Jump to content

Založno pravo nad dijelom nekretnine u slučaju smrti dužnika


Dragan Valjak

Preporučene objave

Poštovani,
na dio nekretnine (2/36) upisano je založno pravo,  bez mog zanja kao večinskog vlasnika nekretnine (obiteljska kuća, dvorište....).
U međuvremenu je dužnik (vlasnik tog dijela nekretnine 2/36) preminuo.
Od njegovih najbližih saznao sam da će se odreći nasljedstva zbog velikih dugova pokojnog.
Što će se dogoditi sa tih 2/36 udjela ?
Vlasnik založnog prava je privatna tvrtka.

Hvala.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Dragan Valjak je napisao:

Poštovani,
na dio nekretnine (2/36) upisano je založno pravo,  bez mog zanja kao večinskog vlasnika nekretnine (obiteljska kuća, dvorište....).
U međuvremenu je dužnik (vlasnik tog dijela nekretnine 2/36) preminuo.
Od njegovih najbližih saznao sam da će se odreći nasljedstva zbog velikih dugova pokojnog.
Što će se dogoditi sa tih 2/36 udjela ?
Vlasnik založnog prava je privatna tvrtka.

Hvala.

 

Pripast će onome ko je stavio (zabilježbu) založno pravo, tj. toj privatnoj tvrtki, možete im se, kao što Vam je i virtualni sugerirao, obratiti pisanim putem kako bi si to adekvatno razriješili sa njima...

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , virtalni je napisao:

mozete se obratiti privatnoj tvrtci radi eventualnog otkupa tog djela...

 

prije 7 sati , Željac047 je napisao:

Pripast će onome ko je stavio (zabilježbu) založno pravo, tj. toj privatnoj tvrtki, možete im se, kao što Vam je i virtualni sugerirao, obratiti pisanim putem kako bi si to adekvatno razriješili sa njima...

Nema zakonske podloge da u slučaju nevraćanja duga založni vjerovnik na temelju ugovora o osiguranju novčane tražbine stekne pravo vlasništva založene nekretnine niti se takva odredba može ugovoriti,glede čega postavljač teme nedobiva ništa s time što bi eventualno izmirio dug,jer mu založni vjerovnik nemože izdati valjanu ispravu temeljem koje bi on upisao svoje pravo vlasništvo.

 

prije 8 sati , Dragan Valjak je napisao:

Od njegovih najbližih saznao sam da će se odreći nasljedstva zbog velikih dugova pokojnog.

Sve i da nema nasljednika postoji onaj koji se po zakonu nemože odreći nasljedstva,a to je Općina ili Grad,pa bi u konkretnom slučaju založni vjerovnik za slučaj aktiviranja naplate duga iz sredstva osiguranja/zaloga morao voditi ovršni postupak protiv nasljednika umrlog dužnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, moja pogreška, ispričavam se, ako nema pravnih nasljednika iza pokojnika, sukladno Zakonu o nasljeđivanju, njegova imovina se proglašava ošasnom imovinom i pripada Općini ili gradu, a ovaj može, ako hoće aktivirati dug iz sredstva zaloga, pokrenuti i voditi ovršni postupak...još jednom moja isprika, brzopletost...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , Dragan Valjak je napisao:

Poštovani,
na dio nekretnine (2/36) upisano je založno pravo,  bez mog zanja kao večinskog vlasnika nekretnine (obiteljska kuća, dvorište....).
U međuvremenu je dužnik (vlasnik tog dijela nekretnine 2/36) preminuo.
Od njegovih najbližih saznao sam da će se odreći nasljedstva zbog velikih dugova pokojnog.
Što će se dogoditi sa tih 2/36 udjela ?
Vlasnik založnog prava je privatna tvrtka.

Hvala.

 

kao večinski vlasnik (više od 9/10)  možeš podnijeti prijedlog za razvrgnućem suvlasništva  isplatom.

ili čekaj ovrhu i na dražbi za (2/3 cijene) otkupi taj suvalasnički dio.

vjerujem da nećebiti zainteresiranih za licitaciju na 2/36 suvlasništva.

ali budi oprezan i dobro pazi da nebi cjela nekretnina na licitaciju.

 

uređeno: od bovu
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , Željac047 je napisao:

Da, moja pogreška, ispričavam se, ako nema pravnih nasljednika iza pokojnika, sukladno Zakonu o nasljeđivanju, njegova imovina se proglašava ošasnom imovinom i pripada Općini ili gradu, a ovaj može, ako hoće aktivirati dug iz sredstva zaloga, pokrenuti i voditi ovršni postupak...još jednom moja isprika, brzopletost...

U tome je osnovna razlika između fiducije i hipoteke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija