Jump to content

Prvenstvo naplate, ovrha ili kredit ?


Kseon

Preporučene objave

Pozdrav !

 

Poštovani trebao bih vaš savjet.

 

Radi se o tome da imam rate kredita i minus na računu na kojem primam plaću a očekujem u skorije vrijeme i ovrhu.

 

Ako dobro razumijem kada krene ovrha moram ići u FINU-u i tražiti otvaranje zaštićenog računa. (2/3 primanja su zaštićene od ovrhe)

 

Meni je logično da FINA prvo podmiri minus banke pa kredite po redosljedu dizanja i na kraju krene sa ovrhom.

 

Ili će trgovci kod kojih sam kupio na rate morati pokrenuti ovrhu da bi se naplatili, u slučaju da ovrha ima prednost nad dugom prema banci i ratama kredita.

 

Zanima me redosljed naplate dugova sa tog računa.

uređeno: od Kseon
dorada
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav !

 

Poštovani trebao bih vaš savjet.

 

Radi se o tome da imam rate kredita i minus na računu na kojem primam plaću a očekujem u skorije vrijeme i ovrhu.

 

Ako dobro razumijem kada krene ovrha moram ići u FINU-u i tražiti otvaranje zaštićenog računa. (2/3 primanja su zaštićene od ovrhe)

 

Meni je logično da FINA prvo podmiri minus banke pa kredite po redosljedu dizanja i na kraju krene sa ovrhom.

 

Ili će trgovci kod kojih sam kupio na rate morati pokrenuti ovrhu da bi se naplatili, u slučaju da ovrha ima prednost nad dugom prema banci i ratama kredita.

 

Zanima me redosljed naplate dugova sa tog računa.

 

Članak 180. Ovršnog zakona određuje da osnova za plaćanje koja je RANIJE zaprimljena ima prednost naplate! To znači da administrativna zabrana (kredit) ima svojstvo ovršne isprave i budući da je ranije zaprimljen prednost pred ovrhama koje budu kasnije zaprimljene! Tako dugo dok se kredit naplaćuje u iznosu dozvoljenom za ovrhu 1/3 a ostatak plaće ako je manja od prosječne plaće na zaštićeni račun ostale ovrhe će biti u redu čekanja! Isto vrijedi i za kupovinu na rate ukoliko se radi o javno bilježničkoj ispravi!:kavica: Naravno morate otvoriti zaštićeni račun i morate paziti da to bude nakon blokade, a prije prvog priljeva na račun u blokadi jer će vam u protivnom ovršiti cijeli iznos plaće uplaćene na nezaštićeni račun!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala lijepo na odgovoru i oprostite na ne poznavanju, korištenju krive terminologije.

 

Možete li mi pojasniti što je to "kupovina na rate kao javno bilježnička isprava" ?

 

Recimo, kupio sam na rate veš mašinu u trgovini Visa karticom PBZ-a i na blagajni odabrao plaćanje u 12 rata. Spada li ta kupovina u termin "kupovina na rate kao javno bilježnička isprava"?

 

I zanima me što je sa minusom na računu i ima li on prvenstvo naplate prije ovrhe.

 

Jer u slučaju da ima ja bih otišao u minus do kraja.. tako mi paše.

Isto tako u slučaju da kupovina na rate ima prednost pri naplati iskoristio bi tu mogućnost i kupio još neke stvari na rate prije nego krene ovrha.

 

Hvala na savjetu za otvaranje zaštićenog računa, pazim da sam u minusu :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala lijepo na odgovoru i oprostite na ne poznavanju, korištenju krive terminologije.

 

Možete li mi pojasniti što je to "kupovina na rate kao javno bilježnička isprava" ?

 

Recimo, kupio sam na rate veš mašinu u trgovini Visa karticom PBZ-a i na blagajni odabrao plaćanje u 12 rata. Spada li ta kupovina u termin "kupovina na rate kao javno bilježnička isprava"?

 

I zanima me što je sa minusom na računu i ima li on prvenstvo naplate prije ovrhe.

 

:)

 

Ukoliko postoji ugovor o kupovini sa obročnom otplatom OVJEREN KOD JAVNOG BILJEŽNIKA ima status ovršne isprave! Plaćanje na rate preko kreditne kartice to nije, tako da takva plaćanja nemaju prednost pred ovrhom!

Minus na računu je svojevrsni kredit banke i pretpostavljam da bi u slučaju blokade banka prvo zatvarala minusni saldo a tek onda dopustila ovrhu, ali možda netko zna točno kakva je praksa!:hamlet:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru !

 

Molio bi ako netko zna iz prakse kakav je redoslijed naplate minusa na računu prilikom ovrhe da se javi

Minus na računu je svojevrsni kredit banke i pretpostavljam da bi u slučaju blokade banka prvo zatvarala minusni saldo a tek onda dopustila ovrhu, ali možda netko zna točno kakva je praksa!:hamlet:

 

U slučaju da prednost naplate ima dugovanje po minusu mogao bi otići još više u minus i sa tim novcem otplatiti u dogovoru sa trgovcima robu koju sam uzeo na rate.

To bi mi bilo jeftinije nego da kasnije plaćam troškove nakon njihovog pokretanja ovrhe i zatezne kamate.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...

Poštovani, 

Imam 2 svoja postojeca kredita oba gotovinska, od kojih je jedan hipotekarni. Oba kredita se naplacuju putem admistrativne zabrane direktno iz place. Suprugu sam suduznik po jednom kreditu kojeg uskoro nece moci placati. Da li ce meni onda doci ovrha i sta s mojim kreditima, kako ce se to naplacivati a da ne ostanemo bez kuce? 

Hvala na odgovoru. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 minuta, Lily1510 je napisao:

Imam 2 svoja postojeca kredita oba gotovinska, od kojih je jedan hipotekarni. Oba kredita se naplacuju putem admistrativne zabrane direktno iz place.

Ako se naplaćuju temeljem isprave po čl. 202. Ovršnog zakona, a koju je vjerovnik dostavio poslodavcu na provedbu, tada ovi krediti i dalje imaju prednost u namirenju. Ukoliko bi za suprugov kredit bila pokrenuta ovrhu u odnosu na Vas kao sudužnika, tada bi ta ovrha bila na čekanju u redu za naplatu, ako ova prva dva kredita opterećuju plaću do iznosa do kojega nije izuzeta od ovrhe. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija