Jump to content

Zk uložak sa više čestica

Preporučene objave

Molim pomoć oko slijedeće situacije. Vlasnik više zemljišnih čestica želi prodati jednu česticu (zemljište). Sve čestice su upisane u jedan ZK uložak. Pretpostavljam da bi čestica koja se prodaje trebala biti izdvojena iz tog (zajedničkog) ZK uloška i otvoriti vlastiti uložak kako bi novi vlasnik imao čistu situaciju odnosno vlasništvo 1/1 na kupljenoj čestici. Zanima me kakva je procedura da se otvori novi ZK uložak za jednu česticu koja je sada upisana u ZK uložak sa više čestica. Unaprijed hvala na pomoći.

Podijeli na drugim stranicama

Sukladno članku 19.Zakona o zemljišnim knjigama,u zemljišnoknjižni uložak upisuje se samo jedno zemljišnoknjižno tijelo koje se može sastojati od jedne ili više katastarskih čestica koje

se nalaze u istoj katastarskoj općini,što će reći da se radi o pravnoj cjelini čiji se sastav može promijeniti samo

zemljišnoknjižnim otpisom ili pripisom katastarskih čestica.

U konkretnom slučaju,prodavac može raspolagati jednom od k.č.obuhvačenom istim z.k.uložkom,ali će se pri upisu prava vlasništva na kupca izvršiti otpis k.č.iz starog i upisati u novi z.k.uložak,koji će tad činiti novo zemljišno-knjižno tijelo.

• 2 years later...

Postovani,

Podizem temu. Imam slicnu situaciju, dakle vlasnik mi prodaje jednu cesticu iz zk uloska u kojem se nalaze jos dvije cestice. Obzirom da istu kupujem putem stambenog kredita, službenik u banci mi trazi da se ta cestica izdvoji, kako bi banka mogla upisati hipoteku na isto. I da ako se ne izdvoji, upisat ce se na sve cestice u zk ulosku. U katastru su rekli da to nema smisla raditi, te da se banka moze upisati na jednu cesticu. Je li ovaj službenik samo lose upucen i je li uopce moguce izdvojiti cesticu prije prijenosa vlasnistva?

Hvala.na.odgovoru

Ako komu bude trebalo, dobila sam odgovore. Dakle, moze se izdvojiti i prije, a temeljem clanka 164. Zakona o zemljisnim knjigama, te vlasnik treba traziti besteretni otpis za tu cesticu. To je informacija s jednog suda, dok na drugom govore kako se to upisuje naknadno, s promjenom vlasnistva. Sad cekam sto ce banka odluciti, te na koji nacin moze to rijesiti. Lijepi pozdrav.

• 1 month later...
, Maris aqua je napisao:

Ako komu bude trebalo, dobila sam odgovore. Dakle, moze se izdvojiti i prije, a temeljem clanka 164. Zakona o zemljisnim knjigama, te vlasnik treba traziti besteretni otpis za tu cesticu. To je informacija s jednog suda, dok na drugom govore kako se to upisuje naknadno, s promjenom vlasnistva. Sad cekam sto ce banka odluciti, te na koji nacin moze to rijesiti. Lijepi pozdrav.

Ovo Vam je rješenje.

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Slične teme

• objavio nata.zmaric
      Bok svima nadam se da mi NETKO poze pomoći. postoji kuća na određenoj čestici. Ta čestica se nalazi u zk ulošku. U tom zk ulošku ima vise različitih čestica te su vlasnici različiti u različitim postotcima. 

mene zanima dali je moguće od svakog Suvlasnika tražiti neku vrstu nagodbe zaključene izjavom kod javnog bilježnika, o njegovom odrucanju od čestice u moju korist za upis vlasništva. ništa nije etažirano. Ne shvacam kako mogu kupiti tu česticu od svih osim ovim putem ali ne znam dali je izjava dovoljno dobra za upis vlasništva 1/1. Naravno novčani iznos bi tu bio također u zamjenu za Odricanje u moju korist. Ako nije moguće može li me NETKO savjetovati kako preko kupoprodajnog ugovora dobiti isto, zbog nedefiniranosti suvlasnickih udjela (etazacija)
    • objavio SlackBladder
      U potrazi sam za zemljištem, koje bih koristio za iznajmljivanje parcela za kampiranje. Zemljište bi trebalo biti na samoj obali, a na njemu će biti recepcija i sanitarni čvor, a nakon nekoliko godina vjerojatno i bungalovi, mobilne kućice te koji ugostiteljski objekt.
      Po internetu ne mogu naći puno informacija, a još mi je podosta upitnika nad glavom vezano za navedeno. Niže su moja pitanja, a slobodno se ubacite i s pokojim savjetom :).

1. Kakvo zemljište je potrebno (vrsta/namjena)
      2. Što točno označavaju T1, T2 i T3 oznake vrste zemljišta i koja su im ograničenja, nailazim na različite odgovore po internetu
      3. Koje vrste zemljišta je moguće prenamijeniti u vrstu iz prvog pitanja
      4. Ako bih išao s opcijom prenamjene zemljišta, koji su indikatori da ću zemljište uspješno i prenamijeniti
      5. Postoji li striktna zona, u kojoj je moguće otvoriti kamp
      6. Gdje mogu vidjeti vrstu i zonu pojedinog zemljišta, u katastru vidim samo namjenu

... toliko za sad, vjerojatno slijedi još pitanja, hvala :).
    • objavio Mrvac123
      Pozdrav, zamolio bih Vas informaciju o slijedećem:
      Razmatram o kupnji stana čije je vlasništovo čisto, tj. u teretovnici (više) nema nikakve zabilježbe i stan glasi na jednu fizičku osobu.
      Međutim sadašnji vlasnik je došao u posijed stana na dražbi koja je uslijedila nakon ovrhe banke prvog vlasnika.
      Sadašnji vlasnik je uknjižio pravo vlasništva pravomoćnim rješenjem o dosudi nad ovhrom, tj. u povijesti vlastovnice je vidljivo da je postojala zabilježba (riešenje o dosudi broj ovrhe ...), te nakon toga brisanje zabilježbe (dosuda, zaključak broj ...).
      Brisanje zabilježbe (ovrhe) je dosuđeno krajem 2016. godine.
      Mene konkretno zanima, u slučaju da se odlućim za kupnju tog stana i upišem se kao vlasnik, da li je moguće da prvobitni vlasnik nekada ponovno pokrene pitanje te ovrhe, ispravnosti presude ili nešto treće.
      Unaprijed hvala na odogovrima.

• objavio One
      Pozdrav sivma,
      imam pitanje u vezi zemljista koje planiram kupiti (oznaceno crvenom bojom 3075).
      Na zemljistu postoji ilegalan objekt koji se mora srusiti,
      u ZK nije upisan nikakav put i bio sam na zemljistu ima trag da netko povremeno prodje autom (trava zelena, ne vide se crte samo je blago ugazeno).

Sirina fronte je oko 18.5m , sveukupno oko 1800m2 .
      Na snimci se vidi ugazeniji trag, i oznacena crta.
      "cesta" ide skoro kroz polovicu zemljista, odnosno od lijevog ruba do samog traga ima 10m od 18.5. sto zapravo cini zemljiste beskorisnim.

Ono sto mene zanima je:
      Da li je to ucrtana cesta kroz zemljiste?
      Ako kupim zemljiste a nigdje to nije upisano, da li mogu traziti naknadu ili jednostavno se ograditi i nedopustiti prolaz?

Imate li koji prijedlog?

Hvala

• objavio some93one
      Pozdrav,
      Zanima me kako kupiti/steći pravo vlasništva nad nekretninom na kojoj je upisano više ljudi, ali nemaju svi podatke jer su podaci o vlasnicima davno upisani i iza njihovog imena i prezimena stoji recimo "SAD", "neki grad u Hrvatskoj" i sl.
      Slučaj A) 5 suvlasnika (jedan ima podatke: ime, prezime, adresa)
      Slučaj B) 5 suvlasnika (niti jedan nema pune podatke već samo imena i prezimena)

• Temu posjetio   0 korisnika

No registered users viewing this page.

• Online korisnici

• Napravi novi...