Jump to content

Prijava najamoprimca na MUP,, Ovjera ugovora??? da ili ne??


Sandro Rijeka

Preporučene objave

Pozdrav svima, 

Naime, nedaavno sam po prvi puta kao najmodavac iznajmio stan studentima te mi je odvjetnica prilikom sastavljanja ugovora rekla da najmoprimci sa tim ugovorom mogu promjeniti boraviste na MUP-u. Isto tako mi je rekla da ugovor nije potrebno ovjeravati posto se radi o fizickim osobama. Prijavio sam najamoprimce na poreznu i nitko me nije trazio ovjeru ali kada su se najmoprimci isli prijaviti na MUP, tj promjeniti boraviste, trazili su ili da osobno dodjem ili da ugovor bude ovjeren kod javnog biljeznika. Zanima me dali je to sto oni traze nesto jer ne znaju svoj posao pa za svai slucaj traze ovjeru i time nepotrebno izbijaju novac gradjanima i pune dzepove javnih biljeznika ili?? Hvala vam 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Po zakonu o najmu stanova ugovor o najmu ne mora biti ovjeren. I kao takav ga porezna prihvaca. (moj osobni savjet - ovjerite svoj i njihove potpise - 100kn-200kn cca trosak)

2. Ako je isti ovjeren na mupu ce im dati boraviste/prebivaliste (pripazite i provjerite na koliko - jer imaju tendenciju dati vise nego sto pise u ugovoru...)

3. Ili odite u policiju s njima, ili napisite izjavu (i ovjerite ju kod javnog biljeznika) u kojoj istima odobravate boraviste/prebivaliste sukladno ugovoru o najmu na taj i taj period.

-

znaju MUPovci svoj posao, jer da prihvacaju neovjerene ugovore, bilo bi tu enormnih zoloupotreba...

uređeno: od virtalni
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije propisano! 

Vi bi morali ici osobno s njima u mup, i dozvoliti im da se prijave.

Ili napisati izjavu koju ovjeravate kod javnog biljeznika te im dopustate da se prijave.

Ili ovjerite ugovor o najmu stana, pa se s istim oni sami mogu prijaviti.

Pa sad vi vidite koji vam je nacin laksi...

 

Zakon o prebivalištu.

https://www.zakon.hr/z/557/Zakon-o-prebivalištu

Članak 10

 

prijava.jpg.176956c1b3c76bba4994f4a782515a02.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Navedeno je sve samo ugovor nije bio ovjeren jer su me tako savjetovali pa su najmoprimci cekali 3 sata u redu za prijavu da bi ih na kraju vratili. Ugl rijeseno je ali odvjetnica mi je rekla da nije potrebno pa me zanimali dali je ili nije ali ocito da je ipak potrebno ovjeriti da bi se najmoprimci mogli samostlno prijaviti. 

Hvala vam na odgovorima

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 29 minuta, drot13 je napisao:

U ugovoru mora biti navedena tvoja suglasnost da se oni prijave (kako piše u citiranom članku).

U mom slučaju ista nije ni pisala, ali je ekipa iz mup-a svejedno prijavila... tako da.. uvjek provjerit.

I lako to, bili su stranci u pitanju, a prijavilo ih na 5 godina a ugovor na 1g :tikvan:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...
prije 1 sat, Tiz je napisao:

Pitam jer je jučer mog podstanara na MUPUu u Rijeci pitala za ovjereni ugovor i nije htjela prihvatiti esuglasnost. Poslala sam službeni upitna mup .

Sve je jasno https://mup.gov.hr/gradjani-281562/moji-dokumenti-281563/prebivaliste-boraviste-329/promjena-prebivalista-odjava-i-prijava/281791 ili ovjeren ugovor ili ovjerena izjava ako stanodavac ne dolazi osobno.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 25 minuta, sivko je napisao:

Sve je jasno https://mup.gov.hr/gradjani-281562/moji-dokumenti-281563/prebivaliste-boraviste-329/promjena-prebivalista-odjava-i-prijava/281791 ili ovjeren ugovor ili ovjerena izjava ako stanodavac ne dolazi osobno.

"... ili elektronički putem sustava e-Građani" tako stoji napisano na gornjem linku

Prije 25 minuta, sivko je napisao:

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Borbena7 je napisao:

Kako je znala da postoji ovjeren ugovor i da je on podstanar? 

Čovjek je došao na šalter i rekao "Dobar dan ja bi prijavio boravište evo imam OI, ugovor i vlasnik mi je dao esuglasnot -prtsc potvrde sam mu poslala na viber,ali mislim da to mogu provjeriti i po OIBu koji je naveden na ugovoru.

Poslala ga je ča uz informaciju da mora imati ili ovjereni ugovor ili neka najmodavac dođe sa njim. Nakon ovoga pitam se čemu služi esuglasnost?!?!

uređeno: od Tiz
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 23 minuta, Tiz je napisao:

Poslala ga je ča uz informaciju da mora imati ili ovjereni ugovor ili neka najmodavac dođe sa njim. Nakon ovoga pitam se čemu služi esuglasnost?!?!

Trebao je tražiti odmah nadležnu osobu koja vodi poslove prijave boravišta i koja bi to riješila. Postoje šalterske službenice koje nisu upoznate još uvijek s time i neku svoju politiku vode. Ili jednostavno probat na drugom šalteru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

evo još jedan upit vezan uz suglasnost stanodavca. naime podstanar sam u stanu obiteljskih prijatelja te nemamo sklopljen ugovor o najmu. Može li stanodavac dati svoju suglasnost bez prilaganja ugovora i kako točno ta suglasnost izgleda (nigdje ne mogu pronaći primjer). Stanodavac živi daleko i ne može sa mnom u PP, a nemamo niti najvišu razinu prijave na e-Građani tako da bi izjavu trebao ovjeriti kod javnog bilježnika i poslati mi ju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija