Jump to content

mirovina


peciljnjak

Preporučene objave

molim vas da mi odgovorite

Imam 61 g starosti koki mjesec manje od 41g godine mirovinskog staža

i priznatih 10mj i 21 dan sudjelovanja u obrani RH

Poslodavac postavlja uvjete za odlazak u mirovinu sa otpremninom (sitno) ili ništa sa 31,03.2018

nedostajat će mi 3tjedna za puni staž (41g) bez braniteljskog.

Koju mirovinu mogu i koja bi bila bolja

Čekam da se vidi što će biti sa Narodnom Zaštitom,

Dragovoljac sam narodne zaštite od samog osnivanja.

Gdje se može vidjeti popis narodne zaštite

uređeno: od peciljnjak
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Razgovarajte sa poslodavcem i obrazlozite mu koje uvjete za mirovinu imate ( starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika ), ako vam poslodavac ne izadje u susret odlaskom u prijevremenu starosnu mirovinu uz panalizaciju za 40 i vise godina mirovinskog staza penalizacija bi vam iznosila 0,10% po mjesecu prije navrsenih 65 godina zivota, znaci da bi otprilike bili penalizirani sa cca 4,5 % (zavisi koliko cete tocno imati godina i mjeseci starosti na dan 31.03.2018.god.), penalizacija na mirovinu je dozivotna.

Primjer: izracunata mirovina 3500 kn; 3500x4,5%=157,50 kn dozivotno (mjesecna rata za elektricnu energiju stana od cca 50 - 60 m2), to bas nije samo tako za odbaciti.

Napomena: u krajnjem slucaju ako vam poslodavac ne omoguci rad do pune 41 godine staza, imate AS-a u rukavu, sa 01.04.2018. god, prijaviti cete se na burzu i odmah podnjeti zahtjev za placanje produzenog osiguranja, onoliko mjeseci koliko ce vam faliti do ispunujenja uvjeta 41 godine punog uplacenog staza, na burzi cete za to vrijeme primati naknadu, a produzeno osiguranje cete placati izmedju 550 i 600 kn mjesecno.

Nakon sto cete provjereno imati uplacenih 41 godinu mirovinskog staza podnjet cete zahtjev za starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako Vaš sadašnji poslodavac bude nerazuman, obavezno mu uzmite otpremninu a probajte dogovoriti sa nekim drugim obrtnikom rad od 1. mjeseca na bilo kojim pomoćnim poslovima o Vašem trošku.

Mislim da mu mirovinski neće dozvoliti produženo osiguranje kad ima uvjet za prijevremenu starosnu mirovinu.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zaboravio sam napisati odlaskom u "starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika" prema clanku 85., stavak 4., "polazni faktor povećava za 0,15% po mjesecu za svaki mjesec nakon navršenih godina života osiguranika propisanih za stjecanje prava na tu mirovinu" sto znaci da bi ti se mirovina povecala na dan ispunjenja uvijeta i podnasanja zahtjeva na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika za cca 2,4% (zavisi koliko cete tocno imati godina i mjeseci starosti na dan podnasanja zahtjeva za odlazak u mirovinu, pretpostavljam  30.04.2018.god., ako cete tada imati tih 41 godinu uplacenog mirovinskog staza ).

Primjer: izracunata mirovina 3500 kn; 3500x2,5%=87,50 kn dozivotno.

Znaci navrsenjem uvijeta 41 godine uplacenog staza i odlaskom u "starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika" umjesto u "prijevremenu starosnu mirovinu" na primjeru 3500 kn mirovine, mirovina se povecava za cca 245 kn dozivotno.

Koliko cete tocno godina,  mjeseci i dana zivota imati na dan 30.04.2018.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 27 minuta, prof je napisao:

Ako Vaš sadašnji poslodavac bude nerazuman, obavezno mu uzmite otpremninu a probajte dogovoriti sa nekim drugim obrtnikom rad od 1. mjeseca na bilo kojim pomoćnim poslovima o Vašem trošku.

Mislim da mu mirovinski neće dozvoliti produženo osiguranje kad ima uvjet za prijevremenu starosnu mirovinu.

Lijep pozdrav

Postovani prof, po ZOMO-u, u mirovinu se odlazi sa 65 godina zivota, po sili zakona, do tih 65 godina zivota ostalo je izbor osiguranika u okviru i po pravilima ZOMO-a.

Nema prisilnog odlaska u mirovinu prije 65 godina zivota.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , malicovjek je napisao:

Razgovarajte sa poslodavcem i obrazlozite mu koje uvjete za mirovinu imate ( starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranik)

Napomena: u krajnjem slucaju ako vam poslodavac ne omoguci rad do pune 41 godine staza, imate AS-a u rukavu, sa 01.04.2018. god, prijaviti cete se na burzu i odmah podnjeti zahtjev za placanje produzenog osiguranja, onoliko mjeseci koliko ce vam faliti do ispunujenja uvjeta 41 godine punog uplacenog staza, na burzi cete za to vrijeme primati naknadu, a produzeno osiguranje cete placati izmedju 550 i 600 kn mjesecno.

Nakon sto cete provjereno imati uplacenih 41 godinu mirovinskog staza podnjet cete zahtjev za starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika.

Ako je tako onda je najjednostavnije rješenje produženo mirovinsko osiguranje, onoliko koliko treba.

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, peciljnjak je napisao:

  30.04.2018    punih 41g staža bez braniteljskog i 61gi6mjesec istarosti

Što mogu dobiti više kao dragovolja domovinskog rata sa provedene 2 g i 25% PTSP

Poštovani,

Odlaskom u starosnu mirovinu zbog dugogodišnjeg osiguranja po članku 35. općeg propisa ZOMO odmah primate primate svoju punu mirovinu (najmanje najnižu braniteljsku starosnu mirovinu + broj borbenih dana x 0,50 kn) i dalje živite mirno.

Takodjer možete odmah pokrenuti i priznavanje invalidske mirovine po Zakonu o hrvatskim braniteljima, proći kalvariju od najmanje pola godine u dokazivanju bolesti i na kraju u najboljoj inačici dobiti najnižu braniteljsku invalidsku mirovinu, opća nesposobnost u istom iznosu kao i najniža braniteljska starosna mirovina ako ste imali primanja ispod prosjeka tijekom radnog staža.

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
Prije 14 minuta, antetomic je napisao:

Pozdrav, uskoro punim 65 godina. Imam 40 godina radnog staza i u mirovini sam. Zanima me kada napunim 65 godina dali imam pravo na vecu mirovinu ili na ikakav dodatak kao branitelj. Tocnije za 40 godina radnog staza fali mi 16 dana. U mirovinu sam otisao sa 60 godina.

Poštovani  antetomic,

Nažalost promjenama ZOMO od 01.01.2014.g. kao korisnik mirovine nemate pravo na priznavanje starosne mirovine ni po ZOMO ni po Zakonu o hrvatskim braniteljima bez da zasnujete radni odnos najmanje 1. godinu, tek nakon toga možete zatražiti priznavanje prava na starosnu mirovinu i novi izračun mirovine.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , antetomic je napisao:

Pozdrav, uskoro punim 65 godina. Imam 40 godina radnog staza i u mirovini sam. Zanima me kada napunim 65 godina dali imam pravo na vecu mirovinu ili na ikakav dodatak kao branitelj. Tocnije za 40 godina radnog staza fali mi 16 dana. U mirovinu sam otisao sa 60 godina.

Ako sad uskoro punite 65 gpdina a sa 60 ste otisli u mirovinu onda ste u mirovini od 2013.god. prije ovog sadasnjeg vazeceg ZOMO-a, kako se o promjenama u mirovinskom zakonu vec pocelo govoriti vec u 2013.godini trebali ste to pratiti i tome se prilagoditi, ako ste otisli 2013-.god imali ste penalizaciju prijevremene starosne mirovine od 0,19% mjesecno prije navrsenih godina potrebnih za starosnu mirovinu (65 godina zivota) znaci mirovina vam je manja za 11,4% , da ste u mirovinu otisli pocetkom 2014.god. penalizacija - umanjenje bi vam bilo 0,15% mjesecno po sadsnjem ZOMO-u vazecem od 01.01.2014.god.

Nadalje da ste radili jos 1 godinu i 16 dana te u 2014.godini otisli u mirovinu sa navrsenih 41 godine radnog staza, otisli bi u starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika koja se ne penalizira, pritom bi imali i 61 godinu starosti i jos bi dodatno za svaki mjesec duljeg rada od 60 godina donio mjesecni dodatak od 0,15% po mjesecu, znaci za 1 godinu 1,8% na mirovinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 21 sati , prof je napisao:

Poštovani  antetomic,

Nažalost promjenama ZOMO od 01.01.2014.g. kao korisnik mirovine nemate pravo na priznavanje starosne mirovine ni po ZOMO ni po Zakonu o hrvatskim braniteljima bez da zasnujete radni odnos najmanje 1. godinu, tek nakon toga možete zatražiti priznavanje prava na starosnu mirovinu i novi izračun mirovine.

Lijep pozdrav

Znaci nista se ne moze uciniti

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , antetomic je napisao:

Znaci nista se ne moze uciniti

 

Poštovani malicovjek,

Što je sa mogućnošću za podnošenje zahtjeva odmah za priznavanje prava prijevremene starosne braniteljske mirovine po Zakonu o hrvatskim braniteljima.

Možda je ista veća od prijevremene starosne mirovine po općem propisu ZOMO koju sada koristi poštovani antetomic.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , malicovjek je napisao:

Kako da sad podnese zahtjev za braniteljskoj mirovini kad je vec u opcoj mirovini po ZOMO-u, po kojoj osnovi.

Poštovani malicovjek,

Istovremeno sa podnošenjem zahtjeva za prijevremenom starosnom mirovinom po općem propisu ostvario je pravo te je mogao podnijeti zahtjev i za priznavanje braniteljske prijevremene starosne mirovine po Zakonu o pravima hrvatskih branitelja.

To pravo onda nije konzumirao i smatram da na njega nije izgubio pravo, mislim da sada može podnijeti zahtjev za priznavanje prava 6. mjeseci unatrag od nadnevka podnošenja.

Bitan je iznos sadašnje prijevremene starosne mirovine po općem propisu koju prima jer ako je dosta niža od 2.000 kn, trebao bi se potruditi i odmah podnijeti zahtjev za priznavanje bar minimalne prijevremene starosne braniteljske mirovine.

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 31 minuta, prof je napisao:

Poštovani malicovjek,

Istovremeno sa podnošenjem zahtjeva za prijevremenom starosnom mirovinom po općem propisu ostvario je pravo te je mogao podnijeti zahtjev i za priznavanje braniteljske prijevremene starosne mirovine po Zakonu o pravima hrvatskih branitelja.

To pravo onda nije konzumirao i smatram da na njega nije izgubio pravo, mislim da sada može podnijeti zahtjev za priznavanje prava 6. mjeseci unatrag od nadnevka podnošenja.

Bitan je iznos sadašnje prijevremene starosne mirovine po općem propisu koju prima jer ako je dosta niža od 2.000 kn, trebao bi se potruditi i odmah podnijeti zahtjev za priznavanje bar minimalne prijevremene starosne braniteljske mirovine.

Lijep pozdrav

Postovani prof, jel mi pisemo o istom forumasu "antetomic", ako se ne varam, a mislim da ne ako dobro racunam, on je u mirovinu otisao jos 2013. god.

Zato sam ga u gornjem postu pitao kad je tocno otisao u mirovinu (koje godina) i kad tocno puni 65 godina zivota na koji datum.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 26 minuta, malicovjek je napisao:

Postovani prof, jel mi pisemo o istom forumasu "antetomic", ako se ne varam, a mislim da ne ako dobro racunam, on je u mirovinu otisao jos 2013. god.

Zato sam ga u gornjem postu pitao kad je tocno otisao u mirovinu (koje godina) i kad tocno puni 65 godina zivota na koji datum.

Da radi se o antitomicu.

Poštovani, zašto smatrate da je nemoguće pokušati zatražiti braniteljsku prijevremenu starosnu mirovinu, makar je u prijevremenoj po općem propisu ZOMO od 2013.g.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 7 minuta, malicovjek je napisao:

Postovani prof, jednostavno zato sto nevidim tu mogucnost niti kroz, sadasnji ZOMO, niti kroz sadasnji braniteljski zakon niti kroz novi braniteljski zakon, ako vi to vidite navedite mi clanke iz zakona gdje vi to vidite pa cemo o tome prodiskutirati

Prethodno objava mi je uporište.

Korisnik zbog neznanja nije koristio pravo na povećanje mirovine temeljem Zakona o pravima hrvatskih branitelja za do maksimalnih 40.g. mirovinskog staža za svoju prijevremene starosne mirovine ostvarenu po općem propisu ZOMO.

Mislim da to pravo može konzumirati sada pa čak i od 01.01.2019.g.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, prof je napisao:

Prethodno objava mi je uporište.

Korisnik zbog neznanja nije koristio pravo na povećanje mirovine temeljem Zakona o pravima hrvatskih branitelja za do maksimalnih 40.g. mirovinskog staža za svoju prijevremene starosne mirovine ostvarenu po općem propisu ZOMO.

Mislim da to pravo može konzumirati sada.

a) Starosna mirovina, prijevremena starosna mirovina i invalidska mirovina ostvarena prema Zakonu o mirovinskom osiguranju
 

Hrvatski branitelji koji ostvare pravo na mirovinu prema ZOMO-u na temelju mirovinskog staža kraćeg od 40 godina, mirovina se povećava ovisno o razdoblju provedenom u Domovinskom ratu - hrvatskom branitelju do 12 mjeseci mirovina se povećava za 10%, od 12 do 24 mjeseca za 15%,  od 24 do 36 mjeseci za 20%, od 36 do 48 mjeseci za 25%, od 48 i više mjeseci za 30% te dragovoljcu iz Domovinskog rata za 30%. Povećana mirovina ne može iznositi više od mirovine određene na temelju 40 godina mirovinskog staža. Pravo na navedeno povećanje mirovine imaju i korisnici obiteljske mirovine nakon smrti branitelja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 6 minuta, prof je napisao:

a) Starosna mirovina, prijevremena starosna mirovina i invalidska mirovina ostvarena prema Zakonu o mirovinskom osiguranju
 

Hrvatski branitelji koji ostvare pravo na mirovinu prema ZOMO-u na temelju mirovinskog staža kraćeg od 40 godina, mirovina se povećava ovisno o razdoblju provedenom u Domovinskom ratu - hrvatskom branitelju do 12 mjeseci mirovina se povećava za 10%, od 12 do 24 mjeseca za 15%,  od 24 do 36 mjeseci za 20%, od 36 do 48 mjeseci za 25%, od 48 i više mjeseci za 30% te dragovoljcu iz Domovinskog rata za 30%. Povećana mirovina ne može iznositi više od mirovine određene na temelju 40 godina mirovinskog staža. Pravo na navedeno povećanje mirovine imaju i korisnici obiteljske mirovine nakon smrti branitelja.

On je ostvario pravo na prijevremenu starosnu mirovinu prema ZOMO 2013.g. ali zbog neznanja nije zatražio ovo priznavanje povećanja braniteljske mirovine.

Sve ovo pada u vodu ako mu je sadašnja prijevremena starosna mirovina veća od trenutne minimalne braniteljske prijevremene starosne mirovine

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, antetomic je napisao:

Pozdrav, uskoro punim 65 godina. Imam 40 godina radnog staza i u mirovini sam. Zanima me kada napunim 65 godina dali imam pravo na vecu mirovinu ili na ikakav dodatak kao branitelj. Tocnije za 40 godina radnog staza fali mi 16 dana. U mirovinu sam otisao sa 60 godina.

Iz ovakvog njegovog posta bez saznanja o visini njegove mirovine i uvidu u njegovo mirovinsko rjesenje tesko mozemo nesto konkretno raspravljati i predlagati, a njegove neznanje koje spominjete ga ne opravdava.

Od kuda mi da znamo da mu to vec nisu uzeli u obzir, a mislim da se ionako nemoze nesto vracati 5 godina unazad.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 8 minuta, malicovjek je napisao:

Iz ovakvog njegovog posta bez saznanja o visini njegove mirovine i uvidu u njegovo mirovinsko rjesenje tesko mozemo nesto konkretno raspravljati i predlagati, a njegove neznanje koje spominjete ga ne opravdava.

Od kuda mi da znamo da mu to vec nisu uzeli u obzir, a mislim da se ionako nemoze nesto vracati 5 godina unazad.

Mislim da može, radi se samo o pravu koje nije konzumirano a sada bi se zatražilo.

Starosna mirovina je drugo, za ostvariti nju treba se zaposliti 1.g. i tek onda ima pravo na starosnu mirovinu.

Lp

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 14 minuta, malicovjek je napisao:

Aha, znaci opet se vracamo na tetice koje rade u podrucnim uredima mirovinskih ispostava, zatim ako se ostvari pravo iz braniteljskog zakona jel se radi o povlastenoj mirovina, sta se onda dogadja sa onih 27% uskladjenja na mirovinu itd. itd.

Mislim da vuces macka za rep

Ode onih 27 % ali je nebitno u slučaju da je najniža braniteljska prijevremena starosna mirovina veća od sadašnje mirovine koju koristi po općem propisu ZOMO.

Dobro je znati kako promišljaju kumice u uredima HZMO pa još kad to svoje promišljanje i napišu na svojoj internetskoj stranici HZMO, onda je super.

Lp

 

PS

Uvijek treba zatražiti isplatu povoljnije mirovine.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Opet ti svoje, clanak 14. jos sad vrijedeceg starog braniteljskog zakona kojeg navodis u gornjem postu, nema veze sa najnizom braniteljskom mirovinom, mozes govoriti za ubuduce, "antetomic" je svoju mirovinu dobio, kakva je i kolika je neznamo.

Ovo ti je stavak 3., iz tog clanka 14.:

"(3) Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata koji ostvari pravo na prijevremenu starosnu mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, tako određena mirovina povećava se za odgovarajući postotak iz stavka 1. točke 1. – 6. ovoga članka, ovisno o vremenu provedenom u Domovinskom ratu.

"
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 4 minuta, malicovjek je napisao:

Opet ti svoje, clanak 14. jos sad vrijedeceg starog braniteljskog zakona kojeg navodis u gornjem postu, nema veze sa najnizom braniteljskom mirovinom, mozes govoriti za ubuduce, "antetomic" je svoju mirovinu dobio, kakva je i kolika je neznamo.

Ovo ti je stavak 3., iz tog clanka 14.:

"(3) Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata koji ostvari pravo na prijevremenu starosnu mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, tako određena mirovina povećava se za odgovarajući postotak iz stavka 1. točke 1. – 6. ovoga članka, ovisno o vremenu provedenom u Domovinskom ratu.

 

"

A ovo piše na istoj internetskoj stranici, samo malo niže.

d) Najniža mirovina

 

Hrvatski branitelj i član obitelji umrlog branitelja koji ima priznato sudjelovanje u obrani suvereniteta R Hrvatske kao pripadnik borbenog sektora od najmanje 100 dana može ostvariti najnižu mirovinu za branitelje ako je mirovina prema navršenom mirovinskom stažu i ostvarenim plaćama za vrijeme radnog vijeka  manja od najniže.
 

Najniža mirovina određuje se u visini od 45%  prosječne neto plaće u RHrvatskoj iz prethodne godine.

Pravo na najnižu mirovinu ima i branitelj koji je navršio 65 (muškarac), odnosno 60 (žena) godina života, a ne ispunjava uvjete mirovinskog staža za  starosnu mirovinu prema ZOMO-u.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , LJUBUŠKI je napisao:

Molim  Vas da mi neko odgovori  ako sam u općoj mirovini. A sad bi išao na podizanje omjera kome se obratit.Doktor kaže da nema ništa više sa mnom pošto  sam u općoj.Mirovinsko isto kaže da se javim doktoru jer oni to ne rade.Dali  uopće imam pravo 30/70 sam u mirovini općoj.Hvala!

Koliko je meni poznato imaš pravo na obnovu postupka svakih šest mj.Moraš imati drastično pogoršanje bolesti(puno jača terapija),bolničko ležanje i novi psiho test i to ti tvoj dr.opće prakse mora obraditi na obrascu IN 2 a ako neće mijenjaj dr. a sa starim neću da ti kažem(bolje verbalno).Puno sreće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 38 minuta, beroduba je napisao:

Koliko je meni poznato imaš pravo na obnovu postupka svakih šest mj.Moraš imati drastično pogoršanje bolesti(puno jača terapija),bolničko ležanje i novi psiho test i to ti tvoj dr.opće prakse mora obraditi na obrascu IN 2 a ako neće mijenjaj dr. a sa starim neću da ti kažem(bolje verbalno).Puno sreće.

  1. Hvala!  Podigli su mi invalidnost  dali mi to može išta pomoć da podignem omjer Hvala
uređeno: od LJUBUŠKI
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , LJUBUŠKI je napisao:

Molim  Vas da mi neko odgovori  ako sam u općoj mirovini. A sad bi išao na podizanje omjera kome se obratit.Doktor kaže da nema ništa više sa mnom pošto  sam u općoj.Mirovinsko isto kaže da se javim doktoru jer oni to ne rade.Dali  uopće imam pravo 30/70 sam u mirovini općoj.Hvala!

Nisi li to već pitanje postavio krajem veljače i dobio odgovore ? Čemu ponavljanje ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija