Jump to content

Kleveta - kaznena prijava


ToniZgb

Preporučene objave

Imam spoznaju da me je jedna osoba svjesno klevetala jer je došlo od cjelog kruga ljudi. Kad sam zaprijetio kaznenom prijavom svi se prave da nisu nikad čuli. Da li mogu ponijeti kaznenu prijavu na MUP pod osnovnom sumnjom tražeći da policija ispita svjedoke ili moram isljučivo na privatnu tužbu. Molim vas pomoć.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

za klevetu možete isključivo privatnu tužbu, ako je ono što je rečeno protiv Vas neistinita činjenična tvrdnja usmjerena na narušavanje Vaše časti i ugleda. međutim, i kod podnošenja privatne tužbe, ako predložite te osobe kao svjedoke, dužne su se odazvati pozivu suda na svjedočenje i dužne su iskazivati o onome čemu su svjedočile, iako je rizik veći, jer dok te osobe ne dođu na sud, ne znate što će reći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

za klevetu možete isključivo privatnu tužbu, ako je ono što je rečeno protiv Vas neistinita činjenična tvrdnja usmjerena na narušavanje Vaše časti i ugleda. međutim, i kod podnošenja privatne tužbe, ako predložite te osobe kao svjedoke, dužne su se odazvati pozivu suda na svjedočenje i dužne su iskazivati o onome čemu su svjedočile, iako je rizik veći, jer dok te osobe ne dođu na sud, ne znate što će reći.

 

Ja sam mislio da se to prije podnosi kaznena prijava pa da po službenoj dužnosti ide gonjenje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam spoznaju da me je jedna osoba svjesno klevetala jer je došlo od cijelog kruga ljudi. Kad sam zaprijetio kaznenom prijavom svi se prave da nisu nikad čuli.
Laički rečeno, iz mojeg negativnog iskustva, klevetu bih definirao kao svjesno laganje i lažno/iskrivljeno prikazivanje sa ciljem nanošenja štete oštećeniku vezano za njegov ugled, značaj, djelovanje, čast i sl.

 

U mojem slučaju postoji motivacija da me se prikaže u potpuno oprečnom (u apsurdno lažnom) svjetlu pred institucijama od značaja ne bi li klevetnička osoba na račun toga ispala "bolja" i "nezamjenjiva" te na račun toga ostvarila određene dugoročne ciljeve i privilegije. Drugim riječima, niski udarci.

 

Zašto se svjedoci prave da nisu ništa čuli? Pa nisu svjedoci ti koji bi trebali kazneno odgovarati već onaj/ona koji/a kleveće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • G-man locked i unlocked this forumu
On 20. 07. 2017. at 16:28, Strawinsky je napisao:

Laički rečeno, iz mojeg negativnog iskustva, klevetu bih definirao kao svjesno laganje i lažno/iskrivljeno prikazivanje sa ciljem nanošenja štete oštećeniku vezano za njegov ugled, značaj, djelovanje, čast i sl.

Boldano se naziva tzv. dolus coloratus (namjera klevetanja) i kao takvo nije obilježje djela (iako u pravilu postoji na strani počinitelja), imajući u vidu da je kleveta tzv. kazneno djelo apstraktnog ugrožavanja, što znači da jedino što jeste bitno je da su iznesene ili prenesene činjenice objektivno gledajući, podobne da naruše tuđi ugled i čast.

Ono što je posebnost klevete, a u odnosu na kazneno djelo teškog sramoćenja, je da na strani počinitelja mora postojati svijest da činjenični navodi koje iznosi ili pronosi nisu istiniti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija