Jump to content

vlasnik 1/4 imanja i stvarni korisnik istog - kako zaštititi interese


istina1958

Preporučene objave

Poštovani,

 

Prema izvadku iz ZK vodim se kao vlasnik 1/4 imanja (kuće, izgrađeno zemljište i dvorište). Vlasništvo nad time sam stekla nasljedstvom od roditelja.

Kako mi to nije i mjesto boravka, na tu 1/4 uredno plaćam godišnji porez.

Brat koji živi u toj kući sa obitelji vlasnik je 3/4 imanja koji je stekao dijelom nasljedno od oca (kao i ja) a dijelom majčine darovnice.

 

Još za života naših roditelja, koristila sam jednu sobu (kvadratura približno mojem vlasničkom listu) i u njoj držala stvari moje i majčine.Ta soba je ujedno i jedino što me cijelo vrijeme zanimalo.Sve ostalo prepustila sam njima i nisam željela raditi zapreke ukoliko su išta u kući i na imanju htjeli raditi.

No zbog standarda imanje je dosta propalo. Sada je majka umrla i imam potrebu te stvari iznijeti iz sobu koju smo nazivali mojom (i za koju je i majka za života govorila da je otac kod gradnje namijenio meni i sav namještaj kupljen je za mene) tako da postojeće ormare želim upotrijebiti u svoje svrhe.

 

Tijekom godina, sporazumno smo dogovorili - dala sam svoj usmeni pristanak, obzirom da tu ne boravim stalno da će njegova kči spavati te koristiti sobu za učenje, dok oni od jedne prostorije u prizemlju ne naprave sobu za kči.Niti jedan dio namještaja nije iznošen niti išta unošeno za to vrijeme - a raspolagala sam sa svojim ormarima po volji.

 

u međuvremenu oni nisu napravili ništa, a ova soba je jedino što još pristojno izgleda.

 

Zanima me, da li se time vlasnik 3/4 imanja automatski može smatrati i korisnikom moje 1/4 (ili barem sobe koja je meni važna), ili to nikako nije moguće jer ne postoji pisani dokument o ustupanju korištenja.Pokušali smo svojevremeno otvoriti pitanje etažiranja, no to niti je moguće niti bi brat na to pristao.

 

Sada nakon smrti majke, želim sobu (koja ima približnu kvadraturu one koja bi mi po vlasničkom listu pripadala) SAMO OSTAVITI ONAKVU KAKVA JE. A majčine svari tempom koji sama želim zamijeniti svojim stvarima. Međutim tu nalazim na prepreku, jer brat i njegova obitelj želi raspolagati prostorom u namještaju - dakle potpuno naseliti moju sobu. Pri tome stalno ponavljaju da sam ja i dalje vlasnik. Pa jesam, ali mi ju u potpunosti ne dozvoljavaju koristiti, odnosno raspolagati prostorom kako želim.

 

Moje pitanje je, kako zaštititi svoje interese jer sam svjesna da je vlasništvo na papiru, dok ulaskom u MOJE ORMARE oni postaju korisnici.

 

Mogu li išta učiniti da izbjegnem bilo kakav sudski spor, i na koji način im pokazati da u ovom slućaju oni gube više od mene (njima je to jedino mjesto za život, dok ja imam stan).Čula sam za pojmove da mogu zatražiti da mi plaćaju najamninu, da se određeni dio godine isele ili u krajnjem slućaju zatražim prisilnu prodaju kuće. Što mi savjetujete da je najbezbolnije...

 

hvala najljepša i lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

.

 

Moje pitanje je, kako zaštititi svoje interese jer sam svjesna da je vlasništvo na papiru, dok ulaskom u MOJE ORMARE oni postaju korisnici.

U ovakvim sluačjevima je to oko posjeda dosta zbrčkano.

Oni de facto i jesu posjednici, a vi dođete tek tu i tamo kao gost.

Samo bih napomenuo da u ovakvim slučajevima ne postoji mogućnost stjecanja dosjelošću.

 

 

Mogu li išta učiniti da izbjegnem bilo kakav sudski spor, i na koji način im pokazati da u ovom slućaju oni gube više od mene (njima je to jedino mjesto za život, dok ja imam stan).Čula sam za pojmove da mogu zatražiti da mi plaćaju najamninu, da se određeni dio godine isele ili u krajnjem slućaju zatražim prisilnu prodaju kuće. Što mi savjetujete da je najbezbolnije...

 

Čini mi se da ni vi sama niste načisto što bi zapravo. Samo napomena - vi ste suvlasnik četvrtine kuće i cijelog imanja. Ne samo vlasnik te sobe.

 

Mislim da je ovakva situacija nezdrava i da vodi u konflikt. Najbolje bi bilo da vas brat isplati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na komentaru i savijetu. Svjesna sam da sam suvlasnik 1/4 kuće i cijelog imanja, no što mi to vrijedi, kada očito nije moguće definirati točne granice. Mislim da je inicijalna ideja bila da ja tu 1/4 posjeda darovnim ugovorom ostavim nečakinji koja sada u toj sobi boravi. No kada sam osjetila grabež i želju za dominacijom jasno sam izrazila da to neću učiniti. Sve je bilo toliko dugo dobro dok je majka bila živa, no sada osjećaju snagu da se domognu na korištenje dijela za koji neće morati isplatiti niti lipe. Pogotovo zato što ih nemaju a neće ih niti imati u dogledno vrijeme.

Imate li osim isplate još koji savijet ili bi to bilo sve...

hvala i lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nažalost, ako im darujete svoj dio, ni hvala vam neće reći.

Ako pokrenete prodaju kuće ili tražite isplatu ili najam, bit ćete 'biće iz pakla'.

 

Najbolje vam je da zasad stvari budu takve kakve jesu. Jednog dana možda će netko od njih htjeti nešto raditi, ili graditi. Tada će oni vama doći i moliti.

Tada možete postavljati uvjete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija