Jump to content

dragovoljac-status


kira

Preporučene objave

Molim tumačenje odredbe Članka 5.točka 2. Novog Zakona o braniteljima, koji između ostalog u naznačenoj točki 2, regulira i pravo na status Dragovoljca i za osobe koje "nisu imale obvezu sudjelovanja u prčuvnom astavu",.. lijepo molim za Vaša mišljenja, što to zapravo znači,..

lp

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja također mislim za sve one koji su bili "strani državljani, oni koji nisu imali prijavljeni boravak u RH, uključivo i pripadnike JNA(okupatorske vojske), dakle za one koji su JNA napustili(pobjegli) i stavili se na raspolaganje Hrvatskim vlastima", tada ZNG i drugim oganima.

Lijepo molim za Vaše komentare i mišljenje, što je zakonodovac htio zapravo reći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , kira je napisao:

Ja također mislim za sve one koji su bili "strani državljani, oni koji nisu imali prijavljeni boravak u RH, uključivo i pripadnike JNA(okupatorske vojske), dakle za one koji su JNA napustili(pobjegli) i stavili se na raspolaganje Hrvatskim vlastima", tada ZNG i drugim oganima.

Lijepo molim za Vaše komentare i mišljenje, što je zakonodovac htio zapravo reći.

Potpisujem za one koji su pobjegli iz JNA napustili ( pobjegli) i stavili se na raspolaganje Hrvatskim vlastima MUP, ZNG I drugim organima.

Ali priznanje osobama koje su pobjegle iz JNA i otisli u Njemacku i ostale strane zemlje, rodbini i rodjacima kao na rad, a u medjuvremenu su dobivali mobilizacijske pozive i sl. Trazila ih i VP,sakrivali se. Priznanje ni pod razno. Vratili se na gotovo i sad se k..ce jer su prosetali po mjestu prebivalista u uniformi par dana pred sam kraj i sto je najgore, uz znanje odredjenih zapovjednih osoba.

Da bude jos gora stvar. Ugurali se u pojedine stranke, dobili dobra radna mjesta i mazu oci gradjanima na predizbornim skupovima.

Eto. Pomogni se gol u trnju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
, kira je napisao:

Molim tumačenje odredbe Članka 5.točka 2. Novog Zakona o braniteljima, koji između ostalog u naznačenoj točki 2, regulira i pravo na status Dragovoljca i za osobe koje "nisu imale obvezu sudjelovanja u prčuvnom astavu",.. lijepo molim za Vaša mišljenja, što to zapravo znači,..

 

, kira je napisao:

dakle za one koji su JNA napustili(pobjegli) i stavili se na raspolaganje Hrvatskim vlastima", tada ZNG i drugim oganima.

što se tiče ročnika koji su pobjegli iz JNA (vrijedi i za hrvatske građane)....ne priznaje se boravak u jna....nego oni nisu imali obvezu sudjelovanja u pričuvnom sastavu dok nisu regulirali vojnu obvezu,odnosno dobili rješenje da se prevode u pričuvni sastav.....ako su prije toga rješenja boravili u hv-u ili mup-u samoinicijativno moglo se i nekima se priznavalo status dragovoljca ako su proveli najmanje 30 dana 91 (ne treba 100)....po ovome novom zakonu za takve osobe nije bitna ni 91 godina,može biti i kasnije...

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 45 minuta, kira je napisao:

Hvala lijepa, razumijem da se isto odnosi na oficire JNA, koji su također pobjegli i stavili se na raspolaganje hrvatskim vlastima ZNG,

kad govorimo o "nisu imali obvezu sudjelovanja u pričuvnom statusu",onda nije isto ako je netko hrvatski držaavljanin oficir jna ili ročnik,a napustili (dezertirali)  iz jna.....prvi je imao obvezu sudjelovanja ,drugi nije dok nije regulirao vojnu obvezu.....a minimum 30 dana vrijedni samo za one koji nisu imali obvezu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 21 minuta, Mister-X je napisao:

kad govorimo o "nisu imali obvezu sudjelovanja u pričuvnom statusu",onda nije isto ako je netko hrvatski držaavljanin oficir jna ili ročnik,a napustili (dezertirali)  iz jna.....prvi je imao obvezu sudjelovanja ,drugi nije dok nije regulirao vojnu obvezu.....a minimum 30 dana vrijedni samo za one koji nisu imali obvezu..

Ima tu za mene dosta dilema, ročnik nije regulirao vojnu obvezu jer do kraja nije odslužio JNA ?

Samo jedna dilema za raspravu,

Kad se postaje vojni obveznik od 01.06.1990.g. u RH a što u tom kontekstu znači nije regulirao vojnu obvezu jer do kraja nije odslužio JNA ?

 Zar se napuštanjem ili ostankom u JNA postaje vojni obveznik ?

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 12 minuta, prof je napisao:

 

Kad se postaje vojni obveznik od 01.06.1990.g. u RH a što u tom kontekstu znači nije regulirao vojnu obvezu jer do kraja nije odslužio JNA ?

 Zar se napuštanjem ili ostankom u JNA postaje vojni obveznik ?

 

 

Koje godine se napuštanjem JNA postaje vojni obveznik, 91, 92, 93, 94 ili 95  a postaje dragovoljac ?

 

Kada prestaje vojna obveza a može se postati dragovoljac ?

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Mister-X je napisao:

kad govorimo o "nisu imali obvezu sudjelovanja u pričuvnom statusu",onda nije isto ako je netko hrvatski držaavljanin oficir jna ili ročnik,a napustili (dezertirali)  iz jna.....prvi je imao obvezu sudjelovanja ,drugi nije dok nije regulirao vojnu obvezu.....a minimum 30 dana vrijedni samo za one koji nisu imali obvezu...

Oficir JNA nije imao obvezu sudjelovanja u pričuvnom sastavu, većina je odmah potpisala djelatne ugovore sa ZNG.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 16 minuta, prof je napisao:

Koje godine se napuštanjem JNA postaje vojni obveznik, 91, 92, 93, 94 ili 95  a postaje dragovoljac ?

ni jedne......dragovoljac se eventualno može dobiti ako je proveo poslije toga najmanje 30 dana u hv-u ili mup-u...za taj period,a ne za boravak u jna....

 

Prije 26 minuta, prof je napisao:

Kad se postaje vojni obveznik od 01.06.1990.g. u RH a što u tom kontekstu znači nije regulirao vojnu obvezu jer do kraja nije odslužio JNA ?

vojni obveznik je jedno,a nije imao obvezu služenja u pričuvnom sastavu drugo (iako je podosta slično).....međutim zakon ne kaže tko nije bio vojni obveznik,nego tko nije imao obvezu služenja u pričuvnom sastavu...

ja sam spomenuo ročnike iz jna i tu ću se zadržati.....ako je ročnik dezertirao u 9 mjesecu 91. (recimo bio u jna 11 mjeseci) i bio u hv-u samo prosinac 91 godine ,a recimo rješenje je dobio (jer se čekalo po par mjeseci) da je odslužio vojni rok (jna) i da je preveden u pričuvni sastav u 5 mjesecu 92......on je mogao za sudjelovanje u 12 mjescu 91 godine dobiti za to status dragovoljca..........novim zaakonom ,on je mogao sudjelovati i u 3mjesecu 92 godine i isto će dobiti status dragovoljca za ožujak...

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 4 minuta, Mister-X je napisao:

ni jedne......dragovoljac se eventualno može dobiti ako je proveo poslije toga najmanje 30 dana u hv-u ili mup-u...za taj period,a ne za boravak u jna....

 

vojni obveznik je jedno,a nije imao obvezu služenja u pričuvnom sastavu drugo (iako je podosta slično).....međutim zakon ne kaže tko nije bio vojni obveznik,nego tko nije imao obvezu služenja u pričuvnom sastavu...

ja sam spomenuo ročnike iz jna i tu ću se zadržati.....ako je ročnik dezertirao u 9 mjesecu 91. (recimo bio u jna 11 mjeseci) i bio u hv-u 12 mjesec 91 godine ,a recimo rješenje je dobio (jer se čekalo po par mjeseci) da je odslužio vojni rok (jna) i da je preveden u pričuvni sastav u 5 mjesecu 92......on je mogao za sudjelovanje u 12 mjescu 91 godine dobiti za to status dragovoljca..........novim zaakonom ,on je mogao sudjelovati i u 3mjesecu 92 godine i isto će dobiti status dragovoljca...

Poštovani,

Sad ste otvorili bezbroj pitanja a temeljno je, koji lobiji su pisali zakone i za koga ?

Lp

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, prof je napisao:

Oficir JNA nije imao obvezu sudjelovanja u pričuvnom sastavu, većina je odmah potpisala djelatne ugovore sa ZNG.

oficiri jna su druga priča...kao prvo,on je moga zbrisati iz jna i da uopče nije bio nigdje...ili da se priključio kasnije....za razliku od jna ročnika oficiri su imali reguliranu vojnu obvezu ,pa čak postali i djelatni vojnici jna......zakon "nije imao obvezu" je predviđen za posebnu kategoriju manje sposobnih ili nesposobnih (bolesni,invalidi,žene ,ne odslužen vojni rok ..)  što realno gledajući oficiri jna ne da su manje sposobni negod su i osposobljeniji....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, Mister-X je napisao:

oficiri jna su druga priča...kao prvo,on je moga zbrisati iz jna i da uopče nije bio nigdje...ili da se priključio kasnije....za razliku od jna ročnika oficiri su imali reguliranu vojnu obvezu ,pa čak postali i djelatni vojnici jna......zakon "nije imao obvezu" je predviđen za posebnu kategoriju manje sposobnih ili nesposobnih (bolesni,invalidi,žene ,ne odslužen vojni rok ..)  što realno gledajući oficiri jna ne da su manje sposobni negod su i osposobljeniji....

Ja sam oficir JNA koji je tamo karijeru završio 1987.g. i mislim da je zakon loše napisan, lobiji su dobro radili.

Ovo je za mene loš medij za raspravu o ovoj temi, bilo bi puno bolje uz kavu u nastavcima.

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , prof je napisao:

Ja sam oficir JNA koji je tamo karijeru završio 1987.g.

oficiri jna su druga priča .zato sam i odgovorio samo u svezi ročnika jna jer oni spadaju u mogućnost ostvarivanja statusa dragovoljca sa 30 dana.....svi ostali trebaju 100......jna oficiri se po samoj prirodi zakona i namjene zakona ne mogu ili se ne bi trebali tretirati po tom zakonu "osoba koje nisu bile obvezne..."......znači za njih vrijedi kao i za sve 100 dana ,osim ako nemaju dokaazano sudjelovanje kao agresor što je onda zapreka za bilo kakaav status....

ako si mislio na sebe ( pošto si naveo svoju karijeru) ....ako si završetkom karijere zbog godina ili bolesti prestao biti obvezan biti u pričuvnom sastavu ,a sudjelovao si u nekoj postrojbi hv manje od 100 dana ,a više od 30 onda bi možda i  mogao ostvariti status po toj osnovi...inaće treba 100 dana....po ovom zakonu (što sam ja osobno protiv) osoba može to ostvariti i poslije 91 godine ,samo me zanima smisao takve opcije jer tko je onda smio uopče takve osobe primati u hv....nije to 91 gdje je mogao svatko ići u rat...što se tiče stranih državljana,ne razumijem se u to......

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Mister-X je napisao:

oficiri jna su druga priča .zato sam i odgovorio samo u svezi ročnika jna jer oni spadaju u mogućnost ostvarivanja statusa dragovoljca sa 30 dana.....svi ostali trebaju 100......jna oficiri se po samoj prirodi zakona i namjene zakona ne mogu ili se ne bi trebali tretirati po tom zakonu "osoba koje nisu bile obvezne..."......znači za njih vrijedi kao i za sve 100 dana ,osim ako nemaju dokaazano sudjelovanje kao agresor što je onda zapreka za bilo kakaav status....

ako si mislio na sebe ( pošto si naveo svoju karijeru) ....ako si završetkom karijere zbog godina ili bolesti prestao biti obvezan biti u pričuvnom sastavu ,a sudjelovao si u nekoj postrojbi hv manje od 100 dana ,a više od 30 onda bi možda i  mogao ostvariti status po toj osnovi...inaće treba 100 dana....po ovom zakonu (što sam ja osobno protiv) osoba može to ostvariti i poslije 91 godine ,samo me zanima smisao takve opcije jer tko je onda smio uopče takve osobe primati u hv....nije to 91 gdje je mogao svatko ići u rat...što se tiče stranih državljana,ne razumijem se u to......

Poštovani,

Nisam ja problem i mojih 1800 dragovoljnih dana u Domovinskom ratu (nisam sudjelovao u pripremi nijednog zakona), već su problem (na to ukazujem) neke interesne skupine koje su radile prijedlog zakona.

Možda sam malo zločest kad sam postavio pitanje a niste na to odgovorili:

Oficir JNA i ročnik u JNA zajedno pucaju po Hrvatima u Hrvatskoj i BiH 91 i 92g. Nisu Hrvati ali im proradi savjest, napuste JNA i priključe se HV u 3. mjesecu 1992.g.

Pitanje:

Tko od njih dvoje postaje dragovoljac, kada i zašto ?

Lp

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E sad ste i mene uznemirili. Ukratko, ja sam bio ročnik JNA 1990-1991, vratio se krajem 9 mjeseca iz JNA (duga priča kako i s kojim problemima). Po povratku u ono rasulo koje je tada vladalo komotno sam mogao dugo vremena izbjegavati bilo kakve vojne obveze jer je vojna knjižica bila kod mene. Javio sam se dragovoljno u ZNG u mojoj općini odmah po povratku i tip me upiše tamo u neku svoju knjigu i kaže zvat ćemo te. Početkom 10 mjeseca znam da smo imali nekakvo postrojavanje gdje su nam zadužili oružje i vidio sam taj put puno likova koje čudno poslije bisam vidio. Ipak fali mi nešto dana da budem dragovoljac na papiru, ali eto...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , prof je napisao:

nisam sudjelovao u pripremi nijednog zakona

ni ja...čak mi to nije ni posao,niti sam se tim bavio....ali iz osobnog iskustva i iskustva kolega o ovoj tematici nešto znam....

 

prije 1 sat , prof je napisao:

Možda sam malo zločest kad sam postavio pitanje a niste na to odgovorili:

Oficir JNA i ročnik u JNA zajedno pucaju po Hrvatima u Hrvatskoj i BiH 91 i 92g. Nisu Hrvati ali im proradi savjest, napuste JNA i priključe se HV u 3. mjesecu 1992.g.

Pitanje:

Tko od njih dvoje postaje dragovoljac, kada i zašto ?

nisam odgovorio jer sam već jednom napisao da cu se zadržti na objašnjenju da su hrvatski ročnici u jna koji su dezertirali nisu imali obvezu sudjelovanja u pričuvnom sastavu do reguliranje vojne obveze i dobijanja rješenja te zbog toga spadaju u kategoriju za koju je potrebno samo 30 dana za status dragovoljca......

ovo sad što navodiš je sasvim druga tematika o kojoj se može podosta pričati ...

a tko ima pravo od njih dvojice je regulirano :

Članak 21.

(1) Ne mogu ostvariti statuse i prava iz ovoga Zakona:

a) pripadnici, pomagači ili suradnici neprijateljskih vojnih i paravojnih postrojbi koji su sudjelovali u oružanoj agresiji na Republiku Hrvatsku, kao ni članovi njihovih obitelji temeljem njihova stradavanja ili..............

znači nijedan....

Prije 22 minuta, gonzo-stari je napisao:

ja sam bio ročnik JNA 1990-1991, vratio se krajem 9 mjeseca iz JNA

dezertirao ili odslužio pa se vratio...ako si preveden u pričuvni sastav u uredu za obranu na tebe se ne primjenjuje manji broj dana (30),ako nisi onda se primjenuje....

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , prof je napisao:

Poštovani,

Nisam ja problem i mojih 1800 dragovoljnih dana u Domovinskom ratu (nisam sudjelovao u pripremi nijednog zakona), već su problem (na to ukazujem) neke interesne skupine koje su radile prijedlog zakona.

Meni je osobno zao sto mi kao rezervnom oficiru bivse Jna. (Porucnik) nije priznat cin, iako sam 1990.  kao Dragovoljac pristupio MUP-a. Pokupili nam vojne knjizice i najvjerojatnije ponistili. Medjutim imam kopiju. Dolaskom u sluzbu vidio sam da "odskacem znanjem , zapovjedanjem, postupanjem i izradi pismena naspram drugih kolega.

Đabe. Radio na poslovima VSS do mirovine i zavrsio kao Samostalni narednik. God. ocjene 4,5. Ucio poslu pojedine kolege koji nisu znali  sl. zabiljesku, a niti zaprimit kaznenu prijavu. Obavit obicni inf. rszgovor sa pociniteljem prekrsaja ili kaz.djela

Eto i sta sad.

 

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • drot13 je promijenio naziv u dragovoljac-status

Oficiri JNA nisu nigdje imali pričuvni raspored, nigdje na teritotiji bivše države, oni su bili u sastavu JNA  kao strano tijelo na području svih republika pa i Republike Hrvatske,poglavito kada se bivša država raspala, naprotiv ta ista JNA stavila se na stranu neprijatelja, čast izuzecima koji su iz iste pobjegli i stavili se na raspolaganje demokratski izabranim vlastima, ovim ne malim i vrlo hrabrim odlukama, bježanjem oslabili neprijatelja, neki su pobjegli i sa vrlo važnim materijalnim resursima, primjerice Migovima, dakle njima manje nama više.

Dakle. nitko od oficira JNA nije imao vojni raspored u pričuvnom sastavu nego lutajući od institucije do institucije, tražeći svoj raspored i stavljajući se na raspolganje i to u presudnom razdoblju 91/92.g,, da bi pomogli, nisu imali niti adrsu,državljanstvo,..pa što zaista oni nisu dragvoljci ?,..

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, kira je napisao:

Dakle. nitko od oficira JNA nije imao vojni raspored u pričuvnom sastavu nego lutajući od institucije do institucije, tražeći svoj raspored i stavljajući se na raspolganje i to u presudnom razdoblju 91/92.g,, da bi pomogli, nisu imali niti adrsu,državljanstvo,..pa što zaista oni nisu dragvoljci ?,..

nemam iskustva o jna oficirima ali nitko ne kaže da ne mogu biti dragovoljci..ali njima vjerojatno treba 100 dana kao i svim braniteljima koji zatraže status dragovoljaca...ovdje smo govorili o "privilegiranom" ostvarivanju statusa dragovoljaca (30 dana dovoljno)....namjena zakonodavca je da određena kategorija može dobiti status dragovoljca za samo 30 dana ,a to je namjenjeno manje vojno sposobnim građanima (žene,bolesni,invalidi i oni bez odsluženog roka) što  oficiri jna sigurno nisu,štoviše osoposobljeniji  su u to vrijeme bili od ostalih....nekima su i činove priznavali.....onda recimo ročnik (dezerter) jna nije se mogao prijaviti u policiju dokle god ne rješi odsluženje vojnog roka....znači razlika je velika...i jedni i drugi mogu dobiti status dragovoljca i to samo za period nakon jna (ne boraavak u jna) samo je pitanje koliko je dana potrebno za taj status...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, kira je napisao:

Ja također mislim za sve one koji su bili "strani državljani, oni koji nisu imali prijavljeni boravak u RH, uključivo i pripadnike JNA(okupatorske vojske), dakle za one koji su JNA napustili(pobjegli) i stavili se na raspolaganje Hrvatskim vlastima", tada ZNG i drugim oganima.

Lijepo molim za Vaše komentare i mišljenje, što je zakonodovac htio zapravo reći.

U koju " skupinu " Ti podpadaš pa te zanima baš taj član zakona ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , crny46 je napisao:

osobnog sam mišljenja da pripadnici JNA ( aktivni i ročnici,građanske osobe na službu u JNA ) koji su su u istoj ostali nakon 16.rujna 1991. godine-nebi mogli imati status dragovoljca.

Mislite na ročnike i osotale koji su bila tada u JNA, primjerice u Leskovcu,Vranju,Strumici,.Han Pijsku, a ne recimo u Puli, Gospiću i sl,..kompleksno !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , crny46 je napisao:

osobnog sam mišljenja da pripadnici JNA ( aktivni i ročnici,građanske osobe na službu u JNA ) koji su su u istoj ostali nakon 16.rujna 1991. godine-nebi mogli imati status dragovoljca.

Bilo bi dobro da pojasnite zasto bas 16.09.1991, poznato je da je Drzavni Sabor 08.10.1991 donio odluku o raskidanju svih drzavnopravnih veza sa tadasnjom SFRJ, pa prema tome tek tada ne priznaje JNA kao svoju vojnu silu.

Po meni bi to trebalo biti jos fleksibilnije, jer nije bilo lako napustiti JNA u to vrijeme, a gotovo nemoguce iz postrojbi koje su bile na terenu (prijatelj iz Fericanaca je uspio pobjeci tek 1992 godine, i to preko teritorija BiH).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dakle,

u jna me poslao sekretar sekretarijata ili kako se već zvao budući saborski zastupnik, u ožujku 1991., uz tapšanje po ramenu i šaputanja kako su nam potrebni naši ljudi tamo i blabla...

pobjegao u kolovozu 1991. iz slovenije, odmah se, isti dan javio na raspolaganje u ured za obranu, isti onaj koji me poslao u jna, istom čovjeku, i poslali me u narodnu zaštitu u selo na prvoj liniji, jer nisam odslužio jna a i bio sam klinjo od 18 godina i sa 45 kila, te me zamolio da se ne junačim.

u nz dva puta lakše ranjen. 

prešao u hv, na kraju 1991., nisu imali pojma što će sa mnom i ispišu mi mobilizacijski listić 04.01.1992.

ostao u službi (sp. policija) do kraja 1999., dobio šup kartu jer nisam prošao liječnički.

odbijen za status dragovoljca uz pojašnjenje da nemam kontinuitet narodna zaštita-hv, jer je nz ukinuta 24.12.1991. a mene se službeno vodi u hv tek od 04.01. i dokaze koje sam predočio o odlasku na liniju i za božić i novu godinu nisu uzeli u obzir. 

 

dakle, obveza sudjelovanja u pričuvnom sastavu ne odnosi se na bjegunce iz jna, odnosno ne odnosi se na mene.

no, ja sam doživio i da mi vještak potpiše da nisam bio dovoljno dugo u ratu i da nisam preživio dovoljno traumatskih iskustava da mi ptsp poveže s ratom, što mu upravni i ustavni sud potvrde, tako da ja nisam baš relevantan za ostale s ovim problemom.

i da, najbolji su mi bili kad su mi poslali vojnu policiju da me privedu na dosluženje, negdje pred samu oluju, kad ih moj stari poslao da me potraže na velebitu, gdje sam bio skoro mjesec i pol dana. :-)

uređeno: od all_or_nothing
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, crny46 je napisao:

osobnog sam mišljenja da pripadnici JNA ( aktivni i ročnici,građanske osobe na službu u JNA ) koji su su u istoj ostali nakon 16.rujna 1991. godine-nebi mogli imati status dragovoljca.

E sad si posr'o i šefa i stanicu. Vidio bih tebe da si bio 1991. u JNA i to u Makedoniji pa bih te pitao da li si mogao pobjeći. Svaki dan uzbune, podoficiri hodaju po krugu sa pištoljima za remenom (ne u futroli), mlad, balav i neupućen u ništa. Bio sam u 5. mjesecu 1991. na dopustu baš kada se dogodio masakr u Borovu Selu i pitao sam u tadašnjem MUP-u da ostanem i da ne idem natrag. Odgovor je bio da se moram vratiti.

Trebao sam ostati još do 12. mjeseca 1991 zbog izvanredne situacije, ali me jedan Makedonac (oficir) Dimče Panovski spasio na način da sam po njegovom nagovoru tražio dopis iz ZG da moram ići na fakultet. Hvala mu puno na tome.

Ja jesam dragovoljac i to znam iako papirnato nisam jer sam bio tamo gdje sam bio i nisam mogao ispoštovati rok. Isto tako znam puno ljudi koji su mobilizirani i imaju status dragovoljca, a išli su u ZNG protiv svoje volje tako da je ovaj pojam dragovoljac skroz relativan.

Najbolje bi bilo da u Zakonu piše da status dragovoljca imaju samo oni koji su se dragovoljno prijavili u redove hrvatske vojske od 1971  pa do 2.5.1991 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , all_or_nothing je napisao:

odbijen za status dragovoljca uz pojašnjenje da nemam kontinuitet narodna zaštita-hv, jer je nz ukinuta 24.12.1991. a mene se službeno vodi u hv tek od 04.01. i dokaze koje sam predočio o odlasku na liniju i za božić i novu godinu nisu uzeli u obzir.

evo,sad predaj za status NZ i dragovoljca....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Potpisujem tvoje mišljenje "genzo-stari",  s dodatkom datuma 08.10.91., kao nekog okvira za javljanje, no i ne nužno za sve, ovdje mislim na bivše pripadnike JNA, dakle oni su bili "legalna vojska i RH do naznačenog datuma", no ne i bez uvjetno,..

Kako je bilo onima koji su tada bili u JNA kako ročnici tako i oficiri i grđanska lica to znaju samo oni,."doslovice bježanje iz zatvora kroz minsko polje", bar u mom slučaju, razlika je bila od kasarne do kasarne od tadašnje republike do republike, isto tako vrlo teško po meni i najteže onima koji su se javljali na raspored u mjestu gdje su bili na službi a nisu iz toga mjesta, bez adrese, valjanih osobnih dokumenta i sl."pa i u mjestima gdje borbena djelovanja nisu započela".,

Zaključno,..mislim da bi se o ovome trebao izdati jedan širi naputak,

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, kira je napisao:

Potpisujem tvoje mišljenje "genzo-stari",  s dodatkom datuma 08.10.91., kao nekog okvira za javljanje, no i ne nužno za sve, ovdje mislim na bivše pripadnike JNA, dakle oni su bili "legalna vojska i RH do naznačenog datuma", no ne i bez uvjetno,..

Kako je bilo onima koji su tada bili u JNA kako ročnici tako i oficiri i grđanska lica to znaju samo oni,."doslovice bježanje iz zatvora kroz minsko polje", bar u mom slučaju, razlika je bila od kasarne do kasarne od tadašnje republike do republike, isto tako vrlo teško po meni i najteže onima koji su se javljali na raspored u mjestu gdje su bili na službi a nisu iz toga mjesta, bez adrese, valjanih osobnih dokumenta i sl."pa i u mjestima gdje borbena djelovanja nisu započela".,

Zaključno,..mislim da bi se o ovome trebao izdati jedan širi naputak,

 

 

Zahtjev sam predao,,priložio sam i neke dokaze, s pozivom na prethodno rečeno, odgovor dojavljujem,..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Jučer bio dati izjavu u svezi zahtjeva za priznavanje statusa dragovoljca po osnovu "ne obveze sudjelovanja u pričuvnom sastavu", dakle pozvan sam dati izjavu unatoč dostavljenim dokazima,..

Ja tvrdim da nisam imao obvezu ,,budući sam bio oficir JNA, bez prebivališta u mjestu, i državljanstva SRH, no teta tvrdi, s pokušajem tumačenja zakona, da sam imao obvezu po osnovi "adrese- građanin", ne pozivajući se na zakonske odredbe,

No ja i dalje tvrdim,pa molim znalce, s pozivom na Zakon o obrani, "NN"-49/91, članak 103, 116 i 121, Obveza sudjelovanja u pričuvnom sastavu oni koji su imali vojni raspored-ratni, naravno da ga ja nisam imao, budući sam ga imao kao aktivni oficir JNA u tadašnjoj brigadi VP i..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To sa statusom dragovoljca ni meni nije jasno, evo moj primjer: ja sam pacifist i kao takav sam se u 9 mj. 91.g. prijavio u civilnu iliti narodnu zaštitu međutim 12. 9. 91. mi stiže poziv za mobilizaciju, dva mjeseca provodim u sanitetu na velesajmu i tjedan dana na terenu gdje sam s obzirom na svoj stav o ratu obolio od ptsp-a, ja status dragovoljca nisam nikada tražio nego sam ga dobio a vrjeme provedeno u ratu mi je priznato i ono na bolovanju. Vidim da dosta  mojih susjeda koji su plakali na općini kada su dobili pozive imaju isto status dragovoljca i hvale se kako su bili u gardi. Ja osobno skidam kapu do poda pravim dragovoljcima koji su se dragovoljno prijavili u rat i smatram da bi oni trebali imati veća prava u odnosu na nas mobilizirane dragovoljce

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , mobiliziranidragovoljacZNG je napisao:

To sa statusom dragovoljca ni meni nije jasno, evo moj primjer: ja sam pacifist i kao takav sam se u 9 mj. 91.g. prijavio u civilnu iliti narodnu zaštitu međutim 12. 9. 91. mi stiže poziv za mobilizaciju, dva mjeseca provodim u sanitetu na velesajmu i tjedan dana na terenu gdje sam s obzirom na svoj stav o ratu obolio od ptsp-a, ja status dragovoljca nisam nikada tražio nego sam ga dobio a vrjeme provedeno u ratu mi je priznato i ono na bolovanju. Vidim da dosta  mojih susjeda koji su plakali na općini kada su dobili pozive imaju isto status dragovoljca i hvale se kako su bili u gardi. Ja osobno skidam kapu do poda pravim dragovoljcima koji su se dragovoljno prijavili u rat i smatram da bi oni trebali imati veća prava u odnosu na nas mobilizirane dragovoljce

Ako si bez prekida između NZ i ZNG onda ti se automatizmom zbrojilo dane u NZ i ZNG i do 15.01.1992. imaš više od 100 dana.

Da li imaš status RVI na osnovu PTSP -a ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , kira je napisao:

Obveza sudjelovanja u pričuvnom sastavu oni koji su imali vojni raspored-ratni, naravno da ga ja nisam imao, budući sam ga imao kao aktivni oficir JNA u tadašnjoj brigadi VP

neću o zakonskim regulativama oko toga ,ali ću napomenuti jednu stvar............svrha zakona oko ostvarivanja "privilegiranog" statusa dragovoljca od 30 dana za određenu kategoriju (nisu imali obvezu.....) je da taj status dobiju oni koji su bili manje vojno sposobni,a ne profesionalci.....to je namjera zakonodavca,a to što zakonodavac to malo dvojbeno definirao to je sad druga priča.....

ja tebe razumijem oko te problematike jer pojedini oficiri nisu možda mogli na vrijeme zbrisat i onda biti 100 dana...što se ročnika tiče,oni ipak ostvaruju to pravo,ali treba priznati da ročnici su ipak nedovoljno /ne dokraja prošli vojne obuke ....kod ročnika se poteže još jedno pitanje....njih je ured za obranu poslao u jna 90/91 godine i za taj period ne mogu dobiti status branitelja dok oni koji su ih slali mogu...sve skupa ta problematika oficira /ročnika trebala je biti malo bolje definirana ,ali nije i po svemu sudeći nikad ni neće....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pretpostavljam da je zakonodavac mislio na mlade, pa i ne punoljetne,..ali u ovu kategoriju spadaju i drugi,,primjerice stranci koji su se tijekom rata zatekli u RH ili su dragovoljno došli u obranu,radnici na terenu,iz drugih republika,primjerice BiH,.."pričuvni sastav je po zakonu o obrani tada bio definiran"..mislim da će biti nužno možda i dodatna pojašnjenja pa i zakonske izmjene,..

Ranije sam govorio i ne bih se ponavljao,..bježanje iz tadašnje JNA je bio bijeg kroz minsko polje i za vojnike i za oficire",..to znaju samo oni koji su to prošli i ako su uspjeli, dakle bježanje u "nepoznato", teško je bilo biti prihvaćen,..u nekom mjestima nisu bili niti začeci vojnog ustrojavanja, dakle kome se staviti na raspolaganje,,

Tamo gdje sam ja pobjegao, javio sam se u PP no na žalost nisam nigdje evidentiran,,a to je zapravo bila jedina "vojan ustanova", pa onda na druga pa i treća vrata,..dok sam se negdje skrasio, naravno da nisam sam ne naoružan krenuti nekamo na bojište, sigurno je bilo i takvih slučajeva ali sve ovisi gdje se tko teritorijalno nalazio,,

Još jednom svako bježanje pripadnika iz tadašnje JNA , je slabljanje te JNA kasnije okupatorske vojske, i indirektno pomaganje obrani zemlje,..sjetimo se i bježanja s materijalnim resursima zrakoplovima..naravno da se sve ove aktivnosti moraju revalorizirati.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da na žalost,."naše udruge" pa i ministarstva, u tome su se pogubile, politika i pozicije su im bile iznad svega, sramota,..no tražimo,pišimo i reagirajmo,,,zašto ne,..na žalost nude mrvice,,ja očekujem da će netko u upravama pa i na sudu ući u ovu bit i donijeti pravorijek,,pozitivan za sve.

hvala

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Problem ce biti novim buducim braniteljskim umirovljnicima jer nece ni znati koji im je braniteljski status sve dok im se ne izracuna mirovina i od HZMO-a ne dobiju rijesenje o mirovini, jednostavno zato sto ce potvrde o sudjelovanju u DR putovati sljedecim nacinom koji je naveden i na stranicama HZMO-a:

" Za potrebe izračuna mirovina prema novom ZOHBDR-u, između Ministarstva hrvatskih branitelja i Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje uspostavljen je web-servis koji omogućuje radnicima Zavoda da elektroničkim putem pribave i evidentiraju podatke o broju dana sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru za osobe koje su podnijele zahtjev za priznanje prava na mirovinu. Stoga, budući korisnici mirovina neće trebati dostavljati potvrde o broju dana sudjelovanja u borbenom sektoru koje je do sada izdavalo Ministarstvo hrvatskih branitelja niti će Zavod morati pisanim putem tražiti te potvrde od Ministarstva hrvatskih branitelja, što će pridonijeti bržem ostvarivanju prava na mirovinu. "

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, buda2 je napisao:

Ako nije tajna koliko dugo si bio u DR ( NZ +ZNG ( 2mj velesajam tjedan terena ...) + bolovanje .

Bio sam više od 100 dana bez bolovanja a u potvrdi mi piše puno više pogotovo u NZ gdje sam bio svega desetak dana poslje posla išao čuvati školu po noći ja bez oružja a domar, ravnatelj ili neki učitelj s nekim malokalibarskim pištoljem

Da se razumjemo ja NIKAD nebi tražio mirovinu da sam imao gdje i dalje raditi zato znam kako je danas onima koji su ostali bez posla a imaju 50+ godina i više od 100 dana u DR po meni su oni zaslužili PTSP na2 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Molim pomoć. Ja sam dragovoljno pristupio MUP-u 24.6.1991. godine iz MUP-a sam 1.4.1995. dragovoljno pristupio MORH-u. i nikada u životu nisam bio mobiliziran. Smatra li se to dovoljnim za ostvarenje statusa dragovoljca ?

Ako da, tko tada izdaje potvrdu o statusu dragovoljca, MUP ili MORH tj gdje i kome se treba javiti ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, Pmauser je napisao:

Ja sam dragovoljno pristupio MUP-u 24.6.1991. godine iz MUP-a sam 1.4.1995. dragovoljno pristupio MORH-u. i nikada u životu nisam bio mobiliziran. Smatra li se to dovoljnim za ostvarenje statusa dragovoljca ?

ako dosad nisi nikad vadio potvrdu ti si fenomen :)

ako imaš utvrđen status branitelja 91 u Mupu-u to je dovoljno za status dragovoljca ( treba biti 100 dana,što imaš)

Prije 5 minuta, Pmauser je napisao:

Ako da, tko tada izdaje potvrdu o statusu dragovoljca, MUP ili MORH 

Mup

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
, kira je napisao:

Dali je netko dobio rješenje ili kakav odgovor na zahtjev da mu se temeljem novog zakona prizna status Dragovoljca,..zahtjev sam podnio još početkom godine bio i na razgovoru u uredu za obranu no do sada nisam dobio nikakv odgovor,..

hvala

 

Danas napokon dolazi rješenje,,no u izreci rješenja stoji: Odbija se zahtjev,,,,,za priznavanje statusa hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata dragovoljca,..iz ove izreke zaključujem da se zahtjev odbija i za hrvatskog branitelja i dragovoljca unatoč tome što sam vrlo jasno tražo priznavanje statusa dragovoljca,...molim Vaša mišljenja,..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , kira je napisao:

Danas napokon dolazi rješenje,,no u izreci rješenja stoji: Odbija se zahtjev,,,,,za priznavanje statusa hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata dragovoljca,..iz ove izreke zaključujem da se zahtjev odbija i za hrvatskog branitelja i dragovoljca unatoč tome što sam vrlo jasno tražo priznavanje statusa dragovoljca,...molim Vaša mišljenja,..

Odbili su ti zahtjev za priznavanje statusa dragovoljca. Procitao sam veci dio toga sto si napisao, za neki konkretan stav o slucaju,  molio bih informaciju da li si imao adresu u RH, i da li si imao drzavljanstvo RH (domovnicu)?

prije 1 sat , mobiliziranidragovoljacZNG je napisao:

To je izgleda nema veze sa zakonom već sa srećom, meni je za status dragovoljca uračunato vrijeme provedeno 92. u vojnom zatvoru u Zagrebu Vlaškoj gdje sam završio radi dezerterstva nakon sloma živaca

U tvom slucaju je sve jasno, imas 100 dana, i zato imas status dragovoljca. Za vrijeme dok si bio u vojnom zatvoru, bio si pripadnik HV, nista nije sporno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Negdje iz policije su izvadili adresu,..prebivalište no ja nisam imao osobnu ispravu civilnu a niti državljanstvo koje sam dobio tek u mjesecu srpnju 1992,..godine,..dakle, po tom osnovi nisam imao raspored u pričuvnom sastavu a samim tim niti obvezu služenja,naprotiv raspored sam imao u JNA/oficir, koji sam napustio,,

Isto tako bez ikakvoe zapreke mogao sam otićiz RH, dapače dobio bi i putni trošak samo da se maknem iz JNA kao što se postupalo s ročnicima,..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani kira,

U Vašim raspravama stalno se isprepliću dileme:

1.vojni obveznik

2.ročni vojnik

3.djelatna vojna osoba  - državljanin RH

4.djelatna vojna osoba  - nije državljanin RH

te vrtnjom kroz te teme ishođenje prava dragovoljca Domovinskog rata sa manje od 100. dana provedenih u HV.

Suglasan sam sa negativnim odgovorom nadležne uprave u Vašem slučaju, nemate 100. dana provedenih u HV do 15.01.1092.g. i niste dragovoljac Domovinskog rata.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , prof je napisao:

Poštovani kira,

U Vašim raspravama stalno se isprepliću dileme:

1.vojni obveznik

2.ročni vojnik

3.djelatna vojna osoba  - državljanin RH

4.djelatna vojna osoba  - nije državljanin RH

te vrtnjom kroz te teme ishođenje prava dragovoljca Domovinskog rata sa manje od 100. dana provedenih u HV.

Suglasan sam sa negativnim odgovorom nadležne uprave u Vašem slučaju, nemate 100. dana provedenih u HV do 15.01.1092.g. i niste dragovoljac Domovinskog rata.

Lijep pozdrav

Poštovani

Ja ovaj forum vidim upravo onako kako vi vidite moje komentare, a to je razmjena mišljenja,dilema i trilema, savjeta,iskustva pa i pravnih savjeta,uključivo i to kako vi zaključujete da na nešto nemam pravo budući nisam bio u HV do 15.01.1092.g,

Savjet,??, malo pozornije pročitajte Članak 5.stavak 2.Zakona o pravima braniteja.., stavak pod a) i b),..

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani kira,

1.Prva dilema, jeli je Zakon dobro to jest pošteno, pravedno i pametno napisan ?

Odgovor: Nikad ne bih potpisao ovakav Zakon.

2.Kad je Zakon ovakav, ovako napisan, mislim li da Vama ili nekom drugom sa sličnim referencama pripada status dragovoljca ?

Odgovor: po meni nema dileme, ne pripada Vas status dragovoljca Domovinskog rata.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , prof je napisao:

Poštovani kira,

1.Prva dilema, jeli je Zakon dobro to jest pošteno, pravedno i pametno napisan ?

Odgovor: Nikad ne bih potpisao ovakav Zakon.

2.Kad je Zakon ovakav, ovako napisan, mislim li da Vama ili nekom drugom sa sličnim referencama pripada status dragovoljca ?

Odgovor: po meni nema dileme, ne pripada Vas status dragovoljca Domovinskog rata.

Lijep pozdrav

Bravo !,..Vi poznajete moje "reference", no ipak se slažem sa Vama da je satus Dragovoljca po ovom zakonu krivo definiran,..no Zakon je zakon , doijet je i valja ga slijediti,..dali miene i ine ova odredba prepoznaje na tome je odluka u upavi i eventualno sudskom pravorijeku,..

Isto tako potpisujem da je u Lijepoj našoj ovakvih i sličnih zakona polje nepregledno,..

lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon je pisan za državljane RH i nigdje u zakonu ne piše da status dragovoljca imaju strani državljani kao što je to pisalo u prijašnjem zakonu za status HRVI gdje je bilo navedeno da i status HRVI imaju strani državljani. U ovom novom zakonu je ta odredba ukinuta tj. ne postoj. Volio bih znati koje je obrazloženje u rješenju jer sigurno mora pisati zašto su ga odbili.

Oni što provode zakone su neumoljivi i drže se toga ko pijan plota jer tako mora biti, a što se tiče nedorečenosti zakona i gluposti koje su njemu navedene, može se toga puno napisati samo ne vrijedi trošiti vrijeme i tipkovnicu.

O statusu dragovoljca bih i ja imao štošta toga za reći kao i o borbenom i neborbenom sektoru, ali kome da to kažem - jedino me moj pas razumije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 31 minuta, gonzo-stari je napisao:

Zakon je pisan za državljane RH i nigdje u zakonu ne piše da status dragovoljca imaju strani državljani.

Ne bih se slozio sa ovom tvrdnjom. Zakon je pisan za sve koji su sudjelovali u obrani RH. Cinjenica je da su i strani drzavljani bili u obrani RH. Tako da se Clanak 5, stavka 2, zakona odnosi i na njih, oni nisu imali obvezu braniti RH, oni su po tome ocito Dragovoljci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 22 sati , esigente je napisao:

Cinjenica je da su i strani drzavljani bili u obrani RH. Tako da se Clanak 5, stavka 2, zakona odnosi i na njih

nažalost,moram reči da si možda i u pravu s tim stajalištem....

zašto nažalost....zato što ,a to sam već komentirao i prije donošenja zakona da je apsolutno neprihvatljivo da se status dragovoljca može dobiti i od 92 do 95...pa makar se radilo i o samo manjoj skupini što u ovoj temi spominjemo...

poslje priznanja hrvatske nema više smisla to definirati kao dragovoljci....ovdje je još jedan problem jer definicija dragovoljac ima "kompleksno" značenje...

dragovoljac bi po prirodi stvari bio svaki branitelj koji je dragovoljno sam se prijavio u bilo koje vrijeme dom.rata....međutim nije tako...dragovoljac se dosad smatrao samo onaj tko je bio 100 dana 91...znači nije čak ni onaj tko je bio 99 dana i 4 godine poslije priznanja..dragovoljac može biti i mobilizirana osoba 91 godine ,pa iako nije se sam prijavio ,postaje dragovoljac...

kad tako sagledamo stvari pojam dragovoljac nema uopče smisla da bude netko tko je došao 92 do 95....

zatim postavlja se pitanje tko je uopče moga pristupiti postrobama 92 nadalje bez završene vojne obuke,strani državljani itd....to je karakteristično za 91 godinu...

zatim imamo pimjere i odbjegle iz jna...oni npr 91 nisu bili u pričuvnom sastavu,ali su to regulirali u nekih par mjeseci i takva osoba 93 dođe u vojsku ....da li je on dragovoljac...po meni nije..jer 91 nije bio u pričuvnom sastavu,ali 93 je....

sve u svemu takvim zakonskim rješenjem su sve bezveze zakomplicirali...

bilo bi dobro kad bi @kira napisao točno od kojeg datuma je bio u postrojbi,gdje je bio prijavljen i razlog odbijanja

 

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pobjegao iz JNA  01.rujna 91.g.(oficir visoki čin),istoga dana prijavio se policijskoj postaji u gradu u kojem sam živio, upućen u jednu bojnu ZNG koja se tek sa nekoliko dragovoljaca formirala,,na žalost niti u policiji niti u toj bojnoj nisam evidentir, bar sada nemaju podatke,,,(imam svjedoke,,

Tih dana javljam se u krizni stožer grada i dobivam potvrdu o javljanju,..da bi za nekih deset dana bio pozvan u Zapovjedništvo OZ kada dobivam postavljenje ali s datum 14.10.91, DVO, i ostajem sve do travnja 1996.g,

Dakle u tom mjestu nisam imao raspored u pričuvnom sastavu,...budući sam buo u JNA u vojarni s raspoedom,također nisam imao niti Hrvatsko državljanstvo niti civilnu ispravu sve do srpnja 1992.g,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , kira je napisao:

također nisam imao niti Hrvatsko državljanstvo niti civilnu ispravu sve do srpnja 1992.g,

 

prije 2 sati , kira je napisao:

Pobjegao iz JNA  01.rujna 91.g.(oficir visoki čin),istoga dana prijavio se policijskoj postaji u gradu u kojem sam živio

a čije si ti državljanstvo imao...i na osnovu čega si dobio državljanstvo...u bivšoj državi su te "igre" oko državljanstava bile normalne.....u hrvatskoj su postojale obitelji gdje su djeca sva rođena u istom gradu,a neke vodili kao državljane hrvatske,a neke od braća ili sestara "državljanima" drugih republika...znam osobno osobu koja je i rođena ovdje i živjela cijeli život,a na kraju se iznenadio i morao rješavati pitanje svog hrvatskog državljanstva....i normalno bi bilo da ta osoba ne bi mogla koristiti tu zarzlamu da recimo ostvari povoljniji status drgovoljca zbog te zavrzlame oko državljnastva...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po meni svi  tadašnji "pripadnici JNA", nisu imali stalno prijavljeni boravak u mjestu življenja, dakle nisu imali civilne osobne isprave,..(ja sam imao vojnu legitimaciju),.to znači da nisu imali raspored u pričuvnom sastavu, kao vojni oveznici, zapravo su ga imali u službi/radnom mjestu  u vojarni,,,

No zasigurno su  neki imali stavrno prijavljeno prebivalište u policiji,.(iz nikekavih drugih razloga), kako se kasnije stjecalo državljanstvo,.moguće je i kao i primjerice pripadnik hrvatskog naroda,i sl no to je druga tema,..

Slažem se da sve ovo nije nužan uvjet za stjecanje statusa Dragovoljca,..također mislim da je zakonska odredba ne jasna, što je zakodonavac pod tim mislio,..

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Napokon dobivam drugostupanjsko rješenje,,,dakle rješenje po žalbi kojim se odbija moja žalba,,zaključno odgovor,..odbija se žalba, s obrazloženjem da sam na dan poziva ofocirima i vojnicima JNA "isti se odazvao Hrvatskim vlastima  i nije imao preko šezdesteg dogina života,.."mislim suvislo i nedovoljno obrazloženo,..ne pozivajući se niti na jednu zakonsku odredbu,,

Ja i dalje tvrdim da imam pravo temeljem "ne obveze služenja u prčuvnom sastavu," dakle nisam imao raspored, niti adresu i ostalo, zapravo sam bio državljan druge države,..upravo iz tih i drugih razloga ti koji su se javili 100 dana se drugačije računa,..

Molim vaša mšljenja,..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da se nadovežem isto status dragovoljca,odbijen sam jer su me digli iz kriznog štaba 2,5 91 ali kuriri do odlaska u ZNG 26,12 91¸¸¸ako sam se 80 godina liječio zbog psihe i ležao na rebru psihijatrija da li je to po zakonu ili ne i da li imam tu neka prava i kao takvog mobilizirali 92 iako sam tada več bio u ZNG a što se tiče zakona on je nakara  dan za mene su svi dragovoljci koji su bili i dan do 15,1 92 a takav stav imaju mnogi branitelji koji su izvisili  ¸¸                                             

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, gmail je napisao:

Da se nadovežem isto status dragovoljca,odbijen sam jer su me digli iz kriznog štaba 2,5 91 ali kuriri do odlaska u ZNG 26,12 91¸¸¸ako sam se 80 godina liječio zbog psihe i ležao na rebru psihijatrija da li je to po zakonu ili ne i da li imam tu neka prava i kao takvog mobilizirali 92 iako sam tada več bio u ZNG a što se tiče zakona on je nakara  dan za mene su svi dragovoljci koji su bili i dan do 15,1 92 a takav stav imaju mnogi branitelji koji su izvisili  ¸¸                                             

Hvala da ste se javili,..da status dragovoljca na žalost široka tema,..mislio sam da će je zakon precizirati, no ostale su dvojbe i dugotrajni postupci,,,ja za sebe TVRDIM, da imam taj status kao i mnogi drugi koji su slično prošli, svatko na svoj način,,,zaključno: važnost DR i obrane općenito do druge polivine siječnja 92,..naravno ne umanjujući sve ono što su branitelji dali tijekom cijelog DR

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, kira je napisao:

Molim tumačenje odredbe Članka 5.točka 2. Novog Zakona o braniteljima, koji između ostalog u naznačenoj točki 2, regulira i pravo na status Dragovoljca i za osobe koje "nisu imale obvezu sudjelovanja u prčuvnom astavu",.. lijepo molim za Vaša mišljenja, što to zapravo znači,..

lp

 

Pozdrav !

Kod mene je bio ovakav slučaj. Od početka mi je priznat status branitelja, ali ne i dragovoljca. Kopirajući članak novog zakona, došao sam u ured obrane i pokazao čl.5 st.2 Zakona,

gdje piše da je dragovoljac i branitelj KOJI NIJE IMAO OBVEZU SUDJELOVANJA U PRIČUVNOM SASTAVU , ili NIJE REGULIRAO OBVEZU SLUŽENJA VOJNOG ROKA ,                                              

ako je sudjelovao u obrani kao pripadnik borbenog sektora 

b) najmanje 100 dana u razdoblju od 05.kolovoza 1990. do 31.prosinca 1995. 

Sudjelovanje u NZ  mi nisu priznali, kao ni prvih 8 dana 1992.g. Našao sam original poziv za služenje vojnog roka , u kojem se trebam javit u ured obrane sa 15.04.1992,

( za služenje u svibnju), a ja sam već bio u NZ od 18.10.1991.g.i kasnije u postrojbi do 31.08.1992.

Srednju školu sam završio u 10/1992 tj. ispravio negativnu ocjenu i maturirao početkom 1993.g. U međuvremenu doslužio sam vojni rok od 18.10.1992.-30.04.1993. tj 194 dana.

Vidjevši da me ne mogu muljat, dali su mi papir, popunio sam ga i 11.12.2018. dobio sam potvrdu statusa dragovoljca, koji mi siguran sam i pripada.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Ginko72 je napisao:

Pozdrav !

Kod mene je bio ovakav slučaj. Od početka mi je priznat status branitelja, ali ne i dragovoljca. Kopirajući članak novog zakona, došao sam u ured obrane i pokazao čl.5 st.2 Zakona,

gdje piše da je dragovoljac i branitelj KOJI NIJE IMAO OBVEZU SUDJELOVANJA U PRIČUVNOM SASTAVU , ili NIJE REGULIRAO OBVEZU SLUŽENJA VOJNOG ROKA ,                                              

ako je sudjelovao u obrani kao pripadnik borbenog sektora 

b) najmanje 100 dana u razdoblju od 05.kolovoza 1990. do 31.prosinca 1995. 

Sudjelovanje u NZ  mi nisu priznali, kao ni prvih 8 dana 1992.g. Našao sam original poziv za služenje vojnog roka , u kojem se trebam javit u ured obrane sa 15.04.1992,

( za služenje u svibnju), a ja sam već bio u NZ od 18.10.1991.g.i kasnije u postrojbi do 31.08.1992.

Srednju školu sam završio u 10/1992 tj. ispravio negativnu ocjenu i maturirao početkom 1993.g. U međuvremenu doslužio sam vojni rok od 18.10.1992.-30.04.1993. tj 194 dana.

Vidjevši da me ne mogu muljat, dali su mi papir, popunio sam ga i 11.12.2018. dobio sam potvrdu statusa dragovoljca, koji mi siguran sam i pripada.

Hvala na javljanju i informaciji o tvom iskustvu,...zaključujem da ti je priznat status za razdoblje od 18.10,91 a i kasnije za sve dane tijekom 92.g,, ili mi pojasni za koje dane, budući ja imam zapovijed i postavljenje od 14.10.91. pa sve do kraja aili mi nije priznato,..100 dana do 15.01.92.g.

Da se ne ponavljam ja i dalje tražim,..da mi se prizna prava s osnova ne obveze služenja u pričuvnom sastavu u okolnostima koje sam prethodno opisivao,..

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav!                                                                                                                                                                                                                                      2.5 1991.sekreterijat za narodnu odbranu me zvao da obnašam dužnost,kurira,na kojem mjestu sam se nalazio sve do 25,12,1991.26.12,1991 sam več bio u postrojbama ZNG.kao kurir bio sam veza između pojedinih patrlnih grupa(kasnije od 30.7 1991 vodova odreda N.Z.                                                                         Funkciju kurira sam obnašao i za vrijeme blokade i osvajanja garnizona J.A pri čemu je dio odreda N.Z.aktivno sudjelovao                                                             2006 sam tražio da mi se to prizna kao status dragovoljca.Ured za obranu Slav.BROD me odbio uz obrazloženje! Uvidom u službenu evidenciju pripadnika Narodne zaštite utvđeno je da se ne nalazim na popisu pripadnika Narodne zaštite,da ne postoje podaci o vremenu pripadosti odreda,nema podataka o dužnosti,niti postoje podaci o obnašanju dužnosti? Žalio sam se i predočio iskaznicu MZ centar i kurirsku legimitaciju sa ev.br 00,dostavio sam i izjavu svjedoka nadređenog natporučnika a nije ni saslušao takođe nadređenog svjedoka koji je bio predsjednik kriznog štaba e sad po mome to što oni neče ili ne znaju ili nemam prava kao kurir ja još uvjek imam kurirsku legimitaciju sa potpisom izdavatelja,tadašnji sekretar Pero Perič(ne navodim pravo ime,dakle iz narodne zaštite kao kurir 2.5.91 odlazim u ZNG 26 12 1991.Imam li ja prava na status dragovoljca ili ne,zahvaljujem unaprijed ako mi neko to obrazloži¸¸¸pozdrav ma gdje bili                                                                                                                

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

 

, kira je napisao:

Hvala na javljanju i informaciji o tvom iskustvu,...zaključujem da ti je priznat status za razdoblje od 18.10,91 a i kasnije za sve dane tijekom 92.g,, ili mi pojasni za koje dane, budući ja imam zapovijed i postavljenje od 14.10.91. pa sve do kraja aili mi nije priznato,..100 dana do 15.01.92.g.

Da se ne ponavljam ja i dalje tražim,..da mi se prizna prava s osnova ne obveze služenja u pričuvnom sastavu u okolnostima koje sam prethodno opisivao,..

 

Ne, nažalost, kao i mnogima sudjelovanje u NZ ( CZ) od 18.10.1991 - 31.12.1991 mi nije priznato, ali sam podnio krajem prošle godine zahtjev za priznavanje.

Nisam to ni planirao, jer baš i nemam živaca za bespotrebno dokazivanje nečega što bi oni trebali imati uvedeno u knjige NZ ( koje su očito zbog podobnih nestale ) , ali mi je savjetnica u područnom uredu min.branitelja

rekla da bez obzira na dobiveni status branitelja-dragovoljca predam i to. Javio sam se u NZ gdje su mi bili prijatelji i dečki sa kojima sam išao u srednju školu, a ne gdje sam prijavljen jer tamo nije bilo rata.

Kako nisam završio školu, nisam imao obavezu sudjelovanja u pričuvnom sastavu, niti sam regulirao obvezu služenja vojnog roka. Poziv za služenje vojnog roka sam dobio u 4/1992 da služim vojni rok u svibnju ako nemam prepreka ( misle na završenu školu što nisam obavio) , a ja sam već imao preko 100 dana u postrojbi,

kad sam se javio u ured za obranu 15.04.1992. Također, tek pretprošlu nedjelju sam našao u starim ladicama ( iako se tih dokumenata ne sjećam ) :      

POZIV u oružane snage RH  - za NZ - (dečki kažu da smo ih  dobivali naknadno),  iako sam se tamo javio sam. Navodno, poziv je morao dobiti svaki član voda.

POTVRDA  ovjerena od  zapovjedništva postrojbe –gdje se navodi da sam bio pripadnik NZ od 15.12.1991. do 08.01.1992. iako sam već od 01.01.1992 bio pripadnik vojne postrojbe.

Ujedno se u potvrdi navodi da sam pripadnik postrojbe od 09.01.1992.g. do danas, tj.do izdavanja potvrde 24.3.1992.g. Koliko se sjećam, nisu nam ni tada priznavali cijelu NZ, jer nismo ni smjeli biti u njoj ( ne znam zašto). A bilo nas je školaraca od 16 do 19 g.

Samo sa ovim dokumentima što sam našao, imam 31 dan do 15.01.1992.g.i isti status bilo po starom ili novom zakonu. Isto tako u nađenim dokumentima spajam već priznato, bez prekida iz NZ u postrojbu. Nikada do 9/2018 nisam tražio niti vadio niti jedan dokument u uredu obrane, dok se zbog zdravlja ( još 1994.g. imao 5 , sad 9 trajnih dijagnoza) nisam ipak odlučio,

a i da ženi olakšam papirologiju ako mi se opet nešto desi. Kao i mnogi, nismo se javljali zbog mirovina niti povlastica. Smatrao sam to moralnom obavezom i ponosio se time.

Nakon toliko godina teško je bilo što dobiti od ljudi u područnom uredu ministarstva obrane (osim ako nemaš veze ili potplatiš), možda jedino ako imaš napismeno, a to je malo tko čuvao.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, umjereni je napisao:

Kako predati za priznavanje dragovoljca. Jel to ide po sluzbenoj duznosti? Ili se mora obnavljati cijeli postupak?

Predati ispunjeni obrazac koji Vam daju u područnom uredu ministarstva obrane, a oni vam daju potvrdu o statusu branitelja ili branitelja dragovoljca,  ili  ne daju niti jedno od toga, zavisno kako je čovjek upisan u njihovu evidenciju.

Ja da nisam priložio original Poziv za služenje vojnog roka ( kojeg sam svom srećom našao ), a bio sam prije poziva više od 100 dana u postrojbi, ne bi bilo ništa od toga.

Pristupom ljudi koji rade u uredima min.branitelja sam vrlo zadovoljan, dok ovim drugim baš i ne, nisu pretjerano ljubazni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Danas bio u uredu za obranu,dobio obrazac za popuniti jer me ne mogu nači,jednostavno ne postojim,srečom imam iskaznicu od narodne zaštite! rečeno mi je da moram imati 2 svjedoka i presliku osobne nadređenih.                                                                                                                                                             Sve ču to obaviti ali se bojim kao i prije nekih 12 godina!Neću opet dobiti jer mog kartona nema i đaba svjedoci pod moralnom odgovornošču i njihovom osobnom iskaznicom! čak su mi to u lice rekli,ako nema kartona,nema ni papira a bio od 5 mjeseca u civilnoj i onda preustrojom u narodnu zaštitu do 25.12.1991 i odlazak u ZNG 26.12.1991 kao kurir,znači bez prekida.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , gmail je napisao:

Danas bio u uredu za obranu,dobio obrazac za popuniti jer me ne mogu nači,jednostavno ne postojim,srečom imam iskaznicu od narodne zaštite! rečeno mi je da moram imati 2 svjedoka i presliku osobne nadređenih.                                                                                                                                                             Sve ču to obaviti ali se bojim kao i prije nekih 12 godina!Neću opet dobiti jer mog kartona nema i đaba svjedoci pod moralnom odgovornošču i njihovom osobnom iskaznicom! čak su mi to u lice rekli,ako nema kartona,nema ni papira a bio od 5 mjeseca u civilnoj i onda preustrojom u narodnu zaštitu do 25.12.1991 i odlazak u ZNG 26.12.1991 kao kurir,znači bez prekida.

jedna od jako bitnih stavki , dali ste zaduzili oruzije u NZ,ako oruzije nije zaduzeno automaci se vodi nenaoruzani odred...tako kazu u uredu za obranu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , gmail je napisao:

Danas bio u uredu za obranu,dobio obrazac za popuniti jer me ne mogu nači,jednostavno ne postojim,srečom imam iskaznicu od narodne zaštite! rečeno mi je da moram imati 2 svjedoka i presliku osobne nadređenih.                                                                                                                                                             Sve ču to obaviti ali se bojim kao i prije nekih 12 godina!Neću opet dobiti jer mog kartona nema i đaba svjedoci pod moralnom odgovornošču i njihovom osobnom iskaznicom! čak su mi to u lice rekli,ako nema kartona,nema ni papira a bio od 5 mjeseca u civilnoj i onda preustrojom u narodnu zaštitu do 25.12.1991 i odlazak u ZNG 26.12.1991 kao kurir,znači bez prekida.

Ako se radi o NZ, onda se čeka 6-8 mjeseci da se pozove stranka sa svjedocima, jer imaju jako puno zahtjeva. Tako je meni rečeno odmah kod predaje.

Uz popunjeni obrazac tj. zahtjev za utvrđivanje statusa koji se sastoji od 3 strane, kojeg sam predao u 12/2018., uz sve traženo sam naveo zapovjednika i još 3 svjedoka (člana voda), dao sam i kopiju iskaznice i spomenice dom.rata.

Prije toga me je također tražila u kartonu, sva sreća, naveden sam tamo. Nažalost, mnogi nemaju te sreće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Žalba mi je odbijena,,pokrenuo sam Upravni spor i sada čekam poziv Us,,zanimljivo je da upravno tijelo MO,,u odgovoru tvrdi da su svi bivši pripadnici JNA, s pozivom hrvatskih vlasti postaju vojni obvezici,,što je apsurd,..No unatoč pozivu Zakon o obrani ovo područje je drugačije rgulirao,,ranije sam pisao o zakonskom odredbama,,,dakle čekam sud i ročište,,pa javim,,

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...
, kira je napisao:

Žalba mi je odbijena,,pokrenuo sam Upravni spor i sada čekam poziv Us,,zanimljivo je da upravno tijelo MO,,u odgovoru tvrdi da su svi bivši pripadnici JNA, s pozivom hrvatskih vlasti postaju vojni obvezici,,što je apsurd,..No unatoč pozivu Zakon o obrani ovo područje je drugačije rgulirao,,ranije sam pisao o zakonskom odredbama,,,dakle čekam sud i ročište,,pa javim,,

 

Dobio odluku US kojim se odbija tužba s pozivom na Članak 5.točka 1, Zakona o obrani "NN" 49/91, molim pogledajte taj Članak,. sud nije o ovoj tužbi raspravljao, !?

lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, kira je napisao:

Dobio odluku US kojim se odbija tužba s pozivom na Članak 5.točka 1, Zakona o obrani "NN" 49/91, molim pogledajte taj Članak,. sud nije o ovoj tužbi raspravljao, !?

lp

Članak zakona je jasan, ako ste bili građanin RH, onda ste imali dužnost štititi i braniti neovisnost i teritorijalnu cjelovitost Republike Hrvatske. Da li ste imali prijavljeno prebivalište ili boravište u RH u to vrijeme?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , esigente je napisao:

Članak zakona je jasan, ako ste bili građanin RH, onda ste imali dužnost štititi i braniti neovisnost i teritorijalnu cjelovitost Republike Hrvatske. Da li ste imali prijavljeno prebivalište ili boravište u RH u to vrijeme?

Dobro pročitajte ovaj članak do kraja,zapravo što znači vojna obveza, pa će Vam biti jasnije, (obveza/dužnost), mada ovaj članak nigdje ne spominje zakon o hrvatskim braniteljima,.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
, kira je napisao:

Žalba mi je odbijena,,pokrenuo sam Upravni spor i sada čekam poziv Us,,zanimljivo je da upravno tijelo MO,,u odgovoru tvrdi da su svi bivši pripadnici JNA, s pozivom hrvatskih vlasti postaju vojni obvezici,,što je apsurd,..No unatoč pozivu Zakon o obrani ovo područje je drugačije rgulirao,,ranije sam pisao o zakonskom odredbama,,,dakle čekam sud i ročište,,pa javim,,

 

Nedavno priznat Statut branitelja ,a za statut dragovoljca Hrvatskog branitelja DR napisali da im dostavim prisliku rjesenja o prijemu u Hrvatsko Drzavljanstvo.Sad cekam tu prisliku od Mup. pa ću da zatrazim potvrdu .,samo koliko sam razumio te potvrde ne predstavljaju nista i nista nemas od njih .Za razliku moja je cijena satnija bila sastavljena od dragovoljca ,i ja tada nisam bio vojni obaveznik RH i bio sam u borbenom sektoru .

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , ingrid921 je napisao:

Nedavno priznat Statut branitelja ,a za statut dragovoljca Hrvatskog branitelja DR napisali da im dostavim prisliku rjesenja o prijemu u Hrvatsko Drzavljanstvo.Sad cekam tu prisliku od Mup. pa ću da zatrazim potvrdu .,samo koliko sam razumio te potvrde ne predstavljaju nista i nista nemas od njih .Za razliku moja je cijena satnija bila sastavljena od dragovoljca ,i ja tada nisam bio vojni obaveznik RH i bio sam u borbenom sektoru .

 

Hvala, mada nisam razumio vaš odgovor, no ja još uvijek mislim da pravilno tumačim zakonsku odredbu,ali isto tako ne nadam se da će mi biti priznat status, naprosto se to od uprave krivo gleda, dakle "status dragovoljca stekao sam stavljanjem na raspolaganje hrvatskim vojnim vlastima, zatim sudjelovao u obrani kao dragovoljac a nisam imao obvezu, zapravo obvezu služenja u pričuvnom sastavu "

Hvala

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 21 minuta, kira je napisao:

Hvala, mada nisam razumio vaš odgovor, no ja još uvijek mislim da pravilno tumačim zakonsku odredbu,ali isto tako ne nadam se da će mi biti priznat status, naprosto se to od uprave krivo gleda, dakle "status dragovoljca stekao sam stavljanjem na raspolaganje hrvatskim vojnim vlastima, zatim sudjelovao u obrani kao dragovoljac a nisam imao obvezu, zapravo obvezu služenja u pričuvnom sastavu "

Hvala

 

Pa upravo kako sam napisao ,ja nisam tražio taj statut jer sam mislio da to ide automatski,a kad sam zatražimo onda je bila zabrana i mene nije bilo u papirima pošto nisam bio prijavit na vojni odsjek u Hr.

Prije god i pol zatražio oni se nisu javljali onda sam nazvao o rekli su da će poslati požurnicu .Međutim ja 7 dana dobio sam neko pismo od morh gdje mi se priznaje statut branitelja i uz to mi je odma izdana potvrda ,u vozi dragovoljca HBDR pisali du da im dostavim prisliku rjesenja o prijemu u Hrvatsko Drzavljanstvo.A ja sam isto na osnovu tog zakona trazio da mi priznaju statut dragovoljca. 

Pa sad kad mi stigne ta prisliku otići i zatraži ti da mi izdaju potvrdu o Dragovoljcu DR.

Eto to je to 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , ingrid921 je napisao:

Pa upravo kako sam napisao ,ja nisam tražio taj statut jer sam mislio da to ide automatski,a kad sam zatražimo onda je bila zabrana i mene nije bilo u papirima pošto nisam bio prijavit na vojni odsjek u Hr.

Prije god i pol zatražio oni se nisu javljali onda sam nazvao o rekli su da će poslati požurnicu .Međutim ja 7 dana dobio sam neko pismo od morh gdje mi se priznaje statut branitelja i uz to mi je odma izdana potvrda ,u vozi dragovoljca HBDR pisali du da im dostavim prisliku rjesenja o prijemu u Hrvatsko Drzavljanstvo.A ja sam isto na osnovu tog zakona trazio da mi priznaju statut dragovoljca. 

Pa sad kad mi stigne ta prisliku otići i zatraži ti da mi izdaju potvrdu o Dragovoljcu DR.

Eto to je to 

 

Molim lijepo kada dobijete Rješenje o prijemu u državljanstvo, i status dragovoljca lijepo molim da mi napišete "na koji se članak Zakona pozivaju i za koje razdoblje Vam se priznaje," molim,

lp

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
prije 5 sati , kira je napisao:

Napokon,napokon,.po odluci US/ZG dakle visoki US, priznaje mi se status Dragovoljca, dakle u postupku koji je trajao najmanje,deset godina,.

lp

 

Poštovani Kira, čestitam Vam na izvojevanoj pravnoj pobjedi.

Zakon je nejasan i može se različito tumačiti ( a to večinom rade na našu štetu), a dočekati pravdu sudskim putem je dug i mukotrpan proces, tako da večina ljudi zbog toga odustane.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Domovinski rat je trajao po formulaciji od 05.kolovoza 1990 do. 30. lipnja 1996.
Po meni je hrvatski dragovoljac svaki hrvatski branitelj koji se je dragovoljno prijavio u bilo koju postrojbu u gore navedenom periodu sa ostvarenih 100 dana borbenog sektora , a ne samo oni koji su koji su to pravo ostvarili do 15.01.1992.
znači da je ZOHBDR-a diskriminacijski u tom dijelu te smatram da bi Ustavni sud RH to potvrdio !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija