Jump to content

Nasljedno pravo izvanbracnog partnera?


hoggar

Preporučene objave

Postovanje!

U pitanju je imovina koja ostaje iza pokojnika koji je zivio u izvanbracnoj zajednici. Kao nasljednici su navedene njegova zakonita kcer i zena sa kojom je zivio, a koja je zivjela sa njime na njegovoj adresi, bez prijave (ima ona vlastiti stan), u kuci koja je njegovo osobno vlasnistvo.

Zanima me da li ta zena (ne kcer) ima pravo na polovinu te kuce i pod kojim ispunjenim uvjetima? Tj...sta tocno treba ispuniti da bi dokazala postojanje izvanbracne zajednice?

Hvala.:)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Usvajanjem Zakona o nasljeđivanju iz 2003. godine, izvanbračni

je drug ostavitelja u pravu nasljeđivanja izjednačen s bračnim drugom.

U odredbi čl. 8. st. 2.

ZN-a propisano je da:

“Na temelju zakona ostavitelja nasljeđuje i njegov izvanbračni drug koji

je u pravu nasljeđivanja izjednačen s bračnim drugom. Izvanbračnom zajednicom u smislu

ovoga Zakona smatra se životna zajednica neudane žene i neoženjenog muškarca koja je trajala dulje vrijeme a prestala ostaviteljevom smrću, pod uvjetom da su bile ispunjene pretpostavke koje se traže za valjanost braka.”

Iz navedenih odredbi, za razliku od obiteljskog zakonodavstva, nasljedno zakonodavstvo izvanbračnu zajednicu definira kao zajednicu koja traje “dulje vrijeme”a ne točno 3 godine i više,i isto tako, postojanje izvanbračne

zajednice uvjetuje ispunjenjem pretpostavki za valjanost braka, što nije slučaj s izvanbračnom

zajednicom u obiteljskom zakonodavstvu,a što je između ostalog detaljno obrazloženo u odluci Vrhovnog suda Republike Hrvatske Rev 1364/10-2 od 21. studenog 2012.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Aha, to me zanimalo. Ok.

A sto zakon propisuje u slucaju da pokojnik nije nikad pravno razvrgnuo prethodni brak? Da li to ima ucinka na njegovu kasniju izvanbracnu zajednicu?

I samo 1 ispravak. Krivo sam napisala da njegova izvanbr partnerica nije bila prijavljena na njegovoj adresi, ali je.

A to rastave bracnih drugova je proslo preko 25 god.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A sto zakon propisuje u slucaju da pokojnik nije nikad pravno razvrgnuo prethodni brak? Da li to ima ucinka na njegovu kasniju izvanbracnu zajednicu?

Ako je bio u braku, nema osnova da se utvrdi istovremeno postojanje izvanbračne zajednice koja bi po pravnim učincima bila izjednačena s brakom.

(bar ne zasad u RH)

Obratite pažnju na podcrtano.

 

 

I samo 1 ispravak. Krivo sam napisala da njegova izvanbr partnerica nije bila prijavljena na njegovoj adresi, ali je.

A to rastave bracnih drugova je proslo preko 25 god.

 

Ali, je li živjela na toj adresi?

U svakom slučaju, moglo bi vam se dogoditi da 'bivša' ustvrdi da su oni bili zajedno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovako...gospodin pokojnik se nikad nije pravno razveo (ili to nije proknjizeno u maticnom uredu, sto sumnjam) od supruge, ali su se rastali i nisu imali kontakta vise od 20 godina. Ustvari nikako, jer je naposljetku umro.

Ova novija ucviljena udovica, izvanbracna druzica je s njim bila oko 11 godina, neudano, na adresi njegovoj prijavljena (ali ne znam da li svih tih 11 god) i zivjela s njim.

Bivsa supruga ne potrazuje nista, samo zakonita kcer i udovica izvanbracna.

Meni je veliki upitnik nad glavom kako je ona ispjela dobiti pola kada njegov prijasnji brak nije niti razvrgnut? Zbunj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

_____što bi u biti i predstavljalo osnov za utvrđenje da je brak bio razveden(čl.51 Obiteljskog zakona)

 

Ali prema čl. 47. brak prestaje poništajem ili razvodom - tek kad odluka suda postane pravomoćna.

A ovaj brak je prestao smrću supružnika.

 

Nisam siguran kakvog bi učinka imalo nepostojanje bračne zajednice.

Za izvanbračne partnere se definira - neoženjen muškarac i neudana žena.

 

 

S čisto praktične strane - ako kod JB bude ostavina, ostaje činjenica da je ostavitelj bio u braku. Zakonita udovica mora biti pozvana, uz 'izvanbračnu' udovicu.

Što bi JB trebao napraviti? Uputiti ih da na sudu definiraju tko je što. Kako bi sud trebao utvrditi izvanbračnu zajednicu?

Kad zakonita udovica shvati da moguće može nešto dobiti, kako će reagirati?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija