Jump to content
abusaef

Čudan iznos poreznog rješenja - kupnja stana

Preporučene objave

27.07.2016. kupio sam stan u Zagrebu za 33000 eura. Evo sada sam dobio rješenje porezne da moram platiti 5% poreza i to 12748kn. Međutim oni su utvrdili da je cijena nekretnine 254960,69kn???

Srednji tečaj HNB-a na dan kupnje je bio 7,473150 - dakle u kunama je to 246613,95kn!

Kako su oni došli do 8000kn večeg iznosa? Da li se tu još nešto ubraja u konačnu cijenu?

Ako se žalim da li moram platiti odmah, pa se žaliti ili čekati rješenje žalbe?

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Ne ubraja. Moguće da je iznos dobiven procjenom, a moguće i da je stisnut krivi broj pošto tada euro sigurno nije bio oko 7,7. Žalba po tadašnjem zakonu odgađa izvršenje, a to bi vam trebalo pisati i na samom rješenju.

Podijeli ovu objavu

Srednji tečaj HNB-a na dan kupnje je bio 7,473150 - dakle u kunama je to 246613,95kn!

Kako su oni došli do 8000kn večeg iznosa?

Procjenili su vašu nekretninu na malo veću vrijednost, tako da im u statističkom izvješću bzde da su nekretninu procijenili na veću vrijednost. Tako ispada da 'dobro rade svoj posao'. A stavili su neznatno povećanje da smanje vjerojatnost da se žalite. Razlika u iznosu poreza je 400 kn.

Ako se žalim da li moram platiti odmah, pa se žaliti ili čekati rješenje žalbe?

Štovani Spitfire je odgovorio.

Uzmite u obzir da vam na rješenju piše 'privremeno porezno rješenje'. To znači da bi za koju godinu neka viša instanca u poreznoj moga 'ispraviti' procjenu i naplatiti vam još poreza. Zaključite sami kome će prije 'ispravljati' procjenu.

Podijeli ovu objavu

Spominju članak gdje se navodi procijena.

U svakom slučaju već sam napisao Žalbu, jer stan ima teret otkupa od oko 8000kn i prodaja je išla preko agencije kojima sam morao dati 2400kn, plus javni bilježnik i prijenos vlasništva oko 400kn - sve sam ja platio, a stan je bio za potpunu adaptaciju (što su čak i naveli u rješenju).

Uglavnom po mojim izračunima to je 418kn veći porez - zašto bi im ostavio.

Podijeli ovu objavu

Žalba napisana, no tek sada sam skužio zašto je tako određena osnovica - oni su u cijenu iz ugovora ubacili i preostali otkup stana u tom iznosu od 8000kn (ja sam preuzeo plaćanje još 67 rata).

Jel to takva praksa?

Podijeli ovu objavu

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Napravi novi...