Jump to content

Porez na nekretnine - pitanje


danXV

Preporučene objave

Postovani,

 

imam pitanje. Baka s tatine strane, koja je umrla prije dvadesetak godina, "imala" je zemljiste sa starom kucom koje je napusteno prije otprilike pedesetak godina i danas je u rusevnom stanju i zaraslo. To zemljiste s kucom formalno je u vlasnistvu njenog pokojnog oca (mog pradjeda), a nakon njegove i naknadno njene smrti nije doslo do podjele zemljista medju nasljednicima vec se sve jos uvijek vodi na njegovo ime. Nista od toga nije legalizirano, a moj otac je prilicno bolestan i ne moze se nositi s time trenutno niti ima novca. S obzirom na to da se uskoro uvodi porez na nekretnine i da sam u jednom dnevnom listu procitao slijedecu frazu:

 

"Na upit što će biti s imovinom za koju nije poznat vlasnik, komentar je slijedeći: za takve objekte, naime, zakon predviđa da one dobiju zastupnika po službenoj dužnosti"

 

molio bi za savjet nekoga upucenoga da mi pojasni znaci li to da ako ne zelimo da drzava iza 1.1.2018. "dodijeli zastupnika po sluzbenoj duznosti" moramo do tada predati papire za legalizaciju i provesti podjelu medju nasljednicima, ili se to na nas ne odnosi jer je vlasnik upisan u knjigama iako je odavno pokojni?

 

Ukratko, sto ce se dogoditi nakon nastupanja ovog poreza s onim nekretninama kojima su formalni vlasnici umrli, a nakon njihove smrti vlasnistvo nije potpuno "rascisceno" medju nasljednicima? Kako onda prijaviti porez na tu nekretninu? Tretira li se to kao "imovina kojoj nije poznat vlasnik"?

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Baka s tatine strane, koja je umrla prije dvadesetak godina, "imala" je zemljiste sa starom kucom koje je napusteno prije otprilike pedesetak godina i danas je u rusevnom stanju i zaraslo. To zemljiste s kucom formalno je u vlasnistvu njenog pokojnog oca (mog pradjeda), a nakon njegove i naknadno njene smrti nije doslo do podjele zemljista

 

Prvo da odgovorom na ovo.

Da se mene pita, sva takva potpuno napuštena imovina koja glasi na umrle osobe bi nakon 20 godina trebala automatizmom prijeći u vlasništvo države/lokalne uprave (građevine u raspadnom stanju, zemljišta koja nitko nije 20 godina obradio, osim šumskog zemljišta).

Ako se nasljednici nisu udostojili uknjižiti vlasništvo, a nekretninu nitko ne koristi 20 godina, onda bi se to tebalo smatrati ošasnom imovinom....

 

 

molio bi za savjet nekoga upucenoga da mi pojasni znaci li to da ako ne zelimo da drzava iza 1.1.2018. "dodijeli zastupnika po sluzbenoj duznosti" moramo do tada predati papire za legalizaciju i provesti podjelu medju nasljednicima, ili se to na nas ne odnosi jer je vlasnik upisan u knjigama iako je odavno pokojni?

 

Pokojnik ne može biti vlasnik. U trenutku njegove smrti nastali su učinci naslijeđivanja. Ako se nasljednici odbijaju upisati kao vlasnici i ne brinu o svojoj imovini, država će privremeno dodjeliti zastupnika.

Kako će to konkretno ići, ne može vam nitko reći, jer to uglavnom ne zna nitko u ovoj državi po pitanju provedbe svaki puta kad se izglasa neki novi zakon.

 

Moram samo konstatirati da će se državna i porezna uprava silno iznenaditi kada uvidi koliko takvih nekretnina ima. Slično kao i sa legalizacijom. Na početku su govorili da će biti oko 150000 legalizacija, a ja sam ih u dopisima Saboru upozorakao da ima najmanje 1200000 takvih situacija. I napravio sam točnu procjenu.

 

Ukratko, sto ce se dogoditi nakon nastupanja ovog poreza s onim nekretninama kojima su formalni vlasnici umrli, a nakon njihove smrti vlasnistvo nije potpuno "rascisceno" medju nasljednicima? Kako onda prijaviti porez na tu nekretninu? Tretira li se to kao "imovina kojoj nije poznat vlasnik"?

 

Vaša situacija je zapravo relativno jednostavna.

 

Imate bezbrojne situacije koje su mnogo kompliciranije:

 

- dugotrajan pravni spor oko vlasništva nekretnine ili udjela u vlasništvu, spor oko legalizacije,

-status nelegalno saggrađenih nekretnina koje nisu upisane u gruntovnicu

- situacije gdje vlasnik ne može izbaciti iz posjeda nekretnine osobu koja nekretninu koristi protivno volji vlasnika

- slučajevi nekretnina u suvlasništvu gdje samo jedan od suvlasnika koristi nekretninu

- slučajevi dugotrajnih sporova sa državom zbg kojih je vlasniku onemogućeno ili u većoj mjeri ograničeno korištenje nekretnine

 

itd...

 

Da i ne govorimo o tome da ima desetine tisuća nekretnina gdje se država nije upisala kao vlasnik, iako je nekretnine izvlastila ili otkupila od građana.

 

Ili a spomenemo kakav će tek kaos nastati kada se prijeđe na oporezivanje prema vrijednosti nekretnine, pa ćemo imati situacije da će se nekretnina procijeniti na deset ili dvadeset puta veću vrijednost nego se može trenutno prodati na tržištu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvo da odgovorom na ovo.

Da se mene pita, sva takva potpuno napuštena imovina koja glasi na umrle osobe bi nakon 20 godina trebala automatizmom prijeći u vlasništvo države/lokalne uprave (građevine u raspadnom stanju, zemljišta koja nitko nije 20 godina obradio, osim šumskog zemljišta).

Ako se nasljednici nisu udostojili uknjižiti vlasništvo, a nekretninu nitko ne koristi 20 godina, onda bi se to tebalo smatrati ošasnom imovinom....

 

Hvala na odgovorima.

 

Mogu jednim dijelom razumjeti vaš komentar, ali neću se složiti s vama. Mi nismo neka tipična zapadnoeuropska zemlja, nego smo kao prvo do 1991. imali potpuno drugačiji gospodarski i pravni sustav i percepciju imovine, a kao drugo, imali smo prije dvadesetak godina rat koji je jako utjecao na život ljudi. To zemljište o kojem ja govorim bi trebali naslijediti moj otac i njegov brat, koji opet živi na drugom kontinentu i vrlo rijetko smo u kontaktu. I što da sada radimo? Da država pošalje poziv da se ljudi moraju očitovati o vlasništvu nad nekom imovinom, to bi imalo smisla, ovako predstavlja običnu pljačku građana od strane države. Znam da zvuči populistički, ali ovdje ispada da država prisiljava ljude da moraju rješavati neke stvari, a u suprotnom nikome se ne čini šteta.

 

 

Pokojnik ne može biti vlasnik. U trenutku njegove smrti nastali su učinci naslijeđivanja. Ako se nasljednici odbijaju upisati kao vlasnici i ne brinu o svojoj imovini, država će privremeno dodjeliti zastupnika.

Kako će to konkretno ići, ne može vam nitko reći, jer to uglavnom ne zna nitko u ovoj državi po pitanju provedbe svaki puta kad se izglasa neki novi zakon.

 

Vaša situacija je zapravo relativno jednostavna.

 

Ima li onda smisla da se idem savjetovati s nekim stručnjakom za porezno ili stvarno pravo? Mi bi htjeli nešto napraviti po tome pitanju i zaštititi imovinu da je država ne konfiscira, ali nemam pojma što će se u ovakvom slučaju događati iza 1.1. iduće godine? Htjeli bi sada nešto napraviti.

 

 

 

Imate bezbrojne situacije koje su mnogo kompliciranije:

 

- dugotrajan pravni spor oko vlasništva nekretnine ili udjela u vlasništvu, spor oko legalizacije,

-status nelegalno saggrađenih nekretnina koje nisu upisane u gruntovnicu

- situacije gdje vlasnik ne može izbaciti iz posjeda nekretnine osobu koja nekretninu koristi protivno volji vlasnika

- slučajevi nekretnina u suvlasništvu gdje samo jedan od suvlasnika koristi nekretninu

- slučajevi dugotrajnih sporova sa državom zbg kojih je vlasniku onemogućeno ili u većoj mjeri ograničeno korištenje nekretnine

 

Mi nemamo nikakve sporove oko toga, a navedenu imovinu trenutno nitko ne koristi. Problem je samo što su nasljednici raspršeni po svijetu, a neki od nas bi htjeli to riješiti. Ruševnu kuću nemamo namjeru legalizirati niti obnavljati, ali bi htjeli "zaštititi" zemljište da ga država ne izvlasti. Može li se navedena imovina registrirati kao "zajedničko suvlasništvo svih nasljednika" pa tek naknadno razdijeliti, postoji li takvo ili neko slično rješenje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mi nemamo nikakve sporove oko toga, a navedenu imovinu trenutno nitko ne koristi. Problem je samo što su nasljednici raspršeni po svijetu, a neki od nas bi htjeli to riješiti. Ruševnu kuću nemamo namjeru legalizirati niti obnavljati, ali bi htjeli "zaštititi" zemljište da ga država ne izvlasti. Može li se navedena imovina registrirati kao "zajedničko suvlasništvo svih nasljednika" pa tek naknadno razdijeliti, postoji li takvo ili neko slično rješenje?

 

Imate li dokumentaciju o lancu nasljeđivanja - pradjed na baku, baka na sve vas, koliko vas god bilo? Nesrodne svjedoke? Ovo što predlažete se može napraviti u izvanparničnom postupku, ali barem nešto mora postojati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zadnja osoba upisana kao vlasnik bio je pradjed, i to se moze potvrditi. Nakon njegove smrti (sedamdesetih) nije bilo nikakvih formalnih postupaka prijenosa vlasnistva na baku (s time da pradjed nije imao druge djece), niti nakon njene smrti (oko 2000.-e) na mog oca i njegovog brata. Oni bi cisto po obiteljskoj liniji trebali biti jedini direktni nasljednici. Sto nam je ciniti i kome da se obratimo za daljnje savjetovanje?

 

molba administratoru: mozete li molim vas prebaciti topic u podforum "Nasljedno pravo"? Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mogu jednim dijelom razumjeti vaš komentar, ali neću se složiti s vama. Mi nismo neka tipična zapadnoeuropska zemlja, nego smo kao prvo do 1991. imali potpuno drugačiji gospodarski i pravni sustav i percepciju imovine, a kao drugo, imali smo prije dvadesetak godina rat koji je jako utjecao na život ljudi. To zemljište o kojem ja govorim bi trebali naslijediti moj otac i njegov brat, koji opet živi na drugom kontinentu i vrlo rijetko smo u kontaktu. I što da sada radimo?

 

Slobodno se vi ne složite samnom.

Samo pitajte strica koji živi na tom drugom kontinentu - što će se njemu dogoditi ako svaka dva-tri tjedna ne pokosi travnjak ispred svoje kuće?

Dobit će kaznu od komunalnog redara, a ako nastavi s tim, slijede i oštrije sankcije.

 

Vidite, svi se mi pozivamo na neki 'red kakav je van', ali tu bi htjeli neka svoja prava.

Evo, u Austriji, ako tri godine ne budete održavali svoju zemlju, država će ju dati po natječaju onom tko je zainteresiran da ju obrađuje. nakon deset godina, ako se ne javi vlasnik, može se ta zemlja i prodati, a vlasniku ako se javi u određenom roku nakon toga pripada iznos dobiven u prodaju umanjen za troškove. Tako je u najosnovnijim crtama bilo kad sam zadnji puta gledao njihove zakone, pa neka me netko ispravi ako se to promijenilo.

 

Tek toliko da se znaju neke stvari, da ne ispadne kako je naša država strašno netolerantna kad je u stvarnosti potpuno drugačije.

 

 

Da država pošalje poziv da se ljudi moraju očitovati o vlasništvu nad nekom imovinom, to bi imalo smisla, ovako predstavlja običnu pljačku građana od strane države. Znam da zvuči populistički, ali ovdje ispada da država prisiljava ljude da moraju rješavati neke stvari, a u suprotnom nikome se ne čini šteta.

 

Svaka nekretnina koja stoji zapuštena čini veliku štetu svom okružju, na mnogo načina.

Uopće nije nerazumno da država traži od vlasnika da bar nekretninu minimalno održavaju, da ne čini štetu drugima.

 

 

Ima li onda smisla da se idem savjetovati s nekim stručnjakom za porezno ili stvarno pravo? Mi bi htjeli nešto napraviti po tome pitanju i zaštititi imovinu da je država ne konfiscira, ali nemam pojma što će se u ovakvom slučaju događati iza 1.1. iduće godine?

 

Slobodno se savjetujte s kim hoćete, ako mislite da ćete skupo platiti neki bolji savjet ili mišljenje. Prakse u provedbi nema, i sve u tom smislu je u sferi osobnog tumačenja.

Nekretninu bez živog vkasnika neće se konfiscirati, jer to demokratske države ne rade. Ali se mogu dugovi po neplaćenim porezima i troškovima održavanja (komunalni redar naredi čišćenje i košnju, a trošak se upiše kao teret na nekretnini) . Pa kad taj teret pređe određeni postotak vrijednosti, nekretnina se proda na dražbi radi namirenja duga.

Posve zakonito.

 

 

 

Mi nemamo nikakve sporove oko toga, a navedenu imovinu trenutno nitko ne koristi. Problem je samo što su nasljednici raspršeni po svijetu, a neki od nas bi htjeli to riješiti. Ruševnu kuću nemamo namjeru legalizirati niti obnavljati, ali bi htjeli "zaštititi" zemljište da ga država ne izvlasti. Može li se navedena imovina registrirati kao "zajedničko suvlasništvo svih nasljednika" pa tek naknadno razdijeliti, postoji li takvo ili neko slično rješenje?

 

Morate provesti ostavinski postupak i riješiti vlasništvo, kako su vam drugi ovdje savjetovali.

U međuvremenu, ako bilo tko od nasljednika bude plaćao porez i minimalno održavao nekretninu (počistio šikaru, pokosio ) , nema bojazni da će država određivati zastupnika po službenoj dužnosti za takve nekretnine. Samo za one gdje se vlasnici ne javljaju i ne mare za nekretninu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Potvrđujem ovo što felixx kaže, i kod nas se, posebno u urbanim sredinama, nekretnine koje su zapuštene i koje vlasnici ne održavaju, komunalne službe urede i pokose i onda taj trošak naplate vlasniku nekretnine. Nedavno smo i mi prijavljivali takvu jednu nekretninu komunalnom redarstvu, jer su se u susjedstvu zbog neodržavanosti počele pojavljivati prilično velike zmije i štakori.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija