Jump to content

Obiteljska mirovina DVO prema starom zakonu


markovic11

Preporučene objave

Poštovani,podnesen je zahtjev za obiteljsku mirovinu dragovoljca Domovinskog rata sa 1880 dana borbenog sektora,umirovljen kao DVO u 6a mirovinu 2003,bez statusa HRVI.

Zahtjev je podnesen tjedan dana prije stupanja na snagu novog zakona.
Zanima me dali će to i ići prema starom zakonu i koja je razlika naspram novog zakona, točnije koji su koef. za izračun i prava iz starog zakona kada još DVO nije bio razdvojen od ostalih!?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , markovic11 je napisao:

Poštovani,podnesen je zahtjev za obiteljsku mirovinu dragovoljca Domovinskog rata sa 1880 dana borbenog sektora,umirovljen kao DVO u 6a mirovinu 2003,bez statusa HRVI.

Zahtjev je podnesen tjedan dana prije stupanja na snagu novog zakona.
Zanima me dali će to i ići prema starom zakonu i koja je razlika naspram novog zakona, točnije koji su koef. za izračun i prava iz starog zakona kada još DVO nije bio razdvojen od ostalih!?

Poštovani markovic11,

Korisnici obiteljske mirovine imaju pravo korištenja iznosa mirovine temeljeno na iznosu bruto mirovine u trenutku smrti koju je primao pokojnik i po zakonu temeljem kojeg je ista isplaćivana.                                                       

Mirovina jednog korisnika te obiteljske mirovine se množi sa faktorom 0,7.                                             Mirovina dva korisnika te mirovine množi se sa 0,8 a tri ako ih ima sa faktorom 0,9.

Sve ostalo što ste naveli, nažalost je nebitno za iznos ove obiteljske mirovine.

Tvrdite da je pokojnik umirovljen po članku 6.a Zakona o mirovinskom osiguranju DVO i PS a ovo na što se Vi pozivati je u svezi novog Zakona o hrvatskim braniteljima.

Da je i umirovljen po Zakonu o hrvatskim braniteljima u obiteljskoj mirovinu mogli bi koristiti samo pravo i iznos mirovine koju je on već koristio a nikako ono na koja bi on možda imao  pravo da je još živ.   Posebno da je još živ,  promjenom novog Zakona o hrvatskim braniteljima njegova mirovina po članku 6-a Zakona o mirovinskom osiguranju DVO i PS ne bi se ništa mijenjala.

Prilikom donošenja novog Zakona o hrvatskim braniteljima predlagatelji su nas DVO i PS, branitelje, potpuno zaboravili, ostavili su nam samo pravo na zastavu i uzaludno čitanje Zakona o hrvatskim braniteljima i ovakve rasprave.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 56 minuta, prof je napisao:

Poštovani markovic11,

Korisnici obiteljske mirovine imaju pravo korištenja iznosa mirovine temeljeno na iznosu bruto mirovine u trenutku smrti koju je primao pokojnik i po zakonu temeljem kojeg je ista isplaćivana.                                                       

Mirovina jednog korisnika te obiteljske mirovine se množi sa faktorom 0,7.                                             Mirovina dva korisnika te mirovine množi se sa 0,8 a tri ako ih ima sa faktorom 0,9.

Sve ostalo što ste naveli, nažalost je nebitno za iznos ove obiteljske mirovine.

Tvrdite da je pokojnik umirovljen po članku 6.a Zakona o mirovinskom osiguranju DVO i PS a ovo na što se Vi pozivati je u svezi novog Zakona o hrvatskim braniteljima.

Da je i umirovljen po Zakonu o hrvatskim braniteljima u obiteljskoj mirovinu mogli bi koristiti samo pravo i iznos mirovine koju je on već koristio a nikako ono na koja bi on možda imao  pravo da je još živ.   Posebno da je još živ,  promjenom novog Zakona o hrvatskim braniteljima njegova mirovina po članku 6-a Zakona o mirovinskom osiguranju DVO i PS ne bi se ništa mijenjala.

Prilikom donošenja novog Zakona o hrvatskim braniteljima predlagatelji su nas DVO i PS, branitelje, potpuno zaboravili, ostavili su nam samo pravo na zastavu i uzaludno čitanje Zakona o hrvatskim braniteljima i ovakve rasprave.

Lijep pozdrav

Ali "stari zakon"
https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2013_02_19_322.html

kaže ovako

Mirovinski faktor iznosi za obiteljsku mirovinu:

koja pripada bračnom drugu i djetetu, ili samo djetetu hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata

1,0

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 8 minuta, markovic11 je napisao:

Ali "stari zakon"
https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2013_02_19_322.html

kaže ovako

Mirovinski faktor iznosi za obiteljsku mirovinu:

koja pripada bračnom drugu i djetetu, ili samo djetetu hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata

1,0

Poštovani,

Kažete umirovljen po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS i primao mirovinu po članku 6.a a citirate Zakon o pravima hrvatskih branitelja i tražite korištenje obiteljske mirovine po istom ?

Ništa Vas ne razumijem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 7 minuta, markovic11 je napisao:

Umirovljen je 2003. u 6a mirovinu,invalidska mirovina zbog opće nesposobnosti za rad.
Umirovljen je odlukom zapovjednika brigade nakon godinu i 8 mjeseci provedenih na bolovanju.
Umirovljen je iz djelatnog sastava u činu bojnika.

Kakva je to mirovina?Civilna?

Poštovani markovic11,

Mirovina po članku 6.a je invalidska mirovina - profesionalna nesposobnost po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS.

Mirovina po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS spada u kategoriju posebnih propisa kao i mirovina po Zakonu o hrvatskim braniteljima ali međusobno nemaju nikakve veze.

Civilna mirovina je mirovina po općem propisu - ZOMO i sa prethodno navedenim mirovinama nema nikakve veze, različiti su uvjeti ostvarivanjapravanačin ostvarivanja istih kao i formule za izračun iznosa mirovina.

Lp

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 11 minuta, prof je napisao:

Poštovani markovic11,

Mirovina po članku 6.a je invalidska mirovina - profesionalna nesposobnost po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS.

Mirovina po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS spada u kategoriju posebnih propisa kao i mirovina po Zakonu o hrvatskim braniteljima ali međusobno nemaju nikakve veze.

Civilna mirovina je mirovina po općem propisu - ZOMO i sa prethodno navedenim mirovinama nema nikakve veze, različiti su uvjeti ostvarivanjapravanačin ostvarivanja istih kao i formule za izračun iznosa mirovina.

Lp

 

Dakle prema svemu djelatne vojne osobe nisu bili Hrvatski branitelji,mislim tako ispada,kada nisu umirovljeni po pravima branitelja niti imaju prava kao branitelji,niti im obitelji imaju prava kao branitelji?

Tko su onda branitelji?Tko je stvorio ovu državu? Brigadiri Čačić i Ćiro Blažević?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, markovic11 je napisao:

Dakle prema svemu djelatne vojne osobe nisu bili Hrvatski branitelji,mislim tako ispada,kada nisu umirovljeni po pravima branitelja niti imaju prava kao branitelji,niti im obitelji imaju prava kao branitelji?

Tko su onda branitelji?Tko je stvorio ovu državu? Brigadiri Čačić i Ćiro Blažević?

I Doris Dragović.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I ja sam predao dok je bio stari zakon, 3 dana prije stupanja na snagu novog, pitao sam prijateljicu pravnicu iz mirovinskog po kojem će se zakonu obračunati.
Obračunati će se prema onom zakonu koji vama (meni) bude povoljniji, ali je u biti sve isto, djelatne vojne osobe nemaju prava i to je to, dobit ćete 70% mirovine koju je preminuli imao u trenutku smrti.

Kako je tako je, neki ljudi su se borili za ovu državu i neće dobiti ništa a neki će dobiti sve, tužno ali istinito. Ja sam također ogorčen svime da sam javno rekao da ću pokupit od starog ordenje i medalje, pohvalnice, zahvalnice, diplome ratnih škola i sve strpati u kutiju neku veliku (jer ima toga dosta) skupa sa smotanim stijegom i odnijeti u ZG ostaviti pred ministarstvo, neka si uzme onaj tko se borio... 

Što je fora stari je kada je napunio 65 god prošle god., 2 mjeseca prije nego je umro, tražio da mu izračunaju kolika bi mu bila mirovina starosna jer ima 40 god. staža i 65 starosti, ispalo je nekih 100kn manje. Dakle i da nije bio u vojsci i borio se za ovu državu imao bi istu mirovinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija