirovinu 1 godinu prije 65 godina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

2. Na koji način i u kojem postotku bi onih 6 i pol godina ratnog radnog staža utjecalo u trenutku odlaska u punu mirovinu?

 

Poštovani Care, Imperatoru jedan,

 

Misteriozna formula za izračun starosne mirovine po općem propisu ZOMO glasi:

 

Prosječni vrijednosni bod x mirovinski staž x AVM x 1,27

 

Primjeri iznosa mirovina, na koji način Vaš beneficirani staž utječu na visinu mirovine:

 

1. za Vaš prosječni vrijednosni bod, za ukupne uplate tijekom EFEKTIVNOG radnog staža od 1.600 i efektivni radni staž (bez bilo kojeg beneficiranog) iznosi

 

1,600 x 36 g. x 61,59 x 1,27 = 4.505,43 kn

 

2. za Vaš prosječni vrijednosni bod, za ukupne uplate tijekom EFEKTIVNOG radnog staža od 1.600 i efektivni radni staž + beneficirani iz radnog odnosa, ako je točan?) iznosi

 

1,600 x 41,5 g. x 61,59 x 1,27 = 5.193,76 kn

 

3. za Vaš prosječni vrijednosni bod, za ukupne uplate tijekom EFEKTIVNOG radnog staža od 1.600 i efektivni radni staž + beneficirani iz radnog odnosa + beneficirani iz pričuve) iznosi

 

1,600 x 48 g. x 61,59 x 1,27 = 6.007,24 kn

 

4. ako budete radili do ukupnog mirovinskog staža od 52.g. mirovina bi Vam iznosila

 

1,600 x 52 g. x 61,59 x 1,27 = 6.507,84 kn

 

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prosjecni vrijednosni bod od 1,600 nazalost nemozes imati sa prosjecnom placom niti tog vremena niti danasnjeg vremena.

Sa prosjecnom placa imali bi prosjecni vrijednosni bod sto iznosi 1,000.

Vrijednosni bod 1,600 ima se sa malo boljom placom znaci sa placom koja je veca od neto godisnje place u RH a koja je za 2015 godinu iznosila 68.532,00 kn, znaci da bi vrijednosni bod iz 2015 godine bio 1,600 tvoja neto godisnja placa trebala je u 2015 godini biti 109.651,20 kn.

 

Ovo sto je prof pokazao u svom postu je samo primjer kako mirovina raste sa duljim radnim vijekom.

 

Ako u izracun u formulu umjesto prosjecnog vrijednosnog boda od 1,600 stavimo 1,000 dobijemo sljedece:

 

1,000 x 41,5 g. x 61,59 x 1,27 = 3.246,10 kn

 

Sto je priblizno slicnije ovome sto se moze procitati na stranicama HZMO-a:

 

"Prosječna starosna mirovina za 40 i više godina mirovinskog staža prema ZOMO iznosi 3.433,68 kn, a njen udio u prosječnoj neto plaći u Republici Hrvatskoj za prosinac 2016. (5.838kn) iznosi 58,82%."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo sto je prof pokazao u svom postu je samo primjer kako mirovina raste sa duljim radnim vijekom.

 

"

 

Poštovani Imperatore,

 

Uvaženi malicovjek je u pravu, prosječni vrijednosni bod za ukupni EFEKTIVNI radni staž od 1,600 je slučajni izbor (ali zorno prikazuje kao i bilo koji drugi) kako mirovina raste sa duljim radnim vijekom ili uz VEĆI ukupni mirovinski staž, temeljem benificiranog staža (sa istim EFEKTIVNIM radnim vijekom) što ste Vi i tražili.

 

Primjeri kako različiti iznosi prosječnog vrijednosnog boda za ukupni EFEKTIVNI radni staž utječu na iznose bruto mirovina po općem propisu – ZOMO, na primjeru već spomenutog ukupnog mirovinskog staža od 41,5.g.

 

 

prosječni vrijednosni bod --------------iznosi bruto mirovine

 

0,80---------------------------------------2.596,88 kn

1,00---------------------------------------3.246,10 kn

1,30---------------------------------------4.219,93 kn

1,60---------------------------------------5.193,76 kn

2,00---------------------------------------6.492,20 kn

2,50---------------------------------------8.115,25 kn i

2,9922-------------------------------------9.712,98 kn-

 

-- je najviša dopuštena mirovina za 41,5 g. mirovinskog staža

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija