Jump to content

Saobraćajna nezgoda - parking trgovačkog centra


eLaCiD

Preporučene objave

Molio bih mišljenje vezano uz saobračajnu nezgodu - sudar dva automobila na parkingu trgovačkog centra. nema ozljeđenih, šteta osrednja.

 

Pitanje je s obzirom da je kompletna parcela trgovačkog centra pa tako i parking u vlasništvu pravnog subjekta - trgovačkog centra.

 

1.)

Da li se na takvu površina - parking primjenjuje ZSPC

 

2.)

Da li u tom slučaju saobračajni udes u daljnjem postupku spada pod ingerenciju prekršajnog suda. Policija je izvršila očevid i sastavljen je zapisnik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molio bih mišljenje vezano uz saobračajnu nezgodu - sudar dva automobila na parkingu trgovačkog centra. nema ozljeđenih, šteta osrednja.

 

Pitanje je s obzirom da je kompletna parcela trgovačkog centra pa tako i parking u vlasništvu pravnog subjekta - trgovačkog centra.

 

1.)

Da li se na takvu površina - parking primjenjuje ZSPC

 

2.)

Da li u tom slučaju saobračajni udes u daljnjem postupku spada pod ingerenciju prekršajnog suda. Policija je izvršila očevid i sastavljen je zapisnik.

 

saobračajna nesreća se ne tretira po zakonu o sigurnosti cestovnog prometa. Vidi na forumima susjednih država što kažu njihovi zakoni o bezbednosti cestovnog saobraćaja.

 

Ažurirano

 

i na takav parkong se primjenjuje Zakon o sigurnosti i Zakon o bezbednosti saobraćaja. Dakle,policija je nadležna po ZOSCP.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po zspc-u spada pod nerazvrstanu cestu,bez obzira na vlasništvo.

Čl.2 st 1 toč 1 i 9 zspc-a

 

Po definiciji nerazvrstanih cesta da. Međutim tu ipak nešto nije do kraja rješeno, a što se tiče privatnog posjeda i ingerencije policije i suda.

Primjer : U Zagrebu, Ilica negdje iza Britanskog trga. Na pločniku parkiran auto. Policija izdaje prekršajni nalog. Prekršajni sud odbacuje nalog iz razloga jer je vlasnik vozila dokazao da je taj dio pločnika privatni posjed odnosno oripada u katasrarsku česticu na kojoj je i zgrada .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hrpa stvari tu nije do kraja riješeno (niti može ikada biti), ali u tvom primjeru nema štete niti oštećenika, a kod prometne nesreće ima. Povreda prava je drugačija i sud će to drugačije gledati.

 

Isto tako, drugačije se gleda i parking trgovačkih centara od parkirališta zgrade. Vidio sam nekoliko sudskih presuda u kojima su kazne za parkiranje na mjestima za invalide pravomoćno potvrđene, bez obzira što je i policija potvrđivala da se radi o privatnom posjedu, ali "danom na korištenje građanima bez nekih posebnih uvjeta" (jedna od definicija javnog mjesta).

 

Naravno, nitko ne sprječava eventualnog okrivljenika da se sudi, zato sudovi i postoje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na odgovoru.

Btw do udesa je došlo nepoštivanjem pravila desne strane drugog vozača i tu je sve jasno no u razgovoru sa policijom on se pozvao na parking-privatni posjed, usporedbu sa svojim dvorištem.

Policija je napravila zapisnik i otišla. Ja sam malo proguglao te navode i došao do parkiranja na pločniku koji je privatni posjed.

Pitanje je bilo u smjeru da vidim šta me dalje čeka vezano uz naknadu štete kroz osiguranje, sud i koliko bi se to moglo zakomplicirati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koji lik... I da je parking i privatni posjed, trebao te pustiti...

 

Prvo moraš na policiji vidjeti kako su oni to okvalificirali (prometna nesreća ili događaj - po meni ono prvo) i kakav će biti daljnji njihov postupak (koga će tužiti da je kriv), a onda ćeš znati što dalje. Možeš otići u policijsku postaju i zatražiti zapisnik. Koliko je prošlo od nesreće?

 

Nemam previše iskustva s osiguranjima, tako da ćeš za to pričekati nekog drugog.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dopuna pitanja radi boljeg razumijevanja.

Parking centra je u biti privatna parcela odnosno privatni posjed.

Usporedba - vlastito dvorište privatna parcela,

 

 

Parking šoping centra je uređena prometna površina sa prometnim oznakama, otvorena za javnost.

Moje veliko dvorište je privatna parcela , i da se tu trknu moj kum i moj susjed, policija bi rekla da je to bilo izvan prometnice i da se to njih ne tiče.

Parking kod neke zgrade na čestici koja pripada zgradi je negdje između ova dva slučaja, i teško je zapravo definirati što tu vrijedi. Obično vrijedi da dobiva onaj tko ima boljeg odvjetnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bio na procijeni (Jadransko osiguranje)

Slijedeći dan dobivam mailom nihov obrazac opisa štete.

Od njihove strane nabrojani priznati dijelovi u nabavi (provjereno u Tokiću) iznose cca 1.700 kn.

Odobreni radovi - sati popravka iznose cca 3.000 kn. (provjereno u par servisa)

Znači sve zajedno po njihovoj procijeni popravak bi iznosio okvirno 4.700 kn (PDV uračunat).

U tekstu istog maila samo napisano :

 

"Šaljem Vam izvid štete. Totalna šteta je 2.700 kn." (?? !!!)

 

Auto je inače nakon manjih vlastitih radova (privremeno izravnan branik, blatobran i hauba te zamijenjen far i žmigavac) u potpuno tehnički ok stanju i dalje ga svakodnevno koristim.

 

Šta sad, a vezano uz njihovu napomenu o totalnoj šteti i navedenom iznosu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jel parking tijekom radnog vremena Šoping centra bezuvjetno dostupan svakom.

 

Ne znam kud ide ovo pitanje ali po lolgici stvari parkinzi trgovačkih centara su dostupni bezuvjetno bilo kome. No opet komplikacija, na dosta njih može se vidjeti natpis sadržaja otprilike : "Samo za kupce trgovačkog centra" što bi značilo da postoji uvjet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam kud ide ovo pitanje ali po lolgici stvari parkinzi trgovačkih centara su dostupni bezuvjetno bilo kome. No opet komplikacija, na dosta njih može se vidjeti natpis sadržaja otprilike : "Samo za kupce trgovačkog centra" što bi značilo da postoji uvjet.

 

Osim onih koji imaju rampu, jel...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

. No opet komplikacija, na dosta njih može se vidjeti natpis sadržaja otprilike : "Samo za kupce trgovačkog centra" što bi značilo da postoji uvjet.
Normalno,nisu javno parkiralište ali opet vrijedi ZSPC.

 

Na tim parkiralištima obično nema znakova

Ni ne trebaju bit jer postoje propisi kao i na svim ostalim cestama gdje nema znako
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija