Jump to content

Zakinut s placom


Čovjek2

Preporučene objave

Ovako 9 mj sam radio 20 dana noćnu smjenu poslje sam bio na bolovanju 20 dana. Radi se o tom da sam placu dobio istu kao i kad sam radio dnevnu smjenu, a bolovanje je bola ozljeda na radu al je manje sati računano nego sto sam proveo na bolovanju.

Osjecam se zakinuto jer nisam dobio veću naknadu za noćni rad a radio sam od 8-10 h po noci. Nocna je bila počela kao u 7 i trajala do 5 pa me zanima jesam li ja zakinut ili mi se čini? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 14 minuta, Čovjek2 je napisao:

Ovako 9 mj sam radio 20 dana noćnu smjenu poslje sam bio na bolovanju 20 dana. Radi se o tom da sam placu dobio istu kao i kad sam radio dnevnu smjenu, a bolovanje je bola ozljeda na radu al je manje sati računano nego sto sam proveo na bolovanju.

Osjecam se zakinuto jer nisam dobio veću naknadu za noćni rad a radio sam od 8-10 h po noci. Nocna je bila počela kao u 7 i trajala do 5 pa me zanima jesam li ja zakinut ili mi se čini? 

Poštovani, koliko sam shvatio, možda sam krivo shvatio pa se unaprijed ispričavam, radi se o plaći za rujan, ako je tako tu nešto ne "štima", jer, kako navodite, 20 dana ste radili, a 20 bili na bolovanju, tako da bi po tome ispalo da je rujan imao 40 radnih dana, pa, ako sam u pravu, provjerite da li ste dobro vodili statistiku i da li su te navedene činjenice točne, možda je tu greška, ako griješim ispričavam Vam se

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako vam je drot13 sugerira, obratite pažnju na detalje u platnoj listi, a ne samo na iznos za isplatu. U listi bi trebala biti detaljna specifikacija sati koji su vam plaćeni i po kojoj cijeni + par caka

  • veća bruto plaća znači i veće doprinose, poreze i prireze, što u konačnici može rezultirati tek neznatno uvećanim netom
  • noćnim se radom smatraju sati u periodu 22h-6h, oni od 19-22h još su uvijek redovan rad
  • 100% plaćeno bolovanje nije 100% vaše plaće već max. 100% osnovice koju je HZZ propisao (osnovica koja je možda manja od vaše plaće)
uređeno: od Potočnica
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Čovjek2 je napisao:

Ovako 9 mj sam radio 20 dana noćnu smjenu poslje sam bio na bolovanju 20 dana. Radi se o tom da sam placu dobio istu kao i kad sam radio dnevnu smjenu, a bolovanje je bola ozljeda na radu al je manje sati računano nego sto sam proveo na bolovanju.

Osjecam se zakinuto jer nisam dobio veću naknadu za noćni rad a radio sam od 8-10 h po noci. Nocna je bila počela kao u 7 i trajala do 5 pa me zanima jesam li ja zakinut ili mi se čini? 

100% bolovanja ne dobiješ automatski nego tek kad HZZO odluči da je bila ozljeda na radu pa ti razliku kasnije isplate na plaći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , drot13 je napisao:

Pa onda ti bolje znaš kakvo je stanje nego što ti mi možemo odgovoriti...

Odgovaraju li radni sati onima iskazanim na listi?

Kako vam se računa vrijednost sata rada?

Koliko je bolje plaćen noćni rad?

Imaš li pravo na prijevoz i što je s prijevozom kad si na bolovanju?

Stvarni radni sati ne odgovaraju baš onima na listi  znači meni je računato manje sati, a ja sam radio više u ugovoru je pisalo da je kao 8h radno vrijeme 40 sati tjedno, a u stvarnosti je 12h i 6 dana se radi

a sad mislim da sam pročitao da je satnica oko 19kn

Za noćni rad ne znam, ali po Zakonu bi trebao biti više plaćen kolko se ja razumijem u to

A prijevoz baš ne kužim kako to mislite?

prije 23 sati , Potočnica je napisao:

Kako vam je drot13 sugerira, obratite pažnju na detalje u platnoj listi, a ne samo na iznos za isplatu. U listi bi trebala biti detaljna specifikacija sati koji su vam plaćeni i po kojoj cijeni + par caka

  • veća bruto plaća znači i veće doprinose, poreze i prireze, što u konačnici može rezultirati tek neznatno uvećanim netom
  • noćnim se radom smatraju sati u periodu 22h-6h, oni od 19-22h još su uvijek redovan rad
  • 100% plaćeno bolovanje nije 100% vaše plaće već max. 100% osnovice koju je HZZ propisao (osnovica koja je možda manja od vaše plaće)

bruto plaća nije baš velika

Zar mi nebi trebali računati nočni rad ako ja dođem u 19h i radim do 5 ujutro? Na rasporedu smjena je pisalo noćna i trebao sam doći oko 19 i bit do 5

prije 22 sati , sivko je napisao:

100% bolovanja ne dobiješ automatski nego tek kad HZZO odluči da je bila ozljeda na radu pa ti razliku kasnije isplate na plaći.

Meni je usred bolovanja istekao ugovor o radu i rekli su da neće produžit, e sad kako nisu produžili ugovor ja sam morao zatvorit bolovanje, pa me zanima kada bi to mogao dobiti isplatu jer je bila prometna di sam ja dobio trzajnu ozljedu vrata morao nosit ovratnik , a sve se dogodilo na poslu imao sam i putnika tako da bi se trebalo tretirati kao ozljeda na radu. Iako u platnoj piše kao na bolovanje na  teret poslodavca ali manje je sati od stvarnih sati

Točnije na bolovanju sam bio od 19.9-9.10 iako sam trebao biti do 19.10 a 7.10 istekao ugovor i onda sam zatvarao bolovanje kao radi obračuna i nisu mi htjeli ugovor produžiti

 

uređeno: od Čovjek2
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav evo da ne otvaram novu temu imam i ja sličan problem također smatram da sam zakinut s plaćom i to za oko 1400 kn.naime radi se o tom da sam imao oko 120 sati viška(prekovremenih)plaća nam se obračunava po koeficjentu najniži je 1,20 a po radnim operacijama varira do 1,90. 90% od ovih 120 prekovremenih sam zaradio po koef.1,90+to su prekovremeni sati koji su većinom zarađeni noću.u pravilniku o radu stoji da radnik ima pravo na uvećan postotak za prekovremeni rad i rad noću.(ne znam točno ali čini mi se 50%)uglavnom mjesec rujan ima 168 radnih sati ja sam odradio 77 sati u rujnu i to većinu po koef.1,90 tjedan dana sam bio na bolovanju i ostatak mjeseca su mi dali slobodne dane na račun prekovremenih sati.sve u svemu dobio sam plaću 3000 kn.neto to je oko 1400 kn.manje nego prošli mjesec platnu listu još nisam dobio.sve u svemu ispada da su mi prekovremen sate dok sam bio na slobodnim daima platili po koef.1,20.odmah sam se zalio voditelju naše jedinice ali naravno kao po običaju on goni svoju politku da će provjeriti itd...i na kraju nikad ništa se ne poduzme.također nigdje nam ne piše kolika je početna bruto plaća za 1,20 koef.jednostavno ne znam da li je ovo zakonski...ne znam što da radim....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , Čovjek2 je napisao:

bruto plaća nije baš velika

Zar mi nebi trebali računati nočni rad ako ja dođem u 19h i radim do 5 ujutro? Na rasporedu smjena je pisalo noćna i trebao sam doći oko 19 i bit do 5

Pod većom bruto plaćom nisam mislila na generalno veliku, već na veću plaću nego inače. Npr. do jednog iznosa se plaće uopće ne oporezuju, neka taj iznos pređete za 1 kunu, oporezuju vas i rezultat je čak i manja neto plaća.

Ono što u vašoj firmi zovu "noćna", u nekoj drugoj zovu "treća", u nekoj trećoj firmi zovu "c-smjena", nebitno je., to je interni naziv. Po zakonu noćni rad su oni sati između 22 i 6h. Dakle, od 19-22h je redovan rad, od 22-5 su vam je noćni rad.

Bolovanje, po podacima koje ste dali, trebalo vam je biti plaćeno 72 ili 73 sata (to je za rujan, za listopad ćete plaću tek dobiti i to sada nije u računici).

Ako hoćete, možete mi u poruci poslati točno kako ste radili (1.9 od tada do tada, 2.9. od tada do tada... i tako cijeli mjesec... + fotku platne liste da vidim generalije potrebne za obračun, precrtajte osobne podatke), pa ću vam reći što su vam točno platili i koliko.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija