Jump to content

Spajanje stanova, porez...


Miniclip

Preporučene objave

Poštovanje,

Moj slučaj je slijedeći i za nas je jako komplicirana situacija.

Supruga i ja koristimo stan (55 m2) od njenih roditelja. U procesu smo kupnje susjednog stana (38 m2) koji imamo namjeru spojiti sa postojećim da bi dobili jedan. Susjedni stan ćemo kupiti bez podizanja kredita i ispočetka će glasiti na suprugu. Molim stručno mišljenje šta trebamo napraviti da bi stanove legalno spojili ? Da li je potrebno da mi budemo vlasnici obadva stana? Isto tako me zanima plaćanje poreza državi. Nama je ovo jako komplicirana situacija, pretraživali smo internet u potrazi za odgovorima i jako je komplicirano. Zaboravio sam napomenuti da sam ja dobio prije par godina u naslijedstvo nekretninu, tj. popola brat i ja. Da li to utječe na porez ?

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Miniclip je napisao:

Molim stručno mišljenje šta trebamo napraviti da bi stanove legalno spojili ?

Zatražiti dozvolu za promjenu korisnih vrijednosti od nadležnog tijela, dobiti suglasnost od ostalih suvlasnika, napraviti novi etažni elaborat...

, Miniclip je napisao:

Da li je potrebno da mi budemo vlasnici obadva stana?

Naravno, ne možete spojiti nešto tuđe s vašim.

, Miniclip je napisao:

Isto tako me zanima plaćanje poreza državi.

Platit će te 4% od vrijednosti kupljenog stana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Miniclip je napisao:

Supruga i ja koristimo stan (55 m2) od njenih roditelja. U procesu smo kupnje susjednog stana (38 m2) koji imamo namjeru spojiti sa postojećim da bi dobili jedan. Susjedni stan ćemo kupiti bez podizanja kredita i ispočetka će glasiti na suprugu.

Savjetujem vam malo opreza, jer u ovom što planirate vidim puno nelogičnosti.

Primjerice, ako kupujete taj novi stan, zašto ga ne bi kupili vi i supruga svaki popola? Ako ga kupujete sredstvima stečenim u braku ionako je bračna stečevina.

Ako ne, zašto ne bi bio u vasništvu onoga tko daje novac?

Citiraj

Molim stručno mišljenje šta trebamo napraviti da bi stanove legalno spojili ? Da li je potrebno da mi budemo vlasnici obadva stana?

A zašto biste uopće te stanove legalno spajali? Ne vidim nikakvu korist od toga, samo puno troškova  dodatnih komplikacija. 

Vi morate dati napraviti novi etažni elaborat cijele građevine, i svi suvlasnici koji su u gruntovnici kao takvi uknjiženi moraju kod bilježnika ovjeriti suglasnost za provedbu elaborata.

To vam je i ogroman trošak (provjerite koliki - vjerojatno veći od poreza za novi stan) a ako se radi o zgradi sa više od trideset stanova gotovo je nemoguća misija skupiti potpise svih suvlasnika. Pazite  - ne stanara u iznajmljenom stanu ili rođaka koji žive u tim stanovima, nego upisanih (su)vlasnika!

 

Citiraj

Isto tako me zanima plaćanje poreza državi. Nama je ovo jako komplicirana situacija, pretraživali smo internet u potrazi za odgovorima i jako je komplicirano. Zaboravio sam napomenuti da sam ja dobio prije par godina u naslijedstvo nekretninu, tj. popola brat i ja. Da li to utječe na porez ?

Povlastica neplaćanaj poreza za kupnju prve nekretnine je ukinuta s 1.1. 2017. i sada se plaća porez 4 % (prije je bilo 5%) na promet nekretnina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, felixx je napisao:

Savjetujem vam malo opreza, jer u ovom što planirate vidim puno nelogičnosti.

Primjerice, ako kupujete taj novi stan, zašto ga ne bi kupili vi i supruga svaki popola? Ako ga kupujete sredstvima stečenim u braku ionako je bračna stečevina.

Ako ne, zašto ne bi bio u vasništvu onoga tko daje novac?

Na terenu sam i neću skoro doći u HR. Prodavač je mao nervozan i htjeli bih što prije obaviti kupoprodaju.

A zašto biste uopće te stanove legalno spajali? Ne vidim nikakvu korist od toga, samo puno troškova  dodatnih komplikacija. 

Vi morate dati napraviti novi etažni elaborat cijele građevine, i svi suvlasnici koji su u gruntovnici kao takvi uknjiženi moraju kod bilježnika ovjeriti suglasnost za provedbu elaborata.

To vam je i ogroman trošak (provjerite koliki - vjerojatno veći od poreza za novi stan) a ako se radi o zgradi sa više od trideset stanova gotovo je nemoguća misija skupiti potpise svih suvlasnika. Pazite  - ne stanara u iznajmljenom stanu ili rođaka koji žive u tim stanovima, nego upisanih (su)vlasnika!

Vjerujem da je trošak. Bojim se da nešto ne pođe po krivu. Tipa, probijemo zid gdje ne bi smjeli probiti, neslaganje sa susjedima... Pa bih zato htjeo da sve bude legalno.

Povlastica neplaćanaj poreza za kupnju prve nekretnine je ukinuta s 1.1. 2017. i sada se plaća porez 4 % (prije je bilo 5%) na promet nekretnina.

 
 

 

uređeno: od Miniclip
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Miniclip je napisao:

Trebaju potpisi od svihsuvlasnika a ne više od 50%?

Svih.

 

Citiraj

Na terenu sam i neću skoro doći u HR. Prodavač je mao nervozan i htjeli bih što prije obaviti kupoprodaju.

Svejedno u ugovoru možete navesti i sebe kao kupca.

A prodavatelj bi trebao znati da taj stan da vjerojatno nikome drugome neće tako dobro prodati stan kao vama. Vi imate poseban interes za baš taj stan.

 

Citiraj

Vjerujem da je trošak. Bojim se da nešto ne pođe po krivu. Tipa, probijemo zid gdje ne bi smjeli probiti, neslaganje sa susjedima... Pa bih zato htjeo da sve bude legalno.

Pa ćete si onda navući probleme tako da svima jasno dadete do znanja da radite to što radite?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija