Jump to content

Zabrana upravljanja motornim vozilom - od kojeg trenutka počinje teći rok zaštitne mjere?


Lakonogi

Preporučene objave

Prekršajnim nalogom izrečena je zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom. Okrivljenik je izjavio prigovor povodom kojeg je prekršajni sud izrekao istu zaštitnu mjeru, ali u kraćem trajanju. Protiv drugostupanjske presude žalba nije dopuštena, dakle pravomoćna je.

Postavlja se pitanje: od kojeg trenutka počinje teći zabrana upravljanja vozilom?

U stavku 2. članka 58. PZ-a stoji kako mjera počinje teći danom kad je okrivljeniku nadležno tijelo dostavilo obavijest o upisu izrečene mjere u evidenciju izdanih vozačkih dozvola.

U stavku 5. članka 58. PZ-a stoji da mjera počinje teći od dana dostave drugostupanjske odluke okrivljeniku. (mislim da se ovaj stavak odnosi samo na okrivljenike sa stranim vozačkim dozvolama!)

Dakle, pitanje je: teče li mjera zabrane upravljanja od trenutka dostave presude okrivljeniku ili okrivljenik nakon dostave pravomoćne presude još smije upravljati vozilom, sve dok mu ne bude dostavljena obavijest o upisu u evidenciju vozačkih dozvola?

Pretpostavljam da se na okrivljenike koji imaju domaću vozačku dozvolu odnosi st. 2., tj. da smiju voziti dok ne prime obavijest o upisu u evidenciju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
  • 10 mjeseci kasnije...

Pozdrav... 

Prije par dana uhvatili su me u voznji bez stjecanja prava na upravljanje motor im vozilom. Izrečena mi je kazna od 5000kn i 6 mjeseci zastitne mjere za upravljanje vozilima B kategorije. Mene sad zanima sljedeće. Pisalo sam prigovor s obzirom da nikada nisam kaznjavan. U prometnoj policiji su mi rekli da mi ne utjece na daljnje polaganje vozackom ispita te da mi zastitne mjera utjece direkt na vozacku kd ju budem dobio. Nisam jos nista dobio od suda, ali sad me zanima. Posto sam pisalo prigovor, u slučaju da dobijem prije vozacku nego odgovor suda dali smijem tj dali imam pravo voziti dok mi nedodje odgovor ili neko rijesenje od suda? 

Unaprijed hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
Prije 42 minuta, drot13 je napisao:

Baš me zanima...

"Ovom izmjenom zaštitna se mjera zabrane upravljanja motornim vozilom izjednačuje s
odgovarajućom sigurnosnom mjerom iz Kaznenog zakona u pogledu trenutka kada mjera
započinje teći. Ujedno će se otkloniti sadašnje teškoće i troškovi postizanja uredne dostave
obavijesti o upisu izrečene mjere u evidenciju izdanih vozačkih dozvola. Također, praksa
pokazuje da sadašnje rješenje dovodi određeni broj građana (prekršitelja) u zabludu glede
vremena od kada i do kada im je zabranjeno upravljati motornim vozilom."

To je obrazloženje u prijedlogu.

Prije 7 minuta, ivicamalatestinic63@gmail. je napisao:

Sudeći po tome što sam pročitao, ako sam dobro shvatio, i kad dobijem vozačku najbolje ne riskirati i ne sjedati za volan!? 

Valjda su ti je vratili tj.imaš je kod sebe.Pošto si se žalio još nemaš pravomoćnu presudu pa voziš.A kad je dobiješ nazoveš u postaju pa pitaš.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Može malo pojašnjenje, za nas koji nismo pratili: dakle, od sada će mjera zabrane upravljanja motornim vozilom početi teći od pravomoćnosti presude o prekršaju i izricanju mjere? To je također vrlo nezgodno, jer Vi bez uvida u ePredmet ili nazivanja suda ili policije, nećete moći znati kad je policija primila, kad su drugi primili, i kad je pravomoćnost iskazana...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najbolje pročitaš ovdje ako nisi uspio pratiti do sada https://www.zakon.hr/z/52/Prekršajni-zakon jer u krajnjem i ako je tako, najbolje je provjeriti jer onda barem znaš na čemu si, u protivnom postoji mogućnost da riskiraš. S obzirom da je zakon izmjenjen najbolje je provjeriti. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Ruby_Danderfluff je napisao:

Može malo pojašnjenje, za nas koji nismo pratili: dakle, od sada će mjera zabrane upravljanja motornim vozilom početi teći od pravomoćnosti presude o prekršaju i izricanju mjere? To je također vrlo nezgodno, jer Vi bez uvida u ePredmet ili nazivanja suda ili policije, nećete moći znati kad je policija primila, kad su drugi primili, i kad je pravomoćnost iskazana...

Od izvršnosti presude.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Da, samo u prijašnjem postu si napisao, citiram

Citiraj

ako je presuda donesena 5.1 zabrana ti traje do 5.2

U tom smislu je bilo moje pitanje, znači kako bi građanin mogao znati kad je sud donio presudu. Pa evo ja sam neki dan od suda dobio presudu, donesena u listopadu a uručena tek u siječnju.

Vjerojatno će morati malo ovaj novi zakon se uhodati u praksi :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne može zbog novog zakona ni doći obavijest o početku zabrane, ako presuda nije postala izvršna. A izvršna nije ako nije ni pravomoćna i ako mi nije uručena.

Jer sukladno odredbama čl. 151. st. 4. Prekršajnog zakona jasno stoji:

Citiraj

Presuda je izvršna nakon što je:
1. postala pravomoćna,
2. uručena osuđeniku,

3. protekao rok za njezino dragovoljno izvršenje, ako je to određeno presudom, te
4. utvrđeno da nema zakonskih smetnji za njezino izvršenje

Znači obavijest o početku zabrane koju spominješ, ako je sad u 2019. i dalje šalju, može tek doći kao zadnja stvar u postupku, a nikako ne može doći prije nego što osuđenik dobije presudu, kako se to da iščitati iz tvog odgovora.

uređeno: od Iustitia_ZD
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Opet kazem, kakvi su nam zakoni nista me ne cudi da covjek do ije prvo obavijest, jer s obzirom da se kod nas zakoni provode kako se kome sprdne ne cudi me nimalo. 

Ali na kraju krajeva, svakako treba rijesenje o pravomoćnosti donesene presude da bih dobio obavijest, jer u protivnom obavijest bez pravomoćnosti presude se moze samo okacit macku od rep. To nam je svima jasno. Stoga, prvo rijesenje o presudi, a onda tek obavijest. Cekam istu stvar pa tako da sam se svakako propitkivao o tome. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 15 minuta, ivicamalatestinic63@gmail. je napisao:

Opet kazem, kakvi su nam zakoni nista me ne cudi da covjek do ije prvo obavijest, jer s obzirom da se kod nas zakoni provode kako se kome sprdne ne cudi me nimalo.

Mene nebi čudilo, jer policija može obavijest poslati tek nakon izvršnosti. Bilo bi vrlo čudno da se takva obavijest pošalje prije. Naravno, ne tvrdim da nije moguće, ali ako bi se takvo nešto i dogodilo, obavijest nebi proizvodila nikakve pravne učinke - znači da zabrana upravljanja nebi bila pravovaljana.

Prije 16 minuta, ivicamalatestinic63@gmail. je napisao:

Ali na kraju krajeva, svakako treba rijesenje o pravomoćnosti donesene presude da bih dobio obavijest, jer u protivnom obavijest bez pravomoćnosti presude se moze samo okacit macku od rep. To nam je svima jasno. Stoga, prvo rijesenje o presudi, a onda tek obavijest. Cekam istu stvar pa tako da sam se svakako propitkivao o tome. 

Tako je! :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , ivicamalatestinic63@gmail. je napisao:

Opet kazem, kakvi su nam zakoni nista me ne cudi da covjek do ije prvo obavijest, jer s obzirom da se kod nas zakoni provode kako se kome sprdne ne cudi me nimalo. 

Ali na kraju krajeva, svakako treba rijesenje o pravomoćnosti donesene presude da bih dobio obavijest, jer u protivnom obavijest bez pravomoćnosti presude se moze samo okacit macku od rep. To nam je svima jasno. Stoga, prvo rijesenje o presudi, a onda tek obavijest. Cekam istu stvar pa tako da sam se svakako propitkivao o tome. 

Sud pošalje presudu i policiji i okrivljeniku ali policija svoju poštu uzima svaki dan a za okrivljenika je upitno pogotovo tamo gdje se pošta ni ne nosi svaki dan.Tako da policija obavijest pošalje po primitku presude poslane njima.

A vidjet ćemo kako će to sada ići po izmjenama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav opet ja... Ovako sad da ne otvaram novu temu. Zanima me sad, trebao bih poceti raditi u taxi sluzbi, poslodavac me trazi potvrdu o nekaznjavanju. Mene sad zanima, dal mi prometni prekršaj ulazi u tu potvrdu ili ne tj. dali ce pisati u potvrdi to sto cekam presudu od suda na prigovor sto sam pisao u vezi zastitne mjere upravljanja motornim vozilom. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Najnovije je da sad po  novom zakonu zaštitna mjera( zabrana 30 dana)  teče od dana izvršnosti sudske presude, u presudi mi piše da nemam prava žalbe. Trebalo bi dakle od dana kada ju primim+1dan +30 dana. Ali kako to biva u Rvackoj dobijem mjesec dana kasnije 27.3  obavjest od MUPa da počinje teći zaštitna mjera od 20.3. dakle ti pismeno podigneš u pošti  7 dana kasnije a NEZNAŠ DATI JE ZAŠTITNA MJERA POČELA 7 DANA RANIJE.  Idioti, koji su pisali zakon.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jedino kaj mi pada na pamet je usklađivanje sa sigurnosnim mjerama iz Kaznenog zakona, za koje je također propisano da teku od izvršnosti presude. Jano, i smanjivanje troškova dostave obavijesti.

No, po mom mišljenju, ovo je jako loše rješenje, jer prvo - kazneni i prekršajni postupak su ne nebo i zemlja, već svemir i zemlja glede ozbiljnosti i posljedica (ne treba zaboraviti da su optuženici u kaznenom postupku, u pravilu, prisutni raspravi od samog početka do kraja, dok u prekršajnom to nije slučaj), a drugi razlog - smanjivanje troškova je tek žešći flop, budući uštede po tom pitanju neće biti astronomske, a vidimo kakve će probleme to sve proizvesti (i već proizvodi) u smislu generiranja novih postupaka (jer ljudi ne znaju), koji opet koštaju, pa si priče o uštedi mogu slobodno objesiti mački o rep.

Moje neko razmišljanje bilo bi da se čovjeka ne može teretiti za "vožnju pod zabranom", prije nego je nedvosmisleno i jasno upozoren od kojeg točno dana pa do kojeg ne smije upravljati motornim vozilom. Ovako sve visi u zraku, jer ljudi nemaju jasnu predodžbu, pa većina riskira. Uostalom, tko kaže da obavijest mora ići poštom preporučeno, živimo u informatičkom dobu već debelo i to se lako riješi tim putem, pa nema ni troška.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav, evo ja molim bez obzira na gore sve napisano ako mi netko može pomoći oko tog roka. Po ovome što ste pisali ja bih trebao biti pod zabranom, ali... 

Ukratko, 21.10.2018. sam napuhao 1.48. Ali bio sam vezan, vozio sam polako, surađivao i policajac mi je pisao 3 mjeseca i 3000 kn, kao minimum. 

Idući dan kad sam išao po vozačku sam odmah uložio prigovor. 

Sad u ponedjeljak sam dobio pravomoćnu presudu. Smanjeno na 1500 kn i mjesec dana. Presuda je donesena 6.2.2019.

Odmah sam uplatio 1000 kn (2/3,kako piše u presudi). Drugi dan me žena vozila na posao, ali smo otišli ipak još provjeriti zabranu. U sustavu nema ništa, policajac mi kaže da stupa na snagu 8 radnih dana od primitka, ali da provjerim 1.4. (sutra). 

Poslao sam i mail na sud da mi objasne i da mi kažu što s potvrdom za uplatu kazbe i troškova. 

U četvrtak drugi put idem na policiju da provjerim zabranu, drugi policajac u smjeni, ovaj mi kaže da ću doma dobiti obavijest kad mi kreće zabrana. Kaže da sud dpbije potvrdu od pošte da sam primio presudu i onda sud šalje u pp nalog da kreće zabrana nakon čega mi oni dostavljaju obavijest i zabrana vrijedi od dan nakon toga. U sustavu još nema. 

U petak mi odgovaraju sa suda da potvrde o uplati nosim u pp koja je izdala prekršajni nalog i da i njih pitam za početak zabrane jer su oni tužitelj. 

U subotu odem u pp koja mi je izdala prekršajni nalog, policajac ne želi primiti potvrde jer njemu ne trebaju, nek šaljem na sud. Pokažem mu mail, svejedno neće primiti. Pitam za početak zabrane, ovaj mi opet kaže da neću dobiti obavijest i da zovem svaka dva dana i provjeravam dal je stavljena zabrana. 

Tako da ja sad nemam pojma šta radim, osim utprka sam sve dane vozio, čekam tu zabranu da krene, ne znam kada to stupa na snagu, hoću li dobiti obavijeat ili neću... Jesam platio u roku ili ne, ništa ne znam. Po ovome što ste vi gore pisali bi meni zabrana trebala važiti od utorka, pošto sam u ponedjeljak primio i potpisao primitak pravomoćne presude. Oni u sustavu nemaju ništa i ja nemam zabranu. 

Poslao sam ovo sve još jednom na sud pa se nadam da će mi oni znati reći više, ali kako su do sad odgovori bili "pitaj u pp", ne nadam se previše pa molim pomoć ako netko ovdje zna. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po meni bi to bilo jedino moguće i logično, da. Ali kažem, u 2 PP nemaju informaciju da ja imam zabranu. 

Ako to ne vide u stanici, ne vjerujem niti da bi patrola to vidjela da me zaustave (makar patrolu u vrijeme u kojem idem na i sa posla nisam vidio već preko 3 godine). 

Da li postoji mogućnost da je presuda postala izvršna u periodu od 6.2. do 25.4.? Odnosno da je zabrana već istekla, a da nisam znao da traje? Sutra opet zovem pp pa se nadam da mogu provjeriti i jesam li imao kalvoh zabrana u prošlosti. Ali mi onda nije jasno plaćanje kazne, jer u preaudi stoji da mogu platiti 2/3 od primitka presude, dok za zabranu ne piše ni A. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što se  tiče  pitanja   vezano   uz  datum  kada Vam stupa  na  snagu zabrana  upravljanja motornim   vozilom , obratite se  Policijskoj  postaji...... , koja  je  tužitelj, jer   spis ................ izvršava  tužitelj. U ovom  predmetu  Policijska  postaja...... 

 

To su mi odgovorili sa suda, a na PP mi kažu da sud njima javlja kada zabrana može stupiti na snagu. Ništa, sutra zovem i provjeravam da li imam odrađenih zabrana. Ako imam, odlično za mene jer sam prošao lišo. Loše za sustav, jer nisam odradio zabranu. Ali ako je i zabrana stupila na snagu ranije, po tome ja nisam platio na vrijeme, jer od poštara nisam dobio nikakvu potvrdu kada sam dobio presudu. A policija je u tom slučaju taj "nalog" dobila prije, a moje potvrde o uplati nitko ne želi preuzeti. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najvjerojatnije dokumenti putuju sa suda na policiju, pa kad dođu, zabrana će ti biti unesena s nekim datumom "unazad". Problem je u tome što ti ujutro možeš biti u PP i provjeriti da zabrana još nije stigla, a popodne kad ideš doma te zaustave i vide da je stigla, unesena i da vrijedi od jučer, pa dobiješ prijavu.

Ne isplati se riskirati dok ne dobiješ konačnu informaciju, a nju možeš dobiti samo tako da svaki dan provjeravaš u PP. 

Uglavnom, užasno rješenje ovog problema, pogotovo jer je staro funkcioniralo...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Još ništa nisam dobio, zabrana nije aktivna, provjeravam skoro svaki dan s više ili manje uspjeha (nekad telefonski, nekad osobno, ali evo baš jučer je ta provjera potrajala 20 minuta jer mi je prvo policajac čitao bukvicu o tome di bi oni stigli da svakome provjeravaju tako, oni šalju obavijest kad dođe nalog od suda, naravno danas na prekršajnoj referadi djelatnik kaže sa ne šalju ništa nego da šalje sud, sud kaže da oni ne šalju nego da se obratim PP koja je izdala prekršajni nalog i tako u krug). Potvrde o uplatama kazne i troškova naloga i dalje nitko ne želi primiti, nikome ne trebaju i sad ne znam više šta i kada da očekujem. 

 

Uglavnom, zanima me kome se ja mogu javiti točno da dobijem preciznu informaciju? MUP, Ministarstvo pravosuđa, netko treći? Ovo nema smisla, 4 mjeseca skoro je prošlo otkako je taj novi način (ne)obavještavanja stupio na snagu i nitko ništa o proceduri ne zna. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav!

Je li imao tko sličan slučaj mome:

U 11. mjesecu sam napuhala i bila sam na sudu 12.12. Dobila sam presudu poštom 7-8 dana iza toga - presuda je gubitak vozačke na 2 mjeseca.

Danas smo 13.4. meni još uvijek nije stigla zaštitna mjera zabrane upravljanja vozilom. Znači puna 4 mjeseca od datuma presude.

Je li moguće da mi je radi novog zakona zabrana dosad već istekla? Ili policija debelo kasni sa slanjem obavijesti? Jer ja još čekam da mi stigne dopis od policije pa da prestanem vozit i već se lagano sekiram kad će to bit jer bi se htjela riješit tog :)

 

Još moram dodati nešto. Gore sam pročitala da je netko napisao da je presuda pravomoćna 8 RADNIH dana. Ako je to tako, onda je moja presuda postala pravomoćna 03.01. (podigla sam kaznu s pošte 22.12., omotnicu nemam ali vidim po netbankingu kada sam plaćala kaznu, a plaćala sam odmah po primitku).

Po ovom mi se čini da sam ja možda upala u te okrivljenike po novom zakonu od 01.01. i da sam možda trebala bit bez vozačke od 03.01. do 03.03.

A opet, pomoglo bi mi da se javi netko sa sličnim slučajem. Kazna iz 2018, ali pravomoćnost presude u 2019. 

 

Ispričavam se svima na tri uzastopna posta, a ne može se izbrisati.

Sada vidim da je filip989 također prekršaj počinio u 2018., a da je presuda stigla u 2019. Pa smo po tome u istoj situaciji. Jedina je razlika u tome što je njegovo rješenje postalo pravomoćno odmah ako sam dobro shvatila, a na mojem postoji mogućnost žalbe u roku od 8 dana pa pretpostavljam da je i izvršnost rješenja nakon 8 dana. 

Pa oprostite što mijenjam pitanje: je li provjerena informacija da se do pravomoćnosti broji 8 RADNIH dana od primitka ako je rok žalbe na presudu 8 dana.

Isprike još jednom na 3 posta. 

uređeno: od SPL
dodan sadržaj u poruku
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja ću se samo zapitati, zar je teško uspostaviti neki sistem tipa...Kad potpisuješ prekršajni nalog, da staviš e-mail adresu za dostavu podnesaka vezano uz predmet, ako želiš. I ja mislim da bi želilo 90 posto ljudi. Staviš e-mail, potpisom potvrdiš da je tvoj. I podnesci dolaze u e-mail poštu. 

OFF TOPIC 

Članu obitelji mi je nekidan došlo rješenje koje je napisano u 12-tom mjesecu. Vraćene dostave nije bilo.

Također, kada bi se uvela elektronička dostava, lako se to modificira na način da se ne izbjegava primitak dostave. Zasad je to nekako pokušano sa e-oglasnom, ali komunikacija sa pismenima je katastrofalna. Ima slučajeva da od zgrade suda do zgrade preko puta suda pošta putuje 10-tak dana.

VEZANO za zadnji upis:

Ako je prekršaj počinjen 2018, za taj prekršaj vrijedi zakon koji je bio na snazi u trenutku počinjena prekršaja, ne vrijedi novi zakon retroaktivno.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , SPL je napisao:

Je li moguće da mi je radi novog zakona zabrana dosad već istekla?

Da, moguće je i to. Možeš otići u policijsku postaju i provjeriti imaš li mjeru na snazi ili imaš koju isteklu, pa ćeš znati je li istekla ili počela...

 

prije 16 sati , SPL je napisao:

Pa oprostite što mijenjam pitanje: je li provjerena informacija da se do pravomoćnosti broji 8 RADNIH dana od primitka

Malo je kompliciranije, jer pravomoćnost i izvršnost nastupaju tek kad svi kojima je slano (ti, policija) preuzmu poštu i isteknu svi rokovi. To se može provjeriti na sudu koji ti je to slao.

 

prije 15 sati , atomic95 je napisao:

Ja ću se samo zapitati, zar je teško uspostaviti neki sistem tipa...Kad potpisuješ prekršajni nalog, da staviš e-mail adresu za dostavu podnesaka vezano uz predmet, ako želiš. I ja mislim da bi želilo 90 posto ljudi. Staviš e-mail, potpisom potvrdiš da je tvoj. I podnesci dolaze u e-mail poštu.

Sistem je bio i funkcionirao je odlično, a zašto su mijenjali...?

Što se tiče elektronske dostave, moglo bi i kroz sustav eGrađanin i ePretinac, ali tu bi u nekim budućim postupcima bio problem dokazivanja je li tko to uopće pročitao i tko je pročitao (osim ako bi opet mijenjali zakon i to detaljnije tako regulirali)...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , drot13 je napisao:

Što se tiče elektronske dostave, moglo bi i kroz sustav eGrađanin i ePretinac, ali tu bi u nekim budućim postupcima bio problem dokazivanja je li tko to uopće pročitao i tko je pročitao (osim ako bi opet mijenjali zakon i to detaljnije tako regulirali)...

U upravnom postupku, dostava elektroničkim putem smatra se izvršenom onog trena kada je pismeno zabilježeno na poslužitelju za primanje poruka.

OK, upravni i prekršajni postupak nisu iste stvari, ali...

I našao sam Nacrt prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama PZ-a, ispada da razlog promjeni doista jeste usklađivanje sa "velikim bratom" - kaznenim, no kao što sam ranije spomenuo, iako ova dva postupka imaju isto "podrijetlo", razlike su značajne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala drot13 na odgovorima.

Pišem follow up - danas sam zvala policiju, provjerili su u sustav - meni je mjera bila na snazi od 04.02. do 04.04.

Dakle, za one koji su imali slučaj sličan meni, rezime:

Napuhala sam u studenom 2018., bila sam na sudu u prosincu 2018., u prosincu 2018. mi je također dostavljena presuda. Na sudu su mi rekli da čekam obavijest od policije da je mjera na snazi. Ja sam čekala i čekala, ništa nije stiglo, a da nisam naišla na ovaj forum i saznala za novi zakon i  da nisam nazvala ne bi ni znala da sam "odslužila" mjeru. 

Sreća da me nisu zaustavili jer sam vozila svo to vrijeme čekajući obavijest od policije :)

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam i ja update, uspio sam saznati u pp koja je izdala prekršajni nalog da su jučer slali rješenje u pp gdje imam prebovalište (jer "moja" pp aktivira zabranu, čak ni to nije rješeno u mup-u u toj mjeri da ju sustav donekle centealiziran). 

U rješenju navodno stoji da mi zabrana teče od 9.4., ali će biti u sustavu kad pp u mom mjestu to zaprimi, pa kad prođe kroz sustav... Već sada je to kašnjenje 10 dana. 

Zadnja informacije je da mjera počinje teći dan iza isteka roka od 15 dana za plaćanje kazne. Smisla nigdje, niti mi je takvu informaciji dao itko od 5-6 policajaca, neke djelatnice sa suda... sasvim slučajno smo došli do gospođe koja je slala to moje rješenje. 

Sad bi od mene možda bilo pošteno (i pametno) da ne vozim do 10.5., ali dok god mi ne kažu da je stupilo na snagu ću voziti. 

Da se 20 dana ne vozikam od pp do pp i zivkam i provjeravam kako god mogu, ne bih ni ovo znao, niti bi znao i kada mi je mjera počela. Jer da nisam išao tražiti nakon koliko mjera stupa na snagu, bio bi do dan danas uvjeren da ću dobiti obavijest na adresu. 

Vrhunac mi je policajac koji me u zadnjih tjedan dana par puta uvjeravao da se zakon nije mijenjao, da se to šalje doma, svaki put kad dođem dok je u smjeni gleda tv iza u nekoj sobici i puši i onda mi drži prodike da kud bi on stigao da svima provjerava dal su im mjere na snazi. Jedino što je rekao da njima obično ta rješenja kroz sustav prođu do 2 tjedna nakon što su im poslana. 

U svakom slučaju, odlično donesen zakon, maltene je više nepotrebno pisati žalbe jer i ovako mjera od mjesec dana potraje jedva išta, ako uopće i bude aktivna. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ali to je dobro, SPL je napisala da je njoj zabrana trajala 2 mjeseca, a da nije znala, jer su joj kao i meni rekli da će dobiti obavijest doma od kad počinje. I šta da ju je netko zaustavio u tom periodu? Pa ti dokaži policajcu da nisi znao da ne smiješ voziti. A evo, na mene se u postaji streskava da kaj će mi svaki dan provjeravat jel imam zabranu. 

A i ovo što si gore napisao da se može provjeriti na sudu... Ja sam dobio jedan odgovor samo da sve pitam PP koja je tužitelj, a na drugi mail i podsjetnik na njega mi se nisu udostojili ni odgovoriti. Ne telefon se, naravno, nikoga ne može nikada dobiti. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Evo od danas mi je mjera aktivna. Čitavih 10 dana bez vožnje, od čega 2 dana vikend i 1 dan praznik. I ni to ne bi bilo aktivirano da žena nije išla opet provjeriti i da se gospođa iz prekršajne nije totalno zbunila i na kraju otišla potražiti moj nalog koji su dobili prije Uskrsa i onda odmah ostavila papire da se provede nalog. Lakrdija. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Pozdrav svima i oprostite ukoliko ponavljam već napisano ali bih volio komentar moje situacije.

Prekršaj napravljen 07.07.2017 ; novčana kazna i 6 mjeseci

Žalio se i dobio odbijenicu ; smanjili lovu i ostavili 6 mjeseci.

Presudu ( donešenu 12.10.2017 ) sam dobio 10.3.2019.

Kaznu sam platio 10.04.2019.

Pitanje u svjetlu ovih najnovijih informacija od kada teče rok za 6 mjeseci bez dozvole.

Hvala i lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Provjerit ću u ponedjeljak .

Ali jučer sam  , čitajući ovdje zadnje postove shvatio da se zakon promijenio i da cijelo vrijeme vozim auto

iščekivajući obavijest koju više ne šalju već rokovi teku od izvršnosti rješenja.

I šta da su  me zaustavili , novih 10000 i 12 mjeseci ...

Bože sačuvaj

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To je problem zakonodavca, koji uopće nije vodio računa o poteškoćama koje će to izazvati u praksi.

Dok se konačno ne shvati da je promjena bila loša, i da kazneni i prekršajni postupak nisu sinonimi, ne preostaje vam drugo doli provjeravati kod policije ima li zabrane ili ne.

Inače, za izvršnost presude relevantan je čl. 151. st. 4. PZ-a i čl. 179. st. 1. ZKP-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo sam sad dobio informaciju da na moj oib nema registrirano ništa , ni prekršaj ni zabrana.

to mi je prijatelj policajac provjerio i još mi je poručila da donesem rješenje i da će oni napraviti zabranu.

Ne pada mi na pamet to napraviti. Supruga im je uredno odnijela uplatnicu da smo platili kaznu i još joj je izbilo 100 kn za ne znam što.

Imate li kakav savjet za dalje ili čekati ?! i što ako ne dodje ništa.

Ili provjeravati periodično prekoveze bez puno talasanja,

Dokle to može tako trajati?

Mogu li ja nekomde reći da sam ja shvatio da to ide od izvršnosti rješenja i da od onda ne vozim.I sada sam na šteti?

Hrabro? Glupo?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam na odgovoru.

Niste mi rekli , da odlučujete , da li bi otišli u pp i isforsirali mjeru ili bi samo čekali?

I , dokle može trajati čekanje?

tnx

 

 

Također Vas molim info koji točno članak Zakona regulira početak trajanja zabrane?

Da li se primjenjuje povoljniji Zakon za stranku ili po vremenu nastanka radnje?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno hvala na odgovoru.

Mislim da je sve jasno ali bih volio rezimirati :

Čl.58 st 2 kaže da rok počinje teći od izvršnosti presude.ako sam dobro shvatio to nastupa momenrom uručenja odgovora suda na žalbu.

Tako stoji i u st.5 istog člana zakona.

Po svemu tome ja sam pod zabranom upravljanja od dana dostave rješenja 10.03.2019 ( kaznu platio 10.04.).

Jesam li ovo dobro postavio?

Šta mi je raditi ako se za par mjeseci pojavi pp sa obavijesti?

Hvala puno još jednom na strpljenju i odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pročitao sam čl.151 st 4 i koliko ja razumijem stoji ono što sam napisao u prethodnom postu.

Presuda je pravomoćna i uručena osuđeniku.

Toč 3 i 4 nisam ni razumio ali mislim da se ne odnose na mene.

Da li ovo znači da sam u pravu kada smatram da sam ja pod zabranom upravljanja vozilima od dana dostave ( uručenja)?

I zadnje ali vrlo bitno , što ako neki službenik u pp ovo ne razumije i/ili ne čita zakone?

tnx

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani

isprike ako sam dosadan i neupotrebljiv , ali moram rasčistiiti da razumijem.

U čl.151 st 4 Zakona nigdje ne stoji da MUP treba dobiti presudu pa mi nije jasno zašto je to za mene relevantno.

Ja imam potpisani dokaz kada sam primio presudu i kada sam dalje pšlatio kaznu.

Stoga , opet pitam , od kada teče zabrana; od dana primitka osuđenika?

Ili , treba ići istraživati na Sud kada je MUP dobio presiudu?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , cinerea je napisao:

Isprike ako sam dosadan i neupotrebljiv , ali moram rasčistiiti da razumijem.

U čl.151 st 4 Zakona nigdje ne stoji da MUP treba dobiti presudu pa mi nije jasno zašto je to za mene relevantno.

Ja imam potpisani dokaz kada sam primio presudu i kada sam dalje pšlatio kaznu.

Stoga , opet pitam , od kada teče zabrana; od dana primitka osuđenika?

Ma nisi dosadan ali je sve napisano kako je napisano.MUP vodi evidencije (nije sporno po zakonima)  a oni nemaju pojma kad si ti primio presudu.Tako da to sve ide različito od postaje do postaje.Ne možeš nikome vikat da je tvoja zabrana krenula tada i tada jer si ti dobio presudu (zapravo možeš ali ne znam kako bi izgledao kraj).

Dva " dobrodušna" su htjeli promjenit zakon (i uspjeli) vodeći se jednom (ali i ispravnom) logikom ali nepoznavajući praksu i objektivnosti napravili su zranje da ispada lud,zbunjen,nenormalan.

Ne trebaš se držat samo čl.151 jer vrijedi cijeli zakon pa i tužitelj (mup) mora dobit presudu i na nju se žalit (ako ima pravo i ako želi).

Ja sam bio " predstavnik" tužitelja u stotinama predmeta i kod čitanja presude sudac me uvijek pitao da li će se tužitelj žalit (hitni postupak) i uvijek sam dobio i presudu za tužitelja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve se slaźem , ali zar se nisu upoznali sa presudom kada im je moja žena odnijela uplatnicu. I još su joj ( opravdano) naplatili nekih 100 kn.

i sada , 3 mjeseca poslije nema u evidenciji nigdje ništs osim neke sitne gluposti.Kako su našli 10.4. A sada me nema.

što mislite da se raspitam na sudu?

po svemu ispada da služim kaznu od 10.3. ali MUP to ne zna?!

pozz

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sivko

slažem se , tamo mi je slijedeća postaja.

Trebalo mi je samo da mi potvrdi da smo na dobrom putu.

A jesmo , sve su tvrdnje točne i njen zaključak :

"Ja bih na tvom mjestu još koji put pokušala kontaktirati policiju i pitati jesu li unijeli u svoje evidencije podatak da je za tebe počela teći zaštitna mjera i od kada je."

Vrlo zanimljiva formulacija : ... jesu li unijeli podatak da mjera teče...

Znate li koja mi točno služba treba odnosno tko unosi te podatke u policiji ?

Dosada su mi samo prijatelji iz prometne provjeravali ima li što u kompjutoru,

Hvala i pozz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Policijski službenik za sigurnost prometa radi po prekršajnim nalozima,prigovorima a postoje i neovlaštene osobe koje vode evidencije.Da li su zajedno u uredu ili nisu ovisi od postaje do postaje (mala,veća).Uglavnom traži toga za sigurnost prometa.

Dobro je napisala,ako su unijeli podatak mjera je počela.Jednako kao i kad unose za tebe sve novčane kazne i sve prekršajne naloge koje si dobio.Ako ne upišu oni na cesti ne znaju da si i koliko si kažnjavan i za što.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Bok svims,

nemam još nikakve vijesti.

u policiji se ništa ne dogadja , pratim situaciju na dnevnoj bazi.

s time da mi je prijateljica koja tamo radi rekla da pripazim s vožnjom jer ako sam upravo pod mjerom ( a ja vjerujem da jesam) onda bi i bezazlena kontrola mogla dovesti da jednog dana skuže da sam vozio pod mjerom itd.

 Logično promišljanje pa stoga oprez.

imam jedno pitanje: davno smo ustanovili da se primjenjuje zakon po novom.

danas mi jedan iz policije opet spominje da je po starom i da ću dobiti obsvijest. Što me uzrujalo.

jesmo li sigurni da me kači zakon po novom , loji je na snazi?!

hvala i pozz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , cinerea je napisao:

 

s time da mi je prijateljica koja tamo radi rekla da pripazim s vožnjom jer ako sam upravo pod mjerom ( a ja vjerujem da jesam) onda bi i bezazlena kontrola mogla dovesti da jednog dana skuže da sam vozio pod mjerom itd.

 

Pa ako tamo radi i ona može provjeriti jer mjera aktivirana.Najbolje je kontaktirat pol.službenika za sigurnost prometa u PP,ako on ne zna je zna nitko.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mjera nije aktivirana, to se provjerava svakodnevno.

muči me to da mi je i ona dojavila da ide po novom zakonu , i da ću vjerojatno dobit obavijest da je mjera istekla.

da bi se danas javio jedan drugi sa tumačenjem da ide po starom i da će mi slati obavijest?!

mislim da smo i ovdje zaključili sa ide po novome

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozz svima!

Učinila sam prekršaj u prometu 13.7., presretači su me zaustavili i uručili obavezan prekršajni nalog u kojem je navedena novčana kazna od 3000 kn te zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od dva mjeseca započevši od dana pravomoćnosti odnosno rješenja. 2/3 novčane  kazne sam platila 15.7. i nisam uložila žalbu. Informirala sam se u PP u mjestu u kojem živim kad će mi početi teći zaštitna mjera i dobila sam odgovor 23.7. (tad postaje pravomoćna), ali da dođem za tjedan dana dok njihov sustav ažurira podatke. Dođem u PP 25.7. i kažu mi da izvršnost ide od 1.8. uz napomenu da više nisu dužni slati nikakve obavijesti niti rješenja o zaštitnim mjerama. Sljedeći dan zovem PP čiji su me službenici kaznili (druga županija) i kaže mi voditeljica praktične referade prometne policije da mi zaštitna mjera započinje teći od 26.7. Ja kažem da nešto nije u redu jer sam dobila informaciju da započinje 1.8. Onda je nešto poklikala i kaže da je ipak od 1.8. i da je kriv sustav te da oni ništa ne mogu mijenjati. Na moje pitanje hoću li dobiti ikakvu obavijest, rješenje, poruku na portal e-građana kaže: trebali biste dobiti poziv od PP mjesta u kojem živite. TREBALI BISTE?!  😠 Po dobivenim informacijama zaštitna mjera započinje teći sutra (1.8.), a da me nitko o tome nije pravovremeno obavijestio službenim dokumentom. Da nisam zvala PP mogla sam voziti pod zabranom i dobiti još veću kaznu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne, izmjenom zakona više nema nikakve obavijesti. Glupo su to napravili i vjerojatno će to nakon nekog vremena promijeniti ili vratiti na staro, jer ovo nema smisla. Nema ti druge nego svaki dan provjeriti je li počela da se ne zezneš. Nije korektno (nisu krivi policajci koji to rade, nego propis koji je to tako regulirao), ali trenutno nema drugog načina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija