Jump to content

Ne proknjizeno vlasnistvo


Preporučene objave

Poštovani, molila bih za pomoć

Moj očuh je jedini uknjiženi vlasnik zemljista - koje je kupio sa bivšom suprugom, i kuće - koju je sagradio sa mojom majkom ( katastar / gruntovnica )

Razvodom, te podjelom imovine sa bivšom suprugom ona je sudskim rješenjem nasljedila 1/2 zemljišta (bilo je to prije 40-42 godine) na koje se nikada nije uknjižila.

Bivša supruga mog očuha sa zajedničkom kčerkom od rastave živi u Njemačkoj. Prije 15-tak godina ona je  njihovoj kčerki "DAROVNICOM" darovala sporno zemljište - potpisano

kod odvjetnika u Njemačkoj. Kčerka se isto tako nikada nije uknjižila na zemljište. Dvije godine nakon razvoda sa prvom suprugom, očuh se vjenčao sa mojom majkom, te su zajedno gradili 

kuću na spornom zemljištu. Ponavljam, sve je upisano na očuha. Moje pitanje glasi: da li njegova kčerka ima pravo upisati se na 1/2 zemljišta koje joj je darovala majka, te ako da, koja je

procedura da se ona uknjiži na isto?   (obzirom na proteklo razdoblje)  

Hvala 

Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Prije 22 minuta, Sena123 je napisao:

kuću na spornom zemljištu. Ponavljam, sve je upisano na očuha. Moje pitanje glasi: da li njegova kčerka ima pravo upisati se na 1/2 zemljišta koje joj je darovala majka, te ako da, koja je

procedura da se ona uknjiži na isto?   (obzirom na proteklo razdoblje)  

Hvala 

njegova kći se nemože upisati kao suvlasnik darovanog zemljišta ak se njena majka nije upisala ko suvlasnik po pravomoćnoj sudskoj odluci. njena majka je izvanknjižni suvlasnik.

ko je vlasnik zemljišta vlasnik je i onoga što je na njemu izgrađeno.

građeno je bez odobrenja suvlasnika zbog čega suvlasnik može tražiti naknadu za zemljište a i uklanjanje djela građevine.

Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 4 sati , Sena123 je napisao:

Moje pitanje glasi: da li njegova kčerka ima pravo upisati se na 1/2 zemljišta koje joj je darovala majka, te ako da, koja je

 

prije 4 sati , bovu je napisao:

njegova kći se nemože upisati kao suvlasnik darovanog zemljišta ak se njena majka nije upisala ko suvlasnik po pravomoćnoj sudskoj odluci. njena majka je izvanknjižni suvlasnik.

obzirom da može dokazati neprekinuti slijed stjecanja(pravomoćna presuda+ugovor o darovanju),primjenom odredaba čl.41 Zakona o zemljišnim knjigama,upis bi bio dopušten izravno na dotičnu kčer.

Članak 41.

"" Ako su zemljište ili neko knjižno pravo preneseni izvanknjižno na više osoba uzastopno, može posljednji stjecatelj zahtijevati da se knjižni prijenos provede neposredno na njega, ako dokaže neprekinuti niz izvanknjižnih stjecanja od knjižnoga prednika do sebe.""

Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu posjetio   0 korisnika

    No registered users viewing this page.

  • Online korisnici

×
×
  • Napravi novi...