Jump to content

par pitanja


anonimno

Preporučene objave

početkom šestog mjeseca 2004. godine napravio sam prometni prekršaj, nakon čega mi je prekršajni sud odredio novčanu kaznu, zaštitnu mjeru zabrane upravljanja motornim vozilom B kategorije u trajanju od 3 mjeseca, te primjenu zaštitne mjere određivanja negativnih bodova.

 

U rješenju stoji da sam novčanu kaznu dužan platiti u roku od 15 dana računajući od dana pravomoćnosti rješenja, a u protivnom zamijenit će se radom za opće dobro u trajanju od 6 dana, a ako ne pristanem, mjerom zatvora u tranju 3 dana.

 

na ovo rješenje sam se žalio Visokom prekršajnom sudu Republike Hrvatske, koje je odbilo moju žalbu... rješenje VPRH-a sam dobio prije par dana (10. mjesec dakle), ali rješenje je donešeno u četvrtom mjesecu ove godine, i rješenje je pravomoćno.

 

e sad par pitanja.

 

ako zastara nastupa za dvije godine. odnosi li se to na razdoblje od jednog do drugog rješenja, ili do trenutka kad je rješenje uručeno (prošlo je više od pola godine)?

 

negdje sam pročitao da se 2004. godine povećao rok zastare na 3 godine. ako sam prekršaj napravio prije donošenja odredbe, da li joj podliježem?

 

u prvostupanjskom rješenju stoji rok od 15 dana nakon pravomoćnosti... odnosi li se to na rješenje visokog prekršajnog suda (onda nema smisla, jer prošlo je pola godine od kad je ovo postalo pravomoćno, a ja ga tek neki dan dobio), ili mogu očekivati nešto novo sa prvostupanjskog?

znači li odbijanje moje žalbe automatsko stupanje na snagu ovog prvostupanjskog rješenja?

molio bih da mi netko objasni.

 

hvala.

 

 

 

 

 

 

 

 

par pitanja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

malo sam pregledao postojeće teme na ovom forumu... ali još uvijek nisam nigdje pronašao definiciju zastare... relativne čini mi se...

od pokretanja postupka - do datuma rješenja visokog prekršajnog suda RH, ili do primitka tog rješenja...?

 

i trebam li čekati nekakav poziv sa prvostupanjskog?

 

oprostite laiku i neukom, pravo mi nije struka...

 

hvala.

 

 

pokretač teme

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vas više ne treba zabrinjavati ova zastara koju spominjete, ona nije kod vas nastupila.. niti relativna, a ni apsolutna čije nastupanje je VPS svojom odlukom donesenom u 4 mjesecu spriječilo (jer je prekršaj počinjen u 6 mj. 2004. kako ste napisali..to su vam te dvije godine za nastup apsolutne zastare..)

 

na vas se sada odnosi ova zastara:

Zastara izvršenja prekršajnih sankcija

 

Članak 77.

 

(1) Izrečene prekršajne sankcije ne mogu biti izvršene ako od dana pravomoćnosti odluke o prekršaju protekne jedna godina, a zastara počinje teći kada je počinitelj prekršaja primio pravomoćnu odluku urednom dostavom, odnosno od dana kada je prvostupanjska odluka postala pravomoćna.

 

(2) Zastara izvršenja ne teče za vrijeme za koje se prema zakonu izvršenje prekršajnih sankcija ne može započeti ili nastaviti.

 

(3) Zastara izvršenja prekršajnih sankcija prekida se svakom radnjom nadležnog tijela poduzetom radi izvršenja.

 

(4) Nakon svakog prekida zastara počinje ponovno teći.

 

(5) Zastara izvršenja prekršajnih sankcija nastupa u svakom slučaju kada protekne dva puta onoliko vremena koliko je prema stavku 1. ovoga članka određena zastara izvršenja, a računa se od dana pravomoćnosti odluke o prekršaju.

 

......

 

ovim rješenjem VPS-a kojim se vaša žalba odbija, odluka prvostupanjskog suda se potvrđuje u cijelosti, dakle i ona novčana kazna i ostalo što vam je već izrečeno će se izvršiti..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Xsara je napisao:

......

 

ovim rješenjem VPS-a kojim se vaša žalba odbija, odluka prvostupanjskog suda se potvrđuje u cijelosti, dakle i ona novčana kazna i ostalo što vam je već izrečeno će se izvršiti..

hvala na odgovoru.

 

molio bih Vas da mi pojasnite, šta znači - "izvršiti"?

 

da li da se nakon ovog pravomoćnog rješenja sam javim na sud sa vozačkom dozvolom, uplatim već sutra kaznu koja mi je propisana, il da čekam nekakav poziv?

 

kada počinje teći rok od 15 dana, u okviru kojeg trebam uplatiti novčanu kaznu?

i kakav je postupak prilikom izricanja kazne "zabrana upravljanja motornim vozilima B kategorije u trajanju od 3 mjeseca"? upisuje li se išta u vozačku dozvolu? moram li se osobno pojaviti?

ovo mi je dosta bitno, jer trenutno sam odsutan.

 

možda pitam glupa pitanja, ali nemam iskustva sa ovakvim stvarima.

 

Pokretač teme

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Xsara je napisao:

 

Članak 77.

 

(1) Izrečene prekršajne sankcije ne mogu biti izvršene ako od dana pravomoćnosti odluke o prekršaju protekne jedna godina, a zastara počinje teći kada je počinitelj prekršaja primio pravomoćnu odluku urednom dostavom, odnosno od dana kada je prvostupanjska odluka postala pravomoćna.

 

ako sam dobro razumio ovo....

iako je rješenje VPS-a postalo pravomoćno u 4. mjesecu ove godine, kad je doneseno. rješenje prvostupanjskog na koje sam se žalio postaje pravomoćno od dana kad sam primio odluku

VPS-a., dakle, od prije par dana.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

dakle, od prije par dana.

 

tako je..

sad čekaj da te zovu redom i javljaju ti se...

pp da dođeš predati vozačku u koju će ti upisati zabranu, kaznene bodove, sa suda da dobiješ uplatnicu za platiti novčanu..

niš' ne brini, dobit ćeš već sve napismeno kući..

 

kakva je praksa sa time?

naime, prvostupanjsko rješenje sam dobio jako brzo, niti desetak dana nije prošlo, nakon saslušanja.

nema pravila? ovisi o sucu, sutkinji?

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

tako je..

sad čekaj da te zovu redom i javljaju ti se...

pp da dođeš predati vozačku u koju će ti upisati zabranu, kaznene bodove, sa suda da dobiješ uplatnicu za platiti novčanu..

niš' ne brini, dobit ćeš već sve napismeno kući..

uplatnice sam dobio u rješenju prvostupanjskog na koje sam se žalio...a onda sam opet uplatnice dobio u rješenju VPS-a, kojim se žalba odbija...

mogu li ponovo očekivati uplatnice sa prvostupanjskog?

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

mogu li ponovo očekivati uplatnice sa prvostupanjskog?

 

ne, plati po uplatnicama koje si dobio sa rjesenjem vps-a i iste dostavi 1-stupanjskom sudu ako ti je tako navedeno na uplatnici/1-stupanjskom rjesenju.

 

za vozacku cekaj poziv od policije, prije toga se normalno vozi.

moram li osobno donijeti uplatnicu na sud ili to može učiniti netko umjesto mene? mogi li je npr. poslati poštom?

i koliki mi vremenski rok daje policija kada zatraži da se javim u pp?

 

ovo pitam, jer često putujem.

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija