Jump to content

Ostavinska rasprava iza maćehe


BozoS

Preporučene objave

1997 god. iza smrti moga oca maćeha pokreće ostavinsku raspravu na koju nisam uvršten. Zbog neprisutnosti nekih nasljednika donijeto je rješenje da se ostavinska rasprava prekida. Tada sam živio u Srbiji, komunikacija s ocem nije bila moguća tako da 2009 god. samostalno pokrećem ostavinsku raspravu. Nastaju problemi jer je trebalo pronaći adresu od sestre koja živi u Novom Zelandu. Maćehin advokat prilaže kopiju nečitkog darovnog ugovora sa falsificiranim potpisom moga oca. To sam negirao i zatražio nužni dio. Umire maćeha, Kada sam bio na sprovodu njen nasljednik je rekao da će me o daljnjem postupku obavijestiti. Zatečen pronalazim na Njuškalu da se nekretnina moga oca prodaje sa čistim papirima. Nazvao sam nasljednika koji je rekao da je sve gotovo i da nemam što tražiti. Molim vašu pomoć kako da zaustavim prodaju i kako da dođem do rješenja ostavinske rasprave iza maćehe. Kako da pokrenem postupak kako bih dobio ono što mi pripada? Unaprijed zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1997 god. iza smrti moga oca maćeha pokreće ostavinsku raspravu na koju nisam uvršten. Zbog neprisutnosti nekih nasljednika donijeto je rješenje da se ostavinska rasprava prekida. Tada sam živio u Srbiji, komunikacija s ocem nije bila moguća tako da 2009 god. samostalno pokrećem ostavinsku raspravu. Nastaju problemi jer je trebalo pronaći adresu od sestre koja živi u Novom Zelandu. Maćehin advokat prilaže kopiju nečitkog darovnog ugovora sa falsificiranim potpisom moga oca. To sam negirao i zatražio nužni dio. Umire maćeha, Kada sam bio na sprovodu njen nasljednik je rekao da će me o daljnjem postupku obavijestiti. Zatečen pronalazim na Njuškalu da se nekretnina moga oca prodaje sa čistim papirima. Nazvao sam nasljednika koji je rekao da je sve gotovo i da nemam što tražiti. Molim vašu pomoć kako da zaustavim prodaju i kako da dođem do rješenja ostavinske rasprave iza maćehe. Kako da pokrenem postupak kako bih dobio ono što mi pripada? Unaprijed zahvaljujem!

 

traži ponavljanje postupka (ostavinske iza oca) pred nadležnim sudo .

nasljednik si za kog su znali ali ga nisu upisli kao nasljednika.

sudu priloži dokaz o pokretanju postupka i traži zabilježbu na vlasnički list nekretnine.

 

odvjetnik ili strčna osoba bi bila poželjna.

pogledaj na pp.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz opisanog činjeničnog stanja sam u sumnji da je ostavinski postupak iza umrlog oca uopće okončan,već je maćeha za života iskoristila pomenuti darovni ugovor i na temelju istog zatražila upis prava vlasništva a u čemu je sad sasvim izvjesno i uspjela,pa je maćehinom smrću konkretnu nekretninu nasljedio njen nasljednik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim vašu pomoć kako da zaustavim prodaju i kako da dođem do rješenja ostavinske rasprave iza maćehe. Kako da pokrenem postupak kako bih dobio ono što mi pripada? Unaprijed zahvaljujem!

 

Moja procjena je da su vam šanse da bilo što uspijete relativno male.

Pokretanje ostavinske sada nije rješenje , jer iza vašeg pokojnog oca više nema imovine.

Trebali biste pobijati taj darovni ugovor.

A to je jako teško nakon toliko godina. Grafološka vještačenja ne mogu sa sigurnošću ustanoviti razliku između kvalitetnog falsifikata i pravog potpisa. A pitanje je imate li uopće koji primjerak očevog potpisa, tj, više kvalitetnih potpisa iz tog razdoblja. Tako da je vjerojatnost da pobijete taj darovni ugovor zapravo vrlo mala, osim ako je na tom darovnom ugovoru neka bezvezna žvrljotina koja nimalo ne nalikuje na potpis vašeg oca.

I same okolnosti upućuju da je darovni ugovor 'vjerodostojan'. Činjenica je da ste se potpuno otuđili od oca (ne ulazim u razloge!). U takvim okolnostima ljudi i pišu razne oporuke i darovne ugovore osobama koje su im ostale bliske. Za ilustraciju, imate slučajeve gdje su djeca do zadnjeg intenzivno brinula o ostarjelom i bolesnom roditelju, a na ostavini se pojavi kakav dalji rođak sa (lažnom) oporukom, pa vam čak i takvi sporovi traju desetljeće.

A činjenica je da je takav ugovor bio prihvaćen i da je bio temelj za upis vlasništva u gruntovnici.

K tome, sada je i maćeha pokojna, a taj nećak je naslijedio nekretninu koja je bila upisana kao njeno vlasništvo dugo vremena i bez ikakvih tereta (zabilježbe spora).

 

Sve u svemu, mislim da ste propustili na vrijeme poduzeti pravne korake koji bi vam pomogli u sporu, i da bi sada takav spor imao jako male šanse.

Riskirate veliki trošak za vrlo neizvjestan rezultat.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na vašim odgovorima. Očito sam sljedeće bitne činjenice izostavio pa vas molim da mi ponovo odgovorite. Naime, na ročištu 2012. god. sud donosi rješenje po kojem maćehi daje rok od 60 dana da vjerodostojni darovni ugovor od 17.09.1988. god. provede u zemljišnim knjigama. Sud će službenim putem provjeriti. Maćeha više nije dolazila na ostavinsku raspravu već je slala potvrde od liječnika. Za života nije se uknjižila tako da maćehinom smrću njen nasljednik nije naslijedio već je sebe uknjižio 19.10.2016. godine vjerojatno iza ostavinske rasprave od maćehe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za života nije se uknjižila tako da maćehinom smrću njen nasljednik nije naslijedio već je sebe uknjižio 19.10.2016. godine vjerojatno iza ostavinske rasprave od maćehe.
treba imati u vidu da je maćeha za života mogla ishoditi upis prava vlasništva,što će reći da je to pravo prešlo na njenog nasljednika.

Mišljenja sam da postupak upisa nije sporan,a vama kako je već napisao Felix ostaje mogućnost pobijanja ugovora temeljem kojeg je proveden upis,a dali ugovor uistinu ima obilježja pobojnosti ili ništavosti je druga priča.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naime, na ročištu 2012. god. sud donosi rješenje po kojem maćehi daje rok od 60 dana da vjerodostojni darovni ugovor od 17.09.1988. god. provede u zemljišnim knjigama.

Ovo ne razumijem. Je li sud dakle utvrdio da je taj ugovor vjerodostojan?

Ili o tome nije ni odlučivao, nego samo o ostavini?

 

 

Za života nije se uknjižila tako da maćehinom smrću njen nasljednik nije naslijedio već je sebe uknjižio 19.10.2016. godine vjerojatno iza ostavinske rasprave od maćehe.

Trebali biste na gruntovnici izvršiti uvid i tražiti kopije dokumenata na temelju kojih je izvršena ta uknjižba.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija