Jump to content

Koji je zakonski rok jedinici lokalne samouprave za odgovor na žalbu


Pobunjenik

Preporučene objave

Poštovani,

Zanima me koji je zakonski rok jedinici lokalne samouprave za odgovor na žalbu stranke zbog duga za komunalnu naknadu?

Naime,nedavno mi je stigla opomena o dugovanju za komunalnu naknadu u razdoblju od 01.01.2001. do 07.11.2017.godine.Ako se dug ne plati slijedi ovršni postupak koji će pokrenuti nadležna jedinica lokalne samouprave. 

U roku od 5 dana je uložena žalba JUO-u koji je poslao opomenu,gdje sam se uredno pozvala na zastaru jednog dijela trazenog iznosa komunalne naknade.

Od tada je prošlo više od 15 dana i nikakav mi odgovor još nije stigao.

Postoji li za ovaj slučaj nekakav zakonski okvir koji se treba poštovati,odnosno jesu li mi nadležni uopće obvezni odgovoriti na žalbu?

Hvala,lijep pozdrav! 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na Obavijest kao takovoj u ovom slučaju nema upute o pravnom lijeku, niti se može izjaviti žalba. Kao odgovor na Obavijest pružatelja javnih usluga može se uputiti predstavka, izjava ili dopis, iznimno Prigovor radi zaštite od postupanja pružatelja javnih usluga i to u slučaju da su postupanjem pružatelja javnih usluga povrijeđena njegova prava ili pravni interesi (npr., na Obavijest kojom javnopravno tijelo ne prihvaća prijedlog za pokretanja upravnog postupka.

Tako da je moguće da u ovom slučaju pružatelj javnih usluga samo hladno odgovori da vaš odgovor nije u skladu s Zakonom o općem upravnom postupku, navede nešto od onoga iznad, ili uopće ne odgovori i jednostavno pokreu ovršni postupak, na koji će te imati pravo na Prigovor.

No, u zavisnosti što ste naveli u vašoj žalbi, moguće je i da to prihvate kao Izjavu, na što su vas i pozvali da učinite te daju nekakav odgovor u roku 30 dana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Spitfire,hvala na pomoći :)

U najgorem slučaju čekam ovršni postupak, pa ulažem Prigovor..

U žalbi sam se pozvala na zastaru dijela duga, pa se nadam da će bar malo biti obzirni,pa umanjiti mi iznos duga..s obzirom da po Zakonu(koliko sam upućena)komunalna naknada zastarjeva nakon isteka roka od 3 god..a mene opominju za razdoblje od 2001. do 2017. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema na čemu.

Prije 33 minuta, Pobunjenik je napisao:

komunalna naknada zastarjeva nakon isteka roka od 3 god

Tako je, čl.226 Zakona o obveznim odosima.

Prije 34 minuta, Pobunjenik je napisao:

pa se nadam da će bar malo biti obzirni

Neke JLS to rade na način da imaju već na svojim službenim stranicama Zahtjev dužnika za otpis duga zbog zastare.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Više puta sam pregledala i nema.imam osjećaj da neće baš biti susretljivi prema dužnicima jer nisam ja jedina s tim problemom.Na sjednici vijeća je moguća ovrha obrazložena kao pritisak od strane revizora koji su obavljali nedavnu reviziju u JUO-u.

Čudno da se samo tako ništa ne čini za dobrobit ionako osiromašenih ljudi..

Po meni i pod cijenu sankcija (koju bi eventualno platili iz proračunske zalihe) bi trebalo učiniti sve moguće da do ovrhe ne dodje.

Na kraju..u tom roku od 16 god se moglo ovršiti milijun puta,a nije.Hm,mora li se?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Susretljivi ili ne, ako dobro računam, sve do 2014 im je u zastari. Ako ustraju na ovršnom postupku, prigovarati će te na dio koji je u zastari.

U biti ste im u odgovoru (žalbi) mogli navesti da je taj i taj dio potraživanja u zastari te da ste spremni ostatak platiti u određenom roku, pa neka se misle isplati im se pokretati ovršni postupak, no sve će što i kako kad (i ako) vam odgovore.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok,imat ću to na umu,hvala.

U slučaju da krene ovrha..to će biti tzv.ovrha na temelju vjerodostojne isprave je li tako?

Istrazivala sam malo Ovršni zakon,mogla bih se pozvati onda na njegov cl.57 i cl.58.. vezano za Prigovor? 

Pitam čisto da,ako sam krivo protumačila ne ispadnem neupucena u zakone. 

U svakom slučaju,puno Vam hvala još jednom. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija