Jump to content

Što učiniti (nerazvrstana cesta)


900years&2hearts

Preporučene objave

Pozdrav i pitanje:

Što ako se JLS još nije upisala na nerazvrstanu cestu (koja postoji prije 1991.), a na toj čestici i susjednima JLS kopa i radi nekakvu rasvjetu/plinovod?

Što bi vlasnik koji još nije brisan iz gruntovne i još ima formalno vlasništvo trebao (zaustaviti radove odmah, zaustaviti radove kada dođu na njegovu česticu, dignuti tužbu odmah, dignuti tužbu kada dođu na njegovu česticu, nešto peto ili šesto)?

Hvala.

uređeno: od 900years&2hearts
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 35 minuta, 900years&2hearts je napisao:

Pozdrav i pitanje:

Što ako se JLS još nije upisala na nerazvrstanu cestu (koja postoji prije 1991.),

JLS će se upisati. Za ceste koje su postojale prije 1997. nemate pravo na naknadu za vrijednost odzetog zemljišta.

 

Citiraj

a na toj čestici i susjednima JLS kopa i radi nekakvu rasvjetu/plinovod?

Što bi vlasnik koji još nije brisan iz gruntovne i još ima formalno vlasništvo trebao

Pustiti ih da rade i naprave vam plinovod i rasvjetu... ?  :-?

Citiraj

(zaustaviti radove odmah, zaustaviti radove kada dođu na njegovu česticu, dignuti tužbu odmah, dignuti tužbu kada dođu na njegovu česticu, nešto peto ili šesto)?

A koja bi bila svrha te opstrukcije?

Gledajte, ako oni nisu riješili vlasničke odnose, onda vjerojatno nemaju ni valjanu građevinsku dozvolu za te instalacije. Mogli biste kontaktirati osobu koja je šef gradilišta, pa nadzornog inžinjera, i pitati ih gdje im je dozvola. Oni vjerojatno imaju samo neku projektnu dokumentaciju...

Ali koja je svrha toga?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi felixx,

 

Znam da će se upisati, ali još nisu.

Svrha opstrukcije je to što ZOC ne predviđa pravo na naknadu, OSIM zbog građenja nove ili rekonstrukcije postojeće infrastrukture. Dakle, upravo ovog o čemu pričam.

I zato, što napraviti- zaustaviti, kada zaustaviti, tužiti,...što?

 

(Pišem sa mobitela jer mi na lapu ne pokazuje Objavi odgovor..ako netko zna zašto, neka me slobodno posvijetli) 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Itko? Nitko:-)

Šta stvarno je normalno da ti se grad/općina upiše na vlasništvo vrijedno cca 350 tisuća kuna, a da da vlasnik dobije kiflu? Smatra li se kopanje i zamjena infrastrukture stavkom 6 članka 105 Zakona o cestama? Ima li kakve pomoći?

uređeno: od 900years&2hearts
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , 900years&2hearts je napisao:

Itko? Nitko:-)

Šta stvarno je normalno da ti se grad/općina upiše na vlasništvo vrijedno cca 350 tisuća kuna, a da da vlasnik dobije kiflu? Smatra li se kopanje i zamjena infrastrukture stavkom 6 članka 105 Zakona o cestama? Ima li kakve pomoći?

Moguce je,

zakon o cestam clanak 131, 132, 133 te sukladno odluci o nerazvrstanim cestama vasega grada/mjesta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , 900years&2hearts je napisao:

Da li misliš da odvjetnik mulja kad kaže da mogu dobit novac za tu cestu?

Možda, a moguće čovjek ima saznanja o činjenicama poradi kojih je siguran u svoj uspjeh.

Zbog ovoga možda, ponudite mu da pismeno ugovorite nagradu za rad u razmjeru sa uspjehom u postupku (gornja granica je 30% od ukupno ostvarenog uspjeha) pa možda tako saznate na čemu ste. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, 900years&2hearts je napisao:

Šta stvarno je normalno da ti se grad/općina upiše na vlasništvo vrijedno cca 350 tisuća kuna, a da da vlasnik dobije kiflu? Smatra li se kopanje i zamjena infrastrukture stavkom 6 članka 105 Zakona o cestama? Ima li kakve pomoći?

To je prometnica za koju sam kažeš da se i prije '91. koristila kao prometnica. Možda se koristi već pola stoljeća. Možda i dulje.  

Ako se država/grad/općina nisu upisali, ne znači da još nekih davnih vremena bivši vlasnici obeštećeni. Uglavnom i jesu i za to negdje postoje dokumenti , koliko i kako to je drugo pitanje. Razlog zašto je u Zakon o cestama uneseno ovo iz spomenutih članaka 131.-133. i jest da se ne ide sada od čestice do čestice to rješavati. 

Ne znam za tvoj slučaj, ali lako moguće ako pokreneš kakav spor bi mogao otkriti da je tvoj djed primio prije 50 godina neke tadašnje dinare za tu cestu.

Vlasnik koji nije dobio obeštećenje imao je priliku davno prije pokrenuti spor za utvrđivanje vlasništva. Ako nije , napustio je svoju nekretninu.

Ustav nema izravne veze sa ovim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , Spitfire je napisao:

Možda, a moguće čovjek ima saznanja o činjenicama poradi kojih je siguran u svoj uspjeh.

Zbog ovoga možda, ponudite mu da pismeno ugovorite nagradu za rad u razmjeru sa uspjehom u postupku (gornja granica je 30% od ukupno ostvarenog uspjeha) pa možda tako saznate na čemu ste. 

Odvjetnik bi ove šta kopaju tužio za ometanje posjeda. A meni nitko živ ne zna odgovoriti da li je to njihovo kopanje ceste čl.105,st.6 Zakona o cestama. Ako je, onda znam šta mi je činiti....

Ovo s nagradom je ideja koju ti uzimam. Tnx.

prije 12 sati , felixx je napisao:

To je prometnica za koju sam kažeš da se i prije '91. koristila kao prometnica. Možda se koristi već pola stoljeća. Možda i dulje.  

Ako se država/grad/općina nisu upisali, ne znači da još nekih davnih vremena bivši vlasnici obeštećeni. Uglavnom i jesu i za to negdje postoje dokumenti , koliko i kako to je drugo pitanje. Razlog zašto je u Zakon o cestama uneseno ovo iz spomenutih članaka 131.-133. i jest da se ne ide sada od čestice do čestice to rješavati. 

Ne znam za tvoj slučaj, ali lako moguće ako pokreneš kakav spor bi mogao otkriti da je tvoj djed primio prije 50 godina neke tadašnje dinare za tu cestu.

Vlasnik koji nije dobio obeštećenje imao je priliku davno prije pokrenuti spor za utvrđivanje vlasništva. Ako nije , napustio je svoju nekretninu.

Ustav nema izravne veze sa ovim.

 

Nismo obeštećeni, nitko nikad nije dobio novac za tu cestu.

To je oteto u tamnici naroda bez da se plati, potom u maloj Švicarskoj vraćeno- sad i mala Švicarska otima bez da plati. Šta su onda uopće vratili? Jel se treba u hdz učlanit? sdp? kod bože petrova? Kakva je to Švicarska?

Ustav nema veze? Čekaj, da li je to najviši pravni akt iz kojega proizlaze svi drugi zakoni koji s njime moraju biti u skladu? Ako je, kako onda Ustav kaže da se vlasništvo može ograničiti ili oduzeti u interesu Rh uz naknadu tržišne vrijednosti, a Zakonom o cestama se oduzima bez naknade? Pitam jer me stvarno zanima...

prije 14 sati , drot13 je napisao:

Dobar...:smijeh2:

Ne znam ti za ovo, van moje je domene...

Ti se smiješ, on pije a ja u krizi! 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

a ko bi znao...kad se radija autoput,paralelno je HEP i Dalekovod radili el.mrežu. samo znam da u ljude pozivali na potpis ugovora da se dopušta postavljanje stupova na zemljište. kako je išlo i na zemljište na kojem sam suvlasnik,ostali-stariji članovi su me nagovorili pa sam otišao i potpisao....za stup je bilo obeštećenje / za postavljanje/ nekih 2500 kn.....koje su isplatili nakon nekih misec dana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , virtalni je napisao:

https://data.gov.hr/dataset/registar-izvla-tenih-nekretnina

pa mozete pogledati gdje i kako se krecu "cijene" izvlastenja...

ali gadno ce te se razocarati... ako uopce i nadjete da se u vasem mjestu kao i u mome "selu" nikad nikome po pitanju naknade ikome platilo :)

Radi se gradu i izvlastili su susjeda za školsko dvorište, 400kn/m2. Ali školsko dvorište mu nisu mogli uzeti prema zakonu o cestama, a nama mogu. 

Ono što ja nigdje i nikako ne mogu doznati je:

Članak 105.
(1) Građenje, rekonstrukcija i održavanje nerazvrstane ceste od interesa je za Republiku Hrvatsku.
(2) Na postupak izvlaštenja nekretnina radi građenja, rekonstrukcije i održavanja nerazvrstanih cesta primjenjuju se propisi o izvlaštenju, ako ovim Zakonom nije drukčije propisano.
(3) Uz prijedlog za izvlaštenje nekretnina prilažu se pravomoćna lokacijska dozvola te parcelacijski elaborat, odnosno drugi odgovarajući geodetski elaborat sukladno propisima kojima se uređuje katastar nekretnina.
(4) Prijedlog za izvlaštenje nekretnine radi građenja, rekonstrukcije i održavanja nerazvrstane ceste podnosi jedinica lokalne samouprave ili u ime i za račun jedinice lokalne samouprave pravna osoba koja je ovlaštena upravljati nerazvrstanom cestom sukladno propisima iz članka 107. ovoga Zakona.
(5) Vlasnik izvlaštene nekretnine radi građenja, rekonstrukcije i održavanja nerazvrstanih cesta ima pravo na novčanu naknadu sukladno zakonu kojim je uređeno izvlaštenje, a može mu se umjesto novčane naknade dati u vlasništvo druga odgovarajuća nekretnina u vlasništvu jedinice lokalne samouprave.
(6) Građenje nove infrastrukture i radovi izmještanja postojeće infrastrukture radi građenja, rekonstrukcije i održavanja nerazvrstane ceste, smatraju se u postupku izvlaštenja, građenjem, rekonstrukcijom i održavanjem nerazvrstane ceste. 
 
Da li njihovo kopanje koje je duboko cca 1,5-2 metra dubine i široko recimo 2,5 metara, možemo smatrati da potpada pod boldano.
 
Ako je, onda je to lakše riješiti nego se tužiti do Strazbura jer su otuđmanili vlasništvo bez da plate.
prije 1 sat, crny46 je napisao:

a ko bi znao...kad se radija autoput,paralelno je HEP i Dalekovod radili el.mrežu. samo znam da u ljude pozivali na potpis ugovora da se dopušta postavljanje stupova na zemljište. kako je išlo i na zemljište na kojem sam suvlasnik,ostali-stariji članovi su me nagovorili pa sam otišao i potpisao....za stup je bilo obeštećenje / za postavljanje/ nekih 2500 kn.....koje su isplatili nakon nekih misec dana.

Pretpostavljam da niste pregovarali nego je bilo uzmi ili ostavi?

Ovaj tvoj primjer je barem nekakvo igranje demokracije i prava, ali da se nekome uzme njegovo bez naknade u jednoj članici europske unije, to mi je za past u sinkopu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , virtalni je napisao:

U mome "selu" ima tabla, a trebala bi biti i u vasem mjestu tko sto kako i za koga radi...

a na "mojoj" se spomire rekonstrukcija...

rekonstrukcija.jpg.2a2fe38d0080bb4dca17f5f8e5c70633.jpg

Mijenjam svoju za tvoju!

Na mojoj piše "Zamijena vodovodnih i kanalizacijskih"....

U stvarnosti jedno mijenjaju a drugo stavljaju novo, ali navodno bez dozvole pa su sve sveli na zajednički nazivnik. Naša posla....

Ne znam kako bi reagirali da im zaustavim radove dok se ne dogovorimo o izvlaštenju....ako ne budu mogli nikako, možda će morati pošteno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 25 minuta, 900years&2hearts je napisao:

Mijenjam svoju za tvoju!

Na mojoj piše "Zamijena vodovodnih i kanalizacijskih"....

U stvarnosti jedno mijenjaju a drugo stavljaju novo, ali navodno bez dozvole pa su sve sveli na zajednički nazivnik. Naša posla....

Ne znam kako bi reagirali da im zaustavim radove dok se ne dogovorimo o izvlaštenju....ako ne budu mogli nikako, možda će morati pošteno.

Zvali bi vam policiju i odbilo bi vam se od glavu...

vidite sto jos na tabli pise, ili ju postavite ovdje,

tko financira, tko sufinancira, sredstva EU?

fondovi? itd...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, virtalni je napisao:

Zvali bi vam policiju i odbilo bi vam se od glavu...

vidite sto jos na tabli pise, ili ju postavite ovdje,

tko financira, tko sufinancira, sredstva EU?

fondovi? itd...

 

E vidiš, to meni nikako nije jasno. Vlasnik čestice zaustavi radove a oni bi zvali policiju...Pa oni meni ruju po vlasništvu! Tlak momentalno na normalnih 800/600.

Ako dignem tužbu, da li se automatski radovi moraju obustaviti?

Koje mogućnosti osim ometanja posjeda imam?

Koliko nakon što se podnese tužba treba do prvog ročišta? Toliko mnogo pitanja, toliko malo odgovora...

Investitor je gradsko komunalno društvo.

Grad nam je za prijedlog dogovora odgovorio negativno, poziva se na zakon o cestama, i to mi je jasno, ali i ja se pozivam na isti zakon jer su raskopali cestu, a to je nekakva rekonstrukcija. A to je ovo iznad boldano. Samo ne znam šta da s tim radim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 7 minuta, virtalni je napisao:

Iz iskustva svojih susjeda koji su opstruirali radove:

privedeni, prekrsajno sankcionirani, sve prepreke uklonjene... radovi nastavljeni

A sad je kompletno druga stvar sto rade ->nakon<- sto su radovi "zavrseni"...

 

Ovo je korisno znati, tnx!

E, još nešto- grad je odbio dogovor ali nisu uzeli u obzir da će se vršiti radovi na toj čestiti. Sad ja ne znam da li da ponovim zahtjev jer me strah da se ne upišu kad shvate da bi možda morali platiti zbog članka 105.stavka 6.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija