Jump to content

iskopčanje plina zbog računa u zastari


frogy1972

Preporučene objave

Poštovani,

lokalni distributer plinom prijeti mi iskopčanjem i demontažom zbog 4 računa koja su u zatari. Radi se o 3 računa iz 2013. i 1 iz 2016. godine. Na žalost, uplatnice nemam, no redoviti sam platiša. Ne žele pokrenuti ovrhu jer sami vele da znaju da će izgubiti bog zastare, pa su me na ime tih dugova već jednom iskopčali. Postignut je dogovor da me se ukopča, obećali su više ne raditi probleme, no evo sada prijete iskopčanjem i demontažom. Smiju li to oni napraviti? Kako da se borim za svoja prava? Napominjem nikakvih opomena za te dugove nisam dobivala i ne znam što su čekali svih ovih godina ako su ti dugovi postojali. Nezaposlena sam i majka maloljetnog djeteta i sada mi usred zime prijeti iskopčanje iako plin uredno plaćam.

uređeno: od frogy1972
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zastara je. No bila je i u ljeti (ok, tada sam imala otvorena 2 aktualna računa) i iskopčali me. Bojim se da su stvarno nedodirljivi jer prijavila sam ih i HERA-i i tražila da mi priznaju zastaru i rekli su da neće. I još su rekli da ne žele poslati ovrhu baš iz razloga da ne prigovorim zastaru. Ne znam, jako sam se već s njima opekla, a terete me za račune stare 5, tj. 2 godine. I sad ova opomena pred isključenje i demontažu, iako n a svakom računu uredno piše da u slučaju da postoji dug bude išla ovrha. No ne znam kako da se ja zaštitim, jer ako me isključe, kome da se žalim? Tko mene može zaštiti od tih lokalnih kauboja koji uopće ne poštuju zakon?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obratite im se pismenim putem (odgovor na opomenu), preporučeno sa povratnicom, te ih upozorite da nemaju zakonske osnove iskapčati Vas, jer je dug u zastari, tj. nema nepodmirenog dugovanja, nikako nemojte priznavati dug ako je u zastari ili dozvoliti da Vas "dignu na trik" da uplatite dio, jer u tom slučaju priznajete cijelo dugovanje....

Na to se moraju, sukladno zakonu, pismeno i očitovati, nemojte s njima usmeno pregovarati...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Mister-X je napisao:

Da točno, sukladno čl. 27. st. 1. Zakona o zaštiti potrošača, ne smije ako se pozovete na zastaru (odgovorite im kako sam naprijed naveo) i ako Vam ne odgovore (postupak u tijeku), jer je ovakova njihova praksa istim Zakonom zabranjena i kažnjiva...

Znači, odgovorite im na opomenu, pismeno sa povratnicom, te isto proslijedite Službi za inspekcijske poslove gospodarstvu ili direktno Gospodarskom inspektoratu, a kao privitak pošaljite njihovu opomenu i Vaš odgovor na istu, ali dug nikako nemojte priznavati...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , Željac047 je napisao:

Da točno, sukladno čl. 27. st. 1. Zakona o zaštiti potrošača, ne smije ako se pozovete na zastaru (odgovorite im kako sam naprijed naveo) i ako Vam ne odgovore (postupak u tijeku), jer je ovakova njihova praksa istim Zakonom zabranjena i kažnjiva...

Znači, odgovorite im na opomenu, pismeno sa povratnicom, te isto proslijedite Službi za inspekcijske poslove gospodarstvu ili direktno Gospodarskom inspektoratu, a kao privitak pošaljite njihovu opomenu i Vaš odgovor na istu, ali dug nikako nemojte priznavati...

I prije nego su me u ljetii isključili sam se povala na zataru, nemam sada dopis, no ukratko odgovorili su da oni ne mogu priznati zastaru nego sud. A prijedlog za ovrhu nisu htjeli dati, jer kako su sami rekli, znali su da će na sudu izgubiti i platiti troškove. Pa su me isključili. Ponovno uključenje sam sama platila. I sad opet prijete zanemarijući zakoni i sve ostalo.

uređeno: od frogy1972
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znam da ne mogu oni priznati zastaru nego sud, ali Vi se obratite Gospodarskom inspektoratu ili Službi za inspekcijske poslove u gospodarstvu, te njima proslijedite tu opomenu...

Mislio sam da im odgovorite na njihovu opomenu poradi zastare, te da im priopćite da ćete, u slučaju prisilnog iskapčanja, izvjestiti gore navedene institucije, jer krše Zakon o zaštiti prava potrošača, nemojte čekati da Vas isključe, izvjestite odmah gore navedene institucije da Vam prijete iskapčanjem..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Željac047 je napisao:

ali Vi se obratite Gospodarskom inspektoratu ili Službi za inspekcijske poslove u gospodarstvu, te njima proslijedite tu opomenu...

nemojte čekati da Vas isključe, izvjestite odmah gore navedene institucije da Vam prijete iskapčanjem..

mislim da je to najpametnije što prije napraviti.........davno sam negdje čitao neki slučaj sa mobilnim uslugama ....i i također su bile zavrzlame u stilu da osoba koja je dužna i nastupila zastara ima pravo se na to pozvati i ne mora platiti račun,ali je davatelj usluge tvrdio da ima i on pravo ne dati uslugu,pa i im je čak prošla argumentacija da po njihovoj diskrecijskoj procjeni osoba neće redovito podmirivati usluge kao što je to već jednom napravila....ima to godina i valjda su takva vremena prošla...ali zato na inspekciju za svaki slučaj :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rekao mi je odvjetnik (naime, u krajnjem očaju angažirala sam odvojetnički ured jer su me prvi put kao fizičku osobu ignorirali iako sam im uputila istovjetan dopis) da se inspektorat obavještava u slučaju da se oni ogluše na prigovor i da će im onda oni narediti daljnje radnje. Znači, da pričekam njihov odgovor.... E sada, nisam pametna, ne bih radila kontra odvjetnika, a opet, riskiram iskopčanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa kad ste već angažirali odvjetnika, neka im on, u ime Vas. pošaljee dopis i upozori na činjenice, tj. zakonske odrednice, koje povređuju u Zakonu o zaštiti prava potrošača, te im neka  pripomene da će o svemu navedom biti izvješten i Inspektorat, zasigurno će ozbiljnije razmisliti što im je činiti dalje, biti će puno ozbiljnija stvar nego da pišete sami...

Sretno Vam..!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Željac047 je napisao:

Pa kad ste već angažirali odvjetnika, neka im on, u ime Vas. pošaljee dopis i upozori na činjenice, tj. zakonske odrednice, koje povređuju u Zakonu o zaštiti prava potrošača, te im neka  pripomene da će o svemu navedom biti izvješten i Inspektorat, zasigurno će ozbiljnije razmisliti što im je činiti dalje, biti će puno ozbiljnija stvar nego da pišete sami...

Sretno Vam..!

Ma poslao im je on dopis. Zato sam ga i angažriala jer sam shvatila da mene ne doživaljavaju. No glupo mi je proslijediti njegov dopis inspektoratu kad mi je on rekao da čeka na odgovor od plina, pa da će tek onda alarmirati inspektorat ako se fakat budu ponašali ko lokalni kauboji.

I ja se nadam, za svoje i dobro svih ostalih potrošača (nisam ni prva ni zadnja da ima takvu situaciju, pisale su lokalne novine već o ovom, no badava očito) da će se konačno početi ponašati u skladu sa zakonom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija