Jump to content

Minimalna veličina čestice kod parcelacije


kixkix

Preporučene objave

Gdje je propisana minimalna veličina katastarske čestice nakon parcelacije?

Naime, negdje sam jednom vidio da je, konkretno u Zagrebu, ograničena (zabranjena?) dioba čestica ukoliko je površina novonastale čestice ispod određene veličine (u svrhu sprečavanja usitnjavanja čestica).

Ne mogu to više naći, tražim više od sat vremena ...

Zanima me ta minimalna površina i da li se to odnosi samo na građevinsko zemljište ili i na poljoprivredno. Zanima i i izvor/propis, naravno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Spitfire, no već sam tražio u Prostornom planu i GUP-u nisam našao ništa konkretno, samo općenite izjave poput "neće se mijenjati parcelacija" i slično.

Da ne bude zabune, tražim odredbu koja propisuje najmanju površinu katastarske čestice nakon parcelacije.
Drugim riječima, koja je najmanja čestica koja se smije podijeliti?
Ili još drugačije, ispod koje površine čestice nije dozvoljena parcelacija?

Vjerojatno mi fali terminologija - imate neki konkretan savjet koje termine tražiti, koja poglavlja ... ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

MIslim da takove točne odredbe nema. Naime, sve što se tiće parcelacije određeno je Zakonom o prostornom uređenju (čl.160) i odredbama prostornih planova. Pojednostavljeno rečeno, ako imate čest. od 800 m2 a za gradnju vam je potrebna minimalno od 600, nećete moći parcelirati tu česticu da bi dobili dvije od 600 i 200 m2. Osim u slučaju da bi se ova druga koristila za pristupni put.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Spomenuh iznad čl.160 Zakona o prostornom uređenju, pa bi se u ovome slučaju mogla odraditi parcelacija u skladu sa rješenjem o utvrđenju građevne čestice. Za to se može podnijeti zahtjev ako su na istoj čestici izgrađene dvije ili više građevina koje građevinski, funkcionalno ili tehničko-tehnološki nisu cjelina.

No, naglasak u tome je da se to može zatražiti ako za postojeću građevinu nije utvrđena građevna čestica. A postojeća građevina prema Zakonu o gradnji je građevina izgrađena na temelju građevinske dozvole ili drugog odgovarajućeg akta i svaka druga građevina koja je prema ovom ili posebnom zakonu s njom izjednačena. Dakle, ova građevina iz 1970-e bi trebala dobiti rješenje o izvedenom stanju prema posebnom zakonu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija