Jump to content

Obavezna dostava OIB-a


lcresic

Preporučene objave

Hrvatske vode su dopisom od mene zatražile OIB sa naznakom na Čl.61.Zakona o općem upravnom postupku . Isto su zatražile sa prjetnjom sankcija u iznosu 50% godišnje bruto plaće. Sa Hrvatskim vodama nisam u nikakvom upravnom postupku ,osim što uredno plačam račune . Čl.61 Zakona o općem upravnom postupku napominje da  stranka mora biti u upravnom postupku da bi obavezno morala dostaviti OIB . molio bi pojašnjenje ...

Lp.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam totalni pravni laik (zato i jesam na ovom forumu, nebih li nešto naučio), no znam da u našim "javnopravnim tijelima" među bahatim birokratima ima i puno većih neznalica koje se šakom i kapom pozivaju na članke zakona kako bi utjerali strah u kosti građanima. Nisam siguran niti u pravno značenje pojmova isprava i uvid koji se pominju u tom 61. članku - no molim ispravite me ako griješim - OIB nije isprava već oznaka. Isprava je Potvrda o OIB-u koju "Potvrdu osoba zadržava kod sebe i dužna ju je čuvati" (op. Porezne uprave) i koju sam jednom izgubio pa sam jedva dobio duplikat. Dakle, kako ja razumijem, ovi bi po tom članku imali pravo tražiti je na uvid, a ne da im se dostavlja. Osim toga, ako su javnopravno tijelo koje ima ovalsti tražiti OIB, onda zasigurno imaju i pristup bazi podataka o OIB-ima građana, pa to mogu obaviti i sami. A ako je neki stari  ugovor s vama u pitanju, onda imaju vaš JMBG te preko njega mogu vrlo lako saznati OIB i bez nekih posebnih ovlasti: Uvid u podatke o OIB-u

Mislim da bezraložno i bez pokrića treniraju strogoću, i bio bih više nego sretan kad bi nam neki znalac to potvrdio, i savjetovao kako im lupiti kontru....

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija