Jump to content

stanar s pravom uživanja


daki1978

Preporučene objave

Poštovani,

molim pomoć.

Naime prije 10 godina majka mi je darovala stan i ostavila sebi pravo uživanja u njemu, sa stanom je ostalo i dosta dugova koje sam ja naknadno riješio. Isto tako u preuređenje stana sam uložio cca 10 000 eura (otprilike u stanu nema ništa staroga osim instalacija)

Kako je tada otišla živjeti s bakom i didom to nije bio problem.

Prije pet godina kada su baka i dida umrli se vratila u stan i živila normalno u njemu do prije godinu dana.

Kako je inaće psihički bolesnik doktor je preporučio da je se nakon jedne od hospitalizacija nađe smještaj u domu za starije osobe, kako je ona odbila tu ideju našla je čovjeka kod kojeg se preselila živjeti. Od tada se stan iznajmljuje i ona dobiva 700,00 kn od najamnine otprilike nešto više od pola.

Sada kada je on svoju nekretninu prepisao svojem djetetu morali su se iz iste iseliti i žele ući u moj stan.

O čovjeku mislimo da je "parazit" odnosno da nema čiste namjere oko mojeg stana jer i ovako živi na grbaći moje majke jer sa svojim primanjima od 1000,00 kn nema niti za kruh. Prošli mjesec su  kod bilježnika napravili izjavu da su stupili u izvanbračnu zajednicu

Ne znam dali je važno da napomenem da je isti Hrvatski branitelj s dijagnosticiranim PTSP-om.

Molim savjet nije mi problem primiti majku nazad u stan ali ne bi dozvolio da mi uđe i navedeni "parazit".

Koje su mi opcije? Dali postoji neki način da im zabranim ulazak u stan ikako?

Hvala unaprijed   

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 22 sati , daki1978 je napisao:

nema čiste namjere oko mojeg stana jer

Sve i da se useli dotični gospodin nemože ništa učiniti po pitanju prava vlasništva nad stanom,obzirom da ni sama majka nema takvo pravo več isključivo osobnu služnost koja će trajati najdulje do njene smrti,kad se ista služnost gasi,odnosno nije nasljediva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, daki1978 je napisao:

 

Kako je inaće psihički bolesnik doktor je preporučio da je se nakon jedne od hospitalizacija nađe smještaj u domu za starije osobe, kako je ona odbila tu ideju našla je čovjeka kod kojeg se preselila živjeti. Od tada se stan iznajmljuje i ona dobiva 700,00 kn od najamnine otprilike nešto više od pola.  

kako je ona mogla iznajmiti stan? i primati najamninu? kad stan nije njen. 

ona ima pravo uživanja (korištenja stana) a ne plodouživanja (raspolaganje stanom).

zbog upisanog prava na  doživotno uživanje ona može biti u stanu ( uz obvezu da plaća režije).

njega nemoraš primiti u stan (ako nećeš). svojom voljom ostao je bez stana. a možda nešto i muti da bi imao stan sa pravom stanovanja. sa njim možeš zaključiti ugovor o najmu na godinu dana sa mogućnošču produženja svake godine i mogućnost otkaza ugovora o najmu.

izjava je upitna pošto je majka psihićki bolesnik.

 

 

Prije 22 minuta, bovu je napisao:

kako je ona mogla iznajmiti stan? i primati najamninu? kad stan nije njen. 

ona ima pravo uživanja (korištenja stana) a ne plodouživanja (raspolaganje stanom).

zbog upisanog prava na  doživotno uživanje ona može biti u stanu ( uz obvezu da plaća režije).

njega nemoraš primiti u stan (ako nećeš). svojom voljom ostao je bez stana. a možda nešto i muti da bi imao stan sa pravom stanovanja. sa njim možeš zaključiti ugovor o najmu na godinu dana sa mogućnošču produženja svake godine i mogućnost otkaza ugovora o najmu.

izjava je upitna pošto je majka psihićki bolesnik.

ako je hrvatski branitelj sa diagnosticiranim PTSP moguće je da ima braniteljsku mirovinu kao HRVI.

ako ima više od 61 godine sigurno ima braniteljsku mirovinu u iznosu preko 2.000,00 kuna ( ako nema status HRVI i mirovinu).

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Matrix i Bovu hvala na odgovoru.

Novce sam ja davao njoj jer ipak bilo mi je u cilju da ona ne živi na ulici već da ima neku sigurnost stanovanja. Znam da mi to nije bila obaveza.

Dotični nema preko 61 godinu tako da znam sigurno ima primanja 1000,00 kn mislim da mu je to invalidnina ali to su sva primanja.

Zanima me ako ga i pustim u stan nema li on prava nakon nekog vremena pravo povlaštenom stanara?

Ja bi ih svakako volio maknuti od stana. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Pozdrav, imam jedno pitanje vezano za uzivanje-plodouzivanje. Nasljedila sam od majke 2013.(po njezinoj smrti, ostavinskom raspravom) stan. U stanu je zivjela moja baka do prije 3 godine kad je otisla u dom za starije i nemocne jer je nepokretna i fizicki ne moze zivjeti bez stalne pomoci.

Obnovila sam sve u stanu i zelim ga iznajmljivati turisticki. Otisla sam u ured javne uprave kako bih ostvarila zakonske obveze za pocetak rada i rekli su mi da na temelju izvatka iz zemmljiske knjige trebam pisani pristanak bake (koja ima pravo trajnog uzivanja) da mogu iznajmljivati stan turisticki. Baka je razumna osoba i dogovorit cemo to lako, no zanima me koje je njezino pravo i jeli nasljedno na njezinog sina, naime, na teretovnici mojeg izvatka iz zemljisne knjige pisu dva razlicita prava pod istim clankom/odlomkom/odjeljkom(ne znam kako se to pravno zove). Preprisat cu tocno kako pise redom:

Zaprimljeno 26.05.2015. pod brojem RZ...

UKNJIZBA, OSOBNA SLUZNOST - PRAVO PLODOUZIVANJA

 

Primljeno, 19. rujna 1994, ZS-...

Upisano je pravo sluznosti dozivotnog uzivanja na stanu AI, na ime...

 

Kako je moguce da je 94' dobila pravo dozivotnog uzivanja, a onda se 2015 to pretvorilo u pravo plodouzivanja? tko je to odredio i pretvorio? ja sam jedini vlasnik 1/1 od smrti majke u 2003.g i nisam ukljucena u tu izmjenu. Je li se nekim izmjenama zakona to automatski promjenilo? 

 

U slucaju da se predmosli baka i ne zeli da iznajmljujem stan strancima (zbog eventualnih eotivnih razloga vezanosti za bivsi dom), moze li mi ona osporiti odnosno onemoguciti iznajmljivanje u turizmu?

Nadalje me zanima ima li moj ujak, bakin sin i jedini brat moje pokojne majke, pravo nasljedstva tog trajnog uzivanja ili plodouzivanja? Uzmimo tu u obzir da on ima nekretninu u svom vlasnistvu u ljubljani, gdje i zivi zadnjih 45 godina, no ne znam koja mu je trenutna faza s drzavljanstvom i dokumentima jer nije bas legalan tamo u sloveniji (bohemski tip). Uz to, za zivota moje majke je vise puta bio u dugovima i pred zapljenom stana pa je moja mama to isplacala i rijesavala da ga ne izbace, no bojim se da bi se mogao opet dovesti u situaciju da izgubi svoju nekretninu pa ne znam ima li pravo na taj moj stan (na koji njegova majka, moja baka, ima to pravo uzivanja-plodouzivanja) kad baka umre?

 

hvala vam :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, zzivanazzu je napisao:

Kako je moguce da je 94' dobila pravo dozivotnog uzivanja, a onda se 2015 to pretvorilo u pravo plodouzivanja?

Moguće je da se radilo o povezivanju KPU i ZK, no u svakom slučaju možete i sami otići do ZK i pregledati spis te vidjeti o čemu se točno radi.

, zzivanazzu je napisao:

U slucaju da se predmosli baka i ne zeli da iznajmljujem stan strancima (zbog eventualnih eotivnih razloga vezanosti za bivsi dom), moze li mi ona osporiti odnosno onemoguciti iznajmljivanje u turizmu?

Ukoliko vam neda traženi pristanak, očigledno da može.

, zzivanazzu je napisao:

Nadalje me zanima ima li moj ujak, bakin sin i jedini brat moje pokojne majke, pravo nasljedstva tog trajnog uzivanja ili plodouzivanja?

Ne, osobna služnost prestaje smrču ovlaštenika i nije nasljedljiva, osim u slučaju da je to izričito navedeno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija