Jump to content

otkaz i godišnji odmor


vif

Preporučene objave

Poštovani, molim pomoć.

Vrlo skoro namjeravam dati otkaz u firmi u kojoj sam zaposlena 10 godina, zbog selidbe. Otkaz sam namjeravala dati 16.06., ali kako mog nadređenog tada nema jer koristi stari godišnji odmor, dvojim da otkaz dam 14.06. (15og je neradni dan). Proučavala sam zakon o radu i nejasno mi je imam li pravo samo na razmjerni dio godišnjeg odmora, ili na puni. Naime, na jednom sam mjestu naišla na tumačenje da, ukoliko radniku radni odnos u firmi prestaje nakon 30.06., radnik ima pravo na puni godišnji odmor (?). S obzirom da mi je otkazni rok mjesec dana, to znači da bi moj radni odnos trajao i nakon 30.06., i po tom tumačenju imam pravo na puni go. Ukoliko to nije tako, znači da imam pravo samo na srazmjerni dio go, a to nadalje znači da mi je bolja opcija dati otkaz 16.06, jer u mom konkretnom slučaju to znači da imam 2 dana go više.

Ukoliko odlučim dati otkaz 16.06., da li je dovoljno da na recepciji bude urudžbiran moj pismeni otkaz da bi otkazni rok počeo teći od tog datuma, ili je nužno da otkaz uručim nadređenom (voditelju, direktoru ili pravnoj službi)?

Također, zanima me može li mi poslodavac uskratiti korištenje go u otkaznom roku i umjesto toga mi ga isplatiti (kako se u tom slučaju računa koliko mi je dužan isplatiti)?

Hvala svima na pomoći

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imate pravo na razmjerni dio GO-a za 2017. godinu, po 1/12 punog GO-a za svaki mjesec rada (5 ili 6 mjeseci, ovisno kako ćete odlučiti).

 

Ukoliko odlučim dati otkaz 16.06., da li je dovoljno da na recepciji bude urudžbiran moj pismeni otkaz da bi otkazni rok počeo teći od tog datuma, ili je nužno da otkaz uručim nadređenom (voditelju, direktoru ili pravnoj službi)?

 

I jedno i drugo je u redu (ali svakako da bi bilo u redu da, ako ćete odluku o otkazu uručiti na recepciji, usmeno obavijestite šefa o činjenici otkaza).

 

Također je bitno da imate dokaz o dostavi otkaza na određeni dan, a zbog početka tijeka otkaznog roka.

 

Također, zanima me može li mi poslodavac uskratiti korištenje go u otkaznom roku i umjesto toga mi ga isplatiti (kako se u tom slučaju računa koliko mi je dužan isplatiti)?

 

Plan GO-a donosi poslodavac, u skladu sa organizacijom i procesom rada, te koliko je to moguće i željama radnika. Jedino na što radnik ima pravo po tom pitanju je jedan dan GO-a, kojeg može koristiti po svojoj želji, ali uz prethodnu obavijest poslodavcu 3 dana prije tog dana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru.

Ipak, buni me tumačenje novog zakona o radu, citiram jedan od izvora (http://www.ekonos.hr/ostalo/osnovna-prava-i-obveze-vezano-uz-koristenje-godisnjih-odmora/):

 

U kojim slučajevima radnik nema pravo na puni godišnji odmor?

1) Novozaposleni radnik stječe pravo na godišnji odmor tek nakon šest mjeseci neprekidnog rada kod poslodavca, ukoliko mu je to prvo radno mjesto ili je prošlo više od 8 dana između dva radna odnosa. Ukoliko dođe do raskida radnog odnosa unutar prvih 6 mjeseci, računa se razmjerni broj dana godišnjeg odmora za koji poslodavac isplaćuje naknadu.

2) Kada do raskida radnog odnosa dođe prije 01.07., za tekuću godinu računa se razmjerni broj dana godišnjeg odmora. Nakon 01.07. radnik ima pravo na puni godišnji odmor.

 

Ispada da je citirano tumačenje pogrešno te da je ispravno:

Iznimno od redovitog utvrđivanja trajanja godišnjeg odmora u trajanju od najmanje četiri tjedna, radnik kojem prestaje radni odnos za tu kalendarsku godinu ostvaruje (samo) pravo na razmjerni dio godišnjeg odmora. Razmjerni dio godišnjeg odmora utvrđuje se u trajanju od jedne dvanaestine godišnjeg odmora, za svaki mjesec trajanja radnog odnosa.

 

Našla sam i raniji odgovor na isto pitanje pa pretpostavljam da je odgovor u članku 78. Zakona o radu.

/http://www.legalis.hr/forum/showthread.php/87052-proporcionalni-ili-puni-godi%C5%A1nji-odmor)

 

Točno?

 

Još me zanima, ako otkaz na urudžbiranje predam 14.06., a u pismenom otkazu navedem da otkaz dajem od 16.06. (je li to uopće moguće formulirati tako?), koji datum će se smatrati početnim za otkazni rok?

 

Također, da li je srazmjeran broj dana go u odnosu na dan predaje otkaza ili na dan prestanka ugovora o radu (npr preda se otkaz 15.06. sa otkaznim rokom od mjesec dana (za svaki mj rada kod poslodavca radnik ima pravo na 2 dana go); u prvojm slučaju ima pravo na 12 dana go;, u drugom (uračunat otkazni rok) 14 dana.

Što je od navedenog ispravno?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako se ne varam, ova Vaša dilema o godišnjem odmoru je zbog starog i novog Zakona o radu (ovaj se mijenjao 2014. godine), sjećam se da je prije toga bilo tako kao što ste pisali: ako je radni odnos prestajao nakon 30.06., onda je radnik imao pravo na puni GO. Sada neovisno o tome kada radni odnos prestaje, radnik ima pravo na razmjerni dio GO.

 

Rokovi, općenito govoreći, počinju teći prvog idućeg dana nakon primitka odluke, neovisno o tome je li to radni ili neradni dan.

 

U čl. 78. piše "razmjerni dio godišnjeg odmora za svaki mjesec trajanja radnog odnosa" - po meni, to je ukupno trajanje radnog odnosa zajedno s otkaznim rokom, dakle 14 dana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ruby je objasnila vašu dilemu, zakon se tu mijenjao i po aktualnom Zakonu o radu, u slučaju prestanka radnog odnosa i iznimno od općeg pravila, u kalendarskoj godini u kojoj radni odnos prestaje, radniku pripada pravo na razmjeran dio GO-a, prema broju mjeseci koje je odradio.

 

Još me zanima, ako otkaz na urudžbiranje predam 14.06., a u pismenom otkazu navedem da otkaz dajem od 16.06. (je li to uopće moguće formulirati tako?), koji datum će se smatrati početnim za otkazni rok?

Osobno ne vidim razlog da se to tako ne bi moglo formulirati. Jedino što Zakon o radu ističe da otkazni rok započinje teći od dostave odluke o otkazu protivnoj strani, pa bi bilo oportuno po vas da otkaz dadete sa danom 16/06.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Dobar dan,

Imam jedno pitanje u vezi otkazivanja ugovora o radu i prava na godisnji odmor.

Radim u firmi 6 godina, pravo na puni godisnji odmor ostvarujem 30.6. svake godine.
Tako sam i ove godine koristio 9 dana u 8.mjesecu.
Ostalo mi je jos 12 dana.
Pošto odradujem vec otkazni rok koji ce mi biti placen kao svaki drugi radni dan, mene zanima imam li ja pravo da mi se ispalti preostalih 12 dana godisnjeg odmora ?!

Ne razumijem baš najbolje ovo sa razmjerom i racunanjem, pa ako mi netko moze reci, imam li pravo da mi se isplati i koliko.

Hvala.

Lp, Ivan 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Pozdrav!

Imam pitanje. Dala sam otkaz u firmi u kojoj sam radila 7 godina.. zadnji radni dan mi je 31.05. Odmah 1.06 pocinjem raditi kod drugog poslodavca. Godisnji sam koristila dio u 3.mjesecu nekih 10 dana. Sad me zanima dal je meni "stari poslodavac" duzan platiti ostatak go ili se to prebacuje kod novog? Novi poslodavac mi rekao da kod njega mogu na go tek nakon 6mj rada za njega... 

Hvala

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kod starog poslodavca ste koristili 10dana GO za 2018u?

Kod prekida radnog odnosa, i zasnivanja novog radnog odnosa, za tekuću godinu, kod svakog poslodavca imate pravo na razmjerni dio GO. Stari poslodavac vam mora eventualno isplatiti razliku između onoliko dana na koliko kod njega imate pravo i dana koliko ste iskoristili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Razmjerni GO se računa puni GO:12 mjeseci x mjeseseci koliko ste za poslodavca radili. Pretpostavljam da je vam je puni GO kod trenutnog poslodavca 22 dana, znaći 22:12x5= 9 dana. Ispada da ste kod starog poslodavca iskoristili sav godišnji na koji kod njega imate pravo. Ovaj jedan dan više poslodavac nema pravo tražiti povrat u bilo kakvom obliku.

Kod novog poslodavca imat ćete pravo na drugi dio GO, s obzirom da ne znam detalje ( koliko bi bio puni GO, hoće li doći do prekida radnog odnosa...) neću računati, ali sad imate formulu, pa možete i sami kada bude potrebno i kada budete znali detalje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je to bio GO za 2017, onda imate pravo na još 9 dana GO za 2018u. To morate vidjeti. 2011e je drugi ZOR bio na snazi, ne sjećam se više - moguće da ste imali pravo na puni GO za 2011, al molim da to potvrdi netko ko zna kako se tada računalo (vjerujem da bi dobro došla i info jeste li u 2011oj imali još koji radni odnos i u kojem periodu).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Našla sam ZOR iz 2009e, i sada je tako , pa mislim da je bilo i 2011e - nakon 6 mjeseci rada stekli ste pravo na puni GO. U 2011oj ste radili duže od 6 mjeseci, pa smatram da ste za tu godinu ostvarili pravo na puni godišnji, tako onda i za 2012, 2013, 2014, 2015, 2016 i 2017, a za 2018u imate pravo na razmjerni dio od 9 dana (ostalo ćete koristiti kod drugog poslodavca)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , sssunceee je napisao:

Počela sam raditi 01.05.2017. godine. U prošloj godini koristila sam 2 dana godišnjeg odmora.

S obzirom da sam tijekom 2017 radila 8 mjeseci bez prekida, imam li pravo na puni GO ili razmjerni dio GO?

Poslodavac kaže da imam pravo na razmjerni dio GO za 2017. g. Da li je to točno?

Ako vam je to bio jedini radni odnos u 2017oj, onda imate pravo na puno GO.

čl.77. (3) ZORa; Radnik koji se prvi put zaposli ili koji ima prekid između dva radna odnosa duži od osam dana, stječe pravo na godišnji odmor određen na način iz stavaka 1. i 2. ovoga članka, nakon šest mjeseci neprekidnog radnog odnosa kod toga poslodavca.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Poštovani,
molim pomoć pri razrješenju ove situacije.

Kod primarnog poslodavca imam ugovor o radu na određeno koji traje do 12.5.2020. Također, zaposlen sam i kod drugog poslodavca na ugovor o radu ali kao dopunski rad 3 sata tjedno, te ugovor traje do 30.6.2020. 
Primarni poslodavac će me ponovno zaposliti nakon isteka ovog ugovora (12.5.), no zbog tehničkih razloga i situacije s korona virusom, taj ugovor će započeti otprilike između 25. i 30.5. S obzirom da se u Zakonu o radu navodi ako je razmak između 2 zaposlenja dulji od 8 dana, radnik stječe pravo na godišnji odmor tek nakon 6. mjeseci rada. No, ja ću u ovom periodu između zaposlenja (10ak dana) biti zaposlen i kod drugog poslodavca na dopunski rad za koji također mogu steći pravo na godišnji odmor. Kod drugog poslodavca neću produžiti ugovor nakon 30.6. Znači, moje pitanje je hoću li i koliko dana imati pravo na godišnji odmor u srpnju 2020.?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija