Jump to content

Otkaz ugovora o najmu stana


DexTM

Preporučene objave

Pozdrav,

evo, već nekoliko dana pokušavam na internetu naći primjer otkaza ugovora o najmu stana. Ugovor s najmodavcem mi ističe 01.01.2018. te sam ga već obavijestio putem emaila i SMSa da se iseljavam, ali bih hito poslati preporučenom pošiljkom otkaz, da ne bi bilo nikakvih problema, i u njemu dogovoriti datum primopredaje.

Što bih sve trebao navesti u tome dokumentu?

 

Hvala

Lp,

Antonio

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 11 minuta, DexTM je napisao:

Hvala na brzom odgovoru! 

Nema na čemu.

Prije 11 minuta, DexTM je napisao:

Znači, ovakav primjer, poslan u privitku, bi bio dovoljan?

Pa ja bih to malo službenije sačinio. Npr.,

Pero Perić (vaši podatci) kao najmoprimac,

temeljem isteka Ugovora o najmu stana sačinjenog dana.................. i ovjerenog kod javnog bilježnika ........................ iz...............pod brojem OV-.........., te čl.25 st.1 Zakona o najmu stanova, ovim putem Đuri Đuriću (njegovi podatci) kao najmoprimcu dostavljam pisanu 

                                                          OBAVIJEST

 Kako spomenuti Ugovor o najmu stanova istiće sa 01.01.2018. obavještavam najmodavca da isti nemam namjeru produžavati kao ni sklopiti novi ugovor o najmu na određeno vrijeme za daljnje razdoblje. Također smatram da bi se primopredaja stana trebala izvršiti dan poslije isteka Ugovora, tj. 02.01.2018 godine.

U........................., dana.................... godine.

Pero Perić

(potpisano) 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Pozdrav!

Da ukradem temu, imam problema s podstanarima kao najmodavac i želio bih im otkazati ugovor i ponuditi drugi, po  (za njih) nepovoljnijim uvjetima. Stvar je u tome da mi je četvrti (4) put stigla opomena pred ovrhu za neplaćanje računa (da ne ulazimo u to zašto i kako sam to dopustio), u ugovoru stoji da će najmoprimac plaćati račune direktno pružatelju usluga, kako npr za jednu ovrhu račun za vodu nije plaćen 6 mjeseci, ja smatram da je ugovor prekršen više od dva puta, te da imam pravo otkazati ugovor bez prethodne pisane opomene. U ugovoru stoji da je u slučaju otkaza otkazni rok 6 (šest) mjeseci, da li to vrijedi samo za "redovni" otkaz ili u slučaju nepoštivanja ugovora otkazni rok može biti i 3 mjeseca (koja počinju teći 1. u mjesecu nakon primitka obavijesti) po čl. 22 "Zakona o najmu stanova"?

Htio bi uz otkaz ponuditi i novi ugovor gdje će biti izmjenjena stavka o plaćanju računa na način da najmoprimac uplaćuje meni na račun novac za režije, najkasnije do datuma dospjeća računa, te bih povisio stanarinu za iznos od 100 kuna, iz razloga što moram sad glumit policajca i trošit svoje vrijeme na plaćanje računa. Jel to mogu tako (legalno naravno)? Imaš otkaz, koji je osnovan, ako želiš novi ugovor s novim uvjetima OK, u suprotnom teče otkazni rok.

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne vidim baš svrhu otkaza ugovora s nametom. Ili ga otkazujete ili ne.

Možda bi svrsishodnije bilo napraviti sličnu Obavijest navedenu iznad, U biti Opomenu pred otkaz ugovora o najmu u kojoj bi naveli da temeljem čl.19 Zakona o najmu stanova i konstantnom kršenju obveza iz Zakona i Ugovora, prije otkaza ugovora o najmu dajete mogućnost najmoprimcu postpisivanje Aneksa ugovora o najmu (u kojem bi naveli te izmjenjene odredbe i priložili opomeni). Navedete da ukoliko najmodavac ne pristane na Aneks temeljem ove opomene ili na istu ne odgovori u roku 15 dana biti ćete prisiljeni, temeljem Zakona o najmu stanova i Ugovora o najmu stanova, otkazati ugovor o najmu.  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Spitfire je napisao:

Ne vidim baš svrhu otkaza ugovora s nametom. Ili ga otkazujete ili ne.

 

U pravu ste, trebam otkazati taj ugovor i točka. Ako stanar ne želi potpisati raskid ugovora, i ne podiže pismo na pošti, koji mi je sljedeći korak? Ima li možda već slična tema da malo proučim? Hvala!

edit: našao sam nešto slično

pa ću krenuti odatle.

uređeno: od rodney
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Pozdrav,

imam slucaj da sam najmoprimac i potpisala sam ugovor na odredeno, odnosno na godinu dana, ali zbog nemogucnosti placanja tog stana sam prisiljena izac. Vlasnicu nije bas brige i jasno je sve. Meni u ugovoru ne pise nista o raskidu ugovora od strane najmoprimca a u slucaju najmodavca raakid ugovora se moze napraviti zbog nepodmirenih racuna, promjena u stanu i sl. Sta da radim? Kakve su moje mogucnosti i postoje li uopce ili sam duzna bez obzira sta nemogu placati taj stan, i dalje bit u njemu i placati ga 🙄

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Balkorisnikime je napisao:

Meni u ugovoru ne pise nista o raskidu ugovora od strane najmoprimca a u slucaju najmodavca raakid ugovora se moze napraviti zbog nepodmirenih racuna, promjena u stanu i sl. Sta da radim?

Trebate otkazati ugovor o najmu stana. Što Vam u ugovoru piše vezano za otkazni rok? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, Balkorisnikime je napisao:

Dakle, kad posaljem otkaz ugovora, ja sam slobodna izici iz stana? Pokusala sam naci nekakvu sprancu tog otkaza ali ne pronalazim nista. I kome to tocno saljem? Najmodavcu ili?

Bez uvida u taj Vaš ugovor, ali po ovome što ste naveli, slobodni ste. Dužni ste podmiriti najam i režije do dana napuštanja stana. Dovoljna je jedna rečenica, da otkazujete točno taj ugovor o najmu zbog nemogućnosti podmirivanja najamnine, te da se ugovor ima smatrati raskinutim po primitku ovog Vašeg otkaza. Stavite još datum i vlastoručni potpis, te šaljite preporučeno i sa povratnicom osobi s kojom ste sklopili taj ugovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 7 minuta, Borbena7 je napisao:

Bez uvida u taj Vaš ugovor, ali po ovome što ste naveli, slobodni ste. Dužni ste podmiriti najam i režije do dana napuštanja stana. Dovoljna je jedna rečenica, da otkazujete točno taj ugovor o najmu zbog nemogućnosti podmirivanja najamnine, te da se ugovor ima smatrati raskinutim po primitku ovog Vašeg otkaza. Stavite još datum i vlastoručni potpis, te šaljite preporučeno i sa povratnicom osobi s kojom ste sklopili taj ugovor.

Mogu li vam poslati ugovor da sam sigurna ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Može slobodno otkazati ovaj ugovor o najmu stana onako kako sam Vam u prethodnoj objavi navela. Uistinu nema otkaznog roka, a sada Vam jedino preostaje riješiti dugovanje, a za koje vjerujem da će najmodavac rješavati kroz polog koji ste mu dali, bar kada je u pitanju stanarina, a režije ćete prema nepodmirenoj potrošnji trebati podmiriti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Stan je uredno placan jer je placana stanarina unaprijed za svaki mjesec, dakle stan je placen do 25.12, a ja sam iz stana izasla 23.12. Sad samo neznam hoce li me teretiti za stanovanje do datuma primitka raskida ugovora ali sada mi to i nije bitno  toliko, bitno je da znam da mogu raskinuti ugovor. Ostaju samo rezije za podmirenje. I to ce se rijesiti. Hvala vam puno na pomoci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 9 minuta, Balkorisnikime je napisao:

Sad samo neznam hoce li me teretiti za stanovanje do datuma primitka raskida ugovora ali sada mi to i nije bitno  toliko,

Trebalo bi Vas se teretiti do datuma primitka raskida ugovora, ali ukoliko ste prilikom napuštanja stana o tome obavijestili najmodavca i vratili mu ključeve, tada nema razloga da se stanarina ne bi obračunavala do dana do kada ste uistinu i boravili u stanu.

Prije 10 minuta, Balkorisnikime je napisao:

bitno je da znam da mogu raskinuti ugovor.

Uvijek imate pravo na raskid ugovora, nitko Vas prisilno ne može zadržavati negdje, samo je pitanje s kojim posljedicama ide raskid ugovora. Pod tim najčešće se misli na otkazni rok koji obvezuje najmoprimca, a to opet znači da ni u tom otkaznom roku ne mora boraviti u stanu, ali je dužan podmiriti najamninu i režije. 

Prije 11 minuta, Balkorisnikime je napisao:

 Ostaju samo rezije za podmirenje. I to ce se rijesiti.

Pokušajte ovo riješiti kroz prebijanje preko pologa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Poštovani,

postoji li mogućnost izvanrednog otkazivanja ugovora o najmu od strane najmoprimca ako postoji problem u koji najmoprimac nije upućen od strane najmodavca? Naime radi se o žoharima u zgradi/stanu. 

Jesam li kao najmoprimac ipak dužan ispoštovati otkazni rok od 30 dana iz ugovora, ili ga mogu otkazati ranije i podmiriti troskove do dana izlaska iz stana, uz pisano obavijest o otkazu najmoprimcu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U ovisnosti radi li se o ugovoru na određeno ili neodređeno, kod ugovora na određeno radi se o raskidu ugovora ali na način da prije toga najmoprimac obaviještava najmodavca o nedostatcima te mu daje određeni rok za otkalanjanje nedostataka, pa ukoliko to nije moguće može tražiti smanjenje ugovorene najamnine ili raskinuti ugovor. Ali uz otkazni rok. Eventualno, bez otkaznog roka, otkazati ugovor o najmu može najmoprimac ako se radi o nedostacima opasnim po zdravlje, u slučaju ugovora na neodređeno vrijeme.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...
Prije 43 minuta, JJJ7 je napisao:

ako imam Ugovor o najmu stana ovjeren kod javnog bilježnika može li mi stanodavac otkazati ugovor putem maila bez objašnjenja ili to ne vrijedi i treba mi poslati otkaz pismeno poštom?

Ugovor je na određeno ili neodređeno vrijeme? Kakav je sadržaj maila? Što ugovor kaže o otkazu najma?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Poštovani,

najmoprimac je odlučio s datumom 31.10. iseliti iz stana iako u ugovoru stoji da otkazni rok za najmodavca i za najmoprimca iznosi 90 dana i da se on daje u pisanom obliku. Isto tako u ugovoru stoji da se on sklapa od datuma početka pa sve do opoziva. Zanima me ako u slučaju da najmoprimac više ne bude plaćao mjesečnu najamninu (tih 30 dana) imam pravo na tužbu iako ugovor nije ovjeren kod javnog bilježnika, ali ja svejedno plaćam porez jer sam sve službeno prijavio Fini i predao im kopiju ugovora i jel postoji mogućnost da najmoprimac plati penale pa da se ugovor raskine ranijim datumom? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Borbena7 je napisao:

Da li ste dobili pisani otkaz ugovora o najmu? Koji su razlozi raskida? I da li je najmoprimac voljan razgovarati o naknadi?

Nismo dobili pisani otkaz. Najmoprimac se naprasno odselio i rekao da će tokom ovoga tjedna doći da se potpiše raskid ugovora. Razlog raskida što je našao jeftiniju kuću i nije voljan razgovarati o naknadi. 

Recite mi Vaš savjet, da mu probam spomenuti još par puta naknadu ili kako?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Bok, molim malu pomoc. moze li se ugovor o najmu stana proglasiti nistetnim ukoliko je cijena stanja po ugovoru niza od stvarno ugovorene i placene? Kada se ugovor o najmu smatra raskinutim? Da li je primopredaja kljuceva uz pregled stana bez zapisnika dovoljna da bi ugovor prestao biti pravno vazeci?

Hvala na svakom odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Poštovani, 

Imam ugovor o najmu stana u kojem je navedeno samo kako sam dužan do određenog datuma svaki mjesec platiti najamninu te koje račune podmirujem (sve, čak i pričuvu).

U ugovoru nije navedeno koje su dužnosti najmodavca, ali smo usmeno pri useljenu (prije 5 godina) dogovorili da će zidovi i kupaona biti renovirani, uz njegovu napomenu kako bi on i neke jos elemente promjenio, što je manje bitno. Prije godonu dana mi je podigao najamninu za 40%, uz još jedno obećanje kako će stan biti renoviran, ali od toga jos uvijek ništa. Zadnji puta smo o tome razgovarali prije 3 mjeseca , ali stvar se ne mrda sa mrtve točke. 

Moj problem je što po ugovoru imam naveden otkazni rok najkasnije 2.mj.prije iseljenja iz stana i ne mogu naći nikoga tko bi me čekao toliko za useljenje u drugi.

Pitanje je imam li pravo momentalno napustiti stan bez financijskih posljedica pod izlikom njegovog zanemarivanja higijenskih uvjeta ili kako vec to možemo nazvati.

U stanu sam 5 godina, stan nije okrečen godinama prije toga i plašim se za svoje zdravlje. U kupaoni su pločice iz vremena Jugoslavije koje vec otpadaju sa zidova.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Poštovani, u jednom od članaka ugovora o najmu navedeno je kako je on na određeno vrijeme od 6 mjeseci s produljenjem na godinu dana. Proteklo je tih godinu i pol ukupno te je po zakonu prešutno produljen. Nije mi jasno da li to znači na novih 6 mjeseci ili na novih godinu dana?

A drugo pitanje koje imam je da nastavno u tom ugovoru u jednom od članaka glasi da je otkazni rok 30 dana. Znači li to da je ugovor sada prešutno produljen i otkaz ugovora može nastupiti bilo kada u toku tih novih 6 ili novih 12 mjeseci? Ili se otkazuje bilo kada u tom periodu a ugovor onda prestaje važiti s datumom isteka tih naknadnih 6 ili 12 mjeseci? Kada je najmoprimac dužan iseliti ako dobije pisanu obavijest o otkazu najma?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija