Jump to content

Porezi na darove/poklone


jasammarko123

Preporučene objave

Zelim biti uzoran građanin i namjeravam izvrsiti svoju građansku duznost. Sto mi je ciniti u sljedecim primjerima:

 

 

  1. prijatelj mi je darovao 1000kn
  2. drugi prijatelj mi je darovao 80kn i svinju od 80kg
  3. susjed mi je darovao 5000 gajbi piva
  4. ivan mi je dao 5000kn da mu odem kupiti novo odijelo

 

Kada i zasto sam duzan platiti porez.

 

Sto me vise zanima je koju kolicinu novca smijem primiti od susjeda u kojem vremenskom roku a da pritom ne moram platiti porez?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dakle, ni za što što nije darovano preko bankovnog računa država nema dokaza da je primljeno.

 

ali vidite ovu brošuru Porezne uprave, sve što Vas zanima će Vam biti jasnije:

 

https://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Prirucnici_brosure/Nasljedstva_165.pdf

 

Ali sad ste i mene zaintrigirali, pa evo:

 

- na gotovinu plaćate porez na nasljedstva i darove u visini do 5% od vrijednosti dara (s obzirom da nijedan od ovih darova niste dobili od bračnog druga, krvnog srodnika u ravnoj liniji, ili posvojenika ili posvojitelja, niste oslobođeni plaćanja poreza)

- na svinju, s obzirom da pretpostavljam da je vrijednosti manje od 50.000,00 kn, ne plaćate porez na nasljedstva i darove

- na 5000 gajbi piva, ako su gajbe pune, pa je vrijednost veća od 50.000,00 kn, plaćate porez na nasljedstva i darove

- u slučaju ivana (koji vam, pretpostavljam, nije brat), se ne radi o darovanju, već o nalogu: nalog se sastoji u tome da mu kupite odijelo, i za izvršenje naloga imate po ZOO-u pravo na naknadu troškova

uređeno: od Ruby_Danderfluff
dopuna
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija