Jump to content

Stečaj potrosača


dranikolic5

Preporučene objave

 Htio bih podijeliti svoje iskustvo sa osobnim bankrotom. Naime sam postupak od Fine do proglašenja stečaja na sudu trajao je oko godinu dana i tako je meni otvoren i zatvoren stečaj u kolovozu 2017.  Nadalje sam dobio povjerenika kojeg sam sam kontaktirao u dva navrata kako bi mi objasnio prava i dužnosti tijekom pet godina dok sam pod nadzorom da bi mi isti drugi put rekao kako se on sam skinuo sa mojeg predmeta i da mi vise nije povjerenik. Upitao sam suca koji vodi predmet sta sad a on kaže kako nema vise povjerenika i da sad čekam samo da mi prođu ovih 5 godina. Znaci bankrotirao sam, a u pravilu mi se nista nije dogodilo, placa i dalje ide dio na zaštićeni račun a drugi dio na redovan gdje se namiruju po redoslijedu u Fini. 

Zanima me ima li tko slično iskustvo te kako je vase iskustvo u kontaktu sa povjerenikom.

uređeno: od dranikolic5
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 27 minuta, Andromeda13 je napisao:

Moj povjerenik je isto tako odustao pa je sud dodijelio drugog.

Da, čitajući zakon to tako treba biti, ali meni je sudac rekao kao nema nikog više i da je zakon zapravo mrtvo slovo na papiru i da ni sam nezna šta dalje. Znaci od 9 mjeseca 2017 nemam povjerenika i vrijeme teče. Nikakve poseban račun mi nije otvoren o svi računi su i dalje aktivni moje ime, tj. blokirani računi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma i kod mene je sve u zraku.dozivjela sam svasta u cijelom procesu,kad sam zadnji put bila na Fini ,blokiran racun je i dalje bio u funkciji,niti se gleda kako zivis,koliki su zivotni troskovi,vec se samo uzme 1/4 primanja i bok. Kad si nezaposlen ,onda te povjerenik ne pita da li stan mozes platit,iako pise u zakonu da te se ne smije dovesti do nove ovrhe.

Postavila sam pitanja o tome,ali onda ne odgovori na mail. Nakon 5 god ,ovisis o njegovom misljenju pred sudom,da li ce se otpisat ostatak duga

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo jedno specifično pitanje (a vjerojatno ima puno takvih slučaajeva) gdje ja malo analizirajući zakon nisam pronašao odgovor.....osoba (x) je pokrenula stečajni postupak.inaće ima nekoliko vjerovnika koje ne plaća,ali ima jedan kredit (za kojeg ima sudužnika) koji redovito plaća...iz banke su saznavši za pokretanje stečaaja indirektno napomenuli da će proglašenjem stečaja taj kredit postati problem jer se neće redovito plaćati i da će oni ici u tom slučaju na suduznika....on nemože dodatno uplaćivati......e sad njega najviše brine taj suduznik...inaće sudužnik ako plaća nečiji kredit bi trebao imti pravo povrata od dužnika.....kako to sad izvesti... zakon propisuje da u roku mjesec dana od sudskog poziva svim vjerovnicima ,da se mogu javiti i oni koji nisu navedeni...ali u ovom slučaju sudužnik se ne može javiti jer za sada ne plaća....međutim kad se (ako se) proglasi stečaj ,sudužnik dolaazi u probleme i kako on uopče u toj situaciji može tražiti svoja sredstva i kada kad je duznik pod stečajem?....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Wanksta je napisao:

a pitanje je isto što je sa recimo ratama koje je sudužnik već uplatio za kredit korisnika kredita

možda si me pogrešno shvatio...nije suduznik dosad ništa platio...dužnik sa svojim primanjima (1/4) plaća taj kredit...međutim kad ode u stečaj više se neće moći redovito plaćati taj kredit koji zasad jedini redovito plaća...i tad ce navodno oni teretiti suduznika i on će morati plaćati....a duznik ce biti u stečaju....ja sam negdje pročitao da stečaj duznika ne oslobaađa jamca....međutim kako će se naknaadno u tih 5 godina onda suduznik ubaciti za povratom od duznika...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
, dranikolic5 je napisao:
prije 2 sati , wrritteer je napisao:

Evo malo novosti u vezi osobnog stečaja...

U Hrvatskoj postoje tek DVA !!! povjerenika za osobne stečajeve.

https://www.vecernji.hr/vijesti/blokirani-ovrha-jamac-josko-mikrut-1230317

Zar nisu uvjeti za osobni bankrot:

- dug manji od 100.000,00 Kn

-manje od 20 vjerovnika

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Andromeda13 je napisao:

 

Postavila sam pitanja o tome,ali onda ne odgovori na mail. Nakon 5 god ,ovisis o njegovom misljenju pred sudom,da li ce se otpisat ostatak duga

Što to znači, čovjek nije siguran da li će OSOBNI BANKROT biti finish nakon 5 godina tj da li će nakon 5 godina biti povućene ovrhe / blokade??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, Marta01 je napisao:

Što to znači, čovjek nije siguran da li će OSOBNI BANKROT biti finish nakon 5 godina tj da li će nakon 5 godina biti povućene ovrhe / blokade??

nije...sud odlučuje da li je dužnik bio fer i pošten...ako je oslobađa,ako nije ne oslobađa....npr.odbiješ namjeno nasljedstvo...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, Mister-X je napisao:

nije...sud odlučuje da li je dužnik bio fer i pošten...ako je oslobađa,ako nije ne oslobađa....npr.odbiješ namjeno nasljedstvo...

 

"odbiješ namjerno nasljedstvo"

pa i ptice na grani već znaju da mi problematični moramo  sve nekretnine od roditelja i naše prebaciti na našu punoljetnu djecu. Što će mi nekretnina, što sam starija to mi manje materijalnog treba.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, dranikolic5 je napisao:

 Htio bih podijeliti svoje iskustvo sa osobnim bankrotom. Naime sam postupak od Fine do proglašenja stečaja na sudu trajao je oko godinu dana i tako je meni otvoren i zatvoren stečaj u kolovozu 2017.  Nadalje sam dobio povjerenika kojeg sam sam kontaktirao u dva navrata kako bi mi objasnio prava i dužnosti tijekom pet godina dok sam pod nadzorom da bi mi isti drugi put rekao kako se on sam skinuo sa mojeg predmeta i da mi vise nije povjerenik. Upitao sam suca koji vodi predmet sta sad a on kaže kako nema vise povjerenika i da sad čekam samo da mi prođu ovih 5 godina. Znaci bankrotirao sam, a u pravilu mi se nista nije dogodilo, placa i dalje ide dio na zaštićeni račun a drugi dio na redovan gdje se namiruju po redoslijedu u Fini. 

Zanima me ima li tko slično iskustvo te kako je vase iskustvo u kontaktu sa povjerenikom.

A koliki je Vaš dug  cca ?

I da li imate posao i bar prosječnu plaću ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, dranikolic5 je napisao:

 Htio bih podijeliti svoje iskustvo sa osobnim bankrotom. Naime sam postupak od Fine do proglašenja stečaja na sudu trajao je oko godinu dana i tako je meni otvoren i zatvoren stečaj u kolovozu 2017.  Nadalje sam dobio povjerenika kojeg sam sam kontaktirao u dva navrata kako bi mi objasnio prava i dužnosti tijekom pet godina dok sam pod nadzorom da bi mi isti drugi put rekao kako se on sam skinuo sa mojeg predmeta i da mi vise nije povjerenik. Upitao sam suca koji vodi predmet sta sad a on kaže kako nema vise povjerenika i da sad čekam samo da mi prođu ovih 5 godina. Znaci bankrotirao sam, a u pravilu mi se nista nije dogodilo, placa i dalje ide dio na zaštićeni račun a drugi dio na redovan gdje se namiruju po redoslijedu u Fini. 

Zanima me ima li tko slično iskustvo te kako je vase iskustvo u kontaktu sa povjerenikom.

I molim Vas recite mi da li nakon predaje zahtjeva, u toj 1. godini kada se obrađuje vansudska nagodba, da li ste imali komunikaciju sa vjerovnicima, da li su Vam ponuđeni veliki otpisi duga uz uvjete jednokratne ODMAH uplate itd...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo sad, Andromeda13 je napisao:

Ako si zaposlen, 1/4 ide na povjerenikov racun,a ostatak na tvoj zasticeni.

Povjerenik procjenjuje da li od stecajne mase ti treba jos za minimalne zivotne potrebe

Aha, znači 1/4 ide na nekakv račun povjerenika, a ne na moj blokirani tekući. Ali 2/4 plaće i dalje ide na moj zaštićeni.

Informirate me u puno detalja koje nisam znala i hvala Vam

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 13 minuta, Marta01 je napisao:

I molim Vas recite mi da li nakon predaje zahtjeva, u toj 1. godini kada se obrađuje vansudska nagodba, da li ste imali komunikaciju sa vjerovnicima, da li su Vam ponuđeni veliki otpisi duga uz uvjete jednokratne ODMAH uplate itd...

Moja glavnica je oko 100 tisuća, sa kamatama oko 200/tisuca, blokiran sam zadnjih 7 godina od kada sam preko obustava platio preko 50000 kN, no glavnica se nije ni malo smanjila. Zato sam i isao na bankrot jer na ovaj način ne mogu vratiti cijeli život. Bilo je nekih ponuda uz otpis kamata ali nisam imao toliko gotovine za jadnokratnu uplatu ali je to sve bilo nevezano za postupak bankrota. Zanimljivo je da pojedini vjerovnici nakon pola godine od proglasenja stecaja još uvijek nisu upoznati s tim pa kad me nazovu, onda ih ja uputom na oglasnu ploču suda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako vi komentirate moj slucaj gdje je jedan od dva povjerenika u RH skinuo se sa mog predmeta i SAD sud na koga staviti za povjerenika za moj  slucaj a stecaj je uredno otvoren i zatvoren. Tko ce podnijeti izvješće sudubza mene?

Nadalje, nakon bankrota meni se apsolutno nista nije promijenilo. 1/4 place i dalje ide na redovan račun, ostatak na zasticenim. Kad me zovu iz b2 kapitala, samo ih uputim da sam proglasio stečaj i da se obrate nadležnom sudu, tak da od onda nisu zvali. Uglavnom zakon je nedorečen i u praksi neupotrebljiv. Navodno SAD na sudu niti ne proglašavaju stečaj zbog nedostatka povjerenika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, Andromeda13 je napisao:

Ja sam ostala bez 2 povjerenika,kaze rjesenje suda da se ceka da drzava odredi novog za moju zupaniju. Nemam pojma kako dalje,valjda ako bude promjena,onda moram direktno sud obavjestit

Znaci ni ti trenutno nemaš povjerenika. Jesi li ikako komunicirala sa suc koji vodi predmet?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Marta01 je napisao:

"odbiješ namjerno nasljedstvo"

pa i ptice na grani već znaju da mi problematični moramo  sve nekretnine od roditelja i naše prebaciti na našu punoljetnu djecu. Što će mi nekretnina, što sam starija to mi manje materijalnog treba.

jedno je na "vrijeme" prebaciti,a drugo je odbiti naslijeđeno..ako odbiješ sud može procjeniti da nisi pošten dužnik i ne mora ti nakon 5 godina oprostiti ostatak dugova....vrag je u detalju...

 

prije 1 sat , Marta01 je napisao:

Aha, znači 1/4 ide na nekakv račun povjerenika, a ne na moj blokirani tekući. Ali 2/4 plaće i dalje ide na moj zaštićeni.

1/4+2/4= :)

 

prije 1 sat, Andromeda13 je napisao:

Trebalo bi primjereno sankcionirat onog koji je krojio ovakav zakon. Nikad nisu ni imali namjeru da zakon kvalitetno funkcionira na srecu i zadovoljstvo vjerovnika i duznika

iz gornjeg citata moraš izbaciti riječ "vjerovnika" :) ....oni su zadovoljni sa ovakvim zakonom....iako im ne štima nikakav zakon koji dužnika rješi dugova za 5 godina ipak im je bolji ovakav kad je već morao biti izglasan

a sa tim se slažem...dok god genijalci koji pišu zakone ne budu završili na birou za zaposljavanje imat ćemo ovakvo stanje u državi....pa onda na njima primjeniti taj njihov zakon....

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , Andromeda13 je napisao:

Ne,povjerenik je razrjesen duznosti 30.01. A rjesenje suda kaze da se ceka imenovanje novog,kad se nade sretnik za moju zupaniju

Nemate povjerenika ?!

Da li Vas to treba zabrinjavati i da li Vam on uopće i treba?

Sve ionako ide svojim tijekom?!

 

prije 23 sati , dranikolic5 je napisao:

Moja glavnica je oko 100 tisuća, sa kamatama oko 200/tisuca, blokiran sam zadnjih 7 godina od kada sam preko obustava platio preko 50000 kN, no glavnica se nije ni malo smanjila. Zato sam i isao na bankrot jer na ovaj način ne mogu vratiti cijeli život. Bilo je nekih ponuda uz otpis kamata ali nisam imao toliko gotovine za jadnokratnu uplatu ali je to sve bilo nevezano za postupak bankrota. Zanimljivo je da pojedini vjerovnici nakon pola godine od proglasenja stecaja još uvijek nisu upoznati s tim pa kad me nazovu, onda ih ja uputom na oglasnu ploču suda.

Čovjeku dođe slabo kada čita i sluša o ovakvim situacijama. Bar meni osobno.

Svaki mjesec nešto plaćaš, a kao da sve ode u vjetar.

Kolike kamate su na ovršeni dug. Ja sam na početku mislila kada te vjerovnik  ovrši dugom, to je to, ne idu nikakve kamate :), ali idu i kolike ?!

Naravno da Vam je bankrot najbolje moguće rješenje. Još samo 5 godina vjerovatno i gotovi ste (da li ste gotovi), zar ne ?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 4 minuta, Marta01 je napisao:

Čovjeku dođe slabo kada čita i sluša o ovakvim situacijama. Bar meni osobno.

Svaki mjesec nešto plaćaš, a kao da sve ode u vjetar.

Kolike kamate su na ovršeni dug. Ja sam na početku mislila kada te vjerovnik  ovrši dugom, to je to, ne idu nikakve kamate :), ali idu i kolike ?!

Naravno da Vam je bankrot najbolje moguće rješenje. Još samo 5 godina vjerovatno i gotovi ste (da li ste gotovi), zar ne ?

 

Problem je sto idu kamate na kamatu, svake godine se pribrajaju glavnici i onda na sve opet kamate. Zabrinjava me činjenica sto nema povjerenika tako da mene ustvari nitko ne nadzire u bankrotu. 

Imam konkretan primjer za Podravsku banku, nakon sto mi je raskinut kredit ostalo je za platiti cca 22 tisuća kuna sa kamatama, a u 4 godine sa place sam njima uplatio cca 25 tisuća, da bi sadašnji dug bio 26 tisuća. Plaćao sam oko 600 kN mjesecno. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 15 minuta, dranikolic5 je napisao:

 

Imam konkretan primjer za Podravsku banku, nakon sto mi je raskinut kredit ostalo je za platiti cca 22 tisuća kuna sa kamatama, a u 4 godine sa place sam njima uplatio cca 25 tisuća, da bi sadašnji dug bio 26 tisuća. Plaćao sam oko 600 kN mjesecno. 

cca 600 kn x 12mj =7200 kn x 4 g. = 28.800 kn

cca 28.800 uplaćeno - početni dug 22.000 ...takvu kamatu očekujem kroz 4 godine,,ali tu se radi o manjem dugu pa nije veliko zlo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, Marta01 je napisao:

cca 600 kn x 12mj =7200 kn x 4 g. = 28.800 kn

cca 28.800 uplaćeno - početni dug 22.000 ...takvu kamatu očekujem kroz 4 godine,,ali tu se radi o manjem dugu pa nije veliko zlo.

Imao sam neki prekid u radu tako da je uplaćeno oko 25000, a s troskovi i kamate su pojeli moju uplatu. Tako da ni nemam volje plaćati kad ne vidim kraj. Jedino da dodjem do većeg iznosa u gotovini pa da onda rjesim odjednom, ovako je taj novac bačen odvjetnicima i fini dok glavnica stoji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neki dan mi odvjetnicko društvo nudi nagodbu uz otpis kamata i dijela duga a ja 8 mjeseci u stecaju. I sad i da hoću uplatiti prema zakonu ne smijem sam bez povjerenika, kojeg nemam. I još zanimljivosti, svi vjerovnici su po OIB-u obaviješteni o stečaju još tijekom postupka i na kraju objavom na oglasnoj ploči i nitko od njih ne zna za činjenici da sam proglasio stečaj potrošača pa ih ja moram upućivati na oglasnu ploču. Neznas tko je tu lud

uređeno: od dranikolic5
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Andromeda13 je napisao:

Povjerenik treba u svakom slucaju,bez njega nema bankrota,tko ce vodit stecajnu masu ,jer samo on upravlja tim novcem,ne daj Boze da vam treba neki racun,a nemate novac,povjerenik mora pazit da vas ne dovede u novu ovrhu

Oprostite Andromeda, meni stalno nešto nije jasno..u redu povjerenik vodi stečajnu masu (to znači da odlučuje koliko će se novaca  kojem vjerovniku doznačivati od NEZAŠTIĆENOG DIJELA PLAĆE ?), a zašto ste napisali "ne daj Bože da vam treba neki račun, a nemate novac", pa imam ZAŠTIĆENI RAČUN i tu je moj novac (tj. moje 3/4 plaće) ?!  Nisam shvatila što ste htjeli reći

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 24 minuta, Andromeda13 je napisao:

To je nazalost jedini nacin da se izade iz duznickog ropstva

vidim da vi koji ste u tom stečaju imate problema...to je posljedica nesposobnosti ali i ne brige za običnog čovjeka,odnosno briga za močnike i kastu da ne izgube extra zarade....

međutim ,to je jedini način za one koji nemaju drugog izlaza i gledajte to s pozitivne strane da će ipak dobro završiti.....

vrijeme ipak teče.....to što nemate povjerenika je neozbiljno s "državne" strane,ali valjda će ga nači u roku 5 godina da može napisati izvještaj.....niste vi krivi što ga nema...

to što njega nema,pa ne  može raspoređivati stečajnu masu,to nije vaš problem,....o tom nek se vjerovnici brinu...vi svoje dobijate na zaštičeni..

-ipak ste se rješili ovrha....jednostaavno im samo recite pogledajte rješenje i doviđenja....

-ako vas ipak netko "napadne" a nemate povjerenika da vas "brani",odnosno zastupa....imate sud....odnosno ako vas ipak i dalje netko pokuša ovršiti sudski....u žalbi upozorite taj sud da ste pod stečajem....

i valjda ce ove godine ipak biti pomaka za vas...jer je pristisak sve veći i veći...

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 4 minuta, Mister-X je napisao:

-ako vas ipka netko "napadne" a nemate povjerenika da vas "brani",odnosno zastupa....imate sud....odnosno ako vaas ipak i dalje netko pokuša ovršiti sudski....u žaalbi upozorite taj sud da ste pod stečaje....

 

Pa što ako ih netko pokuša ovršiti, ionako je sve gotovo za 5 godina i otpisuje se ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo sad, Marta01 je napisao:

Pa što ako ih netko pokuša ovršiti, ionako je sve gotovo za 5 godina i otpisuje se ?

bude slučajeva da iako si pod stečajem,vjerovnik i dalje pokuša sprovesti ovrhu na silu....bio jedan takav slučaj gdje su došli pljeniti,a osoba pod stečajem....to je protiv zakona i ubrzo će se tom stati na kraj....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 11 minuta, Marta01 je napisao:

Nastavno, da li se nekoga tiče čime se moj bračni drug bavi, što radi, što posjeduje, koliko zarađuje...da li je bilo takvih propitkivanja...

Sud pita na ročistu za bračno stanje, uvjete stanovanja, mjesečne troškove i slično ali primanja supružnika nisu vezana za vas stečaj jer je to osobni stečaj i vezan je samo za osobu nad kojom se provodi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, dranikolic5 je napisao:

Sud pita na ročistu za bračno stanje, uvjete stanovanja, mjesečne troškove i slično ali primanja supružnika nisu vezana za vas stečaj jer je to osobni stečaj i vezan je samo za osobu nad kojom se provodi

Mjesečni troškovi ?! jedem pijem plaćam režije, ne smijem reći da točim benzin i plaćam registraciju, jer nije primjereno da vozim auto, onda znači plaćam kartu do posla i doma :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 42 minuta, Andromeda13 je napisao:

Na e oglasnoj ploci sam vidjela slucaj,gdje povjerenik duzniku isplacuje 450kn iz stecajne mase,jer mu 3/4 nisu dostatne za minimalne potrebe

Zaštita dostojanstva potrošača

Članak 63.

(1) Pri unovčenju stečajne mase povjerenik je dužan voditi računa o dostojanstvu potrošača i o tome da potrošaču mjesečno ostane dovoljno sredstava za primjerene životne potrebe / primjereni životni standard.

(2) Visinu sredstava iz stavka 1. ovoga članka sud određuje prema iznosu koji je izuzet od ovrhe u slučaju kada se ovrha provodi na plaći ovršenika.

 

po prvoj točki ispada da bi se povjerenik trebao brinuti da ostane dovoljno sredstava...

međutim ,po drugoj točki zakonodavac definira da je visina tih sredstava u principu 3/4 plaće..

logika je da nije isto 3/4 na jednu osobu ili na petero djece,ali neznam na koji način povjerenik ili sud uspije zaobiči 2 točku....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa to i ja želim ukazati, apsolutno nista mi se nije promijenilo od  kada je proglašen bankrot, i dalje sam blokiran, imam dio place na zaštićenom RN, zivkaju me razni b2 i eos. Nemam povjerenika a kad sam zvao suca on kaže da je zakon nedorečen i da čekam pa cemo vidjeti dalje sta ce biti. 

Ostaje jedino nada da provjera od 5 godina polako prolazi i da možda ima svjetlo na kraju

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Andromeda i Dranikolić po vašoj pisanoj riječi čini mi se kao da ste razočarani ili u strahu od ishoda ?!

Znali ste što je osobni bankrot. 1+5 godina i za to vrijeme ste ovršeni i dalje zakonskim nezaštićenim dijelom.

Ali za cca 6 godina je sve gotovo.

Dranikolić-napisali ste negdje gore sada ne mogu naći ako sam dobro shvatila, da nakon pokretanja osobnog bankrota netko se htio nagoditi od vjerovnika, ali vi to niste mogli učiniti zato jer...,,zašto ? Zar ne ide na početku (i kada je taj početak) izvansudska nagodba - meni treba ta izvansudska nagodba da se sa 2 svoja vjerovnika dogovorim i platim im koliko mi odgovara...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 39 minuta, Marta01 je napisao:

Andromeda i Dranikolić po vašoj pisanoj riječi čini mi se kao da ste razočarani ili u strahu od ishoda ?!

Znali ste što je osobni bankrot. 1+5 godina i za to vrijeme ste ovršeni i dalje zakonskim nezaštićenim dijelom.

Ali za cca 6 godina je sve gotovo.

Dranikolić-napisali ste negdje gore sada ne mogu naći ako sam dobro shvatila, da nakon pokretanja osobnog bankrota netko se htio nagoditi od vjerovnika, ali vi to niste mogli učiniti zato jer...,,zašto ? Zar ne ide na početku (i kada je taj početak) izvansudska nagodba - meni treba ta izvansudska nagodba da se sa 2 svoja vjerovnika dogovorim i platim im koliko mi odgovara...

Znaci u postupku pred Finom nitko ali nitko od vjerovnika se nije očitovao niti pojavio na dogovoru. Nakon što je stečaj proglasen nekoliko mjeseci dolazi mi ponuda za nagodbu od vjerovnika koji nema pojma da sam proglasio osobni stečaj prije 6 mjeseci te ga ja onda upoznajem s tim, iako je vjerovnik bio obaviješten i pozivan na rasprave i u Finu i na sud. A ja sam bez povjerenika ne smijem takve stvari rješavati, a povjerenika naravno ,nemam. 

uređeno: od dranikolic5
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo sad, dranikolic5 je napisao:

Znaci u postupku pred Finom nitko ali nitko od vjerovnika se nije očitovao niti pojavio na dogovoru. Nakon što je stečaj proglasen nekoliko mjeseci dolazi mi ponuda za nagodbu od vjerovnika koji nema pojma da sam proglasio osobni stečaj prije 6 mjeseci te ga ja onda upoznajemo s tim, iako je vjerovnik bio obaviješten i pozivan na rasprave i ubFinubi na sud. A ja sam bez povjerenika ne smijem takve stvari rješavati, a povjerenika naravno ,nemam. 

Hm, da u redu, sada sam to pokopčala.

Taj vjerovnik koji ne zna da ste u osobnom bankrotu, a bio obavješten, to je vjerovatno neka agencija za naplatu potraživanja pretpostavljam.

I čovjek i ako hoće riješiti nagodbom i platiti odmah, ne može jer nema čovjeka povjerenika ...a jooooj....

Konfuzna sam, ne znam što ću i da li ću....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 38 minuta, dranikolic5 je napisao:

Znaci u postupku pred Finom nitko ali nitko od vjerovnika se nije očitovao niti pojavio na dogovoru

ako im ponuda nije prihvatljiva oni se u pravilu ne očituju jer kad se ne očituju smatra se da ne pristaju....

pred sudom je drugačije....kad se  ne očituju smatra se da pristaju....i zbog toga oni više paze na sudski postupak....

problem je kod vjerovnika što oni ne dobiju poziv,već ga moraju vidjeti online na epravosuđe....ako ga ne vide,nisu ni znali da je stečajni postupak započeo ili proglašen...

b2,matrix i ostali dobro to prate...

ali ,kad ti se netko obrati ,samo mu reci nek pogleda tamo gdje treba pogledati ili mu pošalji mailom rješenje,a on nek onda radi šta hoće...

Prije 41 minuta, Marta01 je napisao:

I čovjek i ako hoće riješiti nagodbom i platiti odmah, ne može jer nema čovjeka povjerenika ...a jooooj....

ako postoji spremnost za dogovor to se rješi prije stečaja u stečajnom postupku...kad se stečaj proglasi,nemaš ti više poseban interes pojedinačno pregovarati jer je tebi svejedno dal si u stečaju zbog 1 ili 122 vjerovnika....jedino kad bi se neke okolnosti promjenile tipa zgoditka na lotu i slično....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , Mister-X je napisao:

 

ako postoji spremnost za dogovor to se rješi prije stečaja u stečajnom postupku...kad se stečaj proglasi,nemaš ti više poseban interes pojedinačno pregovarati jer je tebi svejedno dal si u stečaju zbog 1 ili 122 vjerovnika....jedino kad bi se neke okolnosti promjenile tipa zgoditka na lotu i slično....

Naravno da nagodba unutar stečajnog postupka sa samo jednim vjerovnikom nema smisla OSIM ako taj vjerovnik nije ujedno i JEDINI zato jer se 1/4 primanja isplaćuje ostalim vjerovnicima tih pet godina, samo u većem iznosu po vjerovniku a za osobu koja je u stečaju ne mijenja se ništa! Osim toga nagodba bi u sebi sadržavala vjerojatno i dodatnu jednokratnu uplatu tom vjerovniku koja bi bila dodatni trošak za osobu u stečaju, a moglo bi se čak i postaviti pitanje izvora ili porijekla novca za nagodbu, budući da tog novca u stečaju u stvari nema, jer je osoba nelikvidna! :vjeruj: Kad bih ja bio u osobnom stečaju vjerojatno bih bio zadovoljan činjenicom da nemam stečajnog upravitelja ili da on ne može vršiti adekvatnu kontrolu nad mojim financijama!:ideja:

uređeno: od Sunčana strana ulice
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To bi mozda i vrijedilo za onog tko ima neku vrstu imovine pa nema povjerenika da je proda. Npr. ja cu ici u inozemstvo radit,javit cu se sudu da idem,sutkinja mi je vec jednom rekla da sud ne moze upravljat stecajnom masom. Strah me da se cinjenice ne izokrenu,ponisti se stecajni postupak i jos da moram kazneno odgovarat. Moj razmisljanje je opravdano jer nema kome nisam postavila ova pitanja ,i na Fini (razlicitim ljudima) i na sudu. Nije se znao dati cvrst odgovor. Kad postoji upravitelj,njemu se jave promjene i miran si pred sudom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Sunčana strana ulice je napisao:

Kad bih ja bio u osobnom stečaju vjerojatno bih bio zadovoljan činjenicom da nemam stečajnog upravitelja ili da on ne može vršiti adekvatnu kontrolu nad mojim financijama!

to ovako na prvu izgleda fino...ali mislim da je taj povjerenik ipak "zaštitnik"...osoba koja je pod ovrhom ili stečajem ne može izbjeći pljenidbu po ovršnom zakonu...što znači da povjerenik uzima samo ono što mora ili može......ali te "spašava" maltretiranja...umjesto tebe vodi bitku sa  vjerovnicima.....ako ti nešto nije jaasno,on ti pojasni ili odobri....ovako bez povjerenika dužnici ne znaju kome da se obrate i boje se da zbog toga na kraju ne ispadnu nepošteni dužnici...što je preduvjet za otpis dugova...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo malo da oraspoložim blokirane :) ..čitam negdje na internetu komentar oko blokiranih...

" Ja sam blokiran već par godina i moram priznati: nikada nisam bio slobodniji !! Zato jer sam blokiran a ne plaćam više ništa! niti komunalije,niti pretplatu,niti slivne vode,niti još mnogo toga...Sve ide u zastaru,sve po zakonu... Sada znam da nikada ne želim biti odblokiran!! Živim svoju slobodu a para imam sve više i više jer ne plaćam nikakve namete.... Tek mi je blokada otvorila oči i učinila me slobodnim čovjekom!! Na svaku potencijalnu kaznu odmahujem rukom jer "službeno" sam siromah i nemaju me čime uplašiti! "

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Mister-X je napisao:

to ovako na prvu izgleda fino...ali mislim da je taj povjerenik ipak "zaštitnik"...osoba koja je pod ovrhom ili stečajem ne može izbjeći pljenidbu po ovršnom zakonu...što znači da povjerenik uzima samo ono što mora ili može......ali te "spašava" maltretiranja...umjesto tebe vodi bitku sa  vjerovnicima.....ako ti nešto nije jaasno,on ti pojasni ili odobri....ovako bez povjerenika dužnici ne znaju kome da se obrate i boje se da zbog toga na kraju ne ispadnu nepošteni dužnici...što je preduvjet za otpis dugova...

Da li netko ima neki odgovor zasto pored toliko puno blokiranih VRLO MALO ih je pokrenulo OSOBNI BANKROT. Imam prijatelja koji radi u FINI vec 25g i u blokadi je vec 7 godina preko 250.000,00 kn i nije ga pokrenuo jer kako on kaze "nije to bas sve tako .."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Mister-X je napisao:

evo malo da oraspoložim blokirane :) ..čitam negdje na internetu komentar oko blokiranih...

" Ja sam blokiran već par godina i moram priznati: nikada nisam bio slobodniji !! Zato jer sam blokiran a ne plaćam više ništa! niti komunalije,niti pretplatu,niti slivne vode,niti još mnogo toga...Sve ide u zastaru,sve po zakonu... Sada znam da nikada ne želim biti odblokiran!! Živim svoju slobodu a para imam sve više i više jer ne plaćam nikakve namete.... Tek mi je blokada otvorila oči i učinila me slobodnim čovjekom!! Na svaku potencijalnu kaznu odmahujem rukom jer "službeno" sam siromah i nemaju me čime uplašiti! "

Ako mu je ok živjeti bez struje, vode i plina onda ok :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Andromeda13 je napisao:

Ja sam prosla taj put ,pitajte slobodno sta vas zanima,u bankrotu sam oko 1,5 godinu

Jeste li, u samom početku postupka, imali "čistu" situaciju na Obrascu 3  POPIS IMOVINE I OBVEZA pod :

16. Imovinskopravna raspolaganja između njega i članova njegove uže obitelji te
drugih osoba u prethodnih pet godina, s podacima o identifikaciji osoba
_____________________________________________________________________
(Treba navesti darovanja, nazivi i brojevi debitnih i ostalih kartica, odricanja od nasljedstva, ustupanje
nasljednog dijela itd.)

 

ili ste morali tu nešto navesti?

Naime, prijatelj koji želi u stečaj prije par godina se odrekao nekog sitnog nasljedstva (prije donošenja Zakona o stečaju potrošača), pa ga zanima kako bi to utjecalo na postupak stečaja, kad bi to naveo.

Pod ovrhom je jednog jedinog vjerovnika već 10 godina, prvo su išli na plaću kod poslodavca, a kasnije i na blokadu računa, nikada na nekretnine ili pokretnine.

 
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kod mene je bilo vrlo jednostavno,jedan vjerovnik ,bez ikakve imovine i primanja,dakle sve rubrike su ostale prazne. Prijatelj ce savjetniku na Fini reci za to nasljedstvo,jer ce mu on pomoci popunit obrasce. Ja sam morala dignuti potvrdu sa biroa o naknada koje sam primala,jer mi se cini da treba navesti primanja u zadnjoj godini,ako ne i dvije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nekoga ce ovo zanimati. Sada me zvala frendica iz Njemacke. Pokrenula je osobni bankrot. Kod nje on traje 7 godina. Ona je vec 5 godina u njemu. Pitala sam ju da li je ovrsena, ona ne zna sto to znaci pa sam joj prevela, rekla je da nije ovrsena jer prima minimalac u iznosu ako pretvorite ojre u kune 11.000,00 kn i nista joj ne smiju uzet. Dobiva veliki djecji doplatak /njime placa stan/ i dobiva alimentaciju od bivseg muza. Nema komunikaciju ni sa kakvim sluzbenim osobama vec je samo na pocetku izdogovarala sve sa advokatom. Mogli bi otici u Njemacku pokrenut osobni bankrot 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Dobar dan svima,

 

trenutno sam u postupku stečaja potrošača i ima puno nejasnoća pa molim za pomoć oko par pitanja.

Nakon više od 14 mjeseci čekanja napokon je došao poziv od suda za pripremno ročište, gdje bi se svi trebali očitovati o planu otplate. 

u mojem slučaju plan otplate ne postoji pošto sam nezaposlen. Kakva su tu iskustva od vas koji ste vec u stečaju. Imam kolegu kojem su odbili stečaj potrošača makar je bio nezaposlen zbog žalbe jednog od vjerovnika temeljene da on pokušava temeljem stečaja izbječi plaćanje duga.

na pozivu za pripremno ročiste takodejr piše da ako se svi slože ok plana otplate da se u tom slučaju stečaj takodjer odbija i nastavlja se po planu otplate. Znači ako daš plan otplate i prihvate ga ne ideš u stečaj ako ne daš, odbiju ti stečaj. Na osnovu čega da ga uopće dam kad sam nezaposlen. I što ako i dam neki plan , zaposlim se, dobim otkaz i ne mogu ga više ispunjavat?

Kakva su vaša iskustva

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znam za slučaj od prije petnaestak dana u kojem se radi o stečaju nezaposlene osobe kao što je i vaš slučaj!

Na ročištu se pojavio jedan vjerovnik (iako ih je bilo više) i inzistirao na roku kušnje od pet godina pa je to sud i prihvatio! Sudac je dužniku rekao da bi postupak odmah bio gotov bez roka kušnje da se nije pojavio nitko od vjerovnika, ali na žalost to nije bio slučaj. Uglavnom, preporučam da izjavite da trenutno nemate prihoda i da kako stvari stoje ne možete ništa podmirivati a ne znate ni kada ćete moći. Izjavite i da aktivno i neuspješno tražite posao. 

U najgorem slučaju dobiti ćete rok kušnje od pet godina i "nadzor" stečajnog povjerenika! Nadzor sam stavio u navodnike jer se svodi na rijetku komunikaciju, uglavnom elektronskom poštom, bez stvarnog upliva na vaš život. Završetkom roka kušnje nemate nikakve obveze prema vjerovnicima, a i tijekom roka kušnje morate komunicirati samo sa svojim stečajnim povjerenikom. :majstor:

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako bi sud reagirao kad bi nezaposleni pokretač osobnog stečaja u planu otplate predložio simboličan iznos, npr.: 1kn ili 99kn? Kakva su iskustva?

Pitam stoga jer je osoba koja pokreće stečaj dospjela u dugove zato što je bila solidarni jamac po kreditu pa pretpostavljam da bi simbolična uplata djelovala na rokove za podizanje eventualne regresne tužbe prema "originalnom" dužniku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Miuckox je napisao:

Imam kolegu kojem su odbili stečaj potrošača makar je bio nezaposlen zbog žalbe jednog od vjerovnika temeljene da on pokušava temeljem stečaja izbječi plaćanje duga.

ovo ne može biti razlog odbijanja stečaja......

prije 5 sati , Miuckox je napisao:

Znači ako daš plan otplate i prihvate ga ne ideš u stečaj ako ne daš, odbiju ti stečaj.

ako ga prihvate ,to je najbolja solucija ,budeš odblokiran i nisi u stečaju.....ako ga ne prihvate ,onda ideš u stečaj.....u stečaj ne ideš samo ako nemaš uvjete za to,a ne da li je netko od vjerovnika protiv toga ili nije

prije 5 sati , Miuckox je napisao:

Na osnovu čega da ga uopće dam kad sam nezaposlen

na osnovu ničega....nemojte tamo iznositi nerealne prijedloge....ako možete plaćati jedan iznos (namanje 25%) to predložite i ako uspijete idete u nagodbu....ako ne možeš onda tako i napiši i ideš u stečaj na 5 godina.

prije 3 sati , Melchior je napisao:

Kako bi sud reagirao kad bi nezaposleni pokretač osobnog stečaja u planu otplate predložio simboličan iznos, npr.: 1kn ili 99kn?

reagirao bi stečajem na vjerojatno 5 godina.....po prijašnjem zakonu se moglo predložiti koliko god hočeš i ako vjerovnici pristanu super....po sadašnjem zakonu nagodba ne može biti odobrena ako nije predloženo bar 25% duga (čl.52a)

znači taj vaš prijedlog bi bio odbijen i idete u stečaj...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

p.s. moja preporuka.....svima koji mogu neka predlože plaćanje 25% duga na par godina ,ako to mogu ispoštovati,jer je to način da se možda uspije u nagodbi...to je puno bolje nego stečaj....a ako ne,onda stečaj jer je i to bolje nego biti dužan do kraja života,a svakako ste u blokadi i ovako i onako...

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Mister-X je napisao:

p.s. moja preporuka.....svima koji mogu neka predlože plaćanje 25% duga na par godina ,ako to mogu ispoštovati,jer je to način da se možda uspije u nagodbi...to je puno bolje nego stečaj....a ako ne,onda stečaj jer je i to bolje nego biti dužan do kraja života,a svakako ste u blokadi i ovako i onako...

Ako je netko spreman plaćati 25% duga pet godina, stečaj mu nije ni potreban jer će u tih pet godina otplatiti 125% duga.😏 Najbolje za stečajca je da nema ništa i ne može otplatiti ništa. 🙂

uređeno: od Sunčana strana ulice
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Mister-X je napisao:

svima koji mogu neka predlože plaćanje 25% duga na par godina ,ako to mogu ispoštovati,j

 

prije 2 sati , Sunčana strana ulice je napisao:

Ako je netko spreman plaćati 25% duga pet godina, stečaj mu nije ni potreban jer će u tih pet godina otplatiti 125% duga

da se ne bi pogrešno tumačilo što sam mislio,da preciziram.....mislio sam da predlože otplatu duga na način da predlože da ce platiti iznos od 1/4 duga na višegodišnje rate .....primjer dug je 100 000 kn ...plati 25 000 kn na 50 rata...mjesecno 500kn

prije 2 sati , Sunčana strana ulice je napisao:

Najbolje za stečajca je da nema ništa i ne može otplatiti ništa

ovo je najgore što čovjek može doživiti u materijalnom smislu,a ne da je to još najbolje......najbolje je onom tko može bar nešto ili što više platiti jer to znači da bar ima neka primanja...em što je nagodba bolje od stečaja,em što je "bogatiji" od onoga što ne može ništa platiti...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Shvatio sam namjeru vraćanja tih 25% Mister-X! I dalje mislim da je to nepotreban način ako se bilo kako može izbjeći plaćanje i najmanjeg iznosa. U osobni stečaj ljudi ulaze nakon dugotrajnog, višegodišnjeg lihvarenja vjerovnika koji naplaćuju dug na sve moguće načine, pripisujući i obračunavajući nezakonite kamate i troškove, vršeći psihološki pritisak ponekad na cijelu obitelj ovršenika i dovodeći ljude do ruba egzistencije. 

Moralna dvojba je tu suvišna a pogotovo kad osoba u postupku stečaja ne mora vratiti ništa u skladu sa zakonom, pa zašto to ne iskoristiti. Konačno, ne radi se o dugu prijatelju ili nekoj sirotinji već obično o bankama, osiguravajućim društvima ili nekim profesionalnim lihvarima poput naplatnih agencija.

Dakle, Melchiore ako baš ne moraš, ne plaćaj im ništa u skladu sa starom parolom "Ni zrna žita okupatoru"! :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Sunčana strana ulice je napisao:

U osobni stečaj ljudi ulaze nakon dugotrajnog, višegodišnjeg lihvarenja vjerovnika koji naplaćuju dug na sve moguće načine, pripisujući i obračunavajući nezakonite kamate i troškove, vršeći psihološki pritisak ponekad na cijelu obitelj ovršenika i dovodeći ljude do ruba egzistencije. 

ima još razloga,ali i ovo je jedan od razloga

prije 1 sat , Sunčana strana ulice je napisao:

I dalje mislim da je to nepotreban način ako se bilo kako može izbjeći plaćanje i najmanjeg iznosa.

moj prijedlog je ako se može...treba ovdje voditi računa o više stvari...npr .ako osoba ima neka sredstva ("nevidljiva") i dalje mislim da je bolje platiti 25% i biti slobodan i deblokiran ,nego biti još 5 godina pod stečajem ,blokiran ,građanin drugog reda,a pogotovo jer se mogu dogoditi i promjene u tom roku od 5 godina.....vi ako nemate primanja ne plaćate ništa u startu,ali ako se zaposlite ili odete u mirovinu počinje ovrha na primanje i više se ne izvlačite da ste ih "nasankali"...ili dobijete u nasljedstvo stan od roditelja ili bilo što drugo...

znači "izvući" se može samo osoba koja je sigurna da u idućih 5 godina neće dobiti posao ,otići u mirovinu ili nasljediti nešto....

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, Sunčana strana ulice je napisao:

Shvatio sam namjeru vraćanja tih 25% Mister-X! I dalje mislim da je to nepotreban način ako se bilo kako može izbjeći plaćanje i najmanjeg iznosa. U osobni stečaj ljudi ulaze nakon dugotrajnog, višegodišnjeg lihvarenja vjerovnika koji naplaćuju dug na sve moguće načine, pripisujući i obračunavajući nezakonite kamate i troškove, vršeći psihološki pritisak ponekad na cijelu obitelj ovršenika i dovodeći ljude do ruba egzistencije. 

Moralna dvojba je tu suvišna a pogotovo kad osoba u postupku stečaja ne mora vratiti ništa u skladu sa zakonom, pa zašto to ne iskoristiti. Konačno, ne radi se o dugu prijatelju ili nekoj sirotinji već obično o bankama, osiguravajućim društvima ili nekim profesionalnim lihvarima poput naplatnih agencija.

Dakle, Melchiore ako baš ne moraš, ne plaćaj im ništa u skladu sa starom parolom "Ni zrna žita okupatoru"! :-D

Molim Vas da se držimo teme stečaja potrošača u cijelosti, jer cilj ovog foruma nije pozivati građane da ne podmiruju obveze koje su preuzeli.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

Molim Vas da se držimo teme stečaja potrošača u cijelosti, jer cilj ovog foruma nije pozivati građane da ne podmiruju obveze koje su preuzeli.

Građani sigurno nisu preuzeli obvezu plaćanja jednostrano odredive kamatne stope, pristali na antocizam i zatezne kamate prema odluci kreditora!

Cilj foruma je pravno savjetovanje građana pa i zakoniti načini rješenja teških situacija u kojima su se našli kao neuka i slabija strana. Ili da okrenemo ploču, i da je ovrhovoditelj dužan ovršeniku u ovom slučaju, bi li banka, agencija, osiguravajuće društvo postupilo u skladu da je moralno plaćati dugove ili bi iskoristilo sve mogućnosti da ne plati ništa.

Na žalost imamo slučajeve da banke ne poštuju pravomoćne sudske presude a osiguravatelji ucjenjuju kod naknade štete. Moraliziranje samo jedne strane je jedan od češćih oblika manipulacije! :ideja: 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vrlo je teško generalizirati, jer nisu samo građani dužnici, a samo banke, teleoperateri i multinacionalne korporacije vjerovnici, jer i među jednima i drugima ima i vjerovnika i dužnika. Zato svaki savjet nužno pomaže ili odmaže i jednima i drugima i može se zloupotrijebiti. Nadam se da se slažete sa mnom da se obveze moraju podmirivati, jer time smo korektni prema drugome i tada imamo pravo očekivati da drugi bude korektan prema nama. No ako nastavimo u offtopic, morat ću zaključati temu i zbog sebe i zbog Vas.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija