Jump to content

Parnični postupak

anonimno
 Dijeli

Preporučene objave

ja bih molila da mi objasnite prvo šta je upravni postupak, pa parnični postupak i onda svi ostali koje poznaje zakon.

Onaj upravni me jako interesira jer se puno radi ponjemu, recimo podnesci prema katastru, urbanističkom uredu, imovinsko-pravnoj službi isl. to čas je čas nije upravni postupak. čas se postupa u skladu s ZUP-om , a onda opet ne.

Pojasnite molim vas sve postupke .

Dijeli na drugim stranicama

Pitanje definitivno nije za pravnike, to je ko da pitaš fizičara da ti časkom objasni kvantnu fiziku ili agronoma sve o uzgoju biljnih kultura od Arktika do Konga .

Zato možda može pomoći nepravnik (ko ja) koji može bolje skužit kaj uopće nije jasno.

Dakle, upravni postupak na nepravnički način:

Upravni postupak je u načelu (pravni) postupak koji provode državni organi, npr.ministarstva i slični. Dakle, provode ga "činovnici" izvršne vlasti, a ne sud.

Postoji Zakon o općem upravnom postupku (ZOUP) koji je obavezan za sve. On propisuje sam način postupanja upravnih organa. Npr.kako se komunicira sa strankom, rješenja,žalbe, niže i više instance itd. itd.

Međutim, budući da se država petlja u sve i svašta, postoji vrlo veliki broj različitih područja koja su regulirana posebnim zakonima. Npr. graditeljstvo (građevinske dozvole), okoliš (lokacijske dozvole), prosvjeta (organizacija školstva) itd. itd. itd. itd.

U pravilu svakim od tih zakona propisuju se specifičnosti za to područje (npr. da lokacijska dozvola mora biti u skladu s GUP-om, to npr. nema veze s kvalitetom pekarskih proizvoda), i onda je obično pristup da se primjenjuje u postupanju ZOUP, osim u dijelovima koje posebno propisuje specifični zakon. Ti dijelovi odnose se na samu problematiku, ali mogu biti i postupovni.

A sad nek me pravnici popljuju za ovakvo objašnjavanje. Izvolite. :-)

Vas je prijedlog vec bio na razmatranju na inicijativu samih urednika portala, no nismo se odlucili (barem ne jos) za otvaranje ovog foruma.

Vecina razloga je vec spomenuta u prethodnim postovima, a postoje jos i drugi iako bi bilo dovoljno pitanja za ovaj podforum.

Naime, parnicni postupak (odnosno procesno ili postupovno pravo) nije samo u jednoj grani prava vec u njih nekoliko pa bi se onda na jednom mjestu nasla pitanja i iz kaznenog procesa, gradjanskog... sve cak do upravnog.

Mozete samo zamisliti kakav bi to bio podforum, prepun pitanja iz totalno razlicitih podrucja. Osim toga, mnogi korisnici bi njegovim otvaranjem samo bili zbunjeni jer ne bi znali kamo spada njihovo pitanje - materijalno ili procesno pravo.

I sad mnoga pitanja zavrsavaju na potpuno krivim mjestima a forum Pravni savjeti naprosto buja svime i svacime.

Postoje brojna pitanja koja jednostavno ne mozemo razvrstati u postojece kategorije, a zbog male ucestalosti nema svrhe za njih otvarati posebni podforum. Formiraju se pak, u zadnje vrijeme, neke grupe pitanja koje ce u konacnici dovesti do otvaranja novih foruma jer ce ih biti previse da bi ostali u opcim pravnim pitanjima (npr. prava branitelja).

Nadam se da ste zadovoljni odgovorom. Salji i dalje svoje prijedloge.

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

Dijeli

• Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

• No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

• Napravi novi...

Važna informacija