Jump to content

Porez - služnost


nikolo

Preporučene objave

Pozdrav,

 

zanima me da li se kada se prilikom osnivanja prava služnosti prolaza i provoza kroz određeno zemljište uz novčanu naknadu vlasniku poslužne nekretnine plaća porez?

U ugovoru o osnivanju prava služnosti navedeno je da će se vlasniku poslužne nekretnine platiti 2.000 Eura u gotovini.

Da li je on na taj iznos dužan platiti porez, ako da koliko ?

Da li se se ako se navede manji iznos, npr 500 Eura plaća manji porez ili porezna sama određuje koliko on iznosi prema svojim tabilcama ?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , nikolo je napisao:

U ugovoru o osnivanju prava služnosti navedeno je da će se vlasniku poslužne nekretnine platiti 2.000 Eura u gotovini.

Da li je on na taj iznos dužan platiti porez, ako da koliko ?

Vlasniku nekretnine to je najnada za izgubljenu vrijednost njegove imovine. Taj gubitak vrijednosti nije neka fikcija, nego je i te kako realan. 

To bi bi otprilike spadalo u istu kategoriju kao otpremnina, naknada za invaliditet ili isplata naknade štete od osiguranja. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 26 minuta, G-man je napisao:

Slažem se, no poznavajući našu PU, teško da će odoljeti, a da ne "odrape" porez... :-D

Istina!

No imam baš nedavno iskustvo da sam došao u poreznu kod poznanika koji radi na nekretninama (a koji me upoznao jer sam česta mušterija) pa je baš bio telefonski konzultirao nekog kolegu glede jednog slučaja podjele bračne stečevine gdje je bilo i više nekretnina i kredita. Pa je onda i mene pitao za mišljenje , jer zna da sam se par puta žalio na rješenja i uvijek dobio usvojenu žalbu.

Ćin se da i oni postaju svjesni da nije isto odrapit nekom kakvu veću procjenu za staru kramu od auta gdje se plati 200 kuna poreza više - ili za nekretninu. Ljudi će se žaliti.

 

Citiraj

Pogotovo još kada vidimo kakve sve ideje padaju odgovornim ljudima u zadnje vrijeme na pamet glede mogućnosti novih poreza.

Zato ih trebamo naučiti da postoje porezni obveznici i njihove udruge (poput one Lipa).

I da bi građani jednog dana mogli prestati na izborima glasati ko ovce i početi kalkulirati svoje stvarne interese. 

 

uređeno: od felixx
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zvao sam nadležnu poreznu upravu.

Njihov odgovor bio je nešto u stilu : da ne mogu ovako napamet reći da ili ne treba platiti porez. Ovisi o tome što piše u ugovoru koji je sastavio pravnik. Kad sam joj rekao da u ugovoru (koji sam sam sastavio - nisam pravnik) piše da će se vlasniku poslužne nekretnine isplatiti naknada od 2.000 eura u gotovini i dalje mi nije znala/htjela reći da li će se na to morati platiti porez !? Jedino što sam uspio izvući je; ako će se i morati platiti porez to će biti temeljem poreza o prometu nekretninama, dakle 4%. Što bi u slučaju da se radi o 2.000€ = 15.000 kuna iznosilo 600 kuna. 

Malo mi je cijela ta priča preneodređena... oće - neće bit poreza, šta ne postoji nekakva ustaljena praksa u tim slučajevima ?

Ima li kakav dodatni savjet ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , nikolo je napisao:

Zvao sam nadležnu poreznu upravu.

Njihov odgovor bio je nešto u stilu : da ne mogu ovako napamet reći da ili ne treba platiti porez. Ovisi o tome što piše u ugovoru koji je sastavio pravnik. Kad sam joj rekao da u ugovoru (koji sam sam sastavio - nisam pravnik) piše da će se vlasniku poslužne nekretnine isplatiti naknada od 2.000 eura u gotovini 

Uistinu je važno kako će ugovor biti sročen. Da ne ispadne da je to kao neka forma najma. U tom slučaju to bi spadalo pod 'prihod od imovine i imovinskih prava'.

Napišite 'naknada za umanjenje vrijednosti nekretnine zbog uspostave stvarne služnosti'.

 

Citiraj

i dalje mi nije znala/htjela reći da li će se na to morati platiti porez !? Jedino što sam uspio izvući je; ako će se i morati platiti porez to će biti temeljem poreza o prometu nekretninama

Po toj osnovi nikako.

1. Oporezuje se stjecanje nekretnine.

2. Nekretnine su zemljišta i građevine - služnosti i imovinska prava se ne spominju u tom zakonu.

3. obveznik poreza je stjecatelj, pa ako ste vi vlasnik poslužne nekretnine, ne morate ni podnositi prijavu.

 

Kao što kaže štovani G-man, druga je priča bi li se to po nekoj osnovi moglo smatrati prihodom, pa da podliježe oporezivanju dohotka.

Zato treba u ugovor napisati ono gore - da je to naknada, tj. obeštećenje . Na to se ne plaća porez.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , nikolo je napisao:

Zvao sam nadležnu poreznu upravu.

Njihov odgovor bio je nešto u stilu : da ne mogu ovako napamet reći da ili ne treba platiti porez.

Naravno kad im se ne čitaju mišljenja središnjice. I nitko im ne brani da i u ovakovom slučaju zatraže isto, a to možete napraviti i vi. Pa bi moguće dobili odgovor kao u linku.

Napominjem da se radi o ugovoru o osnivanju prava služnosti u postupku izvlaštenja od javne vlasti, no ne vidim baš koja je razlika u oba slučaja u svezi gospodarske djelatnosti.

https://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Lists/mislenje33/Display.aspx?id=19513

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija