Jump to content

Patenti i problemi


patentirani

Preporučene objave

Pozdrav svima,

 

upao sam u mali problemcic s patentom za mobilnu aplikaciju. Radi se o tome da postoji vlasnik patenta na nesto sto mislim napraviti, ali ne po pravilima koja je on specificirao, nego na efikasniji i brzi nacin.

Citam po internetu da je moguce patent zaobici ako se naprave neke izmjene u samom procesu, ali nisam nigdje pronasao kako se to utvrdjuje te koje se stavke gledaju. :cita:

Naziv patenta i svrha moje aplikacije je ista, ali metoda kojom smo dosli do rezultata vlasnik patenta i ja nije ista te je potpuno drukcija. Da li je dovoljno da izmjenim proces koji aplikacija prolazi da pokaze rezultat ili moram apsolutno sve mijenjati? :glavomozid:

Radi se o aplikaciji koja detektira odredjene stvari kada korisnik uslika fotografiju. Ima ih tona na servisima poput Google Play, ali ne zelim riskirati borbu s nekim Meksikancem koji je vlasnik patenta :jok:

 

Lp,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Patentom se smatra izum, a računalni program se ne smatra izumom. Treba vidjeti od čega točno se sastoji Vaša aplikacija jer ako se smatra računalnim programom tada je nije moguće zaštititi patentom.

 

2. Što je točno patentirao taj drugi vlasnik?

 

3. Ukoliko Vaša aplikacija udovoljava zahtjevima Zakona o patentu (novost, inventivnost, industrijska primjenjivost) tada je moguće podnijeti prijavu DZIV, postupak dugo traje. Da li se prijavljeni izum može smatrati patentom utvrđuju ovlašteni ispitivači u DZIV nakon podnesene prijave.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Poštovani , 

    Imam jedno pitanje, naime radi se o projektu vezano za medicinski turizam. Kako i na koji način najbolje zaštititi svoj patent na projekt 

te mi je rečeno da svoj projekt mogu provoditi kroz javno-privatno partnerstvo. 

Molim pravno pojašnjenje , te daljnje upute za postupanje odnosno djelovanje.

Ukoliko nađem investitora da uloži u moj projekt, kako i na koji način je najbolje pravno regulirati taj odnos uz obastrano zadovoljstvo.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , djasna je napisao:

Poštovani , 

    Imam jedno pitanje, naime radi se o projektu vezano za medicinski turizam. Kako i na koji način najbolje zaštititi svoj patent na projekt 

te mi je rečeno da svoj projekt mogu provoditi kroz javno-privatno partnerstvo. 

Molim pravno pojašnjenje , te daljnje upute za postupanje odnosno djelovanje.

Ukoliko nađem investitora da uloži u moj projekt, kako i na koji način je najbolje pravno regulirati taj odnos uz obastrano zadovoljstvo.

Hvala

 

Vaš upit je općenit, bez pojašnjenja o kakvoj prirodi projekta se radi, pa je jako teško dati konkretnu uputu za daljnje postupanje.

Pokušati ću dati odgovore vezano za ono što ste naveli u poruci u nadi da će Vam biti od koristi.

1. Iz Vaše poruke proizlazi da se radi o projektu, odnosno o ideji vezanoj za medicinski turizam. Ukoliko sam jasno razumjela Vašu poruku tada takav projekt – ideja nije patentibilan, odnosno, nije podložan zaštiti temeljem Zakona o patentu.

Patent je isključivo pravo priznato za izum koji nudi novo rješenje nekog tehničkog problema. Patent se priznaje za izume koji se odnose na proizvodpostupak ili primjenu.

Uvjeti koje neki izum mora zadovoljiti za priznanje patenta jesu novost u odnosu na postojeće stanje tehnike, inventivna razina i industrijska primjenjivost.

Ukoliko se radi o projektu – ideji tada se radi o neotkrivenom znanju i iskustvu, te o neotkrivenim poslovnim informacijama koje imaju komercijalnu vrijednost.

2. Javno-privatno partnerstvo na koje su Vas uputili je dugoročan ugovorni odnos između javnog partnera (javno tijelo, npr. grad) i privatnog partnera (npr. Vaš d.o.o.) predmet kojeg je izgradnja i/ili rekonstrukcija i održavanje javne građevine, u svrhu pružanja javnih usluga iz okvira nadležnosti javnog partnera.

Dakle, radi se o suradnji s javnim tijelom i pružanju usluga iz okvira nadležnosti javnog tijela.

3. Ukoliko nađete investitora koji će uložiti u Vaš projekt tada je jedna od mogućnosti osnivanje društva (d.o.o.) u kojemu će biti dva osnivača, Vi i investitor. Vi u društvo kao ulog unosite Vašu ideju, a investitor novac. Društvenim ugovorom detaljno regulirate međusobne odnose.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija