Jump to content

Prva prometna nesreća


Thomas1

Preporučene objave

Molim savjet.

Imao sam prometnu nesreću, proklizao sam u zavoju i ušao u tuđu prometnu traku, te se sudario sa vozilom iz suprotnog smjera. Ograničenje je bilo 50 km/h,bio je mokar kolnik, nisam siguran koliko sam vozio. Inače uvijek u oštrom zavoju pogledam na brzinomjer da se pobrinem da vozim manje od ograničenja, ali moguće je da sam vozio 60 - 65 km/h. Kada je došla policija ustvrdili su moju stranu priče. Nisam imao alkohola u krvi. Ovo mi je prva prometna nesreća. Imam osiguranje od automobilske odgovornosti i osiguranje bonusa Jadransko osiguranje.

Ljudi u auto koji sam udario su teže ozlijeđeni. Vozačici je slomljena noga, a suvozač ima frakturu lubanje. Oni nisu imali Air bag, ja sam srećom imao te nisam zadobio teže ozlijede. Zanima me kako će dalje ići slijed događaja, odnosno koji koraci će se poduzimati protiv mene od strane policije - kazne (novčane, uvjetne i drugo). Svaki savjet dobrodošao

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako su teške ozljede, onda ide kaznena prijava (koja u ovakvim slučajevima najčešće završava uvjetnom osudom, tj. nema kazne ako se nešto takvo ne ponovi). Dodatno, za pritom počinjene pojedine prekršaje ide novčana kazna, bodovi i zabrana upravljanja. Točnije ti se ne može reći dok ne dobiješ nešto od policije, pa vidiš kako su to razgraničili i kakve prijave su podnijeli.

Štetu drugim sudionicima će pokriti tvoje osiguranje, a ako se u kaznenom postupku utvrdi tvoja krivnja (npr. obijesna vožnja), mogu od tebe tražiti regres, tj. povrat isplaćenog novca. Dobro je što nemaš alkohola u krvi, ali opet, vidjet ćeš kakve prijave će protiv tebe podnijeti.

Nisi dobio ništa od policije? Možeš otići u policijsku postaju i provjeriti što je protiv tebe pokrenuto, pa ćeš znati i što te čeka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Od policije nisam dobio ništa. Samo potvrdu o oduzimanju tablica zbog tehničke neispravnosti vozila nakon sudara te potvrdu o dobrovoljnom pristanku na alkotestiranje u kojoj piše da sam imao 0 promila alkohola u krvi. 

Također je važno naglasiti da sam ja pozvao prvu pomoć odmah. 

Što znači obijesna vožnja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav.

Dobio sam papir. Osnove sumnje protiv njega: Krečući se Graničarskom ulicom od pravca grada Garešnice u pravcu mjesta Hrastovac, te dolaskom ispred kuće izlaskom iz zavoja u desno u pravcu kretanja uslijed neprilagođene brzine kretanja uvjetima i stanju ceste (kolnik mokar, zavoj u desno), izgubili nadzor nad vozilom te prešli na suprotni kolnički trak kojom prilikom je došlo do udara prednje strane vozila s kojim ste upravljali u prednju stranu marke Golf. U prometnoj nesreći vozačica Golfa je zadobila teške tjelesne ozljede, dok je putnik od zadobivenih ozljeda preminuo u OB Pakrac, čime ste počinili kazneno dijelo Izazivanje prometne nesreće u cestovnom prometu iz članka 227. stavak 4. u vezi st.  1. KZ-a.

 

Moje pitanje. Da li da si odvjetnika uzmem ili će me to više koštati nego koristit?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moraš sam odlučiti, nitko ti to ne može unaprijed reći.

S obzirom na situaciju, presuda će vrlo vjerojatno biti osuđujuća, tako da ne možeš od odvjetnika očekivati ne znam što, ali bi onda imao nekoga uz sebe i sigurno na svojoj strani, a i on će ti iz prve ruke znati objasniti sve etape i radnje u postupku. Sva komunikacija će ići preko njega i, bez obzira što bi mu platio za osuđujuću presudu, uštedit će ti puno živaca i stresa.

Moj savjet bi bio bar otići i platiti savjet odvjetnika kaznenjaka prije početka postupka, pa možda i to bude dovoljno da ti zada i predoči smjer kojim ćeš ići.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , Thomas1 je napisao:

Moje pitanje. Da li da si odvjetnika uzmem ili će me to više koštati nego koristit?

Obzirom se radi o nesreći sa smrtnim ishodom i teškim povredama, svakako bi bilo poželjno konzultirati se s odvjetnikom kaznenjakom. 

Možda se ne mogu osporavati same okolnosti nesreće, ali bi se moglo vidjeti jesu li poslijedice teže zbog nekih drugih okolnosti. Recimo, možda osoba koja je smrtno stradala nije bila vezana ili je ionako bila vrlo lošeg zdravlja što je doprinjelo smrtnom ishodu.

Takve stvari teško može iznositi sam okrivljenik a istovremeno iskazivati kajanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Thomas1 je napisao:

Danas mi je pravnica koja nije specijalizirana za ovakva pitanja rekla da postoji mogućnost zatvorske kazne i bacila me u paniku. Kaže ako ne postoje neke olakotne okolnosti da mogu završiti u zatvoru do 3 godine.

Zato se nemoj zafrkavati nego si potraži po preporuci nekog odvjetnika fajtera koji je specijaliziran za takve slučajeve. Ne treba ti odvjetnik koji će potražiti taj članak i reći ti da bi mogao dobiti kaznu zatvora.

Neke opće olakotne okolnosti su recimo ... - da u 20 godina vozačkog staža nisi imao ozbiljnije prometne nesreće, da nikad nisi vozio pijan, da nikad nisi kažnjen za neki teži prometni prekršaj... nadalje , da si recimo obiteljski čovjek, otac dvoje djece, familija će trpiti u slučaju da budeš osuđen na zatvorsku kaznu... ...dodatno, nesreća i stradanje ljudi koje si prouzročio su ti jako traumatične, svjetan si svoje krivnje i osjećaš grižnju savjesti , zatvorska kazna tu nimalo neće imati smisla... 

Olakotne okolnosti koje će tvoj odvjetnik naglasiti su da se nesreća dogodila zbog vrlo teških uvjeta na cesti, da se dogodilo u trenutku nepažnje a ne zbog neke obijesne ili divlje vožnje, da su nastupile neuobičajeno teške poslijedice za nesreću takvog intenziteta (smrtna poslijedica).

Dodatno, tvoj odvjetnik bi trebao istražiti je li suvozač primjerice bio vezan (kako je došlo do te frakture lubanje ako je bio vezan?).  Ako recimo suvozač nije bio vezan i zbog toga je došlo do smrtonosnih ozijeda, onda se može postaviti teza da dio krivnje za takav ishod snosi i sama žrtva. Dakle ti jesi kriv za nesreću ,ali vrlo vjerojatno ne bi nastupio smrtni ishod da je bio vezan...

Razumiješ zašto ti treba specijalizirani odvjetnik?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 23 minuta, felixx je napisao:

 

Olakotne okolnosti koje će tvoj odvjetnik naglasiti su da se nesreća dogodila zbog vrlo teških uvjeta na cesti, da se dogodilo u trenutku nepažnje a ne zbog neke obijesne ili divlje vožnje, da su nastupile neuobičajeno teške poslijedice za nesreću takvog intenziteta (smrtna poslijedica).

Dodatno, tvoj odvjetnik bi trebao istražiti je li suvozač primjerice bio vezan (kako je došlo do te frakture lubanje ako je bio vezan?). 

Koji teški uvjeti?Kiša,mokro?Onda se vozi sporije.

Dal je bio vezan pisat će u dokumentaciji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Od uvjeta "na cesti" kisa, poledica, magla...

do stanja vašeg vozila: lošije gume, ne nužno tehnički neispravne, vec lošije marke, neipsravan tlak u gumama, lošije kočnice, itd...

nemate brze reflexe, itd..

ili popularno ovih dana: sinkopa :)

kao što vam je štovani felixx napisao, treba naci nekoga tko ima iskustva s time..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Thomas1 je napisao:

Da li ima opcija da ti sud dodjeli odvjetnika po službenoj dužnosti

Da, u slučajevima obvezne formalne obrane, pa ukoliko ga okrivljenik ne uzme sam,  sud mu mora postaviti branitelja po službenoj dužnosti, ali u slučajevima navedenim u čl.66 Zakona o kaznenom postupku

 

prije 2 sati , Thomas1 je napisao:

ili da je pravna pomoć besplatna i koji su uvjeti za to?

Prema navedenom zakonu ovo je pojam branitelja na teret proračunskih sredstava kada obrana nije obvezna a za koje treba ispuniti određene formalne i materijalne uvjete. Formalni su da mora postojati zahtjev okrivljenika i ono važno, da je podignuta optužnica za kaznena djela za koja je propisana kazna zatvora od 5 ili više godina. Materijalni uvjeti su da okrivljenik prema svom imovnom stanju ne može podmiriti troškove obrane bez ugrožavanja vlastitog uzdržavanja i uzdržavanja svoje obitelji ili osoba koje je po zakonu dužan uzdržavati. Kod definiranja imovnog stanja okrivljenika trebale bi poslužiti odredbe Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav,

Dobio sam dopis od osiguranja nakon što sam si već uzeo odvjetnika. I piše da po polici osiguranja imam pravo na besplatnu pravnu zaštitu od strane njihovih partnera OD Grgić i partneri pa me zanima koliko veliku pravnu zaštitu mogu imati od njihovih partnera. Da li to uključuje pravnu zaštitu kroz cijeli postupak ? Koliko kvalitetnu pravnu zaštitu mogu dobit od njihovog društva? Postoji šansa da mi oni pošalju nekog novaka/pripravnika. 

Uglavnom zvuči mi primamljivo besplatna pravna zaštita, ali ne želim se zakopat zbog novaca. Pa ako netko zna nešto o tome, molim savjet, tražim neko neutralno mišljenje, jer sam siguran da će osiguranje pohvalit svoje partnere.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Thomas1 je napisao:

Pozdrav,

Dobio sam dopis od osiguranja nakon što sam si već uzeo odvjetnika. I piše da po polici osiguranja imam pravo na besplatnu pravnu zaštitu od strane njihovih partnera OD Grgić i partneri pa me zanima koliko veliku pravnu zaštitu mogu imati od njihovih partnera. Da li to uključuje pravnu zaštitu kroz cijeli postupak ? Koliko kvalitetnu pravnu zaštitu mogu dobit od njihovog društva? Postoji šansa da mi oni pošalju nekog novaka/pripravnika. 

Uglavnom zvuči mi primamljivo besplatna pravna zaštita, ali ne želim se zakopat zbog novaca. Pa ako netko zna nešto o tome, molim savjet, tražim neko neutralno mišljenje, jer sam siguran da će osiguranje pohvalit svoje partnere.

OD Grgić i partneri se bavi isključivo naknadama štete, to im je uža specijalizacija, jer su pod istom kapom,  odnosno ista im je vlasnička struktura kao osiguravajućim kućama iz Agram grupe, proguglajte. Kakva je vrsta te pravne zaštite, morao bi Vam reći netko tko ima istu vrstu police osiguranja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija