Jump to content

Prijava poreza na dohodak

Preporučene objave

Pozdrav, zamolila bih pomoć u jednoj malo kompliciranoj situaciji. Naime, tekući i devizni račun moje bankovne kartice posljednjih 8 mjeseci je korišten od strane poznanice (dopušteno s moje strane) i njene obitelji (bez mog znanja) koji su na njega stavljali povece iznose novca te ih odmah onda premijestali na drugi racun. U dva navrata su sjeli zaista veci iznosi novaca (plaća pomorca koja se vodi na njegovo ime) i novci od iznajmljivanja spartmana (po cca 1000kn dnevno). Kada sam saznala, otisli su u javnog biljeznika i potpisali izjavu da su raspolagali racunom i preuzimaju svu odgovornost, nadzor i sl. sa mene kao vlasnika racuna na sebe kao one koji su raspolagali novcem.

S obzirom na situaciju, zanima me je li trebam prijaviti ikakav porez, trebam li jos na nesto paziti i hocu li dobiti povrat poreza na svoju placu s obzirom da se svi racuni vode na moje ime (s time da nisam vidjela kune od silnog novca koji mi je prelazio preko računa).... Zahvaljujem, svaki savjet je dobrodošao!

Dijeli na drugim stranicama

Zatrazite odmah povrati svih kartica, i opozovite sve eventualne punomoci.

Zattrazite od banke ispis i potvrde kada i gdje se isti novac uplacivao, tko ga je podizao i kako (na bankomatu ili salteru banke) da mate sve dokumente koji prikazuju od koga kada i kako je uplacen i predignut novac. Sve obvezno u pisanome obliku.

I onda se nadajte da necete dobiti poziv od porezne da opravdate promet po racunu.

A u slucaju da dobijete, predlozite svu dokumentaciju (prilozite kopije - eventualno ovjerene kopije - originale cuvajte - ili iste nabavite u par primjeraka...)

i onda se nadajte njihovoj dobroj volji da vas nece "novcano kazniti..."

Obavezo cuvajte tu ovjerenu izjavu, 

eventualno ako jos imate povjerenje te osobe, ali ne znam koliko ce vam to realno pomoci,

trazite da vam potpise, i ovjeri istu, ona, i svi "njeni" da u slucaju novcane kazne od nadleznih institucija istu se ona obvezuje podmiriti (ali posto je vec u blokadi, koliko je to efektivno je prica za sebe...)

Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Online korisnici

• Slične teme

• objavio: mata95
      Pozdrav!
      Moja je majka cijeli moj život duševni bolesnik i posljednjih je godinu i pol dana u državnoj ustanovi za odrasle osobe, no tek je nedavno pokrenut postupak oduzimanja joj radne sposobnosti. Postupak je pokrenuo dom u kojem je trenutno smještena. 
      Mene je prošli tjedan kontaktirala socijalna radnica da me obavijesti da je majci potreban skrbnik. Budući da imam veoma nezdrav odnos s majkom, ne samo da ne želim biti skrbnik, već ne vjerujem da bih uvijek mogla i željela djelovati u njenom najboljem interesu, što je vjerujem jedan od uvjeta za skrbništvo. (“Skrbnik ne može biti osoba od koje se, s obzirom na njezino ponašanje i osobine te odnose sa štićenikom, ne može očekivati da će pravilno obavljati dužnosti skrbnika” CZSS Zagreb)
      Majčina mirovina nije dovoljno velika za pokrivanje njezinog smještaja u domu, no prodali smo kuću nedavno i novac na njenom računu sigurno će biti dovoljan da joj se nadoplaćuje smještaj u javnom domu do kraja njenog života. 
      Moja pitanja su sljedeća:
      1. Ako joj socijalna radnica bude skrbnica, može li ona odjednom odlučiti da se majku treba smjestiti u privatan dom koji će sredstva isprazniti daleko ranije i onda ću ja morati plaćati za nju za 10ak ili koliko već godina?
      2. Budući da se majčina financijska situacija sada promijenila pokrenut je i postupak preispitivanja njenog boravka u domu kako bi se započeo trajni nalog za nadomještanje sredstava novcem od prodaje kuće. Morala sam poslati izvještaj o stanju na njenom računu na kojem piše točan iznos koji je primila od prodaje kuće. Mogu li ja prije nego joj netko drugi postane skrbnik prebaciti dio tog iznosa na svoj račun (punomoć imam) čisto iz neke sigurnosti da novac neće netragom nestati? Ili još bolje, da prebacim većinu i onda joj samo uplaćujem na račun kako bi trajni nalog mogao teći?
      3. Postoji li nešto drugo što mogu učiniti da se osiguram da sredstva koja trenutno ima na računu budu “razvučena” na ostatak njenog života, tj. da se koriste samo za nadoplatu njenog smještaja i to u državnom domu u kojem sada je, bez da preuzmem skrbništvo na sebe? Jer tko god da joj bude skrbnik (imam i ujaka koji najvjerojatnije ne bi pristao, no svejedno da spomenem), ako sredstva odjednom nestanu, ja ću biti ta koja će morati plaćati za nju, i toga sam dobro svjesna.

Zapravo je pitanje broj 3 najbitnije i ako vam se ne da na sve odgovarati odgovorite mi samo na njega. 
      Unaprijed zahvaljujem i ispričavam se na dugom postu!

• objavio: Zbunjenaja
      Pozdrav,
      željela bih raditi u Irskoj preko ljeta preko normalnog ugovora, odnosno ugovora o radu, ali sam ovdje redovan student. Sada me zanima može li se to, tj. gubim li prava ako radim u stranoj državi na puno radno vrijeme tih par mjeseci? I kako bi se to onda oporezivalo tamo, znači da mi to ne ulazi u moj godišnji prihod ili?

• objavio: nononini
      Pozdrav svima!

Ne snalazim se pretjerano na forumu, pa se ispričavam ukoliko već postoji ova tema. 

Moje pitanje je ima li netko od vas provjerenu informaciju ili iskustvo s oporezivanjem austrijske mirovine u RH?

Naime otac je ove godine dobio invalidsku mirovinu u Austriji u kojoj je 30 godina otprilike s tim da nije radio svih 30 godina. Zadnjih 7,8 godina ima primanja s burze. Ove je godine dobio invalidsku mirovinu te ju želi prebaciti u Hrvatsku, no ne možemo pronaći točnu informaciju oporezuje li mirovinu Austrija ili Hrvatska ukoliko se prebaci iz Austrije u Hrvatsku i o kojem se postotku radi?

Molim vas za pomoć ukoliko nešto znate!

Evo, unaprijed zahvaljujem i nadam se da će netko moći pomoći.
    • objavio: NarančastaNaranča
      Pozdrav!
      Trenutno sam redovan student upisan na fakultetu na kojemu ne postoji opcija izvanrednog studiranja.
      Postoji mogućnost da povremeno obavljam jedan online posao titlovanja i prevođenja za stranog poslodavca, a novac bi se isplaćivao na PayPal. 
      Zanima me mogu li kao redovan student obavljati ovakav posao i uredno plaćati porez na dohodak koji steknem obavljanjem tog posla? Gubim li ikakva studentska prava? 
      U konačnici, koje su mi opcije, ako ovo nije moguće?
      Lijep pozdrav i hvala unaprijed.
    • objavio: ameliedelis
      Pozdrav! Meni 31.7. Ističe ugovor i poslodavac mi ga neće produžiti. Imam uvjete za naknadu ali me zanima moram li ja čekati 1.8. Za prijavu na burzu ili mogu prijaviti ranije, npr 29.7. pošto znam koji mi je zadnji radni dan? Isto tako, moram otići na 2 tjedna izvan zagreba, oce li biti ikakvih problema ako se prijavim na burzu i onda odem? Hvala!
  • Napravi novi...