Jump to content

Ugovor o dozivotnom uzdrzavanju


Sneky78

Preporučene objave

Pozdrav svima,imam par pitanja....naime moj muz i moja svekrva su napravili ugovor o dozivotnom uzdrzavanju a u zamjenu ona je njemu ostavila stan,ona je umrla a on je dobio odbijenicu tj.ne moze se uknjiziti kao vlasnik stana,mene sad zanima da li ce se to rijesiti na ostavinskoj raspravi i da li njegova sestra ima pravo na nuzni dio i koliko taj nuzni dio iznosi 1/3 ili manje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Javni biljeznik je napravio propist,falila je tabularna izjava s kojom se dozvoljava knjizenje,na zalost umrla je i nije se to stiglo napraviti,muz se boji da ce sestra traziti nuzni dio,originalni ugovor je zaveden u zk-u sa svim ostalim papirima i muz ima pravomocno rjesenje na pravo predbiljezbe vlasnistva,ali sad su odbili uknjizbu zbog te izjave koja fali u ugovoru,ostavinska se blizi pa me zanima da li ce se na ostavinskoj ugovor smatrati kao oporuka i da li ce mu sestra imati pravo na nuzni dio

 

Ažurirano

 

I da nisam sigurna da li ce to ici na ostavinsku zato eto trazim po forumu odgovor....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

,a kako ce se rijesiti uknjizba s obzirom da nedostaje tabularna izjava pokojnice?
odredbe Zakona o vlasništvu i dr.stvarnim pravima kao i zakona koji su prethodili istom,određuju da se na temelju pravnog posla pravo vlasništva na nekretnima stječe upisom,no kako je upis dopušten samo uz izričitu suglasnost osobe koja je u momentu podnošenja prijedloga za upis bila upisana kao vlasnik,to je sasvim izvjesno da se Vi nemožete upisati iz razloga nedostatka takve suglasnosti(tabularna isprava) a koju vam umrli primatelj uzdržavanja više nemože ni dati,iz razloga smrti.

Međutim,smrću osobe neprestaju prava i obveze,obzirom da ista po sili zakona prelaze na nasljednike,pa tako i obveza da vam na vaš zahtjev mirnim putem izdaju suglasnost za upis,u suprotnom tužba.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
s obzirom da je zakazana ostavinska rasprava da li mora suprug priloziti papire za stan u ostavinsku raspravu ili ugovor o dosmrtnom uzdrzavanju
može i nemora priložiti ugovor,obzirom da postoji predbilježba iz koje je vidljivo postojanje ugovora a samim tim i učinak da se predmetni stan neubraja u ostavinsku masu.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav svima,opet ja,ostavinska je bila ali nije zavrsena jer se nije znalo stanje na bankovnim racunima no ono sto hocu reci stan nije usao u ostavinsku masu,sestra od supruga je poludila do te mjere da je rekla da ce tuziti supruga tj.da ce ici na pibijanje ugovora o dosmrtnom iako joj je j.b.rekao da je to jako tesko pobiti i jako skupo,mene zanima ako bi ona isla na pobijanje ugovora da li se takvi ugovori pobijaju i kako bi ga mogla pobiti,tj.na koji nacin

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija