Jump to content

Ugovor o darivanju


HiggsBoson

Preporučene objave

Poštovani,

Želio bih se odreći imovine u korist svoje majke. Mislim da nam treba valjano sastavljen Ugovor o darivanju sa podatcima sukladnim onim u gruntovnici te ovjeren kod javnog bilježnika.

Mislim da u mom slučaju ne treba plaćati nikakav porez. Možete li to potvrditi i ako da volio bih referencu na odgovarajući zakon.

Unaprijed hvala na odgovoru.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon o porezu na promet nekretnina:

Članak 15.

Porez na promet nekretnina pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade ne plaćaju:

1. bračni drug, potomci i preci koji čine uspravnu liniju te posvojenici i posvojitelji koji su u tom odnosu s umrlim ili darovateljem

2. pravne i fizičke osobe kojima Republika Hrvatska ili jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave daruje, odnosno daje nekretnine bez naknade radi odštete ili iz drugih razloga u svezi s Domovinskim ratom

3. bivši bračni drugovi kada uređuju svoje imovinske odnose.

 

Ako nekretninu zaista i predajete u posjed majci, onda to morate navesti u ugovoru te je dovoljno da na tom ugovoru o darovanju vi ovjerite svoj potpis. 

Ako nekretninu samo formalno darujete majci, a u posjedu ćete i dalje ostati vi, onda je potrebno sastaviti ugovor u obliku solemnizirane privatne isprave ili javnobilježničkog akta.

Pripazite samo ako majci darujete nekretninu kako biste izbjegli da vam na nekretninu sjedne neka ovrha, budući da vjerovnik može u roku od tri godine od tog darovanja tužiti i vas i majku za pobijanje pravnih radnji dužnika, pa će se moći naplatiti iz te nekretnine bez obzira na učinjeno darovanje. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najljepše zahvaljujem oboma na odgovorima. Nema nikakvog izbjegavanja bilo čega i nikakve ovrhe kod mene jer nikad nisam uzimao nikakav kredit ili slično.

Ipak ispravak netočnog navoda - nije članak 15 već Članak 13. POGLAVLJE IV. POREZNA OSLOBOĐENJA Odjeljak 1. Opća oslobođenja. Naime u međuvremenu sam i sam našao odgovor na svoje pitanje na https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2016_12_115_2523.html

lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , LjuboZG je napisao:

Članak 13. t. 7. se odnosi isključivo na ugovore o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju, dok vi imate situaciju ugovora o darovanju koji je, kao što sam i napisao, reguliran čl. 15. t. 1. Zakona o porezu na promet nekretnina.

Ispričavam se! Imate pravo - dio koji sam ja citirao su OPĆA OSLOBOĐENJA dok je dio koji je se odnosi na moju situaciju onaj Porezno oslobođenje pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju bez naknade

Svaka čast na točnosti!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

postovani molim za pomoc .

naime radi se o nekretnini koja je kupljena kreditom u proslom braku moje sadasnje supruge i u teretovnici stana nositelj kredita je moja supruge. buduci da je razvod bio prije 10god i te nekretnine se odrekla supruga (darovnicom)u korist bivse svekrve i koja je sad upisana na nekretninu ali u teretovnici i dalje stoji ime moje supruge .. buduci da tjekom razvoda nije se definiralo nasljedstvo dugova itd..vec samo sporazumni razvod bez detaljne diobe dugova itd. 

dakle sad me zanima da li ikako postoji mogucnost u slucaju neplacanja kredita ovrha nad istim , da li moja supruga moze biti opterecena nekim obvezama ili ja kao sadasnji supruznik?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, maro! je napisao:

i te nekretnine se odrekla supruga (darovnicom)u korist bivse svekrve i koja je sad upisana na nekretninu ali u teretovnici i dalje stoji ime moje supruge .. buduci da tjekom razvoda nije se definiralo nasljedstvo dugova itd..vec samo sporazumni razvod bez detaljne diobe dugova itd. 

dakle sad me zanima da li ikako postoji mogucnost u slucaju neplacanja kredita ovrha nad istim , da li moja supruga moze biti opterecena nekim obvezama

Neovisno o prenosu prava vlasništva nad nekretninom opterečenom hipotekom,novi vlasnik mora biti svjestan da će se u slučaju neplaćanja kredita ovrha na opterećenoj nekretnini provesti neposredno protiv njega.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 48 minuta, Matrix je napisao:

Neovisno o prenosu prava vlasništva nad nekretninom opterečenom hipotekom,novi vlasnik mora biti svjestan da će se u slučaju neplaćanja kredita ovrha na opterećenoj nekretnini provesti neposredno protiv njega.

znaci moja supruga i ja mozemo biti na miru po tom pitanju , svakako hvala vam na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, maro! je napisao:

buduci da je razvod bio prije 10god i te nekretnine se odrekla supruga (darovnicom)u korist bivse svekrve i koja je sad upisana na nekretninu ali u teretovnici i dalje stoji ime moje supruge .. buduci da tjekom razvoda nije se definiralo nasljedstvo dugova itd..vec samo sporazumni razvod bez detaljne diobe dugova itd. 

A zašto niste sve to obuhvatili ugovorom o podjeli bračne stečevine u kojoj biste definirali da oni preuzimaju otplatu kredita?

, maro! je napisao:

dakle sad me zanima da li ikako postoji mogucnost u slucaju neplacanja kredita ovrha nad istim , da li moja supruga moze biti opterecena nekim obvezama ili ja kao sadasnji supruznik?

Ako je vaša supruga bila sudužnik ili jamac na tom kreditu (a njeno se ime spominje u upisu hipoteke!), teoretski je moguće da u slučaju ovrhe po neplaćanju kredita nešto dođe na naplatu i vašoj suprugi.

U slučaju neplaćanja rata, banka će se prvo pokušati naplatiti ovrhom na računima sudužnika i jamaca. Tek nakon toga će ići ovrha na nekreninu i prodaja na dražbi.

Vama ne može , jer su to dugovi supruge iz vremena prije vašeg braka. Vi kao supružnik možete odgovarati samo za dugove nastale u bračnoj zajednici, i pod određenim uvjetima (da je novac potrošen u korist i za potrebe zajednice, a ne recimo na kockanje ili drogu jednog od supružnika).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da trebalo se definirat sve ali to je bilo turbulentno razdoblje za moju suprugu i tako razvod je isao sporazumno ali ne i definirano i sad kao je tako je .uglavnom moja supruga se odrekla te nekretnine u korist svekrve koja je sad vlasnica tog stana i preuzela kredit samo je moja supruga jos u toj teretovnici kao nositelj .da li postoji neka zastara u tim slucajevima potrazivanja posto je od razvoda proslo 8god. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , maro! je napisao:

uglavnom moja supruga se odrekla te nekretnine u korist svekrve koja je sad vlasnica tog stana i preuzela kredit

Da li je samo 'preuzela' formalno otplatu, ili je sa punicom i nešto u banci potpisala?

Citiraj

samo je moja supruga jos u toj teretovnici kao nositelj .da li postoji neka zastara u tim slucajevima potrazivanja posto je od razvoda proslo 8god. 

Upisi u zemljišnoj knjizi ne mjenjaju se nekim automatizmom, nego samo na zahtjev.

Zastare za dug upisan u ZK nema, ali taj dio je nebitan jer teret upisan u teretovnicu tereti samo nekretninu kako je objasnio kolega Matrix. Druga je stvar ako je vaša supruga zapravo i u banci ostala dužnik po kreditu - u tom slučaju, ako se banka ne naplati iz prodaje nekretnine na dražbi, potraživat će i ostatak.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, LjuboZG je napisao:

Članak 13. t. 7. se odnosi isključivo na ugovore o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju, dok vi imate situaciju ugovora o darovanju koji je, kao što sam i napisao, reguliran čl. 15. t. 1. Zakona o porezu na promet nekretnina.

Možete li mi reći plaća li se porez na promet nekretnina ako se odlučim odreći imovine u korist neke humanitarne organizacije ili neke pravne osobe kojoj je osnivač Republika Hrvatska? Molio bih referencu na ZAKON O POREZU NA PROMET NEKRETNINA.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, HiggsBoson je napisao:

Možete li mi reći plaća li se porez na promet nekretnina ako se odlučim odreći imovine u korist neke humanitarne organizacije ili neke pravne osobe kojoj je osnivač Republika Hrvatska? Molio bih referencu na ZAKON O POREZU NA PROMET NEKRETNINA.

 

 

Članak 13.Zakona o porezu na promet nekretnina

 

Porez na promet nekretnina ne plaćaju:

 

1. Republika Hrvatska, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, tijela državne vlasti, ustanove čiji je jedini osnivač Republika Hrvatska ili jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, zaklade i fundacije, sve pravne osobe čiji je jedini osnivač Republika Hrvatska, Crveni križ i neprofitne pravne osobe registrirane za pružanje humanitarne pomoći sukladno posebnom propisu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija