Jump to content

Opća nesposobnost - nema uvjeta staža


stkaos

Preporučene objave

Pozdrav svima. Iako dugo pratim Legalis, ovo je moj prvi post i odmah pitanje. Do sada sam uglavnom pronalazio rješenja za ono što mi je trebalo, ali oko ovoga nisam našao odgovor.

Naime, imam status HB i dragovoljca, ali do sada nisam iskoristio nikakvu privilegiju od svog statusa. Kada sam izišao iz rata, nastavio sam raditi kao obrtnik, ali je stanje postalo jako teško, pa sam 2002. odjavio obrt i iza sebe ostavio nešto duga za mirovinsko osiguranje. Nakon toga sam radio povremeno uz malo sakupljenog staža. Prije 4 godine sam se razbolio, u 11. mjesecu 2015. predao papire za invalidsku mirovinu, a u 6. mjesecu 2016. komisija mi je odredila opću radnu nesposobnost. Sada je nastao problem, jer ne zadovoljavam uvjet staža, odnosno, nedostaje 2-3 godine. Sada imam 54 godine života, opću radnu nesposobnost i nula kuna prihoda. Problem je u tome što zaista nisam sposoban raditi nikakav posao zbog prirode bolesti, a mirovine nema. Zna li netko što se radi u takvom slučaju? Dali se donosi privremeno rješenje ili nešto drugo?

Unaprijed hvala na odgovoru i isprika ako tema postoji, a ja je nisam pronašao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima. Iako dugo pratim Legalis, ovo je moj prvi post i odmah pitanje. Do sada sam uglavnom pronalazio rješenja za ono što mi je trebalo, ali oko ovoga nisam našao odgovor.

Naime, imam status HB i dragovoljca, ali do sada nisam iskoristio nikakvu privilegiju od svog statusa. Kada sam izišao iz rata, nastavio sam raditi kao obrtnik, ali je stanje postalo jako teško, pa sam 2002. odjavio obrt i iza sebe ostavio nešto duga za mirovinsko osiguranje. Nakon toga sam radio povremeno uz malo sakupljenog staža. Prije 4 godine sam se razbolio, u 11. mjesecu 2015. predao papire za invalidsku mirovinu, a u 6. mjesecu 2016. komisija mi je odredila opću radnu nesposobnost. Sada je nastao problem, jer ne zadovoljavam uvjet staža, odnosno, nedostaje 2-3 godine. Sada imam 54 godine života, opću radnu nesposobnost i nula kuna prihoda. Problem je u tome što zaista nisam sposoban raditi nikakav posao zbog prirode bolesti, a mirovine nema. Zna li netko što se radi u takvom slučaju? Dali se donosi privremeno rješenje ili nešto drugo?

Unaprijed hvala na odgovoru i isprika ako tema postoji, a ja je nisam pronašao.

 

A joj prijatelju razlika je između 2 ili 3 godine da nedostaje. No svakako dali ste malo podataka pa da pokušam sa jedne strane pomoći onako odokativno gdje ljudi dosta često pogriješe a ovi iz mirovinskog naravno ne upozoravaju stranke.

 

Pa krenimo od :

Vrijeme koje ste kao branitelj proveli u Domovinskom ratu računa vam se kao staž u dvostrukom trajanju

Ako ste branitelj koji je za vrijeme sudjelovanja u Domovinskom ratu bio zaposlen ili vam je staž osiguranja bio priznat po drugoj osnovi, vrijeme provedeno u Domovinskom ratu računa vam se kao staž osiguranja u dvostrukom trajanju.

 

U slučaju da niste bili zaposleni ili vam staž osiguranja nije priznat po drugoj osnovi, vrijeme provedeno u Domovinskom ratu računa se kao poseban staž u dvostrukom trajanju.

 

Upis u radnu knjižicu

Staž u dvostrukom trajanju u radnu knjižicu upisivao je Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje (HZMO) na temelju potvrde koju izdaje Ministarstvo obrane, nadležni Područni odsjek za poslove obrane, odnosno nadležno tijelo Ministarstva unutarnjih poslova.

 

Od 1. srpnja 2013. godine upis u radnu knjižicu zamjenjuje se elektroničkim vođenjem i razmjenom podataka, ali već izdane radne knjižice ostaju javne isprave. Staž u dvostrukom trajanju u vremenu provedenom u Domovinskom ratu ne upisuje se u e-radnu knjižicu već se staž na temelju potvrde priznaje u postupku priznavanja prava na mirovinu.

 

Nadalje budući da smo tu negdje sa godinama pretpostavljam da ste služili u ono vrijeme i JNA , pa i sa te osnove to vrijeme provedeno u JNA računa vam se pod radni staž , odnosno umanjenje istoga u zadovoljavanju potrebne 1/3 ( nadam se da je toliko koliko me sjećanje služi ) ukupnog radnog staža za izračun mirovine.

 

I za kraj ukoliko ste proveli prije ili kasnije određeno vrijeme na Zavodu za zapošljavanje isto ulazi u gore izneseni potrebni radni staž za mirovinu....

 

Ukoliko ste završili višu ili visoku školu opet sve utječe na smanjenje potrebnih godina..

 

 

Na pitanje :

"Zna li netko što se radi u takvom slučaju? Dali se donosi privremeno rješenje ili nešto drugo?"

U svakom slučaju morali ste dobiti rješenje u kojem dakako stoji obrazloženje , što kako gdje itd.. sa poukom o pravnom lijeku. Ako i niste zadovoljavali uvjete morali ste dobiti rješenje...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala zelenaberetka na odgovoru. Zapelo je na poreznoj upravi, jer mirovinsko traži detalje uplata, odnosno, za koji period su plaćene obveze. Slali su i požurnice par puta i opet ništa. Da sad ne idem puno u širinu, da, bio sam u JNA, imam SSS i sada sam na burzi oko tri godine. Koliko će faliti kad sve zbrojim, ne znam, jer nema podatka sa PU, a u konačnici, kad se sve zbroji, možda i ne bude falilo ništa jer mi treba oko 11 godina, ako se ne varam. Mene brine, ukoliko bude falilo, što mi je činiti? Ako ništa drugo, morat ću čekati rješenje, iako već predugo traje, pa živci stradavaju kada se spoje bolest i besparica. Zanimalo me u stvari, kakva je alternativa ako ne ispunim uvjete, jer nemam nikakvog iskustva s ovim. Dali postoji mogućnost uplate dijela duga koliko nedostaje za staž, ili oni mogu sami oduzeti od mirovine? Usput, još 2012 godine je nastupila apsolutna zastara i podnešen je zahtjev, a datira od 1991.-1993., kad sam bio mobiliziran. Tada je bilo puno problema sa poreznom, ali ne bih o njima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa krenimo od :

Vrijeme koje ste kao branitelj proveli u Domovinskom ratu računa vam se kao staž u dvostrukom trajanju

Ako ste branitelj koji je za vrijeme sudjelovanja u Domovinskom ratu bio zaposlen ili vam je staž osiguranja bio priznat po drugoj osnovi, vrijeme provedeno u Domovinskom ratu računa vam se kao staž osiguranja u dvostrukom trajanju.

U slučaju da niste bili zaposleni ili vam staž osiguranja nije priznat po drugoj osnovi, vrijeme provedeno u Domovinskom ratu računa se kao poseban staž u dvostrukom trajanju.

 

 

Nadalje budući da smo tu negdje sa godinama pretpostavljam da ste služili u ono vrijeme i JNA , pa i sa te osnove to vrijeme provedeno u JNA računa vam se pod radni staž , odnosno umanjenje istoga u zadovoljavanju potrebne 1/3 ( nadam se da je toliko koliko me sjećanje služi ) ukupnog radnog staža za izračun mirovine.

 

I za kraj ukoliko ste proveli prije ili kasnije određeno vrijeme na Zavodu za zapošljavanje isto ulazi u gore izneseni potrebni radni staž za mirovinu....

 

Ukoliko ste završili višu ili visoku školu opet sve utječe na smanjenje potrebnih godina..

 

Postovani @zelenaberetka, prva cinjenica stoji i upravo je tako kako ste napisali.

 

Drugo vezano za vrijeme provedeno u JNA ne, ne priznaje se u radni staz, trece vrijeme provedeno na burzi ne priznaje se u radni staz i cetvrto zavrsena skola nema nikakve veze sa smanjenjem potrebnih godina za odlazak u mirovinu.

Ocito ste to djelomicno pomjesali sa uvjetima koja imaju gradjani Slovenije za odlazak u mirovinu, mi smo ipak u RH.

 

Nas ZOMO je u tome striktno jasan i sve lijepo pise, u obzir se uzima samo onaj radni staz za koji su placeni svi doprinosi, zato mu niti ne priznaju onaj dio radnog staza za koji nije platio doprinose.

 

Postovani @stkaos ako morate imati tih oko 11 godina staza da bi imali uvjete za odlazak u mirovinu onda vam je jedino rijesenje da za toliko godina koliko vam nedostaje uplatite neuplacene doprinose.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani @zelenaberetka, prva cinjenica stoji i upravo je tako kako ste napisali.

 

Drugo vezano za vrijeme provedeno u JNA ne, ne priznaje se u radni staz, trece vrijeme provedeno na burzi ne priznaje se u radni staz i cetvrto zavrsena skola nema nikakve veze sa smanjenjem potrebnih godina za odlazak u mirovinu.

Ocito ste to djelomicno pomjesali sa uvjetima koja imaju gradjani Slovenije za odlazak u mirovinu, mi smo ipak u RH.

 

Nas ZOMO je u tome striktno jasan i sve lijepo pise, u obzir se uzima samo onaj radni staz za koji su placeni svi doprinosi, zato mu niti ne priznaju onaj dio radnog staza za koji nije platio doprinose.

 

Postovani @stkaos ako morate imati tih oko 11 godina staza da bi imali uvjete za odlazak u mirovinu onda vam je jedino rijesenje da za toliko godina koliko vam nedostaje uplatite neuplacene doprinose.

 

Ovdje sve piše, tako da zelenaberetka nije pogriješio. Ne računa se kao staž, ako ste to mislili, nego kao umanjenje za potrebnu jednu trećinu. Mene samo zanima, dali je moguće nakon 25 godina platiti obveze, ako postoji zahtjev za zastarom, ukoliko nedostaje staža. Neka moja gruba računica je na "knap". Ali, svakako, izgleda da ne preostaje ništa nego čekati rješenje.

Ne znam dali se uzima u obzir i to što sam u 12. mj 2012. završio u bolnici, pa 5 mjeseci bolovanja, pa dobio otkaz ("nije produžen ugovor"). Nakon toga burza, opet bolnice, rehabilitacija..., tako da raditi nisam ni mogao, a ruku na srce, tko bi zaposlio nekoga tko će više bit na bolovanju nego na poslu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani @zelenaberetka, prva cinjenica stoji i upravo je tako kako ste napisali.

 

Drugo vezano za vrijeme provedeno u JNA ne, ne priznaje se u radni staz, trece vrijeme provedeno na burzi ne priznaje se u radni staz i cetvrto zavrsena skola nema nikakve veze sa smanjenjem potrebnih godina za odlazak u mirovinu.

Ocito ste to djelomicno pomjesali sa uvjetima koja imaju gradjani Slovenije za odlazak u mirovinu, mi smo ipak u RH.

 

Nas ZOMO je u tome striktno jasan i sve lijepo pise, u obzir se uzima samo onaj radni staz za koji su placeni svi doprinosi, zato mu niti ne priznaju onaj dio radnog staza za koji nije platio doprinose.

Poštovani , cijenim Vaše mišljenje , no kada je potrebno navući odnosno smanjiti uvjete iz potrebnog radnog vijeka onda je svaka stavka bitna pa tako i JNA i HZZ iako puno njih se ne želi prijavljivati jer nemaju nikakve koristi, ae pa nije tako i kada sam vodio nekoliko slučajeva koje smo btw , dobili , oni koji nisu bili prijavljeni na zapošljavanju lupali se po glavi od muke... E sada što se tiče Slovenije i RH , evo pa čitajte :

 

" Ako je djelomični ili potpuni gubitak radne sposobnosti nastao zbog bolesti i / ili ozljede izvan rada prije navršenih 65 godina života, pravo na invalidsku mirovinu osiguranik stječe ako mu navršeni mirovinski staž pokriva najmanje jednu trećinu radnog vijeka.

 

Radni vijek računa se od 20. godine života, a odnosi se na broj punih godina od dana kada je osiguranik navršio 20 godina života do dana nastanka djelomičnog ili potpunog gubitka radne sposobnosti. Osiguraniku koji je nakon navršene 20. godine života završio preddiplomski sveučilišni studij ili stručni studij (viša stručna sprema stečena prema ranijim propisima), radni vijek računa se od navršene 23. godine života, a osiguraniku koji je završio preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili specijalistički diplomski stručni studij (visoka stručna sprema stečena prema ranijim propisima) od navršene 26. godine života.

 

Razdoblje radnog vijeka skraćuje se za stvarno razdoblje koje je osiguranik:

- proveo na dragovoljnom vojnom osposobljavanju ili obveznom služenju vojnog roka

- bio prijavljen kao nezaposlena osoba nadležnoj službi za zapošljavanje.

 

 

Eto ja sam nažalost ipak u RH, no to je neka druga tema , a sada kada ponovno pročitate , i ponovno ako nije jasno , pa mi onda recite što sam to pomiješao sa slovenskim uvjetima , o kojima apsolutno nemam blage veze niti me to zanima .

 

Znate moja intencija je bila za skraćivanjem potrebnih uvjeta i onda se lovi za sve što se da a za što jako puno ljudi NE ZNA..... Niti u DR-u nisu mobiliziranima uplaćivani doprinosi pa se opet računa , u određenim omjerima ovisno od situacije ( zaposlen ,nezaposlen )....I JNA nisu plaćani doprinosi pa se opet računa.....Zapošljavanje nisu plaćani doprinosi pa se opet računa......

 

Lp

p.s. u ono što ne znam i nerazumijem ne pačam se

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mene samo zanima, dali je moguće nakon 25 godina platiti obveze, ako postoji zahtjev za zastarom, ukoliko nedostaje staža. Neka moja gruba računica je na "knap". Ali, svakako, izgleda da ne preostaje ništa nego čekati rješenje.

Ne znam dali se uzima u obzir i to što sam u 12. mj 2012. završio u bolnici, pa 5 mjeseci bolovanja, pa dobio otkaz ("nije produžen ugovor"). Nakon toga burza, opet bolnice, rehabilitacija..., tako da raditi nisam ni mogao, a ruku na srce, tko bi zaposlio nekoga tko će više bit na bolovanju nego na poslu?

 

Što se tiče plaćanja obaveza nakon 25 godina , mislim da bi se trebali naći sa njima i vidjeti model plaćanja , s time da vam ne lupe zatezne kamate i vidjeti koliko bi vas ispala ta zadovoljština i komparirati sa cifrom kojom ste u plusu ako uspijete izvući zastaru....

 

Ako i platite unazad morate biti svjesni da ste u samom startu u ajmo reći nekakvom minusu , jer naprosto neznate kolika će biti mirovina , a dugoročno u plusu , jer ste u mirovini i koja će vjerojatno biti sigurna i redovna...

 

Što se tiče bolesti i bolovanja to vam je pretpostavljam uzeto u obzir prilikom ocjene radne sposobnosti , a to što ste bili spriječeni za rad to njih ne zanima...

 

Jedino sigurno je čekati rješenje i vidjeti obrazloženje jer znaju oni svašta reći i obećati pa onda kada stigne , nešto sasvim drugačije. No to ne znači da trebate biti pasivni nego se lagano pripremati za eventualne žalbene navode , jer kako god 15 dana može biti i dovoljno i premalo vremena..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vrijeme provedeno u DR računa se u dvostrukom trajanju ali se pridodaje na ukupni radni staž ( ali se ne može u punu starosnu prije umanjujući radni staž za vrijeme provedeno u DR).

 

Koliko sam ja shvatio @stkaos , a nadam se da jesam dobro, on ide u invalidsku mirovinu a ne punu starosnu mirovinu tako da što se tiče vremena provedenog u DR-u , evo pitanje i odgovor HZMO ( što je u skladu sa vašim tumačenjem ) :

 

PITANJE

Rođen sam 2. listopada 1953. a imam 30 godina i 8 mjeseci staža. Bio sam u Hrvatskoj vojsci (za vrijeme rata) 4 mjeseca. Ulazi li mi to u radni staž? Mogu li u mirovinu prije 65. godine života?

 

ODGOVOR

U mirovinu ćete moći tek kad navršite 65 godina života. Pravilnikom o posebnom stažu ostvarenom u Domovinskom ratu, donesenom na temelju članka 205. stavak 3. Zakona o obrani, osobama koje su zaposlene ili im se staž osiguranja računa po drugoj osnovi, vrijeme provedeno u Domovinskom ratu računa se kao staž osiguranja u dvostrukom trajanju, a nezaposlenim osobama ili osobama koje ostvaruju staž osiguranja po drugoj osnovi, računa se kao poseban staž u dvostrukom trajanju. Vrijeme provedeno u Domovinskom ratu dokazuje se potvrdom koju, kao ovlašteno tijelo, izdaje Ministarstvo obrane.

 

 

A njegov staž iz DR-a ( ako je upisan u radnu knjižicu ), i ako ide u invalidsku mirovinu biti će mu pridodan i u izračunu za visinu mirovine . Tako je i meni , tako je i kod svih koje ja znam tako da.......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani @zelenaberetka, dao sam si truda i procitao dio u ZOMO-u koji se tice "Invalidskih mirovina i profesionalnih rehabilitacija" i sad su mi neke stvari vezane za potreban navrseni staz i umanjenje istog za odlazak u invalidsku mirovinu jasnije.

Sto se tice ovog dijela:

 

"Razdoblje radnog vijeka skraćuje se za stvarno razdoblje koje je osiguranik:

- proveo na dragovoljnom vojnom osposobljavanju ili obveznom služenju vojnog roka"

 

bojim se da se to tice dragovoljnog vojnog osposobljavanja i sluzenja vojnog roka u RH a ne bivse JNA, mozda grijesim ali tako iscitavam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani @zelenaberetka, dao sam si truda i procitao dio u ZOMO-u koji se tice "Invalidskih mirovina i profesionalnih rehabilitacija" i sad su mi neke stvari vezane za potreban navrseni staz i umanjenje istog za odlazak u invalidsku mirovinu jasnije.

Sto se tice ovog dijela:

 

"Razdoblje radnog vijeka skraćuje se za stvarno razdoblje koje je osiguranik:

- proveo na dragovoljnom vojnom osposobljavanju ili obveznom služenju vojnog roka"

 

bojim se da se to tice dragovoljnog vojnog osposobljavanja i sluzenja vojnog roka u RH a ne bivse JNA, mozda grijesim ali tako iscitavam.

 

Pozdrav ,

 

Za JNA znam iz vlastitog iskustva i sigurno je prolazilo pa tako i nekolicini branitelja za koje ja znam ( doduše meni nije trebalo skraćivanje a njima je , a ja sam sve kao hrčak poslao )..Kako gore stoji ...ili obveznom služenju vojnog roka.. u naše vrijeme i JNA je bila ovezni vojni rok..Prošlo je vremena i ja sam samo kopirao bivšu vojnuknjižicu , a oni koji nisu imala davali su potvrde Ureda za obranu o služenju.

 

Naravno da to skraćivanje vrijedi i za RH sustav a nismo mi krivi što nas je zahvatio i prethodni sistem..

 

Pokušati ću saznati malo oko vaše zastare za potraživanja i eventualne nagodbe za plaćanje duga nakon velikog proteka vremena , no ne ovisi o meni tako da .....

 

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naime, imam status HB i dragovoljca, ali do sada nisam iskoristio nikakvu privilegiju od svog statusa. Kada sam izišao iz rata, nastavio sam raditi

 

o kakvim privilegijama pričaš/pišeš ?

jedina privilegija koju HB imaju je je da im svi lažu i obečajaju.

dali nazivaš privilegijom to što su HRVI ostali bez zdravlja i djelova tijela ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@stkaos

 

Pozdrav,

evo par informacija pa ako može pomoći ok ....

 

Zakon predviđa petogodišnji rok relativne i desetogodišnji rok apsolutne zastare, a ona počinje teći za obvezu doprinosa iz 2002. godine s 01. siječnja 2003. godine.

 

Relativna zastara nastupa s 01. siječnja 2008. godine, jedino i samo u slučaju ako u razdoblju od 01. siječnja 2003. pa do 01. siječnja 2008. godine nadležno tijelo nije poduzimalo radnje na naplati svog potraživanja, tj. slalo Vam rješenja kojima se utvrđuje Vaša obveza plaćanja doprinosa, opomene, pokrenulo ovršni postupak i sl. U tom slučaju relativna zastara ponovno počinje od dana kada su predmetne radnje poduzete i vrijeme koje je potrebno da bi nastupila je ponovno 5 godina od zadnje poduzete radnje radi naplate. Dakle, tijek relativne zastare se može prekinuti i ponovno počinje teći.

 

Stoga, ukoliko u razdoblju od 2003. do 2008. godine nadležna tijela nisu poduzimala radnje radi naplate, pa sada protiv Vas pokrenu ovršni postupak, Vi ćete u svom prigovoru na takvo rješenje o ovrsi istaknuti prigovor proteka petogodišnjeg roka, relativnu zastaru, te nadležno tijelo neće od Vas moći naplatiti svoje potraživanje. Međutim, sve do nastupa apsolutne zastare, nadležna tijela mogu od Vas pokušavati naplatiti predmetnu obvezu, a na Vama je da ističete prigovor zastare.

 

Apsolutna zastara u Vašem slučaju nastupa 01. siječnja 2013. godine za obveze iz 2002. godine i tada prestaje pravo HZMO-a na obračunavanje doprinosa i kamata za koje Vas terete. Ova zastara se ne prekida radnjama radi naplate od strane nadležnog tijela, te protekom roka od deset godina otpada u cijelosti pravni osnov s kojeg Vas HZMO tereti i oni više nemaju pravo da uopće postave zahtjev za naplatu prisilnim putem. Ipak, u slučaju da nakon tog roka uslijedi pokušaj prisilne naplate, opet je na Vama da istaknete prigovor zastare.

 

Nastup relativne zastare Vama omogućuje da istaknete prigovor u postupku eventualne prisilne naplate kojim ćete naplatu spriječiti. Nastupom apsolutne zastare otpada valjan pravni osnov s kojega bi Vas HZMO uopće više mogao teretiti za predmetne obveze i oni bi sami trebali otpisati predmetni dug zbog nastupa zastare. Razlika je, u načelu, u činjenici da, ukoliko bi HZMO putem Porezne uprave pokušao naplatu duga prije proteka roka apsolutne zastare, oni će po Vašem istaknutom prigovoru relativne zastare pokušati dokazati da su u roku od pet godina poduzimali radnje radi naplate duga te da relativna zastara nije nastupila i da imaju valjan pravni osnov za naplatu. Protekom roka od deset godina dovoljno je samo da se utvrdi da je isti stvarno protekao i postupak će biti obustavljen.

 

Zahtjev za utvrđenje nastupa zastare možete podnijeti nadležnoj Poreznoj upravi i možete ga podnijeti bez obzira na to smatrate li da je nastupila relativna ili apsolutna zastara, odnosno nadležna PU će rješavajući Vaš zahtjev navesti za koje je obveze nastupila relativna, a za koje apsolutna zastara.

 

Ranijim izmjenama i dopunama mirovinskog zakona propisano je da osiguranici koji nisu u cijelosti uplatili sve doprinose za mirovinsko osiguranje mogu ostvariti pravo na starosnu, prijevremenu starosnu ili invalidsku mirovinu ako ispunjavaju uvjete za stjecanje prava na te mirovine na temelju staža osiguranja za koji je uplaćen doprinos za mirovinsko osiguranje. No prema zakonskom propisu, ostvarivanjem prava na mirovinu nije prestala njihova obveza plaćanja doprinosa za razdoblja za koja doprinos nije u cijelosti uplaćen.

 

Ono što je još interesantno za vas je da ( ako ne riješite problem zastare ) : ostaje neriješen problem oslobađanja obveze plaćanja dospjelih a neplaćenih doprinosa i koje su posljedice ako se oni ne plate. Sada Porezna uprava Ministarstva financija vrši naplatu doprinosa. To znači da se primjenjuju propisi o naplati poreza i doprinosa, a to je važeći »Zakon o doprinosima za obvezna osiguranja«. Zato treba objasniti što to znači za obrtnike-osiguranike i umirovljenike Hrvatskoga zavoda za mirovinsko osiguranje u slučajevima kada im bude priznato pravo na mirovinu a nisu platili sve dužne doprinose koji su dospjeli prije njihova umirovljenja i koje su posljedice. U takvim slučajevima, Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje priznaje pravo na mirovinu ako bez razdoblja osiguranja za koja nisu plaćali doprinose ispunjavaju potrebne minimalne uvjete mirovinskog staža, koji su propisani za pojedinu vrstu mirovine. Iako se u tim slučajevima pravo na mirovinu i isplatu priznaje, naplatu dugovanja za ranije dospjele a nenaplaćene doprinose provodi porezna uprava.

 

 

I na kraju ono što je izgleda u ovoj situaciji ako ne najvažnije a ono itekako važno je :

 

naglasiti da, utvrdi li se zastara prava na naplatu doprinosa, predmetno razdoblje za koje doprinosi nisu plaćeni neće Vam ulaziti u radni staž, odnosno neće Vam ulaziti u obračun kod utvrđivanja visine mirovine.

 

Porezne uprave mogu naplatu dugovanja ostvarivati ili od visine mirovine (što je moguće do najviše 1/3 visine mirovine) ili u postupku ovrhe na ostaloj imovini. Prema tome, korisnici mirovina koji su ostali dužnici za svoje dospjele a neplaćene doprinose nisu oslobođeni svoje obveze.

 

Sada se vi u svemu ovome morate naći i snaći ii odvagnuti što i kako....

Lp

 

Edit:

kako ovo nije baš tematika u koju se ja previše razumijem , nadam se da će forumaši koji su upućeni u svezi zastare doprinosa , a ako sam nešto krivo napisao adekvatno reagirati....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@stkaos

 

Pozdrav,

evo par informacija pa ako može pomoći ok ....

 

...

 

Auuuu... stvarno ste si dali truda i vrlo sam zahvalan na tome @zelenaberetka

Da, nastupila je zastara, rečeno mi je na poreznoj, ali još nije brisana, jer im to "nije prioritet". Ja sam uvjeren da je nešto drugo u pitanju, ali to sad nije tema. Činjenica je da je dio obaveza plaćen i treba za taj period priznati staž, ali u ovom trenutku ne znam koliko je je to dok netko fizički ne ode u arhivu, izvuče predmet i pogleda koji je period. Zato i imam samo grubu računicu, onako otprilike i po njoj bi bilo na knap. U HZMO su mi, inkognito, rekli, da potražim vezu da se postupak ubrza, jer po njihovom iskustvu, to zna trajati. Tri puta su im požurnice slali, a oni ništa.

U svakom slučaju, hvala na trudu i objašnjenjima, a meni ne preostaje ništa drugo nego čekati, pošto nemam vezu na poreznoj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zelenaberetka , meni (kao i mnogima) godina u JNA nije u priznata u radni staž.za vrijeme provedeno u DR plaćeno mi je mirovinsko jer sam bio u radnom odnosu prije (imam izvod o plačenim doprinosima.stkaos misli da mu se vrijemenom u DR može kompenzirati dug mirovinskog da bi imao 1/3 radnog staža za invalidsku.ako ipak dobije invalidsku to će mu biti samo pribrojeno onom stažu koje već ima.nevidim razlog zašto ne dobiva invalidsku.visina mirovine bi mu se izračunala po godinam uplata doprinosa.pa sad koliko godina ima tolika mirovina.malo staža mala mirovina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zelenaberetka , meni (kao i mnogima) godina u JNA nije u priznata u radni staž.za vrijeme provedeno u DR plaćeno mi je mirovinsko jer sam bio u radnom odnosu prije (imam izvod o plačenim doprinosima.stkaos misli da mu se vrijemenom u DR može kompenzirati dug mirovinskog da bi imao 1/3 radnog staža za invalidsku.ako ipak dobije invalidsku to će mu biti samo pribrojeno onom stažu koje već ima.nevidim razlog zašto ne dobiva invalidsku.visina mirovine bi mu se izračunala po godinam uplata doprinosa.pa sad koliko godina ima tolika mirovina.malo staža mala mirovina.

 

Sve ok, @stkaos je odmah shvatio da se radi o onom potrebnom uvjetu 1/3 radnog vijeka koji se skraćuje za određene stavke da se sada ne ponavljam, iako po meni recimo bilo kakvo služenje vojnog roka , da li obavezno ili dragovoljno , bilo bi pošteno da budu plaćeni doprinosi pa makar i po nekakvom prosjeku i da u konačnici uđe u izračun mirovine. Vrijeme provedeno u DR-u , ajmo reći kao staž , se pridodaje ostvarenim godinama radnog staža i to se vidi na cjelokupnoj mirovini kao što ste i rekli.

 

Razlog, što ne dobiva invalidsku mirovinu , po meni je vjerojatno, a i sam je rekao da su mu njihova potraživanja otišla u zastaru ( u postu iznad ) , i sada ga drže na ledu ...Ima tu još opcija , bar se nadam , ovisno o njegovom razrješenju , npr. kao što je najniža braniteljska ( ako zadovoljava uvjete za istu ) , no otom potom jer bi sada sa time samo zakomplicirali...

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Auuuu... stvarno ste si dali truda i vrlo sam zahvalan na tome @zelenaberetka

Da, nastupila je zastara, rečeno mi je na poreznoj, ali još nije brisana, jer im to "nije prioritet". Ja sam uvjeren da je nešto drugo u pitanju, ali to sad nije tema. Činjenica je da je dio obaveza plaćen i treba za taj period priznati staž, ali u ovom trenutku ne znam koliko je je to dok netko fizički ne ode u arhivu, izvuče predmet i pogleda koji je period. Zato i imam samo grubu računicu, onako otprilike i po njoj bi bilo na knap. U HZMO su mi, inkognito, rekli, da potražim vezu da se postupak ubrza, jer po njihovom iskustvu, to zna trajati. Tri puta su im požurnice slali, a oni ništa.

U svakom slučaju, hvala na trudu i objašnjenjima, a meni ne preostaje ništa drugo nego čekati, pošto nemam vezu na poreznoj.

 

Pozdrav,

ma sve ok , tu smo da pokušamo pomoći jedni drugima ...Što se tiče postupka i traženja veza pošaljite im vi dopis/požurnicu i zahtjevajte da se to konačno riješi , obavijestite i ministra financija kao i ministra branitelja , e tu dolazite na @ bovu što vam je napisao o privilegijama.eto ostaje vam samo privilegija da se u određenom postupku pozovete na to što ste bili branitelj i dragovoljac i sada ste prisiljeni tim činjenicama baratati da se nešto riješi u razumnom roku...žalosno ali istinito...

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Malo me bode u oči 6.mjesec 2016. kada ste bili ocjeni radne sposobnosti i kako ste naveli da vam diskretno govore da u poreznoj nađete vezu da se to riješi...

 

Po meni potpuno irellevantno , jer kao što sam u postu gore iznio ....

U takvim slučajevima, Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje priznaje pravo na mirovinu ako bez razdoblja osiguranja za koja nisu plaćali doprinose ispunjavaju potrebne minimalne uvjete mirovinskog staža, koji su propisani za pojedinu vrstu mirovine.....

 

Što je i potpuno logično i nema nikakve veze da li je vaše dugovanje u zastari ili ne ...mislim i siguran sam da vas i HZMO lagano drži na ledu ..S obzirom na protek vremena koliko je vaš predmet u radu probijeni su svi pozitivni zakonski propisi... Ja bih vam preporučio da sukladno Zakonu o općem upravnom postupku postupite prema članku :

 

Izjavljivanje žalbe

Članak 105.

 

(2) Stranka može izjaviti žalbu i kad rješenje nije doneseno u zakonom propisanom roku.

 

 

 

110. stavak 2.

 

(2) Kad stranka izjavljuje žalbu zbog nedonošenja rješenja u propisanom roku, žalba se može predati izravno i drugostupanjskom tijelu.

 

jer su ispunjeni preduvjeti :

 

Rok za donošenje rješenja

Članak 101.

(1) Službena osoba dužna je u slučajevima neposrednog rješavanja na zahtjev stranke rješenje donijeti i dostaviti ga stranci bez odgode, a najkasnije u roku od 30 dana od dana podnošenja urednog zahtjeva.

(2) Službena osoba dužna je u slučajevima vođenja ispitnog postupka na zahtjev stranke rješenje donijeti i dostaviti ga stranci najkasnije u roku od 60 dana od dana podnošenja urednog zahtjeva.

(3) Ako službena osoba u propisanom roku ne donese rješenje i dostavi ga stranci, stranka ima pravo izjaviti žalbu, odnosno pokrenuti upravni spor.

 

A da bi se osigurali sa svih strana, prije podnošenja Žalbe Središnjoj službi HZMO-an, područnom uredu HZMO-a uputite Zahtjev za donošenjem Rješenja sukladno

 

Članak 102.

 

(2) Stranka ima pravo tražiti da javnopravno tijelo donese rješenje kojim se utvrđuje da je zahtjev stranke usvojen. Javnopravno tijelo dužno je izdati takvo rješenje u roku od osam dana od dana traženja stranke.

 

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Auuuu... stvarno ste si dali truda i vrlo sam zahvalan na tome @zelenaberetka

Da, nastupila je zastara, rečeno mi je na poreznoj, ali još nije brisana, jer im to "nije prioritet". Ja sam uvjeren da je nešto drugo u pitanju, ali to sad nije tema. Činjenica je da je dio obaveza plaćen i treba za taj period priznati staž, ali u ovom trenutku ne znam koliko je je to dok netko fizički ne ode u arhivu, izvuče predmet i pogleda koji je period. Zato i imam samo grubu računicu, onako otprilike i po njoj bi bilo na knap. U HZMO su mi, inkognito, rekli, da potražim vezu da se postupak ubrza, jer po njihovom iskustvu, to zna trajati. Tri puta su im požurnice slali, a oni ništa.

U svakom slučaju, hvala na trudu i objašnjenjima, a meni ne preostaje ništa drugo nego čekati, pošto nemam vezu na poreznoj.

 

Nema se sta zaliti dok god se ne rjesi ovo sa poreznom i dok god se ne vidi tocno koliki dio obaveza je placen, HZMO mu nece izdati nikakvo rjesenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Danas sam saznao i najnovije informacije, pa da ih podijelim s vama.

Porezna uprava je ipak priznala veći dio staža iz obrta, a onaj dio koji nije plaćen, je otpisan kao dug, tako da ću ipak zadovoljiti uvjet staža uz par godina viška. Inače, da uvjet staža nije zadovoljen, bilo bi moguće dokupiti staža za onoliko koliko nedostaje. Tu informaciju sam dobio od pravnika na mirovinskom. Naime, rok za dokup staža je pet godina od donošenja rješenja. Nakon isteka od pet godina, potrebno je novo vještačenje, odnosno, treba ponoviti cijeli postupak.

Sada je predmet komletan i ide na donošenje konačnog rješenja, ua koje nisam pitao koliko traje.

Zahvaljujem svima na trudu i informacijama koje su iznijeli i nadam se da će još nekome biti od koristi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija