Jump to content

Invalidska mirovina ili braniteljska mirovina


barfly314

Preporučene objave

nisam bio dugo u ratu, svega nešto preko 8 mjeseci i to 91 i 92 te cca mjesec dana 94.

vss sam, imam posao, nikada nisam ništa dobio niti tražio od rh, no situacija je sljedeća:

imam sada plaću cca 8500 kn i tako zadnjih 12 godina. prije toga sam imao plaću cca 4300 cca 8 godina. dogodio mi se slom. obolio sam od neizlječive i vrlo rijetke bolesti o kojoj se apsolutno ništa ne zna, nema lijeka, a jedino što mi nude je psiholog, jer je vijek nakon dijagnoze cca 3-5 godina te ću vrlo vjerojatno završiti u kolicima kao 100% invalid. očekujem invalidninu (invalidsku mirovinu) između 1500 kn i 2000 kn.

postoji li opcija uzimanja braniteljske mirovine koja je navodno veća?

koja opcija mi je optimalna?

zahvalan

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mene interesira donošenjem novog zakona o braniteljima koja imam prava . Otišao sam u mirovinu 2007 g u profesionalnu bez HRVI zakasnio sam sa predajom papira, mirovina mi je nešto veća od 2000 kn radnog staža sa ratnim 37 g . Imam status dragovoljca domovinskog rata od 1991 g, čin zapovjednik voda sve mi je borbeni sektor do oluje od 1991 g.  Redovito se liječim 10 bolničkih ležanja dijagnoza PTSP kronični.Dali ću moći ići na obnovu postupka za za ostvarivanje prava po novom zakonu ako se prihvati u saboru?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, barfly314 je napisao:

nisam bio dugo u ratu, svega nešto preko 8 mjeseci i to 91 i 92 te cca mjesec dana 94.

vss sam, imam posao, nikada nisam ništa dobio niti tražio od rh, no situacija je sljedeća:

imam sada plaću cca 8500 kn i tako zadnjih 12 godina. prije toga sam imao plaću cca 4300 cca 8 godina. dogodio mi se slom. obolio sam od neizlječive i vrlo rijetke bolesti o kojoj se apsolutno ništa ne zna, nema lijeka, a jedino što mi nude je psiholog, jer je vijek nakon dijagnoze cca 3-5 godina te ću vrlo vjerojatno završiti u kolicima kao 100% invalid. očekujem invalidninu (invalidsku mirovinu) između 1500 kn i 2000 kn.

postoji li opcija uzimanja braniteljske mirovine koja je navodno veća?

koja opcija mi je optimalna?

zahvalan

možeš  u nadležnom mirovinskom tražiti da ti izračunaju kolika bi ti bila invalidska mirovina iz radnog odnosa (po  uplati doprinosa). ako imaš status dragovoljca (91., traži potvrdu u nadležnom uredu za obranu) imao bi pravo na radnu invalidsku mirovinu uvećanu za 30%.

kad dobiješ potrebne  podatke odluči.

braniteljska mirovina je za branitelje bez radnog staža i iznosi oko 2.300,00 kuna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako dobijes mirovinu manju od najnize braniteljske mirovine koje iznose za profesionalnu nesposobnost oko 2050 kuna ili opcu nesposobnost koja iznosi oko 2400 kuna,imas pravo na jednu od tih dvije,prije procjene radne sposobnosti obavezno ako vec nisi predaj u mirovinski potvrdu o sudjelovanju u ratu i za status dragovoljca,a i te navodno zagarantirane najnize braniteljske mirovine ne moraju biti u tocnim iznosima kako pise u zakonu u prijevodu mogu biti nize od njih,znaci molis boga da dobijes bar tu najnizu pa ako ti uslisi molitvu

uređeno: od dalmatino-39
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija