Jump to content

Odbacio joint, odbio potpisati, ne želim platiti


Njonjo

Preporučene objave

Bok.

 

1.07. sam 'pao' s jointom od 1,2g. 2 krim policajca su u 4 ujutro prišla na zabačenom dijelu kluba na otvorenom čim sam pripalio joint. Ja sam ga bacio u grm čim je jedan uperio svijetlo u mene. Legenda je, naravno, pronašao joint i u postaji sam dobio Obvezni prekršajni nalog zbog posjedovanja i konzumacije (valjda) sa cifrom od 5000 hrvatskih kunica i potvrdu o Privremenom oduzimanju predmeta. Oba dokumenta sam uredno odbio potpisati jer se planiram izmotavati na sudu.

Sa mnom su bile 4 cure i nitko (osim jointa koji je prišiven meni) nije imao ništa. Iritantno u priči je to što trava nije bila moja, ali ja sam smotao i zapalio.

 

Prema šabloni sa sajta sam napisao Prigovor na OPN bez izjašnjavanja o krivnji. Ideja mi je bila braniti se na sudu jer kao "joint nije moj" i imam 4 svjedoka da sam zapravo "ugasio cigaretu", a u prilog tome ide i činjenica da je bilo 4 ujutro i mrkli mrak te da je u tom trenutku u krugu od 15m bilo bar 30 ljudi od kojih je bilo tko mogao odbaciti taj joint kad je skužio krimovce. Ono što bi mogla biti otegotna okolnost je da sam prije 6 mjeseci "pao" u drugom gradu, sve uredno potpisao i od sutkinje dobio 1500kn, od kojih sam platio 2/3, tj. 1000.

 

Inače, stvarno nemam problema s tim da sam uhvaćen, i nije mi problem snositi odgovornost za svoje postupke. Ali druga kazna u 6 mjeseci mi je financijski previše i želio bih u potpunosti izbjegnuti plaćanje.

 

Ideje, iskustva i savjeti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uz ovakvu obranu, sutkinja/sudac će zvati policajce koji će reći da su te vidjeli da bacaš upravo to što su pronašli i samo će ti potvrditi kaznu od 5000 kuna. Tvoje svjedoke će procijeniti kao pristrane, s obzirom da te znaju. Ovo je najgori mogući ishod takve obrane, ali čisto da znaš kako to najčešće izgleda.

 

Puno bolja opcija je ići opet na priznanje, kajanje i molbu za smanjenjem kazne. I kad malo preletiš druge slične teme vidiš da to najbolje prolazi. Mislim da nema nikoga tko je negirao i uspio se izvući praveći se blesav.

 

 

P.S.: Uzmi u obzir da sam ja policajac, pa svakako pričekaj da naleti još netko s drugim mišljenjem.:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma da, evo čitam već par dana i u pravilu ekipa ide na priznanje, kajanje i molbu za smanjenje kazne zbog olakotnih okolnosti. No dosta tih okolnosti sam bacio u vjetar obzirom da sam pao već 1 put i da sam odbio potpisati da sam dobrovoljno predao, u međuvremenu se zaposlio te sad ustvari imam neka primanja...

 

Pošto sam iz malog mjesta ići ću neslužbeno do sudca, vidjet kako diše i pitati za savjet.

 

Sljedeća kalkulacija je javit se krimovcu, također sumještaninu, i zamoliti ga da se ne pojavi na sudu kad ga pozove.

 

Javim kako je prošlo.

 

P.S. Prvi put kad sam pao obećao sam sam sebi da nikad više neću imati trave kod sebe i dopustit si da padnem. I vidi vraga, održao obećanje i svejedno pao! Sljedeće obećanje je da više nikad neću pušiti na javnim mjestima i mjestima visokog rizika. Ako opet padnem, selim u Nizozemsku...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma da, evo čitam već par dana i u pravilu ekipa ide na priznanje, kajanje i molbu za smanjenje kazne zbog olakotnih okolnosti. No dosta tih okolnosti sam bacio u vjetar obzirom da sam pao već 1 put i da sam odbio potpisati da sam dobrovoljno predao, u međuvremenu se zaposlio te sad ustvari imam neka primanja...

 

Pošto sam iz malog mjesta ići ću neslužbeno do sudca, vidjet kako diše i pitati za savjet.

 

Sljedeća kalkulacija je javit se krimovcu, također sumještaninu, i zamoliti ga da se ne pojavi na sudu kad ga pozove.

 

Javim kako je prošlo.

 

P.S. Prvi put kad sam pao obećao sam sam sebi da nikad više neću imati trave kod sebe i dopustit si da padnem. I vidi vraga, održao obećanje i svejedno pao! Sljedeće obećanje je da više nikad neću pušiti na javnim mjestima i mjestima visokog rizika. Ako opet padnem, selim u Nizozemsku...

 

čini mi se,a kad mi se čini-onda je to sigurno-da si na dobrom putu da pobranaš predloženu kaznu....a to s "disanjem" krim policajca i sutkinje -moglo bi te odvest u još veću provaliju pa čak i optužbu za uticaj na policiju i Sud. pamet u glavu-poslušaj drota!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Baš će krimovac rizikovat da ga sud privodi ili da ga šef kazni zbog nedolaska na sud.Da je htio pomoć ne bi "vidio ništa" kad je bilo vrijeme.

i u postaji sam dobio Obvezni prekršajni nalog zbog posjedovanja i konzumacije (valjda) sa cifrom od 5000 hrvatskih kunica i potvrdu o Privremenom oduzimanju predmeta. Oba dokumenta sam uredno odbio potpisati jer se planiram izmotavati na sudu.
a i ovo ne prolazi jer potpisuješ primitak naloga a ne prihvaćanje krivnje.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 3 mjeseci kasnije...

Danas sam dobio poziv na sud glede prekršaja opisanog u prvom postu.

Imam dva pitanja.

1. Može li se plaćanje kazne izbjeći na račun nejasno/krivo ispunjenog OPN? Na slici koju sam objavio vidi se da policajac nije napisao na temelju kojeg zakona sam napravio prekršaj, piše samo članak i stavak.

2. Može li se odbacivanje jointa nakon prethodnog pušenja okarakterizirati kao beznačajan prekršaj? Prekršajni zakon u članku 24.a (NN 39/13) kaže da "Nema prekršaja, iako su ostvarena sva njegova bitna obilježja, ako je stupanj ugrožavanja ili povrede javnog poretka, društvene discipline ili društvenih vrijednosti neznatan i ne postoji potreba da počinitelj bude kažnjen."

 

Inkedscanner_20171024_150904_LI (2).jpg

uređeno: od Njonjo
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Prije 17 minuta, Njonjo je napisao:

1. Može li se plaćanje kazne izbjeći na račun nejasno/krivo ispunjenog OPN

Ne. Radi se o formalnoj stvari koja se može ispraviti novim nalogom ili u sudskom postupku.

 

Prije 17 minuta, Njonjo je napisao:

2. Može li se odbacivanje jointa nakon prethodnog pušenja okarakterizirati kao beznačajan prekršaj

Ne, jer se taj pojam ne odnosi na ovo i za postojanje prekršaja nije bitna količina droge.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Provedeno je preliminarno (bez njega nema niti početka prekršajnog postupka), a ono je dovoljno.

Možeš tražiti i pravo vještačenje, ali ako je bilo marihuane u čiku, vještačenje će to pokazati, pa ćeš morati platiti i troškove vještačenja.

 

Uglavnom, kod ovako velikih novčanih kazni u prekršajima koji su lako dokazivi, više se isplati ići na ublažavanje kazne (za što je priznanje nužni uvjet). Imaš neki razlog da ne želiš ići tim putem?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, drot13 je napisao:

Provedeno je preliminarno (bez njega nema niti početka prekršajnog postupka), a ono je dovoljno.

Može li se preliminarno vještačenje osporavati?

 

Prije 5 minuta, drot13 je napisao:

Možeš tražiti i pravo vještačenje, ali ako je bilo marihuane u čiku, vještačenje će to pokazati, pa ćeš morati platiti i troškove vještačenja.

Čuvaju li se oduzeti predmeti i koliko? Postoje li šanse da ako tražim vještačenje, ono ne bude moglo biti napravljeno i na temelju toga budem oslobođen?

 

Prije 7 minuta, drot13 je napisao:

Uglavnom, kod ovako velikih novčanih kazni u prekršajima koji su lako dokazivi, više se isplati ići na ublažavanje kazne (za što je priznanje nužni uvjet). Imaš neki razlog da ne želiš ići tim putem?

Čisto ispitujem opcije. Nervira me ideja da dajem još para u DP.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, Njonjo je napisao:

Može li se preliminarno vještačenje osporavati?

Može, ali moraš imati neki razlog. S obzirom da se tu može provesti pravo vještačenje koje će potvrditi preliminarno, ne znam koji bi to razloga mogao biti...

 

Prije 5 minuta, Njonjo je napisao:

Čuvaju li se oduzeti predmeti i koliko? Postoje li šanse da ako tražim vještačenje, ono ne bude moglo biti napravljeno i na temelju toga budem oslobođen?

Čuvaju, do okončanja prekršajnog postupka. U ovom slučaju, do pravomoćnosti sudske presude (u presudi sud određuje što će se napraviti s oduzetom drogom, tj. čikom).

 

Prije 5 minuta, Njonjo je napisao:

Čisto ispitujem opcije. Nervira me ideja da dajem još para u DP.

Mislio sam da je nešto konkretno...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija