Jump to content

Pravni lijek u upravnom postupku - nejasnoće


grapp

Preporučene objave

Dakle, konkretno, da li naslov definira pravni akt u upravnom postupku? U Zakonu o općem upravnom postupku stoji glava o žalbi i glava o prigovoru pa me zanima koja je razlika izmedu njih i što definira da li je nesto žalba ili prigovor, naslov dokumenta ili sadržaj i smisao istog?

Da li nadležno tijelo drugacije tretira samu stvar ako je naslov pogrešan ili se u praksi to tolerira?

Konkretno - odvjetnik mi je dokument upućen drugostupanjskom tijelu nazvao "Prigovor" te sam idući dan dobio odgovor od prvostupanjskog tijela pa mislim da je pravna služba (unatoć tome što je dokument bio naslovljen na drugostupanjsko tijelo), to proslijedila prvostupansjkom tijelu (jer se po Zakonu prigovor upućuje čelniku tijela).

 

Smisao i svrha dokumenta je pobijanje Odluke, ali samo je naslov kriv, umjesto Žalbe stoji Prigovor.

Hvala

 

* Napomena: u Odluci nije dana uputa o pravnom lijeku!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

razlika između žalbe i prigovora definiran je u njihovom naslovu i smislu. Prigovor je pravni lijek koji se izjavljuje protiv radnje (činjenja ili nečinjenja) a ne protiv odluke tijela, čemu služi žalba. Tako da nadležno tijelo tretira dokument onako kako je naslovljen. Pa kao što rekoh, kako se prigovor izjavljuje protiv radnje i podnosi čelniku tijela, drugostupanjsko je postupilo kako je.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

S druge strane, općenito govoreći, ako u upravnom aktu nije dana uputa o pravnom lijeku, to ne bi trebalo ići na štetu stranke. Ali i ja se slažem, ako pobijate odluku iz upravnog akta, riječ je o žalbi, a ne o prigovoru.

Možda zaposlenici tog tijela i ne znaju uputiti stranku. Imam i ja jednu takvu odluku na razini JLS gdje se kočoperi pečat promjera traktorske gume, ali upute nisam dobio pa sam sam potražio i unatoč kilometrima pješačenja i otvaranja barem 50 vrata, to drugostupanjsko tijelo nisam našao.

Ostaje samo tužba Upravnom sudu protekom 8 dana od dobivene odluke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija